Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nastere normala sau cezariana la cerere?


Recommended Posts

Am optat pentru nastere normala de la inceputul sarcinii. Doar daca intervenea ceva ce facea cezariana absolut necesara o acceptam. Imi spuneam ca si pentru a veni eu pe lume s-a chinuit cineva, m-a nascut normal, si nu se moare din cauza asta. Povestile mamicilor cu nasteri normale cu grade diferite de dificultate,nu trebuie sa sperie pe nimeni. Ideea de baza ar trebui sa fie - Fiecare organism reactioneaza total diferit- deci niciodata nu putem sti ce va urma. Mie mi se pare "cezariana la cerere" un moft, in urma caruia suferi mai mult decat o nastere normala. Este de inteles aceasta nedumerire a ta. Eu am numit-o "teama de necunoscut". Am trecut cu bine peste aceste momente, am avut un doctor bun si am avut parte de ingrijiri si conditii bune in spital. Cunosc doua mamici, ambele medici, care au o nastere normala si o cezariana, iar amandoua au spus :" daca ar fi sa retraiesc momentele nu as da nasterea normala pe cezariana". Ambele au nascut inainte de 30 de ani normal, iar la a doua sarcina, din cauza varstei le-a fost recomandata cezariana. S-au simtit mult mai rau ca la prima nastere, simteau nevoia sa se ocupe de copil, dar nu se puteau misca, iar refacerea s-a facut intr-un timp mai indelungat dacat la prima nastere. Nu stiu daca este adevarat dar am impresia ca cele mai multe mamici care nu au alaptat copii au nascut prin cezariana. S-ar putea sa fie asa! Recomand nasterea normala. Sunt mai multe avantaje fata de cezariana CriXia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu am nascut normal, cu toate ca pana in saptamana a 34-a plecam si eu si doctorul de la cezariana (fetita mea nu se intorsese cu capul in jos). Cand am stat cu doctorul detailat de vorba, despre anestezie si altele si mi-a spus ca face numai epidurala, deci sa-mi iau gandul de la totala, am zis un clar NU. Mai bine sa nasc normal si sa am dureri decat sa raman paralizata, din cine stie ce greseala a anestezistului. Asa am inceput sa ma rog sa se intoarca copilul invers si dupa vreo doua zile s-a intors (noroc ca a avut loc). Bine inteles ca mi-a fost frica de dureri, dar spre surprinderea mea nu a fost deloc rau. Am avut marele noroc ca au fost si sotul meu si prietena mea alaturi de mine si am dansat, am cantat am spus bancuri de se tinea moasa de burta de atata ras. Sa nu mai spun ca arata in sala de travaliu ca intr-un bar, mancare, sucuri, cafele, iar cand am simtit ca trebuie sa nasc, am chemat doctorul si a mai durat aproape 10 minute. Au fost cele mai frumoase momente din viata mea si chiar daca ma durea spatele, parca nici nu simteam ca nasc. Am jurat ca daca mai trebuie sa nasc o data, tot normal o sa nasc. Ptr. mine cezariana e ca o operatie adevarata, de fapt si este, si are destul de riscuri si recuperarea este mult mai lunga. O nastere usoara si sa nu-ti fie frica de nimic. Ai incredere in propriile puteri si vei reusi. Pupici Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine e atat de proaspat totul am nascut de 8 zile, si nici un moment nu m-am gandit la cezariana imi era teama sa nu ajung acolo mai ales dupa ce am pierdut apa si mi-a fortat nasterea. Chiar daca a fost mai greu a meritat, am nascut normal si am suportat durerea. Dupa o ora am facut baie si m-am plimbat prin camera eram obosita dupa 24 de ore cat a durat totul. Doar atat oboseala si bucurie am mai simtit.Nastere usoara. Dana si Jessica Sara http://community.webshots.com/user/danaema
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut cu cezariana, cu motiv medical - miopie...Oricum, asa as fi nascut chiar daca nu aveam motiv medical. E mai usor, orice s-ar spune, chiar daca te doare burta de crapi 2-3 zile dup'aia [bang], chiar daca abia mergi si abia vorbesti. Dupa 5 zile a fost ok...Intr-adevar, cele care nasc natural se refac mai repede...dar unde punem durerile dinainte????[bang][bang](intra o data in sala de nastere, ca nu-ti mai trebuie!!!) Si unde mai punem epiziotomia, care am inteles ca doare infiorator cam o luna de zile???[bang] In ceea ce priveste laptele...eu nu am avut nici o problema...Am avut TONE de lapte inca de la inceput, fara sa fac nimic in mod special. Alaptez si acum, la aproape 9 luni jumate... Te pupam, [pis]_Ella & [copil]Emma http://www.emmaandreea.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut de 2 ori natural, la mine a fost foarte usor, prima data aproape ca nu am avut dureri desi contractiile erau foarte puternice, a doua oara am avut dureri 'la iesire' dar suportabile. Amandoua nasterile au fost foarte rapide, fara taieturi iar copiii au avut greutati peste medie si scoruri mari 10 primul si 9 al doilea. Inainte de prima nastere imi doream si eu cezariana ca eram fricoasa dar doctorita mi-a zis ca e o prostie daca nu am nevoie. Imi amintesc cu drag sentimentul dupa nasterea primului copil, eram atat de mandra de mine ca am nascut atat de usor, fata era roza ca un purcelus si vioaie, si doctorita mi-a zis ca: e de nota 10. Privind in urma ii sunt recunoscatoare doctoritei ca nu mi-a facut cezariana, dar am avut noroc de nasteri usoare, fara taieturi si cusaturi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut natural si nu regret nici o secunda ca nu am cerut cezariana.Adevarul e, ca am avut o nastere relativ usoara. poate ca daca as fi stat nu stiu cate ceasuri cu contractii si fara dilatare mi-ar fi parut rau...niciodata n-ai de unde sa stii cat de usor sau greu vei naste.Daca se va mai intampla....voi incerca tot pe cale naturala. Tu esti cea care trebuie sa iei decizia....nu e usor dar trebuie sa gandesti de 2 ori inainte de-a spune da uneia din variante. http://community.webshots.com/user/sympa200
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu o sa nasc probabil normal, ma gandesc ca daca au putut atatea voi putea si eu. Desi sunt tare cacacioasa la durere, de data asta am asa un curaj...inca [:D] Am totusi niste nelamuriri: De ce toate vedetele nasc prin cezariana? Nu glumesc, de cate ori aud de o cantareata, actrita, fiica de celebru, politiciana, ca a nascut, aud invariabil PRIN CEZARIANA! De ce anume lor li se recomanda cezariana? Aici e ceva la mijloc.Inseamna ca din oarecare puncte de vedere e mai bine. Intamplator o cunosc pe fiica unui fost ministru important al Ro. Inainte sa nasca a zis ca ea o sa aiba cezariana la cerere, asa i-a fost recomandat deoarece de "organul respectiv are nevoie o viata intreaga,nu are de gand sa-l nenoroceasca" . V-ati prins la ce se referea,da? Nedumerirea-mi e mare, o fi mai bine cu cezariana dar doctorii nu recomnada din cauza costurilor mari,sau e totusi mai bine pe cale naturala,asa cum ne-a lasat Dumnezeu`? Hm.... Laura si papusica din burtik ( 29+ saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lauraa
Am totusi niste nelamuriri: De ce toate vedetele nasc prin cezariana? Nu glumesc, de cate ori aud de o cantareata, actrita, fiica de celebru, politiciana, ca a nascut, aud invariabil PRIN CEZARIANA! De ce anume lor li se recomanda cezariana? Aici e ceva la mijloc.Inseamna ca din oarecare puncte de vedere e mai bine. Intamplator o cunosc pe fiica unui fost ministru important al Ro. Inainte sa nasca a zis ca ea o sa aiba cezariana la cerere, asa i-a fost recomandat deoarece de "organul respectiv are nevoie o viata intreaga,nu are de gand sa-l nenoroceasca" . V-ati prins la ce se referea,da? Nedumerirea-mi e mare, o fi mai bine cu cezariana dar doctorii nu recomnada din cauza costurilor mari,sau e totusi mai bine pe cale naturala,asa cum ne-a lasat Dumnezeu`? Hm.... Laura si papusica din burtik ( 29+ saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
sint multe celebritati care au nascut cit se poate de natural: diana (rip), maxima (printesa olandei, chiar acum citeva luni), catherine zeta-jones, etc. personal, nu inteleg de loc care mai e rolul medicului in situatia asta daca decizia e lasata la voia fiecarei paciente, iar de multe ori e motivata de considerente care nu au absolut nimic de a face cu beneficiul medical.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lauraa
Am totusi niste nelamuriri: De ce toate vedetele nasc prin cezariana? Nu glumesc, de cate ori aud de o cantareata, actrita, fiica de celebru, politiciana, ca a nascut, aud invariabil PRIN CEZARIANA! De ce anume lor li se recomanda cezariana? Aici e ceva la mijloc.Inseamna ca din oarecare puncte de vedere e mai bine. Intamplator o cunosc pe fiica unui fost ministru important al Ro. Inainte sa nasca a zis ca ea o sa aiba cezariana la cerere, asa i-a fost recomandat deoarece de "organul respectiv are nevoie o viata intreaga,nu are de gand sa-l nenoroceasca" . V-ati prins la ce se referea,da? Nedumerirea-mi e mare, o fi mai bine cu cezariana dar doctorii nu recomnada din cauza costurilor mari,sau e totusi mai bine pe cale naturala,asa cum ne-a lasat Dumnezeu`? Hm....
Nu te lua dupa "celebritatile" din Ro...[:D] Cum a zis dcm mai sus, adevaratele celebritati opteaza in general pentru nastere normala :) As mai adauga la lista pe Madonna si pe sotia premierului britanic (d-na Blair). Io si la asta m-am gandit cand am acceptat sa nasc normal (lucru pe care nu-l regret, a fost o experienta COLOSALA), pe de alta parte doctorita mea nici nu a vrut sa auda de cezariana, zicand ca sunt sanatoasa si ca pot face fata nasterii (lucru realizat cu brio :) si ca ea regreta pana in clipa de fata ca a facut cezariana :) Un sfat pentru o nastere mai usoara: calm si nerisipirea fortelor prin tipat/vaitat (zic asta ca am incercat varianta cu vaitatul si am constatat ca mai rau fac :)))) Oricum, alegerea este a ta - si oricare ar fi ea, curaj iti urez si refacere rapida dupa nastere! Julie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc fetelor, ati fost ca de obicei prompte. drept sa spun nu sunt mai hotarata decat inainte, dar nu ma grabesc. mai este o chestie la noi in spital am inteles ca nu se face epidurala, cat despre stat familia cu mine.... nici pomeneala. ei asteapta pe hol pana se termina totul. oricum mai am timp sa ma gandesc, trebuie sa merg la eco si la dr. astept in continuare parerile voastre (desi am vazut ca s-a mai dezbatut problema asta) ca mai sunt destule fete care isi pun intrebarea asta. mai pun doua likuri aici: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=21908 http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=10416 pupici si sanatate Malina [gravi] 34 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...