Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nastere normala sau cezariana la cerere?


Recommended Posts

Eu am nascut prin cezariana pentru ca BB-le avea prezentatie pelviana. Nu mi-am dorit cezariana deloc si mai ales ca imi era foarte frica, cu toate acestea eu eram pregatita cu trusa peridurala pentru o nastere normala la indicatia medicului meu in a carui opinie: "nasterea cu dureri in Mileniu 3 este un pacat". Ce vreau sa spun este ca NU REGRET nici o clipa ca am facut cezariana. Este adevarat ca atunci cand m-am dus la spital toate proaspetele mamicute care facusera cezariana erau "la pamant" cu o singura exceptie care avea PILE. Eu nu am avut PILE dat l-am rugat pe medicul meu sa-mi asigure prezenta celui mai bun anestezist din spital. In aceste conditii TOTUL, ABSOLUT TOTUL A FOST PERFECT. Nu am avut ameteli, nici stari de voma, nici un fel de stare de rau in comparatie cu mamicutele din jurul meu. Am uitat sa spun, am avut anestezie generala. Cand i-am multumit medicului acesta mi-a spus "bunul mers al operatiei se datoreaza in mod exclusiv medicului anestezist, nu mie". Oricum, daca esti PRAPASTIOASA CA MINE apeleaza la cezariana dar in conditiile specificate mai sus. Bafta si sa auzim numai de bine !!!!!! Ioana si [copil] Stefan Dimitri http://babycenter.shutterfly.com/osi.jsp?i=67b0de21b32aaebf6598
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu ma incadrez in rindul mamicilor cu frica de nastere naturala. Insa multumesc si acum doctorului care nici nu a vrut sa auda de cezariana, decit daca apare vreo problema. Asa ca am avut mare incredere in doctor, si bine am facut pentru ca nasterea a decurs bine si fara anestezie epidurala(este adevarat ca au fost dureri cam vreo 2 ore), iar dupa nu am avut nici un fel de probleme. Nastere usoara, Reby si bb David - 5luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut cezariana ptr. ca asa mi-a recomandat dr.. Motivele: miopie, bazin ingust, circulara de cordon, bebe destul de mare. Altfel as fi preferat sa nasc natural, am ramas si acum cu o curiozitate, si cu sentimentul ca nu am experimentat nasterea naturala. Eu nu sunt fricoasa nici de durere, nici de ace, injectii, doctori, spitale...etc. Daca mi-ar fi garantat cineva ca bebe s-ar fi nascut sanatos, si fara nici un fel de complicatii nici el, nici ptr. mine, as fi ales cu ochii inchisi nasterea naturala...dar mi s-a parut un risc prea mare. Cezariana a fost Ok, m-am refacut repede, dupa 2 zile eram deja acasa. E un articol pe site, printre subiectele de pe prima pagina, despre nasterea naturala dupa cezariana, poate te ajuta.Daca-l citesti s-ar putea sa-ti iei total gandul de la cezariana. In fine, parerile sunt de toate felurile, eu zic ca tot medicul ar tb. sa aiba ultimul cuvant. Tigresa si tigrisorul Horia http://horia.photoart.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...