Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ce parere aveti voi....despre apocalipsa


roxy

Recommended Posts

nu radeti de mine,da cititi si voi daca nu ati citit inca acest subiect http://www.ziua.net/display.php?id=4714&data=2004-02-23 acelasi lucru l-am citi si in ziarul Der Spiegel de aici din germania care are reputatia de cel mai serios ziar ,care nu raspandeste stiri de scandal .Deci voi ce parere aveti ,sincer pe mine m-a apucat groaza ,mai ales ca intr-adevar am vazut ce zapezi au fost anii astia dar mai ales anu asta in locuri unde nici nu te asteptai si chiar aici in germania ,am avut parte de o vara secetoasa ,aici unde a spune ca ploua este egal cu a te trezi dimineata. Unde mai pui ca peste 20 de ani ,Cristi al meu va avea 23 de ani...[q] Astept sa vad care sunt opiniile voastre visavi de acest subiect. Tare as vrea sa fie doar o stire de presa,dar ....ceva adevar contine ea. Roxy si Cristi cel vorbaret huianur [i] http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1 http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Articolul este destul de interesant, dar undeva in Biblie, la Apocalipsa, scrie clar ca NIMENI nu stie cand va veni sfarsitul lumii, nici macar ingerii lui Dumnezeu, nici macar cei din soborul Domnului, numai Dumnezeu stie cand va veni momentul acela. E foarte adevarat ca tot acolo se "prevad" catastrofe naturale, molimi si razboaie....Imi pare rau ca nu pot sa dau citat exact, dar poate sunt alte persoane mai documentate si care au Biblia [?] la indemana si pot sa confirme. Asadar nu cred ca toate aceste studii sunt mereu relevante si ca ar trebui sa credem intr-u totul in ele. Intre timp, noua nu ne ramane decat sa ne rugam sa ne ajute Dumnezeu si sa ne ierte si indure nenorocirile. Doamne ajuta! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Realitatea este ca traim vremuri grele. Nu putem ignora sau considera nerelevante aceste stdii, cu atat mai mult cu cat se pomeneste despre ele (cu atata timp inainte) in Apocalipsa. Tot acolo se aminteste si faptul ca multe dintre semnele prevestitoare vor fi ignorate sau tratate cu usurinta de multi oameni. In tot cazul este adevarat si faptul ca nimeni nu poate sti cu exactitate cand va veni sfarsitul lumii. Poate totusi o sa reusim sa ne schimbam din timp, iar Dumnezeu se va hotara sa ne crute...Un lucru e sigur: credinta, postul si rugaciunea iti pot schimba destinul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Traim vremuri grele" TOt aud expresia asta. Adevarul este ca de fapt intotdeauna au fost vremuri grele... Cat despre schimbarile climaterice sunt normale,de la inceputul vietii pe Pamant s-au modificat multe si totusi VIATA a invins. Acum vreo 5-6 ani ii auzeam pe batrani :" Eheiii dragii mosului ca pe vremea mea erau niste nameeeetiii... nu ca acum, tri zile de omat" . Acum avem zapada multa si iar nu e bine. Omul e adaptabil, nu ne da gata un metru de zapada in plus, nu? [biz] Laura si papusica din burtik ( 29+ saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Permiteti-mi sa ma repet "Tot acolo se aminteste si faptul ca multe dintre semnele prevestitoare vor fi ignorate sau tratate cu usurinta de multi oameni". Cat despre schimbarile climaterice bruste, oameni de stiinta spun ca ele nu sunt normale nu stiu ce trebuie sa sa intample ca sa creada unii si altii ca "traim vremuri mai grele decat ar trebui". Si mai mult atunci, hai sa nu e mai pierdem vremea sa mai credem nici in miracole sau minuni, ca oricum nu le putem demonstra...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca prea repede s-a facut legatura dintre conditiile climaterice si apocalipsa. Daca nu pot sa fac nimic sa impiedic apocalipsa (pt ca e voia Doamnului, nu?), in ceea ce priveste protectia mediului pot. Nu spun ca Dumnezeu nu ne ajuta oarecum, dar nu putem sa stam toata ziua si sa ne rugam si sa nu facem nimic concret. Lucrurile pot sa inceapa si de jos, de la oamenii de rand. Eu de ex folosesc energie verde, altii nu-si cumpara balnuri naturale, altii nu cumpara produsele testate pe animale, etc. Ca lui Bush nu-i pasa prea mult de problemele lumii in ce priveste mediul (ca ar trebui sa concedieze o gramada de oameni si sa ecologizeze fabrici si multe altele), eu nu prea am multe de facut. Odata circula un email in care era spus ce contine protocolul de la Kyoto si ca Bush nu vrea sa auda de el si erai rugat sa trimiti emailu mai departe, ca pana la urma ajungea sa fie vazut de autoritatile americane. Eu l-am trimis, daca a ajuns unde se zicea, nu stiu. Oricum vede doar cine vrea sa vada si aude cine vrea sa auda. Sunt o gramada de chestii pe care le putem face pt a proteja mediul si le ingnoram din comoditate. "Ma-ma" cu bebe la bord de ~28 de sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Toata lumea crede ca sfirsitul lumii se va petrece brusc, si totul se va termina in citeva ore...adevarul este ca sfirsitul, daca nu a inceput inca, poate incepe cu zeci de ani inainte de "caderea cortinei", nu se va termina totul brusc, ci va fi un proces lung- si dureros. Asta gindesc eu, cine asteapta sfirsitul cu surle si trimbite, ar trebui sa se uite in jurul lui...Din pacate, banii care ies din toate fabricile care polueaza, si toate chestiile de genul asta, sint prea importanti, asa ca, oricite studii s-ar da publicitatii, cei care au puterea sa stopeze toata poluarea nu o vor face niciodata, nu e greu de inteles de ce.Nici nu vreau sa ma gindesc cum va arata lumea copiilor nostri [:(] Iren[gravi]&Bogdanelu nazdravanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de "traim vremuri grele", mai este o vorba, anume : "generatie de sacrificiu"! Idem, fiecare generatie la randul sau se sacrifica pt. ca urmasii sa traiasca mai bine in viitor, pesimistii spun ca omul merge spre autodistrugere, ar fi bine sa ne gandim cu speranta si lumina la viitorul copiilor nostri! De ce sa nu ne imaginam ca in viitorul in departat chiar vom cumpara "pamant" pe Luna sau alte planete si von popula si alte galaxii? De ce nu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu ma gandesc uneori la starea in care voi "preda" fiicei mele bucatica de pamant unde o sa traiasca ea mai departe: un loc frumos, cu aer curat, cu multe vietuitoare si plante, sau o pustietate arsa de soare? eu cred ca raspunsul depinde daca invatam sa constientizam consecintele a cit si cum consumam, indiferent ce inseamna acest consum. cateva exemple: - ce e mai bun: o instalatie de aer conditionat pentru care se consuma nu stiu cata materie prima si energie in productie, pentru care se polueaza nu stiu cati metri cubi de apa ca sa aiba o vopsea stralucitoare, sau niste copaci mari si umbrosi? - ce e mai bun: sa mergi cu masina cateva sute de metri pana la magazin, consumand niste benzina si aruncand in urma un aer cu oxizi de azot, eventual plumb si alte otravuri, sau sa mergi pe jos si sa-ti mentii o forma fizica mai buna? si tot asa... in final depinde cati dintre noi si cat de repede ne vom da seama de raspunderea pe care o avem fata de copiii, daca nu si de nepotii nostri. cat despre apocalipsa, asta e ultima mea grija...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...