Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ce, cum si mai ales cat? subventie parinti/bunici


Recommended Posts

eu imi ajut mama pensionara trimitandu-i bani regulat. o mai invit la noi din cand in cand, cand merg eu in ro ii fac aprovizionarea pe un an - doi cu chestii grele de carat si care tin, m-am ocupat de renovarea apartamentului, i-am inlocuit aragazul, i-am luat masina de spalat automata, tot felul de alte electrice/electronice, mobila, aer conditionat... dar... problema este ca tot se plange intr-una ce greu o duce, ca are pensie mica, desi eu zic ca nu duce lipsa de nimic (adica face aerobic, se duce la masaj, cosmetica, manichiura, pedichiura, coafor, lectii de engleza, cum apare un medicament nou ea il incearca indiferent de cost...nu face foamea...nu umbla in zdrente...). am incercat sa discut cu ea sa stabilim un buget dar se eschiveaza de fiecare data ca nu stie, ca mereu se scumpesc toate... eu am prietene care traiesc in romania si parintii lor pensionari le ajuta pe ele... luminati-ma si pe mine, va rog - de cat are nevoie un pensionar ca sa traiasca decent?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Scuza-ma dar sunt chiar mirata, surprinsa,... pai mama mea tot pensionara la 56 de ani, nu isi permite sa mearga la aerobic, manichiura , de masaj nici nu se discuta, n-a fost in viata ei la masaj,.. traieste decent, in conditiile in care isi poate permite sa aiba o masina (bine inteles Dacie) si sa plateasca benzina ptr. cele zece drumuri care le face pe an cu masina. Prea detailat nu pot sa-ti spun ce cheltuieli are, numai asa cu aproximatie. Are o pensie de 4 milioane si jumatate si mai primeste din cand in cand cate ceva de la bunica mea (adica de la mama ei pentru benzina). Intretinerea la apartament nu e asa de mare pentru ca are centrala proprie de incalzit caloriferele si apa, dar in schimb se plange de gaz si de lumina. Din cate am inteles de la ea, cam jumatate din bani se duc pe intretinere, gaz, lumina, telefon. Ea si asa nu mananca prea mult, e foarte bolnava si nu poate manca aproape nimic, dar cu restul de bani se descurca. Eu ii trimit foarte rar bani, sa zic de doua ori pe an, cam 100Euro pentru ca daca ar avea regulat o anumita suma de la mine, ar cheltui-o numai pe prostii. La inceput ii trimiteam mult mai mult si o rugam sa ii pastreze si sa-i foloseasca pe ceva util, ei nu, ea cumpara toate prostiile inutile si-mi mai trimtiea si mie pachete cu lucruri care i le duceam inapoi cand mergeam in Ro. Si spre surprinderea mea, atunci imi mai si cerea bani (era mereu nemultumita). Ei bine, dupa o discutie mai serioasa, am lamurit-o ca eu nu muncesc pentru toate prostiile de la talcioc. I-am cumparat o masina noua (mai veche la ani, dar noua in comparatie cu vechitura ei de 15 ani), am ajutat-o sa-si mai aranjeze prin casa, dar in rest nimic mai mult. Ii dai omului un deget si-ti ia toate mana. Cand merg in Romania ii duc tot ce-si doreste, medicamentele i le cumpar tot eu de aici, iar acolo ii fac aprovizionarea atat cat se poate in perioada respectiva. Imi iubesc mama foste mult, dar pentru ca e destul de cheltuitoare cand are bani si crede ca tot ce vede ii trebuie, am zis nu. Acum culmea, ca nu se mai plange, si reuseste sa se bucure multmai mult de un lucru cumparat decat o facea acum cativa ani. Eu as ajuta-o cu placere, daca as sti ca banii se duc pe ceva util si de valoare, nu pe haine sau tigai care si asa nu-mi trebuie nici mie si nici ei. Poate o sa ma acuzati de mai stiu eu ce, dar va spun acum ne intelegem mult mai bine decat ianinte cand avea de doua ori mai multi bani. Cu respect Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, iarta-ma ca iti spun, dar cred ca mama ta profita putin de tine. Sunt sigura ca o iubesti enorm, ca noi toti de altfel, dar parerea mea este ca la cate oferi si ai oferit deja poti pune punct si stabili o limita. Sper sa nu te supar si sa nu isc o disputa, imi iubesc parintii si bunicii, si e normal sa ii ajutam atunci cand au nevoie de noi. Dar citind mesajul tau, consider ca nu e normal ca parintii sa ne foloseasca astfel. Bunica mea o duce ca orice pensionar de azi, greu, mama la fel... dar ori de cate ori le intreb ce au nevoie, imi spun ca se descurca si ca nu au nevoie de nimic. Sigur ca vad cu ochii mei ca bate vantul in frigider sau ca mananca dovlecei si cartofi cu zilele si atunci intervenim, eu si surorile mele, si le certam ca nu ne-au zis... dar niciodata nu au cerut. Crede-ma ca aerobicul, cosmetica, masajul reprezinta un lux pentru multe dintre fetele care acceseaza site-ul... si care probabil renunta la aceste "bucurii" pentru a le putea oferi copiilor lor ceva mai bun... sau poate ca sunt unele care chiar nu-si permit sa viseze aceste "bucurii"... Nu pot sa iti spun ce buget i-ar fi necesar unui pensionar sa o duca decent, dar pot sa iti spun ca cei mai multi dintre noi se descurca cu o suma fixa (salariu, pensie, etc...). Vrand nevrand te obisnuiesti sa te incadrezi in limitele a ceea ce castigi... Daca ai puterea financiara sa sustii aceste pretentii ale mamei tale, atunci nu pot decat sa te felicit pentru comfortul pe care i-l oferi. Dar sincer iti spun ca depasesti nivelul unui trai decent... asa ca poti linistita sa trasezi limita despre care vorbeai. Ganduri bune si sper sa nu fiu prea aspru judecata pentru franchetea convingerilor mele, Elena & Maria Bucuria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze daca nu raspund chiar la subiect, dar am nevoie sa ma descarc putin. Multumesc pentru intelegere. De 3 ani, de cand sunt in Franta, n-am adus-o pe mama niciodata aici. Am preferat sa vina mai intai fratele meu cu sotia si cel mic, in vacanta… Mama a zis c-o veni si ea, altadata, iar eu am ascultat-o. Cand o sunam pe mama in Romania, imi spunea « nu ma mai sunati asa des, ca e scump ! » De fiecare data cand i-am lasat bani o faceam pe furis : ii lasam ascunsi in casa si-i spuneam cand ajungeam aici, altfel se tinea cu ei in mana dupa noi, sa ni-i dea inapoi (« ca noi avem griji mai mari decat ea »). Visa ca in primavara, cu ultimii bani de la noi, sa-si repare gardul… N-a mai apucat, iar banii s-au dus pe altceva… Mama n-a cunoscut decat viata de la tara, iar « la mare » - in concediu nu mai tin minte sa fi ajuns in ultimii 30 de ani. O credeam cand ne spunea ca ei ii e bine acasa la ea, la tara. Si a fost o femeie « citita », profesoara, si se mandrea ca era singura cu universitate la zi si gradul I la scoala de la noi din comuna. Si toata lume o striga « Doamna Nina»… Masaj, aerobic ? Ce sunt alea ? Manichiura i-o faceam eu, si daca accepta era pentru ca asa mai gasea prilejul sa stea cu mine de vorba pe indelete. La coafor se ducea, dar ca sa-si vopseasca parul ar fi trebuit s-o adorm inainte… Ii spuneam ca merita, dupa tot ce a facut, sa aiba putina grija si de ea, dar ea se gandea intotdeuna mai intai la noi… iar pentru ea nu-i mai ramanea niciodata timp. De o luna si jumatate mama nu mai e printre noi. De o luna si jumatate plang ca nu i-am aratat destul cat de mult o iubesc, ca n-am rasfatat-o cat ar fi meritat, ca am facut ca ea cand imi spunea sa ma gandesc intai la mine, ca o sa am timp sa mai gandesc si la ea « mai tarziu ». Iar acum ma gandesc la ea, si e prea tarziu. Nu stiu cati bani ii trebuie unei mame ca sa traiasca decent si fara grija zilei de maine. Sunt mame si mame, prioritatile uneia nu se compara cu prioritatile alteia. Mama nu ne-a cerut niciodata nimic. Alte mame cer. Altele, mai mult decat atat, profita. Sfatul meu e sa va ajutati mamele atat cat puteti, ca sa fiti voi cu constiinta impacata. In ziua cand mama nu mai e, este groaznic de greu de trait cu gandul ca am fi putut face mai mult si n-am facut…
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca toti ne ajutam parintii/socrii. Dar ce te faci cand nu exista un multumesc din partea lor? Oare singura explicatie sa fie:"te-am crescut, m-am sacrificat, si acum asta este recunostiinta ta?" Am tot respectul pentru ei, ne-au crescut, ne-au dat aripi, si acum si noi avem responsabilitatile noastre. Asta-i viata. Cum poti multumini pe cineva, care nu face decat sa te santajeze sentimental? Cand la telefon nu fac decat sa se planga de tot si se orice si asta in conditiile in care primesc bani la 2-3 luni, bilete dus-intors platite anual, vizite de cate 2-3 luni, imbracaminte, medicamente, telefoane catre Ro numai din partea noastra. Dar astea nu se pun la socoteala? Consider ca noi suntem o generatie de sacrificiu, cu ganduri si framantari in doua parti, intr-o parte incercam sa ne cladim o viata noua alaturi de familie, intr-o alta tara, pe de alta parte, te uiti inapoi si te gandesti ce-ai lasat in urma, si nu poti inchide usa complet. Eu mi-am ales aceasta cale, care nu este usoara. Ajut, nu doresc sa am regrete mai tarziu, dar ma doare inima, ca din partea ajutata, nu am primit nicioadata un multumesc. Cristina Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mama mea (ca numai pe o mai am) nu e de loc asa.. niciodata nu a vrut nimic de la mine, bani sau altele.. dimpotriva nu vroia sa-mi ia nici banii ca sa-mi plateasca abonamentul la mobil (pe care nu stiu de ce nu-l desfintez..) bineinteles, cum planuiesc sa o aduc aici o luna normal ca nu va plati nimic.. vreau sa o rasfat, sa stie si ea cum e.. nu a fost niciodata la cosmetica, la fitnes, masaj.. in schimb ca coafor merge regulat.. e o femeie educata modesta si care nu cere niciodata nimic si nu se plange de nimic.. chiar daca dupa 20 si ceva de ani de munca are un salariu mizerabil in invatamant..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc tuturor pentru gandurile voastre pe tema asta. lu.more - imi pare rau pentru pierderea ta, stiu cum este sa-ti pierzi un parinte - tata nu mai este de peste 5 ani. m-am convins ca nu gresesc si ca ma ocup suficient de mama, ca pot sa dorm linistita cu constiinta impacata, ca pot sa-mi vad si de alte aspecte ale vietii mele in loc sa ma framant cu privire la mofturile ei. de exemplu ce-i pasa ei ca nu am inceput inca sa strang bani pt. taxele fiica-mii la colegiu, taxe enorme. in cazul ei aia cu 'ii dai omului un deget si-ti ia mana' se transforma in 'iti ia ambele maini'. cel mai tare ma doare ca nu ma intreaba niciodata (atunci cand sta aici cate 3 luni) daca am nevoie de ajutor, ca nu se ocupa de nepoata-sa ci asteapta doar sa vada pe la ce locuri istorice celebre o mai duc sa viziteze, acapareaza toate revistele si ziarele de le citesc numai vechi de o saptamana cand le-a studiat ea din scoarta in scoarta, ne face program ce sa vizionam la tv. eu nu zic nimic ca vreau s-o menajez ca as avea destule sa-i reprosez cu privire la cum m-au tratat ei pe mine in trecut dar gandesc ca nu rezolva nimic. va trebui sa ma intaresc insa intr-o zi sa-i explic ca o ajut atat cat pot si ca macar sa-mi faca hatarul sa nu ma mai impinga sa ma simt si vinovata in acelasi timp. al meu este englez si desi nu protesteaza ca eu trimit bani in ro la diverse adrese il vad ca nu pricepe procesul tehnologic: el s-a tinut singur la scoala, cu imprumut de la banca, dar acum nu le da parintilor nici un sfant, poate asa cate un cadou de craciun daca insist eu. citind eu cifrele voastre m-am mai linistit ca adevarul este ca vreau s-o ajut cu adevarat, nu vreau sa ma fac doar ca ma agit, dar nu sa ma ia de fraiera. fiind vorba de mama nu am tinut niciodata socoteala cat i-am trimis, din ce-mi aduc aminte - cel putin 10 milioane pe luna de la banca plus ca de fiecare data cand pleaca amica mea (care se duce des la bucuresti ca are un amant acolo)ii mai trimit in plus ca sa nu mai vorbim de sarbatori cand ii dau sa faca cadouri la tot neamul (si cand intreb daca 200 delire pt. fratele ei este bine zice - da nu poti 300? nu zic 'nu' ca nu pot dar cred ca ar fi cazul sa invat).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma ingrozesc de ce scrieti aici... Mama mea are suficient, zic eu, si niciodata nu si-a pus problema sa ceara vreun ban de la mine sau de la sora mea (si doar avem, slava Domnului, de unde!). Soacra-mea traieste vai de capul ei dintr-o pensie sub 3 milioane. Niciodata nu a acceptat bani de la noi. Ca am mai profitat de o ocazie (zi de nastere, Craciun, paste, 8 martie) si i-am mai cumparat cate ceva cadou...doar asa a primit... Acum chiar am insistat sa-i platim tratamentul stomatologic, ca saraca i-au cazut pana si vreo 2 dinti din fata...cu chiu cu vai a acceptat si numai pe motivul ca din cauza sarcinii cu sotul meu (care i-a luat calciul din organism) i-au cazut dintii...(inventam si noi motive, ca altfel nu prea avem succes)... Sa mai amintesc ca amandoua (si maica-mea, si soacra-mea) ne ajuta toata ziua cu curatenia, mancare, calcat rufe, etc. noi nemaiocupandu-ne de nimic in casa??!! Multumesc lui Dumnezeu ca am parte de asa mama si asa soacra. Stiam ca poate fi si altfel... Adina+BB39W
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama mea (ca numai ea mai este... [q][q]) este o sfanta...ma cert cu ea pentru fiecare ajutor si cand s-a nascut cea mica... a economisit ea niste bani, putini, dar atat a putut si mi-a zis ca ea vrea sa inceapa primul cont de economii al fetitei. Si ne bate la cap sa vada daca depunem sa nu pe el. Dar dincolo de orice exemplu personal grija ta prima e puiul tau.. cu taxele de colegiu cu tot. Ca de asta nu esti in .ro ca sa aiba copii tai o viata mai buna. Masaj, aerobic si alte chestii suna ca programul de pensie al unei bogatase. Nimic rau cu cei bogati, dimpotriva, cata vreme e prin munca lor. Parintii/socrii/bunicii trebuiesc ajutati sa aiba un trai decent si rezonabil. Adica din resurse proprii sau de la noi sa aiba medicamente, orice chestie medicala necesara, casa, masa, aparate gen frigider, masina de spalat, aragaz, taxele si intretinerea la zi, o vizita pe la voi. Daca sunt bolnavi de inima si un aparat de aer conditionat. Si cam atat la cineva cu o situatie normala pe afara... daca sunt bani si copiii vostri sunt aranjati cu banii de scoala, voi sunteti cat de cat ok cu taxele la casa... de ce nu si masina, si cate o vacanta decenta la mare, munte. Lumea uita vazand salariile de afara ca si casele si chiriile si facultatea copiilor...sunt si ele proportionale cu salariile.[:(] Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama mea nu mi-a cerut niciodata nimic. De fiecare data imi trimite pachet (de parca as avea nevoie), dar daca asta ii face ei placere, ce sa ii fac? Mi-a spus ca nu are nevoie de nimic si ca ea se descurca fara banii nimanui. Mai mult, s-a dus in Italia sa munceasca (a iesit la pensie acum vreo 4 ani) si a venit cu bani cu care si-a remobilat casa, si-a pus centrala termica etc si i-a ajutat si pe cei 2 frati ai mei. Eu ma simt cu musca pe caciula si fac tot posibilul sa ii trimit banii inapoi pe pachete, dar ea mi-a spus ca ii stringe sa ii cheltui eu cind ma duc eu in Ro. Pe de alta parte, socrii mei sint niste profitori. Toata ziua se pling ca nu au (si au pensii bunisoare), adica pentru 2 oameni le-ar ajunge. Cit timp le-am dat bani aproape lunar (aproape 2 ani) au zis ca ei string banii ca sa ii aiba de avion cind vin incoace...si bineinteles ca tot noi am platit. Poate nu as avea nimic impotriva sa le dau bani lunar daca banii astia nu s-ar duce la cumnatelul meu. Adica ei iau de la unul si dau la altul. Si de mobilat nici nu cred ca le-as mobila eu casa...oricum au de toate, dar tot se pling....ca, vezi Doamne, e datoria copilului sa aiba grija de parinti, adica sa finanteze la greu, ca de aia l-au facut. Ahhh, si cred ca iar subiectul asta va aduce polemice indirjite[:D][:D]. http://community.webshots.com/user/emma_ana http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...