Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ce, cum si mai ales cat? subventie parinti/bunici


Recommended Posts

Eu nu o pot ajuta inca pe maica-mea de cand sunt aici, o face sora-mea. Dar pot sa spun ca e o figura! Are o pensie mizerabila, daca nu ar ajuta-o sora mea, nu stiu din ce ar trai! Dar pot sa spun ca e o figura! Din banii ei, imi trimite mie aici in G. pachete, inchipuiti-va!!! Eu am fost de 2 ori pe la ea, si i-am lasat cate ceva, ca sa ma trezesc apoi ca imi cumpara tot felul de lucruri: pijamale, sosete, chiloti etc. Si chair daca ii spun tot nu ma intelege! Dar ce sa-i fac, asta e bucuria si mandria ei de a fi parinte, si ca parinte isi ajuta copilul. Azi am primit un martisor de argint prin posta! Asa cum este ea mi-e draga si nu vreau sa-i stric micile bucurii, chiar daca sufera si se abtine de la multe pt. asta! Asa e ea, e mama mea si eu o iubesc! Viorela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nici mama nu mi-a cerut vreodata, ba tot ea ma ajuta sa-mi cresc copiii. Ultima data i-am trimis 1000 de dolari pentru bilete de avion pentru copii si i-a acceptat, altfel refuza orice ajutor. mai trimit pachete dar tot pentru copiii mei care sint acolo. In fine, o sa vina si vremea sa-mi platesc datoriile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parintii mei, amandoi pensionari nu mi-au cerut niciodata absolut nimic. Eu i-am ajutat cu cat am putut si cand am avut si atunci mereu mama era impotriva, mereu spunandu-mi ca si noi avem nevoi si sa nu ne "sacrificam" pentru ei, ca au tot ce le trebuie. Dar i-am ajutat mai ales cand mama a trebuit sa faca o operatie si era nevoie de "dari" la medici, ca sa nu mai vb de medicamente care am inteles ca sunt foarte scumpe, in rest, atentii de sarbatori si de zilele lor de nastere. Referitor la socri, nu i-am ajutat nici cu cat le-am trimis parintilor mei, dimpotriva, ei s-au oferit sa ne redecoreze apartamentul din Romania, sa schimbe gresie, faianta, instalatii, fapt cu care noi nu am fost de acord. E foarte frumos sa ne ajutam parintii/bunicii, dar cred ca totul are o limita. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu, dar eu vad problema nitel diferit, nu am sa pot niciodata sa imi ajut parintii sau sa le inapoiez intr-un mod materail ceea ce mi-au daruit. Nu cred ca as avea cuvinte sa sa spun cit de mult ii iubim. Nu au cerut niciodata nimic si nici nu s-au vaitat. Cit am fost in tara i-am ajutat in fiecare zi. Trimit cam 1500-2000 anual si tot zboara la medici care pentru 2 bolnavi cronici si batrini uneori nici macar nu se deranjeaza sa ii consulte... Socrul meu este bolnav, dar multumesc ca isi pot permite sa plece la tratament in strainatate. In fiecare zi multumesc ca traiesc. Va doresc tuturor multa sanatate si putere sa ii ajutati, sa ne bucuram de cei dragi cit ii avem. There is a difference between knowing the path and walking the path.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Voljena... eu imi ajut parintii si socrii si sunt mandra de asta. Si ei ma ajuta pe mine!!!! Nu le place situatia dar asta este ... i am obligat sa o accepte. Eu nu as putea sa mananc o bucata de paine stiind ca ei rabda.. In treacat fie zis 10.000.000 lei pe luna ajung cumva pt un trai decent dar nu sa faci lux/// Mama ta se poate duce la aerobic, manachiura etc daca asta a facut o viata intreaga .,.. gandeste te cat de mizerabil s ar simti daca nu ar mai face asta!!!!Poate nu isi permite alte mofturi! daca simti ca te sacrifici.. nu este in regula. Lucrul asta ori il faci ca vrei si POTI, ori nu. Intradevar prima ta datorie este fetita ta ... Mama ta este mandra ca ai si ii dai ... si crede ca ai de unde .... si vrea sa arate in jur asta!!!! Eu cred ca te a enervat cand a venit la tine de fapt.. nu prin faptul ca isi satisface miciile capricii cu banii de la tine ag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adi_dalma - ai dreptate - problema este mai adanca decat nivelul banilor pe care ii dau. parte din ea este cum a fost cand a stat la noi, o alta parte este cum a fost cu ani in urma cand eram in ro - eram singura cu cea mica, ma mai ajutau dar imi rasuceau ochii cu furculita pt. asta, si acum probabil ca cel mai mult si mai mult ma enerveaza vaicareala... pe de o parte imi spune ce activitati are (pe care eu aici nu le am sau nu asa des ca ea) si pe de alta parte miauna ce greu ii este si dupa ce-i trimit mai cere. ei pe mine m-au crescut cu ce este necesar dar nu au dat in branci, nu am fost cea mai eleganta din scoala si nu mi s-au facut mofturi. adevarat ca am avut de unde sa-i trimit ca altfel putea ea sa se planga oricat daca nu ar fi fost tot degeaba, dar asta nu inseamna ca nu as fi avut ce sa fac cu banii aia. sigur ca pot si vreau sa-i dau bani pt. medicamente, mancare, intretinere dar ma scoate din sarite ca vrea sa traiasca de parca a castigat la loto (printre altele nu mai circula cu autobuze ci doar cu taxiul). 10 mil am estimat ca un minim, in realitate-i mai mult, nu am tinut socoteala stricta, dar vreau sa-mi fac o idee ca sa-i pot spune eu o cifra: asta consider si asa cum traim toti dintr-o suma fixa sa o faca si ea (la ea este elastic venitul - cum mai scrie o scrisoare sau mai da un telefon i se mai transfera ceva in cont). vara asta o invit la noi dar deja mi-am invatat lectia si i-am spus ca vine pt. o luna si nu ca datile trecute cand am intrebat-o pe ea cat vrea sa stea si a hotarat ca 3 luni! si mie mi-ar sta in gat daca as sti ca rabda dar aici cu voi mai imi dau seama de ceva: este geloasa pe faptul ca-mi ajut niste prietene (fete care imi sunt mai aproape de suflet decat ea, poate suna ciudat dar nu este numai vina mea). oricum multumesc tuturor pentru pareri, chiar imi face bine sa discut cu voi, sa mai vad cum procedeaza alta lume.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa va povestesc ceva. Mamaia mea (mama mamei) a fost mare doamna la viata ei(fiica de chiaburi). A fost casnica toata viata si cu un buget f.mare (cand venea la oras-Ploiesti-ne cumpara tot ce voiam).Tataie ii oferea tot ce voia (avea si niste venituri mari). Cand a murit tataie (in aug.89) s-a vazut in fata unui fapt si neprevazut si neplacut: veniturile ei au scazut brusc la pensia de urmas (banii de pe CEC s-au dus f.repede si cei imprumutati de tataie au uitat brusc ca au datorii...). Mai avea de crescut o fiica (matusa mea avea 15 ani). Si a invatat mamaia mea ce inseamna greutatile...Si a inceput mamaia mea sa tina de ban... Vreau sa va spun ca acum are pensie de 1,3 mil lei (ce-i drept ii mai trimitem noi mancare si locuieste la tara-un porc, o gaina) dar niciodata nu ne-a cerut si niciodata nu s-a plans, ba chiar are mereu grija sa ne trimita cadouri de zilele de nastere... Anca si bebelina Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...