Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (3)


vilma

Recommended Posts

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
GabiG, eu sunt cea cu 2-300gr care 'nu se pun'. Ziceam asa pt. ca mi se parea f. putin pentru o saptamana intreaga; la inceput, in prima sapt. de regim am scazut 1,5kg, apoi 1kg/sapt, apoi 500gr/sapt pt ca in ultimul timp sa ajung doar la 300gr/sapt!!!??? E bine si atat, dar recunosc ca ma asteptam la rezultate mai substantiale... Asta e, oricum eu continui! chiar daca mai calc pe alaturi din cand in cand (ieri am mancat niste covrigei si aseara un castronel de cereale Nestle in loc de cina, offff[bang]) Meniul de azi: dim - portocala, lapte 1% cu cereale pranz - muschi file cu ardei copti seara - salata verde cu branza sau cascaval Pupici si spor la slabit, Mihaela si Alex (1 an si 8 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Androix, stagnarea e ceva obisnuit, nu ma sperie prea tare, ca asa am patit si acum vreo 2 saptamani cand ma "intepenisem" la 56kg, dar apoi am reusit sa mai cobor. Intr-adevar ca cerealele nu sunt chiar cele super-indicate, in sensul ca mananc Fitness (integrale, dar au si putin zahar) si musli cu stafide, dar din astea am mancat de la 1 februarie incoace, de cand m-am apucat de Montignac, si am slabit bine la inceput. Dar e normal, pe masura ce scazi, mergi mai greu in jos...Am rabdare, de lasat nu ma las, in nici un caz... GabiG, si 300g/sapt e bine, dar eu cred ca daca ai putea sa nu te mai abati (cine vorbi?!), ai scadea si mai mult...Oricum, nu te lasa... Gabid, cateva bombonele acolo nu-s un capat de tara...Se vede ceva la cantar? Ca parca ai o saptamana de cand ai inceput, nu? Succes! Meniul meu de azi: ora 10.15: 250ml suc (de la un gref si o portocala); ora 10.45: 250ml lapte Dorna 1% + cereale; ora 13.45: omleta cu ciuperci, ceapa verde, branza + castravete; ora 16.45: 2 mere mici; ora 20.15 (dupa fitness!): inima de porc la gratar + salata verde cu castravete si ceapa verde. Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 11 luni) si Ramona (1 an si 10 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai Laura, dar ce inaltime ai tu?? Ca vad ca ai 56 kg...as vrea si eu!![bang][bang] Asa aveam in tineretile mele! Crezi ca mai trebuie sa slabesti?? [flo] Raportez: - am inceput luni regimul si azi am cu 2 kg in minus!! Adica 72! [:D][:D] Si pot spune ca am avut abateri destule, mai ales ca intr-o zi am papat singura-singurica... o ciocolata Heidi de post!![bang][bang][bang] (nu va intrebati cum a reactionat bebelul meu! Nu era iritat, dar era fresh de nu se putea... Nu putea sa adoarma, saracutzul! Gata cu ciocolata!) Azi: - 8 - salata de fructe (portocala, mar, kiwi) - v-am spus ca mor dupa fructe... - 10 - omleta din 2 oua si muschi afumat - pranz - fripturica pui si o salata (vad eu de care) - seara - conserva de peste sau tot puiut Sa nu uitam fructele inainte de mese![:D] Credeti ca gresesc mancand atatea omlete? Ca sincera sa fiu, mai bine asa decat cereale si lapte (nu ma pot atinge de lapte!! [ups]) Vad ca voi nu mancati. Laura: ce fel de cereale trebuie sa mananc ca nu gasesc unele fara zahar sau fara stafide si banane. Unele au chiar si fulgi de porumb ([pofta][pofta])! Pot manca 2 feluri de mancare seara sau la pranz? De ex., supa de legume si friptura de pui? Ca sa-mi tina un pic de foame, nu de alta.[olala] Gabid: din cate stiu eu, nu ai voie seara sa mananci smantana! Legumele fierte poti sa le amesteci cu un sos super bun![pofta] L-am facut ieri la o fripturica de pui: -ceapa -usturoi -rosii de la conserva (eu am avut conserva de rosii de la mama) Prajesti putin ceapa si usturoiul in ulei de floarea-soarelui sau masline (cum vrei!) si adaugi putina apa. Le lasi putin la fiert si apoi adaugi rosiile taiate bucatele, decojite. Lasi totul la foc mic si cand au fiert condimentezi cu sare, piper si oregano (sau ce alt condiment iti place!). In reteta scrie ca se da putin la mixer, dar eu l-am lasat asa si a fost super! Seamana cu o tocanita, mai ales daca pui peste fripturica de puiut! [pofta][pofta] Este o reteta pe care am gasit-o la un topic de retete Montignac, dar am adaptat-o cat de cat. Pofta buna! Acum va las ca trebuie sa-mi pregatesc fructele! [:D][:D][:D] Pupici, Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/bbcloanta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, am 1.62m si 54.7kg acum (aia cu 56kg era acum vreo 2 saptamani cand am avut tot asa o perioada de stagnare). As vrea sa ajung pe la 52kg macar, sa mai scap de burtica cu care m-am procopsit dupa cele 2 sarcini, si de sunculitele de pe fund...Oricum, sunt multumita ca am scazut de la 59kg la 1 februarie, dar mai vreau... De oprit nu ma opresc, dar mai calc pe alaturi din cand in cand, cand am musafiri sau merg in vreo vizita... Vezi, ai scazut bine 2kg intr-o saptamana, continua si nu te infometa, mai ales ca alaptezi...Poti manca doua feluri la o masa, daca respecti regulile de baza ale lui Monty. Cu omletele nu gresesti, totul e sa le suporti bine la ficat, eu, de exemplu, daca exagerez cu oualele, ma inteapa ficatul. De obicei le fac in tigaia de teflon si pun doar cateva picaturi de ulei, cat sa se unga putin tigaia. Cat despre cereale, am mai spus, eu mananc Fitness de la Nestle (sunt integrale, dar au si ceva zahar) si musli cu stafide fara zahar (nici astea nu-s prea bune la Monty, dar...trebuie sa-mi si placa totusi ce mananc...si vad ca am slabit si asa). Normal ca mai bune la gust sunt alea cu fructe uscate, dar...le pastrez pentru cand oi mai slabi si voi trece la faza a II-a declarata... Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 11 luni) si Ramona (1 an si 10 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, am citit in mesajele postate de tine despre cereale, dar spuneai ca nu prea sunt bune (au zahar sau stafide). De aceea te-am intrebat ce sa cumpar, ca sa nu fie "rele"! [flo][flo] Si eu fac omletele tot asa, ca nu-mi plac prea uleioase. Dar tu cand ai timp sa gatesti si pentru tine, ca vad ca ai 2 scumpe acasa si pe deasupra si sotul...Lor le pregatesti asemanator? Bine, cu mici exceptii...[:D] Pana la urma, la pranz: file de cod cu sos de rosii (am dat reteta mai sus) la cuptor. Am pus si o picatura de vin alb; sper sa nu conteze asa mult![olala] Pupici, Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/bbcloanta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, cereale bune pentru Monty ar fi musli simpli, fara stafide, si nu au nici zahar. Dar nici gust nu prea au...Dar parca mai conteaza? Eu gatesc pentru fete si sot cam acelasi lucru, cu mici exceptii, adica ei mananca si cartofi si orez si paste, normal...In rest, in sosuri oricum nu pun faina. Azi am dat-o in bara seara ca am avut musafiri. Ce va fi maine la cantar..., o sa-mi para rau oricum... Azi am mancat asa: ora 8.30: un suc de gref stors; ora 11: lapte Dorna 1% cu cereale; ora 16.30: mamaliguta (abatere mica!) cu branza si peste somn prajit; ora 20: 1/2 portie lasagna si o prajitura cu inghetata si frisca (doua abateri super-mari!!!). Acum regret ca am facut-o...Voi nu faceti ca mine... Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 11 luni) si Ramona (1 an si 10 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ma laud si aici, ca m-am laudat si la 'Cum slabim': mi-am luat cantar electronic (ca sa vad si sutele de grame date jos si sa nu ma demoralizez) si deja ne-am imprietenit - dimineata imi arata 63,7kg, cu 4,8kg mai putin decat acum 1 luna 1/2 cand am inceput Montignac [bis][bis][bis]. E drept ca in ultimul timp mi s-a cam taiat cheful de regim si am mai calcat pe alaturi [bang], dar m-am straduit sa nu exagerez. Iar apoi ma gandesc ce rau e sa fii [grasa] si ma ambitionez si-mi trec si poftele. Meniul de ieri: dim - mar, iaurt 0% cu cereale de secara +fitness pranz - ciuperci la cuptor cu cascaval, piept de pui la gratar seara - fructe Meniul de azi: dim - mar, kiwi, lapte 1% cu paine integrala si gem fara zahar (chiar nu are zahar deloc, e doar din fructe fara indulcitori, am verificat eticheta) pranz - tocanita de ciuperci cu friptura si salata seara - probabil niste sunca sau cascaval cu rosie, voi vedea eu. Pupici si spor la slabit, Mihela si Alex (1 an si 8 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Curios, dupa festinul de aseara, in loc sa arat mai mult la cantar, am fost mai usurica, adica 54.5kg (deci 4.5kg in minus in 6 saptamani de Monty cu abateri cu tot, bineinteles). Probabil din cauza ca si vineri seara si ieri dimineata am fost la fitness si mi-am dat interesul... Sa vedem maine dimineata, ca de bucurie azi dimineata, dupa sucul de gref de la ora 9.30, am luat micul dejun la 11.30, adica o alta prajitura cu inghetata deasupra, ca aseara...Ca nu aveam chef de mancare... Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 11 luni) si Ramona (1 an si 10 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...