Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (3)


vilma

Recommended Posts

prinz: supa de pui fara taietei +putin piept de pui ora 17 o felie prajitura +o cana lapte si acum mi-0e o greata de nu mai pooooot. deseara voi minca doar un mar... GabiG si Francesca 1an8 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://www.geocities.com/adrianb74
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Desi de dimineata m-am tinut de program la pranz mi-a adus tata un tort si m-am spurcat la o bucata cand am ajuns acasa pentru ca eram lesinata. Apoi am mancat spanac, dar cu putina paine. Si gata. MErsi pentru adresa Laura, o sa ma uit acu sa vad ce si cum. Mai va scriu maine meniul ca acum nu am nici cea mai vaga idee ce o sa mananc. Toate bune!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o primavra usora ca un fulg... si multa iubire.!!! laura dar mie mi se pare ca esti destul de bine cu kg-le. Trebuie sa multumesc din suflet lui Veve pt mail. Azi am mancat si eu dimineta cereale cu lapte si la pranz o supa. momentan nu am mai avut chef de altceva, insa la mine dulciurile sunt problema. Va intreb daca as putea inlocui mereu puiul cu pestele, in orice asociatie de mancaruri ? (eu nu pap decat peste) Poate ma incurajati si voi sa slabesc ca am avut ininte de sarcina 60 kg , in sarcina am ajuns la 84 iar dupa (adica acum) am 70 kg si nu reusesc sa imi mai revin. va sarut Mihaela si [copil] Flaviu http://community.webshots.com/user/pojogao
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Am revenit si raportez: Dupa o luna de Montignac am slabit 4 kg. Uraaaaa!!! Nu credeam ca mai reusesc vreodata sa tin o dieta, dar cu asta deja m-am obisnuit si nu mai imi este asa greu. Asa ca merg mai departe. Meniul de astazi (luni): ora 10-suc de portocale ora 11.30- iaurt cu cereale ora 14- ciorba de pui, fasole verde cu pui, salata ora 19- peste la cuptor, broccoli la cutor Mihaela (Pojogam), bafta! Eu eram maaare amatoare de dulciuri, iar daca nu mancam atunci cand aveam pofta (foarte des), mi se facea rau. De cand tin Montignac nu mai poftesc la dulciuri decat foarte rar si atunci mananc o bucatica de ciocolata amaruie. Imi place ca am slabit si cred ca asta ma ambitioneaza. Tuturor celor de aici, multa bafta si pupici.[pup] Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga gabid,iti trimit un mesaj in legatura cu Montignac pe care l-am postat pe alt forum,sper sa te ajute,iar daca ai nelamuriri intreaba pe forum,ok?Sunt sigura ca daca nu eu iti voi raspunde,una din fete o va face sigur,pentru ca sunt mai experimentate.Mult succes si pupici! ata si cateva principii ale domnului Montignac,dintre care unul va va soca: 1.Teoria caloriilor este falsa. 2.Proastele obisnuinte alimentare. 3.Deosebirea grasimilor binefacatoare de cele daunatoare. 4.Trebuie sa ne imbogatim alimentatia cu fibre-fructe,legume verzi,legume uscate si paine integrala. Clasificarea alimentelor: A.Proteinele-de origine animala(carne, peste,branza,oua, lapte) -de origine vegetala(soia,migdale,alune,cereale integrale si unele leguminoase) B.Glucidele(hidratii de carbon) Glucide rele:zaharul de masa,faina alba,orezul alb,alcoolul,cartoful,porumbul. Glucide bune:fructe,legume,cereale brute. C. Lipidele -de origine animala(carnea,pestele,untul, branza, smantana proaspata) -de origine vegetala(ulei de arahide,margarina etc) Regimul Montignac are doua faze,va scriu deocamdata despre faza 1. Iata regulile fazei 1: Nu amestecati niciodata glucidele rele cu lipidele! Evitati toate elementele glucido-lipidice Eliminati in totalitate zaharul din alimentatie Nu mancati decat faina nerafinata. Uitati de cartofi,in special cei prajiti. Uitati de orezul alb.Mancati numai orez integral. Renuntati provizoriu la alcool,sub toate formele lui. Evitati cafeaua,obisnuiti-va sa beti decofeinizata. Nu sariti niciodata peste o masa. Limitati consumul de lipide "rele". Incercati sa beti cat mai putin in timp ce mancati,pentru a evita diluarea sucurilor gastrice. Nu mancati in graba. Preparati-va singuri sucurile de fructe.Evitati bauturile acidulate si sucurile fabricate industrial,care contin zahar. Asteptati 3 ore dupa o masa glucidica inainte de a ingera lipide. Asteptati 5 ore dupa o masa lipidica pentru a ingera glucide. Mancati multe fibre alimentare-salata,legume verzi,fructe. Consumati fructele cu cel putin o jumatate de ora inaintea unei mese principale. Acum,ca sunt sigura ca v-am zapacit rau!Iata lista de alimente: LIPIDELE:carne,mezeluri,pasare,iepure,peste,crab,ou,branzeturi,uleiuri,margarine. GLUCIDELE BUNE:cereale brute,faina nerafinata,paine integrala,orez integral,germeni de grau,paste din faina integrala,linte,fructe,telina,nap,germeni d esoia,vinete,dovlecei,castraveti,rosii,ridichi,ciuperci,varza,conopida,fasole verde,praz,ardei gras,spanac,alata verde,mazare uscaa,fasole sucata,ciocolata cu min 60 % cacao. Alimentele glucido-lipidice sunt preferabil de evitat in faza 1,singurul permis fiind iaurtul. Si ca sa va lamuresc,iata din ce ar trebui sa se compuna un meniu zilnic: FRUCTE:cu cel putin o jumatate de ora inainte de masa. MIC DEJUN GLUCIDIC:cereale integrale,paine integrala,branza cu 0 % grasime,lapte degresat,caea decofeinizata,orez integral,castraveti,vinete,dovlecei,rosii,ciuperci,varza alba,salata verde,ardei gras,conopida etc. MIC DEJUN PROTEINO-LIPIDIC: oua,sunca,branza,smantana(o lingura),mezeluri,peste PRANZ:cruditati,peste,carne,salta,branza,oua,mezeluri,rosii,castraveti,conopida,vinete,varza,ardei gras,ciuperci,ceapa,usturoi,maioneza(facuta in casa),dovlecei etc. CINA PROTEINO-LIPIDICA-la fel ca pranzul+un iaurt cu 0 % grasime. CINA GLUCIDICA: fara grasimi(nu sunt permise untul,maioneza,smantana) si se poate consuma orez integral,salata,legume. Nu exista interdictii cantitative,insa nu depasiti limitele normale,totusi. O sa vi se para greu la inceput,pentru ca lista cu alimente trebuie invatata pe dinafara,dar eu dupa doua zile nu mai am probleme. Mezelurile nu trebuie sa contina amidon sau zahar! Stiu ca veti avea intrebari,asa ca va voi raspunde la ele,in caz ca nu ati inteles.Nu e asa de greu cum pare si cu acest regim nu veti avea niciodata senzatia de foame. In general,din ce am aflat de la persoane care tin regimul,se dau jos 4 kg in prima saptamana,iar dupa aceea cate un kg pe saptamana,insa nu e o regula,se poate slabi si mai mult! Chiar daca va veti abate de la regim,puteti face acest lucru,insa cu moderatie,adica o data,de doua ori pe saptamana. Astept intrebari In faza 1 sunt interzise :porumbul(popcorn,mamaliga,mezelurile care contin amidon din porumb-in general majoritatea mezelurilor contin amidon,din pacate) soia,masline etc si toate alimentele glucido-lipidice si glucidele rele,cu exceptia iaurtului,care se va consuma cu moderatie si niciodata in combinatie cu alimentele proteino-lipidice.Ai voie numai paste si orez integral.Stiu ca ti se va parea foarte greu la inceput sa clasfici alimentele,insa dupa cateva zile devine chestie de obisnuinta si vei sti cum sa le combini. lore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata fetelor .... sunt si eu in a doua zi de cura... sa va spun ce mananc eu astazi si va rog sa ma corectati daca fac ceva ce nu e bine ... ora 7 ... tigari si cola light... are zahar foarte putin,aproape deloc... ora 12:30 o salata cu de toate in ea ... si putina mozzarele light ora 18 paine dina aceea uscata cu mozarrela light si rosie si poate o feliuta de sunca... ce ziceti e bine sau ba? va pup lore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lore, ce mananci tu nu prea e bine... - sucurile de orice fel sunt interzise, chiar daca sunt light; nu sunt permise decat cele naturale din fructe, stoarse de tine si consumate imediat. - painea, chiar uscata fiind, este aliment glucidic, nu se combina niciodata cu lipide sau proteine (branza, rosie, sunca etc.) Montignac o recomanda doar in combinatie cu branza de vaci cu 0%grasime sau lapte degresat, si atunci doar paine integrala sau neagra. Vezi ca este un subiect nou 'Dieta Montignac', unde sunt enuntate principiile de baza, gasesti acolo regulile. Pupici si spor la slabit, Mihaela si Alex (1 an si 8 luni)
quote:
Originally posted by loredanaiascu
buna dimineata fetelor .... sunt si eu in a doua zi de cura... sa va spun ce mananc eu astazi si va rog sa ma corectati daca fac ceva ce nu e bine ... ora 7 ... tigari si cola light... are zahar foarte putin,aproape deloc... ora 12:30 o salata cu de toate in ea ... si putina mozzarele light ora 18 paine dina aceea uscata cu mozarrela light si rosie si poate o feliuta de sunca... ce ziceti e bine sau ba? va pup lore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...