Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (3)


vilma

Recommended Posts

Fetelor dragutzelor, Asa imi place de voi, ca ati devenit mai active, ca inainte erau momente in care eram cam singura pe-aici... CorneliaP33, e super cum ai inceput, stai linistita ca si eu am mancat si mananc tot cereale Fitness (sunt integrale, dar au ceva zahar, dar am zis ca n-o fi foc!) sau musli cu stafide, si asta chiar de la inceput, cand am slabit oricum. Nu de la astfel de abateri trebuie sa ne abtinem, ci de la altele mai grave, gen prajituri, foitaje, biscuiti etc. Gabid, e bine cum ai inceput regimul, dar ai putea sa mai introduci niste fructe, dimineata, cu 1/2 ora-1 ora inainte de micul dejun, sau dupa-amiaza la gustare (ora 16-17), la trei ore dupa pranz si o ora inainte de cina, sau seara tarziu, la min.3 ore dupa cina. Eu am ales primele 2 variante, mi-am facut din asta un obicei, atat pentru vitamine, cat si pentru a atenua senzatia de foame dintre mese. Eu iau cina pe la ora 18-19 (depinde cand ajung acasa, daca mai merg undeva dupa servici, ies la ora 17), dupa care (incerc) sa nu mai mananc nimic. DD, reteta ta de broccoli e super, abia astept sa o incerc si eu zilele astea! Chestia cu pestele nu cred sa fie adevarata, decat daca tii post, dar daca nu tii (am vazut ca mananci carne, oua etc), ce conteaza? Mie imi place pestele la nebunie, as manca tot timpul, si e si foarte sanatos... CameliaH, cam greu ce faci tu, sa combini si postul si Montignacul... Cred ca pentru cura, mai degraba mananci niste cartofi fierti cu o salata verde cu castraveti (rosii, ceapa, ardei) sau un orez cu legume sau cu ciuperci (adica tot disociat ar fi), nu cred ca te-ai ingrasa...E mai rau cand, de foame, te infigi intr-un strudel de post sau in Bake-Rolls, ingrasa cu siguranta mai tare...Si nu mai face foamea!!! Atunci esti cel mai vulnerabil si calci pe bec!!! Parerea mea, nu te supara pe mine... Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 144
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hai ca m-am luat cu sfaturile si am uitat sa dau raportul! In primul rand, am descoperit o sala cu aparate de fitness si vreau sa ma duc, incepand de maine seara, de trei ori pe saptamana, ca sa fac si eu ceva miscare, ca-mi lipseste! Mi-am luat ceai laxativ si de soc si beau cam cate 2-3 cani din fiecare, primul dimineata pe stomacul gol, al doilea pe la pranz. Vad ca e mai bine, adica am rezolvat-o putin cu constipatia, ca cel verde antiadipos nu-si mai facea efectul, am baut tone si incepuse sa ma doara si stomacul (cred ca de la el, ca de cand l-am schimbat, mi-a trecut!). Iata meniul meu de azi: ora 10.30: o portocala; ora 11.30: 250ml lapte 0.1% cu cereale; ora 14.30: mancare de bame cu pui; ora 18.00: carne de vita cu sos de rosii + salata verde cu castravete si ceapa; ora 21.00: un mar. Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Azi am mancat asa: ora 9 suc de portocale ora 11 iaurt cu cereale ora 14.30 supa de pui, salata de rosii+castraveti+ceapa+ardei, branza, un ou fiert ora 19 piept de pui la gratar+salata verde Va pup si bafta la slabit! Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am mancat... ora 9 iaurt degreast cu cereale ora 12 o portocala ora 13 o pulpa de pui la gratar cu branza degresata ora 17 un mar ora 19 gratar cu branza un pahar cu lapte degresat Este mult gratar de 2 ori? Eu nu prea ma omor cu supele...dar daca trebuie o sa incerc sa-mi fac si supa. Este voie gratar cu branza degresata? Astazi... ora 9.00 lapte cu cereale ora 12.00 portocala...mar ora 16.00 gratar cu salata de varza ora 19.00 ma mai gandesc...poate niste legume fierte,branza ,rosii ora 22.oo portocala(e voie asa de tarziu?) [pup] Gabi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa va intreb ceva...semipreparate din soia avem voie?Din acelea care doar se incalzesc la microunde?Am vazut ca au in compozitie soia dar si faina de grau. Nu cred ca o sa pot manca in fiecare zi carne de 2 ori pt ca nu prea imi place carnea. O sa incerc mancare de legume... [pup] Gabi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor, Azi am meniul urmator: dim - mar, iaurt 0%+ fulgi de grau pranz - salata de rosii cu ardei, branza, sunca seara - poate zacusca pe felii de cascaval sau... ce mai gasesc prin frigider. Aseara imi era o pofta nebuna de niste cereale si am mancat un castronel de Fitness + cativa fulgi cu scortisoara. Au fost asa de buni[pofta]! Stiu ca nu se recomanda seara, dar... oricum, n-am mai mancat altceva ca sa nu combin cu glucide si sa fie abaterea prea mare. Iar acum 2 zile am iesit in oras si am mancat o ciorba de burta, care nu cred ca e interzisa, intra la categoria proteine-lipide, nu? Pupici si spor la slabit, Mihaela si Alex (1 an si 8 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi: lapte degresat piept de pui la gratar cu salata de rosii omleta,castraveti murati Gabi poti sa maninci friptura cu branza,despre soia nu stiu sigur,dar cred ca nu merge,semipreparatele de care zici nu au in compozitie,oua sau grasimi?Daca au,in nici un caz nu ai voie. Valentina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

* Caroline, eu stiu ca avocado e un fruct, deci zice ca nu s-ar combina cu nimic altceva, dar eu nu cred ca poate influenta slabitul. Daca iti place in salate, cred ca il poti pune... * Gabid, nu e mult sa mananci gratar de 2 ori/zi, de ce sa fie? E sanatos, mai ales daca e de pui sau de vita...Il poti combina cu branza. Portocala la 3 ore dupa masa e OK, chiar daca e seara tarziu. Preparatele din soia nu stiu daca sunt ok, el zicea ca ai voie germeni de soia, dar astia sigur mai pun adaosuri in alea, gen amidon, faina etc. Deci NU. Nu e musai sa mananci carne de doua ori pe zi, o poti inlocui cu omleta (cu ciuperci, sunca, branza, cascaval, ceapa, marar, ce vrei tu...), peste la cuptor sau fript, salata de ton cu rosii si salata verde, branza/cascaval/ou cu rosii/castraveti, spanac cu ou, fasole verde/broccoli/conopida cu cascaval la cuptor, ciuperci umplute la cuptor sau tocanita etc. * Micorint, si eu mai am uneori pofta de rontaiala seara si as rontai cereale Fitness sau altfel, cred ca daca astea inlocuiesc o masa, nu-i o problema, fie si la cina! Ciorba de burta ar fi ea ok, daca am face-o in casa, dar ma tem ca la restaurant i se pune faina ca sa se ingroase putin, de aceea am avut si eu retineri sa o mananc la Sinaia, dar tot am gustat cateva linguri de la sotul meu!! Dar, dupa ce s-au mai dus kg, nu cred ca e un capat de tzara daca ne facem pofta o data la o luna, cu o ciorbica de burta... Azi iar am fost putin mai voioasa, ca am doborat in sfarsit cele cateva sute de grame si am ajuns la fix 55kg (dupa 1 luna si 3 zile, am minus 4kg), deci incep lupta cu kg nr.5!!! De diseara ma duc si la fitness de trei ori pe saptamana, deci astept sa fie mai bine in urmatoarele zile! Meniul de azi: ora 10.15: 150ml suc de la un gref; ora 10.45: 250ml lapte 0.1% cu cereale; ora 14.00: un copan de pui fiert + putin cascaval + salata verde cu castravete; ora 17.00: un mar; ora 18.30: putina supa de pui + carne de pui din supa + salata verde cu castravete si ceapa. Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, vin si eu sa ma laud un pic azi: am schimbat "prefixul". 59,9 azi-dimineata. Initial am crezut ca nu vad bine. M-am frecat la ochi si am vazut ca cifrele erau adevarate. Pentru cele care nu stiu, precizez ca ma "chinui" de o luna si 2 zile si abia am scazut aproape 2 kg (de la 61.8 pe 2.02.2004). Cind vedeam ca pe aici se slabeste asa puternic ma mai demoralizam, noroc cu voi ca aveti o vorba buna pt fiecare. Citeam acum citeva minute pe un site de Monty din Olanda, povestea unei femei de 27 ani care a slabit intr-un an 68 kg (avea initial 130). Foarte stimulant! E adevarat ca atunci cind ai de unde, slabesti mai usor... Caroline, am cautat si de avocado, nu stiu de ce aveam impresia ca este un aliment glucido-lipidic, poate gresesc. Daca gasesc ceva despre el o sa postez. Azi am mincat de dimineata (ca de obicei) lapte cu Fitness Nestle si lapte 0,1% grasime ora 13 un mar ora 14 supa de pui (cu taietei), fasole verde (din aia congelata) cu piept de pui cred ca deseara voi minca numai fructe. Ma chinuie pofte de ciocolata de vreo 2 zile, sau de caltite cu nutela. E groaznic sa trebuiasca sa te abti. Noroc ca e stimulant sa vezi cum scade la cintar... Va sarut si sa auzim de kg in minus! GabiG si Francesca 1an8 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://www.geocities.com/adrianb74
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...