Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Antibiotice in primele 10 saptamani?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
multumesc cristina eu sunt in saptamana 11 si am luat doua saptamani antibiotic, am terminat tratamentul vineri. acum am aflat ca antibioticele nu se prescriu in primele saptamani de sarcina... [q][q][q] la ce s-o fi gandit dr meu?? marcela [gravi] si margeluta din burtica - DPN 5 septembrie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ampicilina e ok in sarcina, se prescrie.De celalalt nu stiu, nu am auzit. Daca ti-au fost prescrise de medic si el stia ca esti gravida, nu-ti mai fa griji. Multe gravidute au fost nevoite sa faca tratamente in sarcina,cu antibiotice si au facut fara pericol. Nu te gandi tot la asta, stai linistita ca e ok. Si eu am luat antibiotice dar nu stiam ca sunt graviduta si am luat ceva periculos. Am facut o depresie serioasa acum 4 saptamani din cauza asta, m-am tot gandit la medicamente. Dr. a spus ca bebe e ok si m-a linistit. De aceea iti spun si tie sa nu te mai gandesti,daca ti-au fost prescrise e ok. Laura si papusica din burtik ( 29+ saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga vrabiuta, doctorul tau a fost super inteligent. S-a gandit ca febra ta poate fi data de contractarea unei toxoplasmoze care in stadiul tau de sarcina ar fi fost extrem de grava daca ar fi ajuns la bebe. Spiramycin-ul se poate da si unii il dau si in State si in Franta preventiv in cazul febrei in primul trimestru de sarcina. Si nu afecteaza bebe-ul. Oricum du-te si fa-ti niste teste pentru toxoplasmoza si listeria (listerioaza) atat IgG cat si IgM ca sa vezi daca ai contractat intr-adevar asa ceva. Daca ar fi asteptat testele ar fi durat pentru ca nivelul de anticorpi nu creste instantaneu si ideea era sa impiedice infectia sa ajunga la bebe. Multa sanatate. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...