Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Imbracamintea conform varstei?


Recommended Posts

De curand am avut o discutie cu o prietena care se plangea ca mama ei ii critica stilul de a se imbraca(ea,28 ani,casatorita si 2 copii),mult prea tineresc si ca ar trebui la varsta si statutul ei sa se imbrace mai "serios"??!!Sa nu va inchipuiti ca se imbraca ca o pustoaica.Blugi, bluzite si rochite cochete, cu mult gust as spune eu.Dupa aceasta discutie si mai ales find pe ultimi 50 de metri inaintea schimbarii prefixului[:D](din 2 fac 3 cu depresia de rigoare bine-nteles[:D])am deschis dulapul si m-am ingrozit cand am realizat ca in afara de 2-3 articole de imbracaminte mai "serioasa" restul...pt pustoaice[:D]. Ei,voi ce parere aveti?Cum trebuie sa ne imbracam intre 20 si...; si 30 si...? mihaelaH
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Doamne fereste, sa ajung la haine de "baba"cum le ziceam noi, gasca de prietene...[:D]. Haine serioase eu inteleg, costumase, taioare cu pantaloni, dar la moda si chic, nu d-alea gen Ana Pauker...eu am facut deja 30, dar nu ma vad imbracata ca femeile gospodino-comuniste...Eu cred ca daca ai silueta, fatza, machiajul (mai natural e mai bun), iti permit de ce nu sa fi o femeie cocheta si "la moda"...Nu mai suntem ca pe vremea bunicilor: gata, te-ai maritat, ai facut si un copil, pa...esti expirata! Dar vorbeste acum o "fashion-victim" asa ca daca punem putina moderatie in povestea mea...eu zic ca e ok sa ne simtim si la 40 ca de 20 de ani, doar Sarah Jessica Parker din "Sex and the City" ca si partenerele ei de film sunt trecute de 30 si se imbraca...mmmmh, minunat si spumos! Numai bine, Lena [mamica] de Freya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la ce a scris Mitub. Daca era dupa maica-mea imi puneam un sac pe mine si totul ar fi fost perfect ... si asta nu acum cand sunttrecuta peste 30... ci cand aveam 18 ani .... intotdeauna cand imi dadea bani pentru haine imi spunea "ceva lung si larg"...Ei bine eu m-am imbracat cum mi-a placut mie... Nu consider ca daca am trecut peste 30 trebuie sa ne punem batic in cap si sa ne facem cruce la fiecare matza care trece strada... Consider ca ne imbracam asa cum ne sta bine si sa incercam sa ne acoperim defectele... adica nu ne mai putem pune o fusta scurta de o palma daca avem vergeturi pe pulpe sau o bluza deasupra buricului daca avem sunculite... dar daca corpul ne permite si aratam bine ... atunci nu cred ca faptul ca am trecut de "n" ani sa ne determine sa ne schimbam radical garderoba. mamica fericita a unui baietel!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai cam da.. adica la 25 de ani nu ma imbrac ca la 70 si la 70 ca la 25.. totodata cred ca cel mai important e sa ne imbracam cu ce ne prinde bine in funtie de inaltime, greutate, sa adoptam culori care se potrivesc culorii tenului si parului adica sa scoatem in evidenta ceea ce avem mai bun si sexi, si nu defectele.. plus ca trebuie sa le adaptam si timpului zilei munca (ce fel), in oras la cafea, plimbat copii in parc, la disco.... asa ca o garderoba mai variata dar cu bun gust..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca e nevoie de citeva igrediente ptr ca cocktailul as iasa bine -cineva care arata bine , iar daca nu arata perfect stie care-i sunt punctele forte si le pune in evidenta -are bani -are gust: stie sa ia din moda ceea ce-l caracterizeaza si-l avantajeaza mai bine In ceea ce ma priveste, pot spune ca eu am devenit mai "moderna" in ultimii ani, dupa ce o mare parte din anii de dupa a 20 aniversare am fost o clasica. Am avut o inversunare impotriva a ceea ce purta vedeta X si vedeta Y , si-i impuneau apoi intregii turme sa poarte. Acum sunt diferita , desi peste doua zile fac 30 , mi-am cumparat blugi cu talie joasa (binenteles ca am cautat o groaza pe cei care ma avantajau ...si chiar i-am gasit , pina si sotul meu care o uraste profund pe Britney Spears (cea care i-a impus si pe care o vede ca pe prototipul prostiei bagata in fata de un Motola oarecare, si umpluta de milioane , fara sa stie de ce , in citiva ani...) a spus ca-mi vin excelent). Problema mea nu este virsta , ci a gasi calitate , bun gust , ieftin (cit se poate) si mai ales sa ma puna in valoare. Cred ca oricum noi fetele din ziua de azi nu ne-am mai asculta mamele care ne invata sa ne imbracam la cea mai frumoasa tinerete (30 de ani) ca niste cucoane , femei mature . Maturitatea noastra vine acum din noi , nedisimulata... nu din haine . Zic eu .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine, in schimb mama m-a batut permanent la cap cat eram adolescenta sa port fuste cat mai scurte, bluze decoltate, etc, si eu ca sa ii fac in ciuda purtam blugi largi si tricouri lalai. Si acum ma bate la cap la fel dar acum o ascult si ma simt bine asa. Trebuie intr-adevar sa ne asortam imbracamintea cu fiecare ocazie in parte, sa ne stea bine, sa fie comoda. Anda si printesuca Carina (1 an si 4 luni) http://community.webshots.com/user/andamihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu, desi am aproape 36 de ani, nu am in dotare nici macar o fusta clasica, lunga, toate sunt mini. Si imi plac la nebunie fustele mini si bluzele mulate si numai din astea port acum, cand mi-am revenit la greutate (cat am fost gravida sau mai grasa dupa ce am nascut, purtam bluze lungi si largi, dar acum gata!). Si blugi elastici, adica tot mulati... Sau, cand e vorba de o tinuta mai serioasa, imi pun un sacou si o fusta, dar tot mini...Si pantofi cu toc, logic... Si cred ca, dupa mintea mea, o sa ma mai imbrac multa vreme de acum incolo, tot asa, totul e sa nu fiu ridicola...Adica sa nu ma ingras... Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma intreb ce inseamna "conform varstei"(din titlu)?cred ca ne putem imbraca conform unei stari de spirit sau unei situatii,dar nu cred ca exista niste sabloane prestabilite pe decade de varsta.o femeie arata cu adevarat bine abia dupa 30 de ani(acea frumusete ce vine din interior intregind-o pe cea fizica la care se adauga implinirile aduse nu in ultimul de statutul de mama) si-atunci de ce sa nu profitam de acest privilegiu si sa aratam cat mai bine(pt.noi si pt.cei dragi noua)? virginia p.s. si pe mine ma indemna mama sa imbrac fuste scurte si chiar am ascultat-o.ba m-a dus de manutza si la un concurs de miss...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca lumea dupa strada stie ca am 29 sau 35 de ani ? Oricum important este cum te simti tu si nu ce spune lumea. Mie imi plac hainele clasice si f mult hainele sport, asa ca nu am sa renunt la ele doar ptr ca anul acesta fac 30 de ani si am doi copii. Chiar zilele trecute ma uitam la niste bijuterii de argint si cineva imi spune: "acum trebuie sa iti cumperi si tu din aur ca deh esti doamna cu doi copii acasa ?" Fiecare cum le vede si cum le simte. Eu am sa ma imbrac/comport, etc cum cred eu ca este bine si cum ma simt EU bine. [bis] Andra mamica lui bb Matei si Andrei 4ani si 5 luni Album Andrei: http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...