Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug - sept 2003 (13)


Recommended Posts

multumim pt urari![pup] si [cheers]! danat si noi avem aceeasi reactie la biberon, intinde manutele dupa el si deschide gurita, iar daca in doua secunde nu l-a gustat incepe sa tipe cat il tin puterile. azi l-am gasit pe andrei sub pat! l-am lasat ca de obicei pe jos, si la un moment dat il aud urland. cadn il vad jumate sub pat, si urla bietul de el ca acolo era intuneric...s-a tarat cam 1m. sper ca nu va trebui chiar de saptamana asta sa ma apuc de baricadat prize, dosit fire, incuiat dulapuri... irinuca a ajuns poza, e ok. simona acum macar te-ai mai linistit. si sa stapaniti sanatosi cantarul. e ala electronic de la tefal? vad ca lumea se streseaza cu legumele. eu am ras aseara pana n-am mai putut cand am citit un articol pe tema asta. era vorba de strategii sa convingi un copil sa manace un aliment pe care il refuza, dar era voba de copii mai maricei, nu ca ai nostri. sa va trascriu fragmentul cheie: n-ai putea sa-i interzici (copilului) pur si simpul legumele? Sa-i spui ca mazarea nu e buna decat pentru oamenii mari? Sa nu-i dai decat carne, doua-trei saptamani, pana plange dupa o lingurita de spanac? Sunt sigur ca pana acum nici nu te-ai privit in oglinda cum chinui copilul. Intr-o zi, eu am apucat sa-l vad pe-al meu la joaca: tinea in mana un castron si lovea o papusa in cap, in timp ce striga la ea:"Manaca odata, manaca, de ce nu manaci legume?" si mai departe se recomanda parintilor care procedeaza asa sa se puna in locul papusii...[:D] sper ca v-a placut, ca eu si acum rad!
Cristina si [copil]Andrei-Razvan http://www.andreirazvan.home.ro/ http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Deliak spune-ne si noua ce program ti-a facut sotzu ca sa arati bine? Cate abdomene faci? Eu nu cred ca pot sa ma tin de abdomene, ca dupa servici, ajung destul de obosita acasa, il iau pe Sergiu in primire si dupa ce adorame el, abia astept sa adorm si eu, nu stiu cum sa ajung mai repede in pat. EI, totusi am reusit sa-mi iau ieri o pereche de pantaloni [:D] chiar cu talie joasa. Evident, o sa o port cu o camasa ca sa nu se vada colaceii [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin si eu, ca muuuult mai avem de recuperat! Inainte de toate LA MULTI ANI si multe pupicuri pt. Oana, Alexia si Andrei! Apoi un calduros bun venit tuturor mamicilor nou venite pe forum!Sper sa va placa aici cel putin cat imi place mie! (desi prin frecventa mesajelor mele n-am prea demonstrat lucrul asta!Dar de citit,de cele mai multe ori apuc sa citesc ce-ati mai scris.) Dincolo de socul cu pricina, pe care sa zicem ca l-am depasit partial, se pare ca incepe si la noi sa se contureze un program (sper sa nu-mi deochi singura copilul!) dupa inca o luna in care, noapte de noapte, nu cred ca am prins doua ore consecutive de somn. Singura explicatie plauzibila pe care mi-o pot da (s-ar putea sa gresesc, totusi) este ca m-am incapatanat sa-l alaptez in continuare -chiar daca stiu ca nu mai am lapte suficient- si-i place atat de mult ca nu s-ar mai dezlipi din bratele mele.Noroc cu diversificarea si cu faptul ca inainte de culcare ii dau un biberon cu formula, ca in felul asta mai iau si eu pauza.Am de gand sa-l tin asa pana la 6 luni, dupa care o sa-l intarc pt. ca pur si simplu nu mai fac fata.Mai ales ca-i tot elefantel :) De o saptamana doarme singur in camera, iar de vreo doua nopti nu se mai trezeste decat de 2 ori (si-atunci pt. mancare nu pt suzeta, ca n-am reusit sa-l imprietenesc cu ea).Azi noapte chiar am prins o repriza de 4 ore de somn.Sa nu radeti, mamici care n-aveti astfel de probleme, ca pt. mine-i mare lucru! In rest, ca sa fie tacamul complet, ne mai chinuim si cu o dermatita atopica.Asta e...bucurosi le-om duce toate (vorba vine!). Roisin, felicitari pt.aparitia pe prima pagina! Sunteti asa de frumosi impreuna ca-mi inseninati ziua de cate ori va vad! Sisi, buna idee ai avut cu manualul de prim ajutor!Eu, una, votez pentru, ca am mare nevoie de astfel de sfaturi chiar daca m-am preumblat si eu pe la "sanitarii priceputi".Am luat si premii, ce stiti voi, dar nu datorita mie, ci colegilor mei care acum sunt medici :) Cristina, a fost faina de tot faza cu rezolvarea fracturii pe un bolnav sanatos :)) A propos ,sanatate multa sotului tau si aveti grija sa nu ia si Andrei raceala (nu-l lasa sa-l pupe!!!:) Iuliana, buna treaba!Bairamuri, alea-alea; macar daca isi strica Emma programul de somn stii si tu care-i motivul:)) Doamne fereste, ca stiu ce-nseamna! Uitam sa te intreb, cum a iesit eseul despre casatorie? Craluca,ce placere mi-a facut cand am citit cu ce va ocupati tu si sotul tau!Sunt pasionata (putin spus!) de tot ceea ce tine de arta populara (romaneasca si nu numai). Am incercat sa intru pe site-ul vostru, dar n-am reusit.Oricum, perseverez, ca sunt capoasa!:) Mihaela_s, pe unde mergeti voi la vara?Poate-mi recomanzi si mie un litoral (pe verificate!) ca eu n-am fost decat pe cel romanesc.(Si pe cel irlandez, of corse :),dar asta nu se pune pt. ca n-avem atata nebunie in noi sa intram intr-o apa atat de rece). Inca nu stiu ce-o sa facem.Vrem neaparat la mare mai mult pt David, pt.ca am inteles ca-i benefica in cazul dermatitei atopice.Din pacate sotul meu o sa aiba concediu cel mult 12 zile si daca venim in Ro n-o sa avem timp pt. nimic (mai ales ca familionul ne este risipit prin trei mari provincii romanesti, plus capitala:).Vedem noi, mai negociem. Danat, am tot vrut sa te intreb: esti cumva sor'-mea si nu stiu eu? [:D] De multe ori dupa ce-ti citesc mesajele imi spun:"you just made my day!"(nu din snobism, dar tre' sa exersez sa gandesc in engleza!:) De-atatea ori m-am regasit in randurile tale... dileme personale, evolutia bb-ului, soacra, inaltime, kg. etc...incat ar fi fost suficient sa scriu in mesajul meu "idem danat"! Mai putin faptul ca au fost vremuri cand pe mine chiar ma sufla vantul.Toate colegele mele de facultate tineau cura de slabire, eu de ingrasare.Si-acum...ajung la vorba "ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa se implineasca".Numai ca in cazul meu pestisorul de aur a facut o fixatie pe dorinta asta mai veche. Dana_ene, da' ce sot galant ai!Cunosc situatia ca al meu ii e coleg de zodie [;)] (n-am apucat sa postez inca pe-acolo!) si intr-adevar se confirma trasatura esentiala:atasamentul fata de familie. Vreau si eu refrene cu Oana ta! Va las acum ca s-a trezit Marele Pitic.Si tineti-mi pumnii sa intru si eu odata in randul lumii! Pupici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul si in primul rand [s]pentru puiutii nascuti azi: Oana-Maria, Alexia si Andrei! Sa cresteti frumosi si sanatosi! Cristina m-am cracanat de ras cand am citit pasajul ala. Chiar asa, ce sa chinuim atata copiii cu legumele? Noi am mancat ce s-a putut la vremea respectiva si am crescut mari. Vreau sa zic ca soacra-mea i-a dat supa sotului de la 1 luna. M-am ingrozit cand am auzit-o, da e sanatos tun si n-are probleme cu stomacul. Bine, nici chiar asa, da tare ne mai facem griji. Eu azi i-am dat supa lui Alex cu biberonul si a inghitit-o imediat, cu lingurita era un chin. Cristina, adresa mea de mail este: mireaf@yahoo.com. Trimite-mi cand poti, nu e nici o problema. Deliak, felicitari pentru dintisor! Tu cand l-ai lasat prima data pe Darius pe jos? Vrei sa ne necajesti cu silueta ta? Eu mai am de dat jos vreo 6 kg, da tare greu am dat jos si pana acum. Si mi-e groaza ca peste o luna incep serviciul. Iuliana76, nu-ti face griji cu Andreea, si Alex luna trecuta a luat f.putin in greutate, da a crescut in lungime.Doctora mi-a zis ca au perioade cand cresc in lungime si putin in greutate. Apropo, pediatrul tau e cumva Dr.Culcer? Roisin, de cand vreau si eu sa citesc povestea ta. Unde e, ca nu o gasesc? Loredana, bine ai venit, asteptam noutati despre bebita ta! Tara, Doamne cand citesc ce scrii despre piticul tau cu trezitul si suptul in disperare ma vad pe mine. Si eu ma incapatanez sa o alaptez cat pot de mult. Da azi noapte m-a terorizat, s-a trezit din 3 in 3 ore sa manance. Cred ca laptele meu nu mai e suficient de gras si nu se satura.I-am mai dat si eu completare, da evit cat pot. Oricum, inevitabil tot la lapte praf ajungem ca ei cresc si au nevoie de mai mult. Asa ca sper sa dormim si noi macar jumatate de noapte fara pauza! [|)] Stii, cel mai mult mi-am dorit sa dorm o noapte intreaga. Cred ca nici nu mai pot, probabi m-as trezi speriata ca-i e copilului foame. Va pup ca trebuie sa-i fac [baie] piticei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si de vaccinul asta!L-a intepat si a fost de o cumintenie desavarsita.In plus ne-a dat liber la iaurt(Danonino)si la orez si ficatel. Azi i-am pus in functiune tarcul si pare destul de incantat sa stea acolo mai ales ca ma poate vedea prin gaurele. LA MULTI ANI ! - ANDREI RAZVAN - OANA MARIA - ALEXIA MARIA Cam de 1 saptamana Raducu nici nu mai vrea sa auda de tzatica.Il fraieresc,ii scot biberonul din gura si ma bag pe mine dar se uita urat si incepe sa tipe.Cred ca pana aici mi-a fost si sincera sa fiu nici nu-mi pare prea rau.Cred ca afost sufficient 6 luni de alaptat,nu? Multumim de martisoare!!! Bun venit noilor”colege”!!! Am reusit si noi sa punem niste pozici.Va rugam,va uitati si la noi??? Irinuca & Raducu http://community.webshots.com/user/broscutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[size=3]Roisin,LA multi ani!!![/size=3] Sa cresti mare si frumoasa, voioasa si fericita si sa te bucuri de Miruna si de cei ce-i vor urma!!! [alcool]Te pupam mult si speram sa petreci excelent maine! Irinuca & Raducu http://community.webshots.com/user/broscutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s] lui Andrei,Oana si Alexia...sa cresteti mari si sa ii bucurati pe parinti. Danat, si eu sint ingrijorata ca am cintarit-o ieri pe Emma si nu a luat nimic in greutate de 2 saptamini si d emincat a mincat bine. Ma gindesc ca o fi crescut in inaltime (nu am apucat sa o masor), dar parca sa nu ia nici un gram acolo...ma sperii. Bine ai venit Loredana!!! http://community.webshots.com/user/emma_ana http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deliak, eu de abia astept sa plec cu fata la mare, desi o sa aiba cam 10-11 luni dar o sa fiu moderata cu soarele si sunt sigura ca o sa ii placa. anny, te inteleg, eu am sifonierul plin de haine si de cand am nascut port doar doua perechi de pantaloni, caci celelalte hainute nu imi vin de nici o culoare. Trebuie sa ma apuc si eu de ceva miscare si regim, ca vine primavara si nu mai tine! danat, pune-i dovlecel sau conopida in piure. Eu am avut mare succes si acum ii pun doar juma de saptamana iar in rest mananca morcovel cu cartof cu carne. loredana, bine ai venit alaturi de noi, speram sa te simti bine. danat, a mea mananca un pahar din ala de plastic de unica folosnte cu piure si carnita; dar la 15 min tre' sa bea si un bibe de lapte, ca asa s-a obisnuit! tara, iti mai dau o data adresa: www.artatraditionala.ro sau incearca www.romanianhandcrafts.com (varianta pentru strainatate). Ma bucur sa aud ca iti place de business-ul nostru si sper ca vei gasi acolo lucuri si articole interesante. irinuca, raducu al tau este tare scump si smecheros! la multi ani puilor care in ultimile zile au mai crescut un pic! daria maria andrei razvan erik oana maria alexia maria Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.webshots.com/user/craluca100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s] x [?] [red][mamica] roisin. sarbatoresti vad in aceeasi zi cu nea'nelu... noi urmam exemplul emmei si lansam moda "la bustul gol" pentru pagina de la 7 luni. acum sa vedem cine urmeaza... am pus si poze noi, cele pe care le-am mai primit. mireaf povestile de la nastere le gasesti pe situl cu bebelusi. la pagina "au venit pe lume" sunt niste iconuri zambitoare sub pozele bebeilor. alea sunt linkurile spre povesti. compatimim mamicile care nu dorm noaptea... recunosc, uneori fac si eu nopti albe pana pe la vreo 2, da' stau pe net.si bb doarme. dan, sotul lui alex_2003 chiar intreba la un moment dat cum de sunt pe net, ca la noi e 2 noaptea...mama nebuna[:D], asta sunt! craluca stai ca vine primavara si iesim cu copiii in parc... si sa vezi ce slabim alergand dupa ei!!! mai mai, am copil simtit... in seara asta dupa baita avea baiatu' scutec curat. si s-a tot scuturat de vreo 3 ori pana l-am dezbracat si pus pe olita, si apoi a dat drumul la 3 cm de kk! nu mai zic ca am facut si pisu, daca tot eram pe olita. ah, manca'l'ar mama mama pe el [pup]! apropo, azi am auzit un mmmaaa. dar pana nu il aud si pe celalalt nu ma las. ma tot chinui cu babututl din palme sa-l invat, dar succesul e mic. a invatat sa tina degetelele intinse, se amuza f. tare cand le pocneste cu ajutorul meu, da' cand tre'be sa faca singur miscarea da cu o manuta pe dosul celeilate. dupa ce reusim asta trecem la facut "pa".
Cristina si [copil]Andrei-Razvan http://www.andreirazvan.home.ro/[/b] http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
  • Adaugă...