Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug - sept 2003 (13)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Tara, litoralul care ne-a incantat pe noi in vara lui 2002, a fost cel turcesc. Desi voiam sa mergem aici la mare, dar amandoi cunosteam “pe de rost” toate statiunile, am simtit nevoia unei schimbari. Am vrut sa mergem in Grecia, dar pe cand ne-am trezit, nu am mai gasit locuri in perioada in care aveam concediu. Din alt punct de vedere, concediul nostru era dupa 20 august, perioada in care pe litoralul romanesc am luat de mai multe ori “tzapa” cu vremea si asta a fost inca un motiv pentru care am ales strainatatea. Nu pot sa spun ca am fost in lux, nu aveam bani de asa ceva, desi preturile, asa cum am mai spus sunt aproximativ la fel. Si in loc sa mergem la un hotel de 2 stele de aici, am mers la un hotel de 2 stele in Kushadasi. Locul e superb, plaja minunata iar apa e limpede asa cum nu-mi imaginam ca poate arata marea. Am facut si cateva excursii (trei), din numeroasele oferte pe care le au, nu ne-am permis mai multe, dar e un popor care si-a dezvoltat turismul foarte mult si stiu sa-l faca cu profesionalism. Ne-am promis atunci ca ne vom intoarce in Turcia, in alta statiune, dar din pacate de la 1 aprilie romanii vor putea intra numai cu viza si preturile vor creste cu siguranta. Pentru anul asta era programata Grecia, dar fiindca vrem sa mergem cu masina si ne-ar placea sa luam copiii cu noi la mare, am amanat pentru anul viitor. Anul asta vrem sa mergem in circuit prin Europa. Sper sa putem realiza asta, sa avem atatia bani. Trebuie sa mai studiem problema,sa facem rezervari la hoteluri prin internet, am gasit si hoteluri pe “masura” buzunarului nostru dar trebuie sa stabilim ruta si opririle pe care le vom face. Intentia noastra e sa trecem prin Ungaria, Austria, Italia, Franta si apoi Spania. Coasta de Azur stiu ca e minunata, a fost sora mea anul trecut intr-un astfel de circuit si intentionam sa o vedem si noi. Am vrea sa facem cca 500 km pe zi si sa vizitam tot ce e important in drumul nostru. Probabil la intoarcere sa trecem prin Slovenia si Croatia. Daca toate vor fi bune si frumoase, pentru Diana se arata o vacanta de vis, in SUA, la sora mea, care vrea sa o duca in Disneyland, asa ca nu va regreta ca nu va fi cu noi. Oricum e plictisitor pentru copii sa fie toata ziua in masina pe drum, sa vada muzee si locuri istorice, pe care ei inca nu le apreciaza. UFFFF, ce m-am lungit, sper ca nu v-am plictisit! Am sa revin deseara cand voi avea mai mult timp de scris. Va pup. Mihaela, Diana si [copil] Silvia http://community.webshots.com/user/mihaela_s20 www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mireaf, ai ghicit (cum?), pediatra noastra e d-na doctor Culcer. Si tu mergi la dansa. Noi am fost luni. Andreea a facut 5 luni pe 26 dar am ajuns abia pe 1 ca era super aglomerata si abia atunci ne-a facut programarea. Pentru controlul de 6 luni cred ca o sa ma programez cu 10 zile avans. De Paste eu voi merge la parintii mei. Poate ne vom cunoaste altadata. Eu am venit din spital mai slaba cu 5 kg fata de ianuarie 2003 (cand am ramas insarcinata). Dar atunci eram grasuta, acum am ramas cu burtica si ar trebui sa ma apuc si eu de abdomene. Aveam si noi in plan sa facem un circuit prin Europa in vara asta dar ne-am schimbat planurile ca banii respectivi vor fi cheltuiti pe altceva. Poate in anul urmator. Si sa va zic pe ce voi cheltui banii: ne facem canadieni. Am trimis cererea preliminara de emigrare in Canada (in statul Quebec) si am primit raspuns. Cererea am trimis-o la Viena si cei de acolo ne-au trimis formularele impreuna cu lista de documente necesare si taxele ce se platesc. Luni am fost sa-mi fac pasaport (sotul meu avea deja dar eu n-am iesit din tara). Abia pe 3 aprilie o sa-l ridic. Sa vedeti ce mi-au cerut cei de la pasapoarte: declaratie notariala a sotului ca e de acord ca Andreea sa fie trecuta pe pasaportul meu. Am facut copii legalizate dupa diverse acte (diplome, carti de munca, certificate de nastere, casatorie) iar acum trebuie sa merg cu ele la un traducator autorizat. Apoi voi avea de platit o taxa de 500CAD. (300sotul+100eu+100Andreea). Dupa ce le vom trimite vom astepta invitatia la interviu. Fetelor care sunteti departe de tara. Cum e? Iuliana & [copil]Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand LA MULTI ANI strugurelui mare pe nume ROISIN, sa fii sanatoasa si multumita si iubita de cei dragi[cheers] Mihaela-s, incantator ceea ce povestesti tu, dar mie mi se pare asa greu de realizat cu un bb mic...eu ma gandesc cu asa putin curaj si la o amarata vacantza la muntele nostru romanesc, ca nu-mi dau seama cum se va comporta Radu in alt mediu, adica in alt patutz, cu alte obiceiuri, dar sper din suflet ca pina o veni vacantza sa se dea pe brazda si sa fie si el un omuletz sociabil cu un orar cat de cat normal. craluca, pun dovlecel si broccoli in piureul de legume de la-nceput, dar succesul e acelasi, deci cam....ofilit...ieri i-am bagat mixerul in piureul cu carnitza si s-a facut o pasta care arata a [vom] da' se pare ca baiatului i-a placut asa [8D] Tara, hehe, mi-a placut faza cu "sora ta", o s-o-ntreb pe maica-mea [:D]. Cat despre suptul noaptea, pfff, bine ca rezisti la 2 trezituri pe noapte, eu dupa 2 luni in ritmul asta simteam ca ma lasa nervii...si nu cred ca atit timp cat il vei hrani exclusiv de la sanva renuntza de bunavoie la aceste mese de noapte...deh, bebeii astia sunt innbuniti dupa san, si nu numai ei...[8D] Cat despre "ai grija ce-ti doresti..." eu am inventat o varianta mai elaborata sa zicem completa a acestei zicale, si anume: "trebuie sa exprimi foarte precis, clar si complet ceea ce-ti doresti!" [cheers] Cristinamh, reactia la biberon cred ca e tipica tuturor, nu stiu cum se face dar se aseamana bebeii astia la reactii zici ca sunt copiati la indigo! Mi-a placut pasajul cu convinsul copiilor sa manince ceva, adevarul este ca nici eu nu sunt de parere sa-i fortez ca s-ar putea sa obtii doar o aversiune fata de alimentul respectiv... Deliak, pai nici la noi nu e curent pe jos, tot din aceleasi cauze ca si la voi, adica izolare buna, dar podeaua e parca tot rece, ca betonul asta e rece si-n toiul verii, dar cred ca cu nshpe bureti si paturici se face cald. Intrebarea este cum il fac sa nu iasa din perimetrul delimitat de mine? Cat despre faptul ca ti-ai revenit repede la forma dinainte, am sa-ti zic doar un cuvant: RU-SI-NI-CAAAAAAAA!!!!!!!! [xx(][:D] Eu sper ca odata cu inceperea turelor de bulevard si de parc sa dau si eu mai repede jos excesul, ca e destul.... Aseara ne-a tras Raducu o sperietura [bang]... dupa ce a supt si a tras cateva scurte reprize de scanceli ca nu se lasa doborat de somn, a adormit cam in 10 min si taica-su s-a dus sa-l inveleasca, Raducu l-a simtit si s-a miscat dand din picioruse, stringindu-le la piept, si deodata vad ca-i tasneste din guritza o "arteziana" de laptic. Ne-am repezit la el, l-a luat taica-su si l-a tinut in bratze inclinat putin, eu tremuram toata, i-am schimbat hainutzele si asternuturile la foc automat, baiatul radea, nu avea nici cea mai mica problema....am tras o boceala dupa aia ca nu-mi reveneam din sperietura, probabil reactionez si eu exagerat si din cauza oboselii...sper sa nu se mai repete, si, in acelasi timp ii multumesc lui Dumnezeu ca am fost acolo si l-am putut ajuta...nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi putut intampla daca nu eram de fatza...bine, poate in cel mai bun caz, ar fi dormit intr-o balta de lapte...pfff [bang] Eu nu stiu fetelor, mamicilor, de ce nu-mi revin din oboseala? Ca oricum dorm cateva ore bune legate pe noapte (chiar daca ma scol de 2-3 ori si-l verific pe Radu sa fi totul ok, in 5 min ma intorc in pat si adorm la loc), ziua ma ocup de Raducu 80%, ca ma mai ajuta si mama cu o masa si cu un culcat al lui, mai fac mancare (la 2-3 zile) si spal cam la 2 zile o masina de rufe, deci doar intind rufele. Nu apuc sa dorm dupa amiaza nici 5 min si simt ca ma oboseste tare mult plinsul lui Radu, adica miorlaiala aia fara motiv, cand nu-i intri cu nimic in voie. Nu vreau sa fiu si nici sa par a fi o mama rea, eu il alint si-l caut in cornitze cel mai mult dintre toti ai familiei, dar nu-mi dau seama de ce ma simt asa stoarsa de energie?!?!? La voi e la fel??? Cum faceti sa va mentineti tonusul pina la miezul noptii cand stiu ca faceti [nani] majoritatea? Nu mai zic ca, din cauza oboselii, nici un alt chef sau avint de una-alta ( a se citi un film bun, o vizita la prieteni, un [xinpat]mai...hmmm...consistent,s.a.) ce sa mai, parca trece timpul si ma simt mai casnica decat mi-am imaginat vreodata...si nu-mi place!!!!!!! danat http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a sosit primul dintzisor. azi dim, cand ii dadeam papa, aud un tzacanit in linguritza si surpriza!!! mai ales ca nu se manifestatse in nici un fel. a inceput sa pape bine si sa recupereze in greutate. tineti iminte panaritiile de care ne plangeam la un moment dat? unghia mare de la piciorul drept s-a iþncarnat foarte rau si a trebuit sa ma operez. Nu doresc nimanui, orele de dupa operatie au fost cele mai ingrozitoare din viata. cezariana a fost de departe mult mai usoara. http://community.webshots.com/user/yasmintarakci http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi ne gandim ca la vara sa mergem la mare, la 2 Mai si pe urma putin pe la munte. Inca nu sunt lamurita cum o sa facem cu mancarea in deplasare, dar sper sa ne descurcam. Mai Danat, nu mai fi asa de panicoasa, soro! Lasa, ca astia mici nu sunt chiar asa de fragili cum credem noi (ma rog, eu vorbesc.........[:D]). SI apropo de "a te simti casnica" si eu trec printr-o perioada destul de dificila, mai ales ca atunci cand vin de la servici cad lata de oboseala, iar de iesit in oras la film sau un restaurant nici nu se pune problema (ca nu avem cu cine lasa kopilu`). Probabil ca la un moment dat o sa chemam bona sa stea intr-o seara ca sa iesim si noi ca oamenii, ca alta solutie nu avem, inseamna ca ne indobitocim de tot. Asta e, nu e deloc placut, dar sper sa depasim periada asta mai grea. Eu am inceput sa tin regim, ma rog, incerc de fapt, nu stiu cat voi reusi, vreau musai sa dau jos 3 kg. nu mi-e de hainele vechi, dar vad atatea chestii misto in oras si stiu ca nu-mi vin si ma enervez si mai tare. Hai, fetelor, care se mai baga la tinut regim? [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tara, noi am fost in luna de miere acum 3 ani in Turcia pe litoral la Marmaris, de fapt Icmeler. Pot sa iti spun ca e betoooon. Bine, noi am fost la hotel de 5 stele cu mic dejun si cina inclusa (tip bufet, de mincai pina crapai, ca la prinz nici nu iti mai trebuia mincare). Nu am vazut picior de turc, numai ospatarii si cei care lucrau la hotel. In rest numai olandezi, nemti, etc. Biletul costase (pentru 7 zile) 1100$ in care e inclus si avionul. Pot sa iti spun ca am ramas tablou ce frumos poate sa fie si ce bine ne-am simtit. Asa ca iti recomand litoralul turcesc. Plus ca am mai fost si in excursii, una din ele fiind la Efes (oras vechi de 2000 de ani) unde se gaseste una din cele 7 minuni ale lumii (Statuia Afroditei), ca m-am trezit de parca eram in Grecia. Agentia de turism a fost una Americana (Marshal.ro) si se poate plati si cu credit card. Noi ne-am fi dorit anul asta sa mergem la Roma sau Egipt (am inteles ca preturile in Egipt sint mai mult decit mici), dar se pare ca iese din schema. Mai ramine sa mai discut cu sotiorul. Un alt litoral beton e ala din Tuniasia...mi-a spus sor'mea, ca ea a fost acolo anul tecut. Si daca vrei sa te urci pe un dromader, acolo e locul[:D]. Pe sor'mea a vrut sa o cumpere un tunisian (i-a propus cumnatului meu) cu 10 camile [:-)))][:-)))][:-)))][:-)))]. Daca te hotarasti sa te duci in unul din locurile astea, trebuie sa fii f. atenta, ca astia te fraieresc in fata (turcii sint renumiti:))). Danat, eu as sta acasa toata viata daca as sti ca o sa am bani destui pina la batrinete[:D]. Mie nu-mi place sa ma stresez la servici, dar banii "e" necesari si mai am nevoie si de socializare. De asta nu se pune problema, ca daca e bani, e si prieteni[:D][:D]. Eu tre sa aleg...ori sint proasta, ori sint proasta?[:D] Am cintarit-o ieri si alaltaieri pe Emma si am zis ca nu a aluat nimic in greutate. Ca dovada, mama nebuna ce sint, am cam fortat copilul la mincare (era si somnoroasa si plingea saracuta), eu stresata ca imi slabeste copilul. Si acum am pe constiinta[bang][bang]. Vin aseara acasa si tati imi spune, ca a cintarit-o si el cu stomacelul gol si ca are 8700g (fata de 8400 cit avea acum 2 sapt). O pun si eu pe cintar si ...intr-adevar. Acum o astept sa se trezeasca si sa o cintaresc din nou. Mai bine nu aveam cintar, ca stresez copilul. Fetelor, sa vedeti ce joaca tragem noi in 3. Tati o tine in brate si se face ca fuge ( o zguduie un pic:))), eu din spate ii spun "te prind acum, stai sa vezi ca te prind" si ea ride cu gura pina la urechi si se chitcaie. Trebuie sa ma vada, ca altfel nu merge[:D]. Si cind ma opresc se uita la mine si ...asteapta...si eu iar incep si ea e iar cu gura pina la urechi. Acelasi lucru facem si cind coborim scarile si e incintata foarte. Eu tre' sa fiu cea care zice "te prind" ca la tati nu merge (am incercat)...el zice ca eu am vocea mai ascutita decit el[bis][bis]. Luni seara cind am venit acasa ea era cu jucarelele. I-am facut semn lui tati sa taca si sa o lase sa ma observe. M-a vazut, s-a uitat seriosa la mine, s-a oprit din joaca, apoi a lasat jucariile din mina si mi-a tras un zimbet kilometric. Sa vedeti cum se foieste si se agita cind ma vede, da din miini si din picioare de numa'. Deh, stie ca la mine e loc de joaca si ghiboseala. A, stiti ce am observat? Tati nu prea stie sa inventeze jocuri[bang] si mai are si ghinionul sa aiba vocea groasa la care Emma nu percuteaza. Mi s-a trezit printesa si am cintarit-o...da, are 8700g, deci a luat vreo 300g in 2 saptamini, ceea ce e f bine. O sa incep de acum sa ma autoeduc si sa nu mai stresez copilul oricit de stresata sau nervoasa sint.[bang][q][q][q]. Am impresia ca nu sint o mama buna si ca mai chinui si copilul. Yasmin, felicitari pentru dintisor. Noi acusica o sa ne laudam cu al cincilea. Sa vedeti ce bine ii sta cu toti 4[cool]. http://community.webshots.com/user/emma_ana http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tara, lasa lasa dromaderii...spune mai degraba care e adevaratul scop...tu vrei sa te lipesti de un tunisian si sa-l pricopsesti pe sotior cu ceva camile[:D][:D][:D]. Eh, acu' nu stiu daca astia vor si mamici[:o)][:o)]. http://community.webshots.com/user/emma_ana http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...