Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug - sept 2003 (13)


Recommended Posts

Fetelor, unde mama masii gasesc rucsac d'ala cu cadru de pus in spate??? Ai mei au o vila la Sinaia si nu ma pot duce la munte ca nu-l pot plimba pe RAducu cu carutu in panta iar in port bebe nu mai incape. Am fost la toate magazinele din cartier si la Prisma.Nica,nica. SA incerc in Obor??? In alta ordine de idei, RAducu a facut aseara 40 febra de la vaccin si tare agitat a mai fost.Saracu la 1 noaptea de agitatie radea intruna si incepuse sa gangureasca ca niciodata. Azi a avut 38,5 si n-a mancat nimic dar am inteles ca e normal.Acum l-am trotilat,i-am dat Peritol sa reuseasca sa doarma.Saracutul.... I-am cumparat azi 2 suzete bestiale:pe una scrie "Ilove mama" si pe cealalta "Papa is the best".Faza misto a fost ca eu i-am luat suzeta lui Mircea si el pe ascuns mi-a luat-o mie. Irinuca & Raducu http://community.webshots.com/user/broscutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Roisin, sa ne traiesti, sa le traiesti, si sa te bucuri de viata alaturi de strugurica ta cea dulce! Ridicam si noi paharul in cinstea ta [cheers]. Iuliana, una din excursiile de care scriam a fost la Efes, e la doar 10-12 km de Kushadasi si a fost ceva nemaipomenit. Nu credeam ca cei care au trait acum atata amar de vreme au fost in stare sa construiasca ce am vazut acolo. De Tunisia am auzit si eu ca e frumos, dar nu e de mers in vara, au calduri infernale. E foarte bine primavara si toamna, cam pana in mai si incepand din octombrie. Daca poti sa-ti permiti e minunat si in Thailanda, numai ca acum cu bolile care le au ei....cred ca au scazut mult la turism. Pacat! Figura cu rasete in hohote noi o facem cu Diana. E singura care poate scoate asa ras de la Silvia. Silvia in brate la mine sau la tati si fugim sa o prindem pe Diana, apoi ea se opreste si sare la Silvia de parca ar vrea sa o pape... e super incantata de jocul asta. Mai nou, ne distram facand cucu-bau, iar daca ii dau o haina, sau orice cu care isi poate acoperi fata, se joaca singura. Iar cand e cu fata acoperita, da din maini si din picioare si respira sacadat, apoi isi duce mana la haina, o apuca si si-o trage de pe fata si e cu gurita la urechi. Apoi o ia de la capat... Iuliana 76, si noi am trimis actele la Viena pt Quebec, inca nu eram insarcinata, dar la noi erau mai multe probleme pentru care nu am continuat dupa ce ne-a venit raspunsul favorabil si am renuntat. Iti tin pumnii si va doresc sa ajungeti acolo. Eu am multe cunostinte care sunt plecati de cativa ani si o duc foarte bine. Danat, nu am de gand sa o iau pe Silvia cu noi, va ramane acasa cu una dintre bunici, probabil cu soacra mea, desi stiu ca imi va fi greu fara ea si gandul imi va fi tot aici, sa nu pateasca ceva, Doamne fereste, dar nu as chinui un copil asa mic sa-l iau cu mine in asa o calatorie. De asta am amanat litoralul pana anul viitor cand vom putea sa luam si copiii cu noi. De oboseala ma plangeam si eu acum cateva zile, dar am pus-o pe seama racelii(ziceam ca eram in convalescenta) si pe seama asteniei de primavara pe care eu o simt de cativa ani incoace (cam de cand am depasit limita lu' 30 [V]). Am inceput sa iau multivitamine efervescente si parca mi-am mai revenit. Yasmin, sa creasca mare dintisorul si la mai multi! Irinuca, ii dorim lui Raducu sa se faca repede bine, nu-ti fa probleme cu mancatul, o sa-si revina el la apetitul dinainte dupa ce trec manifestarile astea nasoale de la vaccin. Mihaela, Diana si [copil] Silvia http://community.webshots.com/user/mihaela_s20 www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Oana, Alexia si Andrei, cu o intarziere de o zi! Sa cresteti mari si sanatosi!\Si ptr. Rosin, un "La multi ani" calduros"! Crsitina : Pai noi putem veni la intalneala in orice zi de sambata sau duminica in principiu...!! Nu avem preferinte de loc, ora, desi ar fi de preferat putin mai tarzior, dupa 11. Danat: Nu te alarma fata mea ca a varsat Raducu, la Horia chestia asta cu arteziana e ceva "normal". In ultima vreme vad ca a mai rarit-o, dar a fost o perioada cand varsa dimineata, la pranz si seara, dupa fiecare masa. Cat despre odihna, incearca sa mai tragi un pui de somn ziua daca apuci, eu asa fac atunci cand sunt mai obosita, desi nu imi place deloc sa dorm ziua. Si ia neaparat calciu si vitamine. Tu mai alaptezi? Irinuca: E scump si dolofanel Raducu...se vede ca e mancacios, las' ca-i trece lui maraiala. Si eu astept cumva momentul cand il voi intarca pe Horia (nici o sansa deocamdata, ca se agata de mine cu dintii (vorba vine, ca nu are nici un dinte[:)] inca)); am atatea planuri, tb. sa mai ajung si la dr., sa fac niste mici interventii care necesita anestezie, + ca vreau sa tin odata afurisita aia de cura de slabire.. Si vreau sa te intreb, de ce ai agatat leaganul lui Raducu, are si Horia unu' la fel,l-am luat ptr. cand s-o incalzi sa i-l pun afara de copac, dar nu mi-a trecut prin minte ca as putea sa-l folosesc si in casa.Are niste inele ciudate sus, ce-ai facut cu ele? Mai fetelor care ati fost in Turcia, unde ati gasit voi plaja frumoasa, eu pe plaja din Kusadasi nu as fi dat 2 bani (am fost si noi acum vreo 4 ani in luna de miere)...nu se compara cu nici una de la noi. Si eu incerc sa concep un plan de vacanta ptr. la vara, as vrea sincera sa fiu sa plecam fara bebe o saptamana undeva (altfel cred ca ar fi un chin si ptr. noi si ptr. el), dar sa vedem cum o sa mai stau cu alaptatul, daca nu pun punct pana la vara, n-am nici o sansa sa plec..Si parca nu as incepe munca fara macar un pic de relaxare inainte.. Pupici! Tigresa si tigrisorul Horia http://horia.photoart.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim muuuuuult tuturor mamicilor si bebeilor pentru urari ! Are fiica-mea 6 luni !!!!! Manca-o-ar mama pe ea de fata [pup] ! Felicitam si noi pe dragutii de ALEXIA si ANDREI si le trimitem niste pupici dulci-dulci [pup][pup] ! Roisin, LA MULTI ANI, sa fii fericita si sanatoasa ! Taoata ziua m-am gandit la tine, fiindca retinusem inca de zilele trecute ca astazi este ziua ta de nastere. Cum am serbat ziua Oanei ? In primul rand am gatit copila: rochita, strampi albi, ghetute de lac rosii, chilotei, ca o adevarat domnisoara ! I-am luat tortul de la cofetarie si pot sa va spun ca a iesit foarte frumos si a fost scris pe el "La multi ani - 6 luni - OANA". Am umflat baloane si am avut si coif de sarbatorita. Musafiri i-am avut pe bunicii din partea mea (socrii mei nu sunt in localitate acum) si pe nasi. Nasii au o fetita de 5 ani si vreau sa stiti ca Oana e topita dupa ea. Tot timpul a urmarit-o cu privirea, apoi au inceput... joaca. Oana era in premergator, iar cealalta o plimba prin camera. Era fiica-mea in delir ! Le-am si filmat, ca tare mai erau dragalase. Tara, nu am adresa ta de email, ca sa-ti trimit fisierele cu "discutiile" Oanei. Yasmin, felicitari pentru dintisor ! Ce bine ca a iesit fara dureri. Daniela si puiul Oana Maria http://community.webshots.com/user/oana_maria100 http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, Roisin! Prima ta aniversare ca mamica! E o sa ii fac lui Erik baitza zilnic pana la un an, am inteles ca daca le faci baie zilnic cat mai mult timp, chiar si dupa un an, le formezi foarte bine reflexele, adica sa se pastreze cat mai curatei... Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tigresa,probabil nu v-a spus nimeni la ce plaja sa mergeti. Sunt mai multe in Kushadasi, noi le-am incercat, nu pe toate e drept, dar cel mai mult ne-a placut Long beach, asa se numea. E la 5 minute de mers cu minibusul care circula pe acolo, un fel de maxi taxi si la cca 40-50 min pe jos. Plimbarea seara dinspre plaja pana la hotel (noi am stat in oras, nu in statiune, iar plaja aceasta e in statiune) era momentul cel mai placut al zilei, se vedea marea si insulele din apropiere. Iar ceea ce era cel mai deosebit era ca soarele apunea in mare, nu rasarea, ca la noi, era un adevarat spectacol. Plaja din oras e mizera, nu ne-a placut, e aproape de port si apa nu era curata. Nu am reusit sa vad pozele lui Horia, pagina e incarcata, dar e alba. Irinuca, vazut, placut, dar...nu putut lua, pentru ca am inteles ca e promis alteia [:D], ma refer la Raducu [pup]. Lenjeria cu Tom si Jerry mi-a adus aminte de copilarie, aveam si noi una la fel cand eram mici. Dana-ene, eu ii fac baie in fiecare seara. Dianei i-am facut pana aproape de un an, cam de cand s-a facut mai frig am renuntat la baia zilnica, peste vara a fost obligatoriu, ca era transpirata si plina de praf dupa plimbare. Probabil asa voi proceda si cu Silvia, numai ca ea va fi trecuta deja de un an. Au fost cateva exceptii cand am lipsit seara de acasa si mama sau soacra mea nu i-au facut baie, dar cand sunt eu acasa parca stie ca e momentul baii, e agitata si parca cere "sa vinaaa baaaaiaaaaa!!!". Cristina, ma bucur de succesele tale cu olita, dar sa stii ca e cam stresant pentru copii. Mai ales daca ii reprosezi ca n-a facut in olita ci pe el, pentru ca nu constientizeaza ca face pipi sau kk pana dupa 18 luni si nu va intelege de ce esti suparata pe ceva care pentru el nu exista. A face pipi si kk sunt gesturi reflexe la aceasta varsta, la fel cum e respiratul, inghititul, etc. Asadar, perseverenta dar fara cearta, pentru ca s-ar putea sa vina si momentul regresului, si nu cred ca vrei sa ai un copil stresat si isteric. Cat despre imitarea gesturilor, vei fi surprinsa cat de mult imita copiii pe cei din jur, indeosebi pe mama si pe tata, in gesturi si vorbe. Diana avea vreo 2 anisori cand am surprins-o ca si-a trantit papusa intr-un colt si i-a spus: "stai acolo in pida matii" (scuzati, dar asa a zis copilu'). Nu ca eu as fi facut asa ceva cu ea, dar injuratura o mai auzea din cand in cand de la tatal ei, vorbind cu diversi...iar eu probabil ca oi fi pus-o cine stie cand mai nervoasa sa stea undeva unde ea nu voia...si asa a iesit combinatia. Cat a foat la camin se juca de-a caminul, striga si facea disciplina cu papusile. Acum se joaca de-a scoala, indeosebi de-a cantina, unde invatatoarea ii controleaza pe fiecare cat a mancat si asta se joaca zilnic acasa. Cred ca e un lucru stresant pentru ea mancarea, nu prea ii place si invatatoarea o obliga de multe ori sa manance, iar ea acasa isi tortureaza papusile, sau de multe ori chiar vorbeste singura, isi imagineaza copii in jurul ei si ii trimite pe toti la loc sa-si termine mancarea.[haibat] De multe ori, din joaca copilului iti poti da seama ce il preocupa cel mai mult, ce are pe suflet. Mihaela, Diana si [copil] Silvia http://community.webshots.com/user/mihaela_s20 www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tigresa, la noi fiecare hotel avea locul lui de plaja situat chiar in spatele hotelului la 20m. Nisipul era f. misto, iti dadeau chaise-long, tu numai plateai 1$/zi pentru saltea, daca vroiai. Aveai umbrelute din paie, nisipul era supercurat, la fiecare umbrela aveai si ulciorul in care iti puneai gunoaiele si mucurile de tigara. Apa era limpede-limpede, de vedeai fundul. Aici era apa si la 1 km era muntele. A fost superb. Pacat de temperaturile toropitoare, ca in mijlocul zilei erau 40 de grade, pina si nisipul frigea de nu puteai sa calci..trebuia sa topai pina la apa:)). Oricum, hotelul avea piscina etc, toata acomodarile. http://community.webshots.com/user/emma_ana http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am terminat articolul cu "primul ajutor" de scris, probabil o sa-l trimit diseara. cine nu il primeste si il vrea, astept adresa de mail. danat ai vazut tu copil care sa respecte "perimetrul"??? eu zic mersi daca cea mai mare parte a activitatii se petrece in perimetru... andrei inca nu se taraste cum trebuie si tot incalca "granita". eu ma gandesc la niste obstacole mai seriase, a tarcul nu mi se pare o solutie. e prea mic si nu are loc sa se tarasca. cu oboseala si eu stau la fel, dimineata cand andrei ma trezeste sa-mi spuna ca face kk abia imi pot dezlipi ochii. cat sta el pe olita eu fac eforturi disperate sa ma trezesc, nu de alta, da' sa vad sa-l sterg la fund [:D]. andrei se trezeste pe la 9, asta dupa ce pe la 7-7.30 a papat un biberon mare. pe la 11 manaca, apoi pe la 12 face nani 1-2 ore. am inceput sa las totul balta si sa dorm cu el, ca pic din picioare. astenia de primavara era o chestie necunoscuta pt mine, da' acum ma simt ca dracu', parca se scurge energia din mine. cred ca trec pe vitamine, ca nu mai rezist! yasmin, credeam ca ai scapat... daca la mine s-a rezolvat usor, credeam ca a scapat toata lumea la fel de simplu... acum esti ok? dana cu baita nu cred ca e problema, noi inca o facem zilnic pt ca asa s-a obisnuit andrei. la 10 devine agitat, parca stie ce urmeaza, si ne face morala ca intarziem. si apoi e si necesara, ca isi trece manutele cu mancare prin par...
Cristina si [copil]Andrei-Razvan http://www.andreirazvan.home.ro/ http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...