Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug - sept 2003 (13)


Recommended Posts

Dana_ene: sunt catranita rau cu vaccinul lui Erik! in locul undei-a facut DTP-ul are ditamai galma si locul e f rosu! Cica ar fi normal, iar pe el nu il doare de loc, tot asa energic da din ambele picioare! In schimb ma deranjeaza pe mine... Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
dana nu stiu cum e chestia cu trasul de urechi, ca andrei trage de ele de cand le-a descoperit!! referitor la apa, [medic] mi-a zis sa nu-i dau apa plata, sa fierb apa normala de la robinet. si vreau sa ajung prin obor sa-mi iau un filtru, mai ales ca atunci cand nu o sa i-o mai fierb. biberoanele nu le mai sterilizez de mult, doar le spal bine.
Cristina si [copil]Andrei-Razvan http://www.andreirazvan.home.ro/AVEM NOUTATI!!! http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicilor, Iata ca mai intru si eu pe forum sa mai scriu cate ceva. Sa incep intai cu urarile de [s] cu intarziere pentru Asli, Ioana Maria Alexandra, Cezar Alexandru, Horia Stefan, Raluca Maria, Adrian , Petra, Radu Stefan, Ioana Maria, Andreea Sorina, Alexuta, David Ioan, Alexandru Calin , sper ca n-am uitat pe cineva sa felicit si [s] pentru astazi pentru Andreea Alexandra, toti sa se faca mari si sanatosi, ca frumosi sunt toti bebelusii nostri. Sunt restanta cu niste raspunsuri. In primul rand,Roisin, merci pentru sfatul cu ceaiul de fenicul, uitasem de el.Stiam doar de musetel. Inca n-am inceput sa-i dau ceiut Sarei, ca ii place apa. Danat, eu nu folosesc nici o lampita pentru noapte, deoarece Sara doarme inca langa patul meu, iar cand se trezeste noaptea si vrea suzeta, aprind o lanterna care o am chiar langa cosulet si chioara de somn cum sunt, ii verific suzeta sa nu aiba vreun firicel de par sau ceva, ca daca are ma dau jos din pat si o clatesc la baie. Apropos de dormitul langa patul nostru, deja trebuie sa incep sa o culc in patutul ei, ca nu se mai poate. S-a lungit gaza mea ca nu mai are loc in cosulet decat asa, vreo 10 cm lungime, va dati seama. Dar eu sunt cam panicoasa, cred ca nici n-o sa dorm cand o mut in camera ei. Deja am vorbit cu sotul meu sa-mi puna o canapea in camera copilului, pentru orice eventualitate. Sunt cam exagerata, dar pana m-oi obisnui si eu cu copilul in alta camera. Cat despre vise cu bebita mea, am o gramada, o visez ca merge, mai rau am fost cand cineva vroia sa mi-o ia si m-am trezit uda fleasca si am verificat daca e in patut si e OK. Cristinamh , sa stii ca Sara e o mofturoasa la mancare de n-am cuvinte , insa azi pot s-o laud ca a papat un borcanel de banana in care am pus si niste cereale. O sa-ti trimit si eu pozele cu Sara pentru 5 si 6 luni si cu intarziere, trimit o poza si cu Craciunul, daca poti sa o adaugi pe site. Iuliana, la intrebarea ta pe cine am alege intre bebe si tata, raspunsul meu e categoric, pe bebe, nici nu concep altceva. De altfel, odata, de mult cand ne-am ciondanit, chiar i-am spus sotului meu ca pentru mine copilul are prioritate si restul, dupa. Sper ca m-a inteles. Fetelor, maine ne ducem la vaccin , sa ne tineti pumnii. O sa mai intreb si eu cate ceva de alimentatie, sa vedem daca primesc un raspuns plauzibil. Va spun eu. Luna asta ar trebui sa incepem si noi cu carnita de pui si galbenusul de ou, dar eu ma intreb, le-o accepta Sara, ca pana acum m-am lamurit cum e treaba cu papica la ea. Si ca sa nu uit, sa vedeti ce progrese am facut noi. Aseara a stat in picioruse singura-singurica,de cateva ori, cateva sec bune, la marginea canapelei, binenteles ca eu eram in spatele ei. N-am lasat-o prea mult, ca sa nu oboseasca, insa oricum ea se tine f bine pe piciruse cand o tin de manute. Si alt progres, cand sta in fundulet , se tot ridica, parca ar avea un arcusor sub popou si se tot ridica, ridica pana cade pe burtica. E asa de scumpa... Si inca ceva, tipam o gramada, cel putin aseara, pana la 23:30 Sara a tinut un adevarat concert. Fetelor, ziceati ca am un pisoi langa mine. Despre dintisori, noi nu avem nimic de spus deocamdata. Va pupam, Ancuta si bebe Sara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am amintit ce vroiam sa mai spun. Eu inca sterilizez biberoanele. Folosesc apa plata pe care,in general, o fierb. Iuliana, in legatura cu tipatul la bebe, recunosc ca si eu am avut tentativa de a tipa, dar m-am abtinut in ultimul moment. Plangea asa de tare , vroia in brate si eu faceam altceva,incat am lasat totul balta si am luat-o in brate. Fug ca plange Sara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si vroiam sa mai spun ceva. Ca si in cazul Iulianei, cu asemanarea Emmei cu taticul ei, toata lumea imi zice ca Sara e leita taica-su si eu ma cam oftic la faza asta( vroiam sa semene si cu mine), desi dupa parerea mea eu vad si trasaturi de ale mele la ea. Frate-miu, de curand a vazut niste poze cu Sara si eu l-am intrebat daca a observat ca gaza are forma sprancenelor mele, nici n-am mai continuat, ca raspunsul lui a fost prompt "da, seamana cu tine daca intorci poza cu fundu'n sus". Spuneti si voi! Ma rog, printesa tot cu mine vrea sa stea mai mult, asa ca sunt fericita! Va pupam, Ancuta si bebe Sara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, vorba lui Sisi (care drept sa va zic la mine cel putin a devenit leit-motiv): "nu ca as avea cine stie ce de zis"...[:D] da' ma apuc si eu de scris daca tot s-a deschis subekt nou [biz] Cristinamh, mercic pt poza, m-am uitat acum, dar e o problemutza: poza se vede doar daca ma uit cu "Inainte" incepind de la poza anterioara (sa zicem de la cea de 4 luni), dar daca ma duc direct pe galeria de poze de 5 luni, nu se afla acolo nici o pozutza noua (ma gindesc ca, probabil, nu ai apucat inca sa le pui - alea cu greutatile si lungimile scumpilor nostri; pt orice eventualitate, eu iti scriu din nou pe ale lui Radu, si anume 8,800 kg si 74 cm). In legatura cu plinsul AI DREPTATE!!! Bunicii astia cu bunele lor intentii strica bunatate de "instructie" [8D] pe care abia, abia le-o facem micutilor[bang]. Acum nu cred ca ai alta sansa decat s-o iei de la capat si sa-l lasi sa mai si plinga, si are dreptate prietena ta! E dur, stiu cum suna, dar e eficient (mai ales pt creierii nostri [alcool]) Iuliana, felicitari pt dintosi!!! Wowww, ce de dinti sunt pe aici si noi nu avem nici macar unul... Dana-ene, nu am apucat inca sa merg la gineco, ca nici nu mi-a trecut kiklul, dar o sa ma duc oricum (ca se apropie si controlul ala obligatoriu de 6 luni de la nastere). Slava Domnului ca a fost asa de rau numai pina s-a terminat a doua zi, dupa aceea ziceai ca e conducta strangulata, abia mai curgea...deci cred si eu acuma, ca a fost ceva normal! Si, poate am noroc din a treia luna sa se micsoreze fluxul, asa cum zici ca a fost si la tine. Oana-noemi zii merci ca nu l-a durut tare locul vaccinului, ca e asa de rau sa-l vezi suferind si cu piciorusul fix...Lasa ca vezi tu locul rosu, nu te mai uita![xx(] Mai fetelor, oare toate soacrele ( mamele sotilor nostri) sunt ca a mea? Ma refer la atitudinea fata de Raducu: e topita dupa el, il soarbe din ochi (asta cind nu-l deoache [bang], ca are niste ochi albastriiiiiiii) dar NU SE IMPLICA DELOC!!! Ma dispera faza asta! Adica bate apropos-uri ca ar vrea sa fie implicata, am achemat-o sa-i explic cum sta treaba cu pampersii, cu biberoanele, cu preparatul laptelui (nu am intrat in amanunte cum ar fi mincarica, ca deja o pierdusem pe drum...) si dupa ce m-a lasat sa vorbesc ca o profesoara, cu intonatie, frumos, sa inteleaga, soacra deh!, imi serveste replica: "eheiii, am ajuns sa invatz la 60j de ani sa cresc copii....". Hmmmmm!!![}:)] Nu cred ca e cazul sa va zic ce nervi aveam, da' m-am abtinut. Asta a fost mai demult. Acum vreo 2 saptamini ma anunta mama ca s-ar putea sa inceapa un job (ca sa canstige si ea inca ceva fata de pensie, ca sa se descurce mai bine) si sotul meu ii zice soacra-mii ca probabil va trebui asa de 2-3 ori/ saptamina sa mai vina si ea pe la noi, cateva ore (2-3 pe zi) ca sa mai pot si eu sa-mi rezolv alte treburi, sa ma mai desprind de casa, etc. NU va pot spune ce blocaj a avut soacra-mea, dupa care a zis un "Aoleuuu!!!". Pfffff [V][bang] I-a cazut fatza si lui fii-su, soacra-mea a intrat in panica, si intreba o mie de timpenii, ca de ce sa vina, ea intelesese ca incep EU serviciul si asa daca nu-l incep nu intelegea de ce trebuie sa vina, ca sunt eu cu Radu [alcool], ma rog, cred ca trebuia sa-i fac o schema! In concluzie, nu ma pot baza pe ea, dupa ce ne-a facut figuri ca n-o implicam, acum a intrat l;a disperare ca va trebui sa se implice! Sincer, nici nu as avea inima sa-l las pe Radu cu ea. Mi-e si teama, nici nu ar sti sa-i schimbe scutecul, darmite sa-i dea sa pape. Si barbati-miu mi-a spusca ar fi mai bine sa n-o implicam ca nu prea are nici el incredere....daca el a ajuns sa zica asta, ca de obicei ii ia apararea maica-sii...Trebuie sa stai catava vreme (o zi, doua) cu un bebe sa-i inveti tabieturile, orarul, mofturile etc ca sa te descurci apoi singur...stiti si voi! Imi pare rau ca am ajuns s-o barfesc (in rest e fata buna, nu am ce zice), dar sunt curioasa, si ale voastre soakre sunt la fel?!??! E normal ca numai mama mea sa ma ajute? Ca saraca e aproape 8 ore pe zi la noi, chiar daca majoritatea treburilor le fac eu, ma ajuta ca mai sta cu Radu si cand e sacait, sau mai face cate ceva din mincarica lui, e de un real ajutor! Sunt ofticata pe bune pe chestia asta, mai ales ca au fost duminica la noi exact cind ii dadeam lui Radu sa pape piureul de fructe si il admira (si se mira!) ce frumos stie sa manince cu lingurita si ca nu face figuri, etc, ca ea "le-a dat copiilor numai cu biberonul toate piureurile, ca e mai comod ..." [bang] In schimb, abia asteapta sa-l ia la ei cind va avea peste 1 an, sa "tropaie, bum bum bum cind o sa alerge pe hol".[bang] Merci! Un copil gata crescut (vorba vine) cred ca i-ar conveni oricui! Ahhh, stiu ca poate o sa ziceti ca sunt rea, dar am asa o oftica....AM vazut de altfel ca nu sunt singurul caz, chiar in familie am un caz asemeneator, soacra e topita dupa bebe, da' cand vine vorba de ingrijit, e subit foarte ocupata....De ce mamele de fete nu fac asa?!?!?! danat http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danat, nu dispera, e pobabil prima reactie. Adu-ti aminte si de maica-mea care, din prima zi a fost pe baricade si totusi are momente de panica... La mine e cam la fel cu soacra cu diferenta ca nu se panicheaza dincolo de faptul ca nu se implica[:D]. Ce sa zic, maica-mea ar fi sperat si ea la niste schimburi de tura iar soacra e de doua luni in Bucuresti si a venit doar o data, si asta in vizita! Nu o invinuiesc pentru ca ea a stat la Oradea cu cumnata mea, ajutand-o la bb-le ei, care nu a fost asa cuminte ca Petra. Probabil ca a venit franta inapoi. Si nu e de invidiat nici pentru faptul ca mai are un baiat de doar 19 ani care ii cam papa sufletul si rabdarile (de', el adolescent si ea destul de in varsta ca sa fie calma!). Uneori nu inteleg de ce trebuie sa ii mai sufle in ... la varsta asta, ca oricum el face ce vrea, dar ea spune ca din cauza lui nu prea poate sa ne ajute. Oricum vom incerca chiar de maine sa vedem daca ar fi tentata sa vina macar o data pe saptamana. Va tin la curent ... cu barfele[:D] Iuliana, aseara eram prea obosita si vroiam doar sa "va vad", nu ma simteam in stare sa scriu nimic. De altfel eu stiu ca tot ce scriu se masoara in aur!!![bis] Mama mia, da' ce de dinti acolo pe la tine! Ai inceput sa o speli pe dintisori? Noi am primit o periuta dar putem doar sa ne scarpinam dupa ureche cu ea, ca dinti n'avem. Oricum ma intreb cum va fi cu spalatul asta, e un mare mister. Mai, da sinistre ati mai fost cu "alegerea", ca uitai sa va spun! Cum sa alegeti? Eu cred ca m-as "alege" pe mine dar nu as putea sa aleg intre ei doi. As muri fara oricare din ei doi, in mod egal, numai sorta daca ar alege, eu nici intr-un caz.[q] Cristina, ce mai face Amdrei, mai "nimereste" la olita? Tare impresionata am fost, i-am dat tema mamei mele sa ia aminte si sa urmereasca fetele Petrei ca poate aplicam si noi strategia. Doar ca nu am inca olita... Dana ene - doamne fereste de vesti mari. Imi e si frica sa ma gandesc! Noi cu borcanelele nu ne impacam, nu stiu de ce dar saliveaza rau de tot de la ele. Patiti si voi la fel? Ancuta, cum a fost la vaccin? Si noi mergem maine si imi e fricaaaaaa.[:0] Petra a mea a fost la inceput copie leita ta'su. Acum s-a schimbat si lumea spune ca seamana si cu mine. Pana la urma va semana cu ea, asa ca fetelor nu va mai ambalati ca lucrurile se mai schimba. http://community.webshots.com/user/sisi03
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am mare noroc ca soacra mea nu sta in Bucuresti. Nu ca ar fi femeie rea, dar e tare bagacioasa si are conceptii cu totul diferite de ale mele. Saraca de ea s-a obisnuit cu ideea ca nora-sa e mai nebuna si a invatat sa stea in banca ei. Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.webshots.com/user/craluca100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DanatMai norocoasa sunt eu .....ca soacra-mea e la capatul celalalt al pamantului [:D] N-am vorbit cu ea la telefon de doi ani...mai schimbam cate un mail.....in general ii trimit poze cu Aditzul. Roisin Felicitari pentru povestire....mi-a placut mult de tot. Dana eneDa!!! Chiar 10 kg are Adrianul meu.....o mandretze de flacau........mi-a rupt mainile shi shalele. Cand ma gandesc ca peste trei saptamani vin cu el in Romania shi o sa fac 2 zile pe drum ma apuca plansul!! Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...