Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug - sept 2003 (13)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Ancuta
Fetelor, vroiam sa va spun, noi urmatoarea programare o avem peste 6 luni. Eu cred ca astia nu sunt zdraveni la cap, nici un sfat, nici o consultatie a copilului( sper sa nu fie cazul, dar zic si eu), nimic. PA
Ancuta, imi permit sa ma bag ca musca, DAR ESTE IMPOSIBIL SA AI URMATOAREA PROGRAMARE in 6 luni! Nu-s sanatosi? Cum sa vada copilul in 6 luni? Ma duc sa scot de la praf, carnetul cu vaccine al lui Alex. Daca nu ma insel copil trebuie vazut lunar. Si oricum , se sare peste controlul de 1 an? zau, da-le telefon, este o greseala, pana la 1 an se fac jde vaccine. Adica tu nu mai mergi cu ea la doctor, pana in august-septembrie? Imposibil! Ma duc sa caut carnetul de vaccine. Sorry, doctorii astia nu-s in firea lor. te pup Cristina Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salut! Intai saru-mana tuturor de mesajele frumoase, inca sunt foarte mandra ca ne-au pus pe prima pagina! Tara, bine ai revenit, si eu cunosc treaba cu accidentul si masina praf si toata viata intoarsa pe dos, am patit-o si noi (eu am ramas cu sechele pe care numai un psihiatru cred ca le poate vindeca)! [:(] Bine ca sotul tau e sanatos si ca a scapat usor, sa nu-ti para rau de masina, aveti timp sa luati alta mai buna. Anny, ce inseamna ca stati prost cu oasele? [:0] Eu am o obsesie pe tema asta, mai ales ca fii-mea are fontanela mare si vad ca nu se inchide prea repede (desi in februarie i-am dat catre 4 pic de Vigantol, ca asa a zis pediatra). Ma bucur sa aud ca bebeii vostri au trecut bine peste vaccin, pe noi ne asteapta asta vinerea viitoare, sa vedem cum o fi... Vad ca iar vorbiti de soacre... [:D] Eu n-am nici bune, nici rele de zis, a mea e ok, ne vedem destul de rar (cam o data la 2-3 saptamani, in medie), eu o apreciez ca ne accepta cainele (ei mai au unul) cand am zile mai nasoale si trebuie sa fac drumuri, si nu e genul care sa se bage in viata noastra, nici cu sfaturi, nici cu observatii. Cu fiica-mea nu sta decat mama, nici n-am curaj s-o las cu altcineva, ba chiar si pe mama o sun o data pe ora sa o intreb ce face pitica. Si am emotii numai la gandul ca va veni o zi cand o sa stea 9 ore cu ea, in timp ce eu voi fi la serviciu. Iar la treburile casei nici pe maica-mea n-o chem, daca n-am chef nu fac nimica, iar daca am ma descurc singura. Cred ca o sa angajez pe cineva sa ma ajute la curatenie si cel mult la calcat camasi, dar asta dupa ce ma intorc la lucru, pentru ca atunci o sa vreau sa stau cu fata mea cand ajung acasa, nu sa sterg prafu' si sa spal pe jos. Freia, bafta cu bonele, sper sa gasesti una mai destupata, cred ca e tare greu pana te inveti cu cineva si mai ales pana capeti incredere in persoana respectiva. Eu multumesc lui Dumnezeu ca o am pe maica-mea (sper sa fie sanatoasa si vioaie mereu) care abia asteapta sa o ia in primire pe nepoata-sa. Si eu sunt de acord cu intalneala, mai ales daca vine si Ina tocmai din Noua Zeelanda (apropo, Ina, drum bun si bafta cu Adrianul cel voinic, pe mine ma doare spatele numai cand ma gandesc la 10 kile.. [:D]). Astept vesti, in principiu noi nu plecam nicaieri in perioada Pastelui. Desi taaare imi doresc o excursie la munte, macar 3 zile, ca mi s-a acrit de noroaiele de aici si de vesnicul drum in parc. Mai, stiu sigur ca voiam sa va intreb neste chestii... Da, una era cu ora de somn a bebeilor, o sa pun si subiect la "Parintii intreaba", poate facem un sondaj de opinie. Giza mea nu adoarme inainte de 23, dar de cele mai multe ori o lungeste pana spre miezul noptii, si adoarme foarte greu, iar ziua are vreo 3 reprize de somnic si imi pare tot timpul obosita. Voi la cat ii culcati pe pitici seara? Ah, si mai voiam sa stiu daca branzica o faceti din lapte praf sau lapte normal, dar intre timp am vorbit cu Anny si m-am hotarat sa o dau si eu pe lapte de vaca. Nu de alta, dar laptele praf nu se branzeste, frate, am frecat in el de mi-a venit rau si nimica! http://community.webshots.com/user/r0isin http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ancuta, scuza-ma ca iti spun, dar tu ai fost fraiera ca nu ai reclamat-o pe asistenta. Hais a iti spun un caz al unei romance de aici care a fost data din facultate (facea cursuri de nurse) pentru ca nu si-a pus manusi pe mina cind a facut o injectie sau a luat singe...nu mai stiu exact care. Deci aia putea sa fie data afara din servici. Eu vad tot timpul ca isi pun manusi si sint f. atenta. Nu stiu daca stii (ma plingeam eu odata ca nu am gasit papmers elastic), dar uite ca am primit niste mostre acasa cu Pampers Cruisers si sint f. misto, elastici la burtica si mai ingusti intre picioruse. Eu sint f. multumita de ei si, chit ca mai am 3/4 dintr-o cutie de aia mare de Pampers normal de 160 bucati, ieri am cumparat din astia Cruisers. Sint de 7-13 kg. Ma bucur ca Sara nu a facut nici o reactie adversa. Si eu sint multumita ca Emma nu a facut niciodata febra sau altceva la vaccine, cu toate ca am stat cu frica de fiecare data. Garo, si noi mergem la control de abia la 10 luni si ultimul control a fost la 6 luni[bang]. Freia, ma bucur ca Alexa e bine...cit despre bona, niste suturele in fund ar fi tocmai ce merita:))). Tara, eu mai tot timpul sint off topic :)). Imi pare rau de necazul vostru, dar sper ca asigurarea s ava plateasca masina si sa va luati alta. bine ca sotul e sanatos si nu a patit nimica. Alex, acum 4 ani, a a avut un accident frontal cu o masina mare care a intrat pe sensul lui. A scapat teafar cu numai citeva cusaturi la cap si citeva bucati de sticla scoase din pielea capului si cu niste coaste rupte. Ehehehe, daca se intimpla ceva rau nu l-as mai fi cunoscut si acum Emma nu ar fi existat. Cristina, eu iar ma enervez si va pirasc ca faceti front comun si noi sintem lasate pe dinafara. Nu e corect[:D]. Pai, Sisi, chiar daca dovlecica ia mai putin, oricum e mai mult decit grasuta si e in grafic, asa ca sa nu iti faci probleme. Aaaa, si vad ca acum ti-ai gasit ceva de scris [;)]. http://community.webshots.com/user/emma_ana http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot nu-s lamurita. Cite lingurite mici de carne si brinzica sa pun? Eu ii pun vreo 4. O fi putin? Kupilu' asta al meu maninca din ce in ce mai putin lapte....citeodata numai 300 ml[bang]. Mai am noroc ca ii mai dau iaurt si brinza, dar totusi nu sint convinsa ca e suficient. Eu inca ficatel de pui nu i-am dat. I-am dat acum 2 zile 1/4 ou si am sa ii mai dau si miine. Mama mi-a spus ca un galbenus intreg (acum nu stiu daca am inteles bine daca numai galbenusul sau oul intreg) se da pe la un an. Si voi fierbeti oul tare sau galbenusul tre' sa fie moale? Eu i l-am fiert tare. Si vad ca intreba Cristina de ficat. Cit ficat se da mai pe la inceput si pina la ce cantitate? Voi il mai puneti in apa sau lapte inainte de a-l fierbe? Roisin, eu brinza i-o fac din lapte praf si iese f. misto. Emma adoarme pe la 22 cind simt ca eu nu mai am putere. Se pare ca adoarme mai repede singurica, fara scandal decit daca o tin eu lipita de mine in patul nostru. Am experimentat aseara si mai incerc si in seara asta sa vad. Miine seara ne distrabalaaaaaamm la un bairam. Ma gindesc, totusi, cu groaza ca iar o sa isi schimbe progamul[bang]. Eu inca mai fierb sticlele de lapte si am de gind sa o fac pina plec in Ro, pentru ca oricum acolo nu am cuptor cu microunde. http://community.webshots.com/user/emma_ana http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca scrisesem deja un raspuns luuuuung de tot, cu alea-alea despre soacre si muraturile lor [xx(] si i-am dat send fara sa fiu conectata la internet [alcool] eu cind va ziceam ca m-am blonzit de tot si mi-a plecat in concediu si ultimul neuron ramas valid.... Asa ca o iau de la capat, dar mai pe scurt, ca nu mai sunt in stare sa rescriu tot mesajul. Cristinamh, multumesc pt poza, am vazut-o si eu acum la 5 luni, se pare ca e printre beelusii cei mari (cu toate ca, fetelor, sunt cam ingrijorata [bang], ca acum are cu 200 gr mai putin decat acum 10 zile, nu ca as fi maniaca sa se ingrase constant, dar nici sa dea inapoi nu mi se pare normal...) El e vesel, in general, maninca bine, doarme, nu stiu de ce sa fi slabit. De lungit nu s-a mai lungit de cand l-am masurat ultima oara...oare ce ar putea fi??!?!! Cristina, sunt foarte reusite pozele lui ANdrei, si-mi place ca are la spate cheliutza ca si Raducu [il]. Roisin, si Radu se culca seara pe la 23-23:30 si doarme cam pina la 7-8 dimineatza, iar ziua mai trage niste reprize de cate 45 de min, si uneori mai mult cand e afara la aer. In rest, spre seara e destul de sacait in ultima vreme, ar trebui sa stam numai dupa fundul lui...da' nu ii mergeeee [xx(] Branzica eu o fac din lapte (la punga, nu Dorna) si cu 10 pastile de Ca lactic/ litru de lapte. Iese f buna si nu prea uscata. Imi ajunge de 3-4 ori. Sisi, felicitari pt curajul Petrei de la vaccin si pentru dimensiuni [il] Ce ziceai de ADN-ul ala?!?!?! [:D] Atlet, ochi albastri....mmmm, suna bineeee![il][il][il] Cat despre soakra......nu mai am nici un chef sa comentez....vorba voastra, decat sa-l ingrijeasca pe bb si dupa aceea sa zica Radu "este multi", mai bine lasa....Aveti dreptate, nici nu as putea sta relaxata, zau! Eu de fapt, as fi vrut ca macar s-o vad ca are o intentie cat de mica....se pare ca am pretentii prea mari!!! Si in incheiere, cu putin avans, LA MULTI ANI sarbatoritilor de maine, Miruna, Sergiu si Raducu, sa fie sanatosi si sa creasca mari![cheers][cheers][cheers] Pupici multi!!!!!! danat http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cristinamh, asa mai merge cu pisu si kk; credeam ca astepti pantalonasi curati si uscati toata ziulica. Iti tinem pumnii si daca reusesti sa ne mai spui si noua ce si cum ai facut. Cereale cu grau i-am dat Ioanei de la 4 luni si nu am avut probleme. Mai folosim din cele cu orez si din cele cu porumb. Freia, bafta cu jobul si succes cu vizionarea de bona noua. Pentru intalneala, accept orice zi! Roisin, Ioana mea se culca la 20.00 sau 20.30 si se trezeste dimineata la 7. Sunt rare zilele cand o culc mai tarziu, adica pe la 21.30. Inainte, pana pe la vreo 3 luni, ora de culcare era 22.30 dar in timp si-a modificat singurica orarul. Branzica si iaurtul le fac, intr-adevar din lapte de vaca. Iuliana, carne si branzica pun dupa ochi. Din 1 litru lapte fac branzica pentru 3 portii. La portia de piure de legume (cam o cana plina) adaug carnita fiarta cam cat o nuca (mare). Ousor nu i-am dat inca dar stiu ca trebuie fiert tare, tare. Ficatelul i-l dai ca si carnita, in aceleasi cantitati si e mai bine sa il fierbi in lapte. Fetelor, am primit ceva frumos de tot la magazin. Este vorba de niste papusele pe care le face o doamna foarte talentata. Ceea ce mi-a placut mie si mi-am oprit pentru amandoi copiii sunt niste ingerasi tare draguti pe care i-am agatat deasupra patutului in camera fiecaruia. Daca vreti sa vedeti, spuneti-mi ca sa va trimit poze. Nu va incurajez sa ii cumparati, nu ma intelegti gresit, dar sunt tare, tare frumosi. Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.webshots.com/user/craluca100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia][hia][hia] Buna fetelor , sper sa mai primiti o ratacita printre voi. Tocmai citeam discutia de ieri despre soacre ,pe care a inceput-o Dana si vroiam sa va zic o faza : vine soacra-mea la mine pentru a doua oara de cind s-a nascut Darius(bebe avea deja 4 luni),il ia in brate il giugiuleste vreo citeva minute si mi-l paseaza inapoi. Pina aici totul e O.K.Vine seara si implicit si ora de baie a lui bebe.Eu bucuroasa ca dupa baie are cine sa-i faca un masajel (ca mama asa procedeaza cind e la mine)si pot si eu sa ma mai relaxez un pic, ca ma doare spatele de mor, ma gindeam eu in sinea mea ca dupa ce-l scot din baita ,vine ea sa ma ajute. Cind ies din baie....ce credeti ca facea soacra mea??? Stinsese lumina in camera ei ,inchisese bine usa si...dormea dusa!!!!Cam atit cu ajutorul din partea ei(ca deh ,a fost mare directoare si pe barbata-meu l-a crescut bona). A mai stat citeva zile in care ,atunci cind nu dormea, se uita la nu`s ce telenovele.Asa ca ,fetelor ma alatur voua in clubul antisoacre. Despre bebe al meu ce sa va zic,ca-l cheama Darius Gabriel si e nascut pe 05 septembrie. La nastere a avut 4.7 kg si 57 cm, acum are 10.6 kg si 75 cm (chiar astazi am fost la control la medic si este bine sanatos,multumesc lui Dumnezeu),este foarte rasfatat, trebuie sa stai mereu linga el ,sa vorbesti cu el ca altfel...Singura problema este cu mincatul noaptea (inca mai maninca de doua ori),credeam ca sunt singura ,dar vad ca mai exista fete pe forum cu problemuta asta. L-am intrebat pe medic ce sa fac sa nu mai manince noaptea ca deja e mare si mi-a zis sa-i dau ceai,dar nus` cum sa fac fiindca nu stie sa manince cu biberonul si sa stau noaptea sa-i dau ceai cu lingurita e chiar de ris .Am incercat cu canita ,dar fara succes, nu vrea decit sinul .Dati-mi si voi un sfat ,ce sa fac. Cit despre patut, sunteti fericite, daca dorm bbii in patut, ca al meu doarme in pat,pe trei sferturi din el si eu pe un coltisor acolo ,ca sa nu-l deranjez.Stiu ca procedez aiurea ,dar nici nu ma lasa inima sa-l las sa plinga in patut. Eu inca mai sper ca o sa-l pun in patut, sa doarma atunci cind nu o sa mai manince noaptea la sin (ma intreb cind o fi asta...) Va pup si de acum poate o sa ne auzim mai des!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuliana, tipa si-a pus manusi,dupa ce i-am zis eu, dar cu figuri si strambaturi si ochi dati peste cap. Ce m-a deranjat a fost faza cu acele si iesitul de 2 ori din camera. Dar tu stii cum e aici, ca ele se duc la biroul lor din centrul Departamentului, deci nu putea sa faca vreo tampenie, a naibii negresa. Cat despre reclamat, da, poate am fost fraiera,puteam s-o fac pt modul in care s-a purtat si pt toata dezordinea ei. Dar deh, asa e cand esti intr-o tara straina. Sa speram ca totul va fi bine. Cat despre urmatorul appointment, e peste 6 luni, cand Sara va avea 1 an. Sunt asa de ofticata pe sistemul asta de aici, de nici nu mai spun. Cat despre papica, o sa ii dau si eu papica gazei mele dupa cartea Mama si copilul, First meals si Healthy meals, ca daca ma iau dupa sfaturile de ieri, nu stiu unde ajung. Numai bine, Ancuta si bebe Sara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Harnicute mai sunteti la scris, se pare ca aveti copilasi taaare cumintei! Sa ma laud iar cu soacra mea? Nu mai spun va enervez, dar tot nu pot sa nu mentionez ca tocmai i-a trimis lui Erik un pachet plin de hainute, una mai fraguta ca cealalta, cereale si nu stiu de unde, ne-a trimis si periute de dinti tip degetar! Asa ca traiasca soacrele de treaba! Pacat ca sta foarte departe ca ea ar veni sa stea cu el ca sa o tundem noi prin oras la distractii! In schimb, uite ca exista, draga danat si o exceptie la mamele de fete! Mama a venit doar acum 2 saptamani sa-l vada, nu a stat nici 24h de ore , m-a bestelit ca nu fac si nu dreg, mai ales ca tocmai atunci a racit si Erik! Se lauda la tot orasu’ ca vai, ce nepot frumos! Dar ajutor…pauza, si brusc incep problemele si mi se plange. La noi in casa nu se simte bine, desi noi am primit-o frumos, nu are spatiu, ca unde sa vina ea, ca avem doar 2 camere, dar la care nu a contribuit cu nici un cent! Pe Calin nu stiu de ce nu il place si pace ca doar nu i-a facut nimic, el s-a purtat intotdeauna frumos si respectuos! Poate nu e el barbatul ideal, dar s-a mai dat pe brazda si a inceput sa faca mai multe, cred ca la inceput nici nu stia cum sa se poarte cu Erik si il timora. Acum Erik e innebunit dupa tati si invers! Cu intalnirea noastra eu sunt de acord, de abia asteptam, dar nu mai fac nici o propunere ca parca vad ca iar am un pocinog si chiulesc! Voi hotarati ce, cum si unde si eu ma voi stradui sa vin! Sisi: ce au spus la Academia Mamicilor despre sucuri ca ma prins discutia doar la sfarsit cand se tragea concluzia de zor ca sa nu se dea sucuri, dar de ce… Craluca: vad ca i-ai dat Ioanei conopida. Nu i-a facut gaze? ca eu stiu ca broccoli si conopida fac gaze si tare as vrea sa ii dau si eu, darn u indraznesc! Ina-nz: 10 kiiiile! Bravo! Mult succes cu calatoria pana in Romania, tot timpul m-am intrebat unde doarme bb in avion, ca din cate stiu eu nu plateste billet pana la nu stiu ce varsta… Roisin: fa branzica din lapte de vaca, din lapte praf are un gust de iti vine sa mori! La somn, Erik si-a modificat programul: il spalam pe la 8:20, dupa care, cadea lat la somn, dar de cateva zile nu adorme decat aproape de ora 10…si bineinteles se trezeste la 12:30 si 5:30 sa pape, chiar daca ii indes biberonul seara dupa baie, nu vrea si pace! Ca sa nu faca febra, doctora m-a pus sa ii pun preventive un supozitor imediat dupa vaccin, unul seara si altul dimineata! Freia: mult succes cu slujba! Bravo tie ca poti sa te tii si de copil si de slujba! Sip e Anny o felicitam pt. asta! Bine ai venit! Draga oitza ratacita Deliak! Dar vad ca darius al tau e un ditamai uriasul sa iti traiasca! Lasa ca o sa dorma si toata noaptea, eu una nu mi-am pierdut speranta…dar ceai parka nu i-as da inca! PS ciudat sistem au americanii astia! Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...