Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de aug - sept 2003 (13)


Recommended Posts

Maaaai, maaaaai, lipseste omu' 2 zile de acasa si uite cum trebuie sa stau o ora sa va citesc![alcool][:D] Nu va intrece nimeni cand e vorba de scris... Noi am fost plecati la mama, a fost taaaare bine, am huzurit si eu nitel, n-am facut mancare, n-am spalat vase, copilul a fost si in alte maini decat ale mele...dar de maine o luam de la cap....totusi cu forte proaspete. Cu intarziere, le transmitem si noi sarbatoritilor din zilele astea : Ana Miruna, Sergiu, Radu, Erik, Daria, Michael, sa creasca mari si sanatosi, sa le aduca numai bucurii parintilor! [pup] Deliak, bine ai venit printre noi si sa-ti traiasca "uriasul"! Eu am fost la control cu Silvia cand a implinit 4 luni jumate, la ortoped pediatru si i-am facut film la oasele soldurilor, asta ca sa fim siguri ca nu are luxatie de sold. Dr mi-a recomandat sa nu o pun in premergator decat dupa 7 luni, sau dupa ce se ridica singura in picioare, asta in eventulaitatea ca va fi mai repede. Pe fetita mea cea mare am pus-o in premergator cam dupa 5 luni jumate, dar putin, iar la 6 luni si 2 zile s-a ridicat singura in picioare. Asta cel mai bine poate sa vada mama cat poate copilasul si sa ia o decizie. Dr mi-a mai spus ca se vede pe oasele Silviei ca nu prea am alaptat-o(ceea ce nu e cazul tau), asta fiind inca un motiv ca sa nu o pun in premergator( nodulii de osificare sunt mai mici si exista riscul de deformare a oaselor). Cristina si Dana-ene, multumim tare mult pentru martisoare, primiti multi multi [pup] din partea fetelor din familia noastra! Eu am facut branzica doar o data, din lapte de la punga, a iesit foarte buna, dar Silviei nu i-a placut, desi am amestecat-o cu banana, dar voi mai incerca. Oul se fierbe tare, cam 7-8 minute, apoi se da numai galbenusul, albusul abia dupa 1 an. Si eu ii dau Silviei broccoli si ii place tare mult, i-am amestecat si cu piure de carof si galbenus de ou, sau cu piureul de zarzavat si carnita si i-a placut. I-am mai dat si spanac amestecat cu legume si l-a devorat pur si simplu. Unde mai pui ca dupa ce am saturat-o pe ea, ne-am asezat si noi la masa si a trebuit sa o iau si pe ea ca era scandal, apoi a mancat miez de paine cu spanac pregatit pentru noi si s-a lins pe botic, nu alta. Va doresc tuturor sa aveti o primavara plina de bucurii si impliniri!!! Mihaela, Diana si [copil] Silvia http://community.webshots.com/user/mihaela_s20 www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Irinuca, super idee cu castronasele. Doar ca eu ma tem sa nu le amestec, sa sa creada pisica ca ii dau piure de legume si sa nu se mai apropie de al ei[:D] Roisin, vestea si mai si e ca nu avem bunici cu ochii albastri[fuga]. Am uitat sa iti spun ca mi-a placut si mie mult de tot povestea ta (rusine ca nu am citit-o pana acum). Am ajuns la concluzia ca suntem o gasca de talentate. Oana, am uitat, soacra ta e din alta tara? Ca vreau si eu periuta din aia. Nu ca am da semne de dinti... Cristina, citeam pe undeva ca inainte de 12 luni oricum nu se poate abtine de la pipi si ca nu trebuie certat ca nu face cand trebuie la olita pentru ca apar frustrari aiurea. Bine, sunt sigura ca nu erai acum pusa pe educatie spartana. Ce tare ai fost cu fratele tau, credeam ca asta se intampla numai in filme (am vazut la un moment dat o secventa in care un copil il convinsese pe fratele lui mai mic ca e extraterestru!) Sa mai pui si pe mine de Paste, oriunde dupa 13:00, cu propunerea curte. Ieri am fost in IOR, ne-am intalnit cu o viitoare mamica. Parca acolo iesiti si voi, nu? Ina si celelalte fete. Nu mai stiu daca v-am zic ca iese forte buna branzica cu iaurt! 300 ml lapte cu un iaurtel mic Danone natural (se adauga iaurtul cand fierbe laptele). Papa si mami. Noi am fost cam bazaita ieri si astazi. De fapt nici nu stiu daca ma pot plange pentru ca a si ras foarte mult dar a avut totusi ceva care nu i-a convenit. Ieri am pacatuit si am fiert carnita odata cu legumele (doctorul ne-a spus ca dupa 6 luni e OK) si cred ca nu i-a priit pentru ca scotea dovlecica niste zgripturi de spuneai ca a fost la terasa si a halit mititei! Altfel nu s-a plans dar seara nu a mai adormit dupa program. A fost si foarte surescitata pentru ca am iesit in parc, am papat acolo fructele (cam cu scartaieli), dupa aia am schimbat scutec in masina, am mers prin Unirea - se uita in jur ca girofarul, dadea cu manuta in casele de marcat etc etc. Iar cand am iesit a fost asa de scumpa, a pus capul pe ta'su si a adormit instant. La nici doi pasi de la iesire! Astazi alte aventuri ... nu a papat mai nimic bine. La legume s-a strambat si nici laptic nu a prea vrut pentru ca i-a intrat probabil ceva in ochisor. Ii lacrima, se inrosea si da-i boceli. Ne-am tot uitat dar nu am vazut nimic, stiu si eu... A avut ochiul putin mai rosu toata ziua, sper ca pana maine sa treaca de tot. E tare rau cand plange si nu stii ce sa faci sa o alini, ma intreb cum voi reactiona daca ii va fi vreodata rau..[:(] Uite la ce ma gandesc. Poate voi sunteti mai bine "instruite" da' eu tare nu stiu ce sa fac daca bb pateste ceva si trebuie un fel de prim ajutor (nu ma refer la o geana in ochi[:D]). Daca stiti ce sa faceti, stiu si eu, cand se inneaca cu ceva sau daca se loveste etc etc, m-as bucura sa incropim un fel de "manual". Ce ziceti? Se pare ca au inceput sa vina martisoare.. Multumim multumim, noi iar suntem nepregatiti. Eu am muncit azi pe rupte asa ca... nu pot decat sa va doresc la toate o primavara parfumata si inflorita, sa fie prima dintr-o serie de surprinzatoate primaveri alaturi de noile floricele. http://community.webshots.com/user/sisi03
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat...Roisin, Silvia se culca acum la ora 21.30-22. Spun acum, pentru ca inainte era 20.30-21, dar cam de o saptamana s-a schimbat programul. Peste zi mai doarme de 3 ori cate 35-45 minute. Mihaela, Diana si [copil] Silvia http://community.webshots.com/user/mihaela_s20 www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca am intrat si eu o fuguta sa vad ce mai faceti, ca ne cam batem pe calculator. Dana, multumim mult pentru urari si va dorim si voua sa aveti in suflet numai primavara, sa fiti sanatoase si sa auzim numai de bine! Da, am avut emotii cu alexuta ca nu prea a luat in greutate luna trecuta , da acum si-a revenit si mananca bine. Eu nu i-am facut inca baie in cada mare, ca vrem s-o schimbam si abia astept momentul,asa ca savurez ce-mi spuneti voi. Mai, da piticotii vostri sunt mari, stau in fundulet singuri. Mai avem si noi putin si va prindem din urma. Multumim inca o data pentru urari si acum pentru toate mamicile si pentru puiutii lor: DRAGELOR, sa fiti iubite tot timpul asa cum sunteti de 1 Martie, sa aveti pace si lumina in suflet ca un soare bland de primavara!Florentina si bebita Alexuta http://community.webshots.com/user/alexuta2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cristinamh
oana unde a gasit soacra ta periute-degetar? [pup] special bebeilor care nu pot serba cele 5-6-7 luni din cauza lunii februarie!!!! [s]
sunt din franta, aici nu am vazut, din pacate! multumim pt urari! va pupacim si pt mamica lui andrei cu povestea frumoasa un buchet [flo][flo][flo][flo][flo] de martisor! de asemenea, nu le uitam pe celelalte mamici si fetite-bebelushe pe care le adoram: o primavara minunata si sa fiti iubite![flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo] Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aa, sa va povestesc o faza haioasa cu fiu-miu: am fost sambata la cora cu el. pe cand stateam la masa cu el in brate si privea de zor peste umarul meu, trece o mamica cu o pitica haioasa foc de 1 an si 2 luni, frumusicaaaa! Nu zic ca Erik a ramas fascinat, nu-si putea dezlipi ochii de la ea, i-a zambit de zor, a intins manutza dupa ea, ce mai, prima pasiune a lui! Fetitza nu prea l-a bagat in seama, era prea ocupata sa se tina pe picioare, asa ca Erik a ramas cu "inima franta"! Speram sa avem mai multa trecere la marea intalnela! Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sisi fantastica aia cu extraterestrul. am izbucnit in hohote de ras si l-am trezit pe andrei, [bang], da' nu m-am putut abtine! mai, eu macar aveam baza stiintifica, ca intr-a opta se faceau chestiile alea de genetica. da' pt extraterestru ce baza avea???? si sambata am fost si noi in IOR, cu de pe la 4.30 si cu capsunica, am stat pana s-a inserat. despre primul ajutor, eu am un articol in "mami" arsuri, lovituri, taieturi, muscaturi, ciupituri, fracturi (doamne fereste, ca pot face orice, numai cand e vorba de oase rupte mi se face rau!) otraviri. daca il vrea cineva, o sa ma apuc sa-l scriu, sau ii fac o puza si vi-l trimit. F. Util: TOXAPEL, nr de urgenta in caz de otraviri: 210.62.82, 210.61.83, unde ti se recomanda cel mai rapid un antidot in functie de ce s-a inghitit. eu mai am ceva experienta de la "sanitarii priceputi", daca-si aduce cineva aminte concursul... numai ca acolo la ajutor pt fracturi aveam mereu un bolnav cu oasele intregi [:D] si normal ca sosesc martisoare, doar suntem "baieti educati". martisoarele sunt pt toate mamicile si pt toate bebelusele [pup]. daca am ratacit adresele si am uitat de vreo fetita, [iartama] si sa ne dea adresa ca trimitem! noi ne mai chinuim inca cu cadita, e ceva mai lejer, oricum sta numai in fundulet. din fericire pt mine nu prea stie ce sa faca cu manutele, si se tine biiiiiiiine cu ele de marginea caditei. da in schimb din picioare. asta il fascineaza. ce ratuste, bazaconii, nici nu le baga in seama! oana_noemi cand o auzi nasa lui andrei ce-o mai pun sa caute... da' eu ce sa-i fac, doar ia masina si se duce sa caute... dana pai ai tu idee ce faceam eu noaptea trecuta pe la 2? o ascultam pe fica-ta, si cum nu puteam sa ascult singura, lam trezit si pe tati, apoi am trimis fisiereluilui alex_2003, ca nu sunt egoista... primul a iesit un mp3 de ~100k si al doilea de vreo 80k. o sa incerc sa-ti trimit cat mai repede audio catalystul, dar trebuie sa ajung la fratele meu la camin.
INTALNEALA DE PASTE Propunere: a doua zi de pasti Loc: reby sau sisi, daca e vreme frumoasa afara craluca: oriunde, oricand irinuca: oriunde, oricand cristinamh: oriunde, oricand oana_noemi: oriunde, oricand sisi: curte, dupa ora 13:00 reby: acasa, [?] pt a doua zi de...
Cristina si [copil]Andrei-Razvan http://www.andreirazvan.home.ro/AVEM NOUTATI!!! http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu,da` greu am mai intrat pe forum !!! Ce mai faceti ,dragelor si dragutelor ? Da, am vazut ca e o zi superba ,intr-adevar. Cred ca o sa-l imbrac pe Dariusica si iesim in parc,aici la noi. V-am spus ieri ca i-am dat iaurtel cu banana si vad ca azi mi-a umplut Pampersul de doua ori,pina acum. Oare sa fie de la iaurt ?? Nu e diaree,dar de obicei el facea kk la doua zile. Discutam azi de dimineata cu mama ,daca sa-l duc la mare in vara asta sau nu. Eu am zis ca l-ash duce, ca-i prinde bine si aerul de acolo si soarele, da` mama circotasha, ca vai de mine ca e prea cald, ca n-am unde sa-i fac supica, ca ce maninca el. Da` am citit in carte ca pe la 11 luni,deja poate minca piine cu unt si brinza topita,peste slab, fructe... Oricum ,eu am hotarit ca ma duc, imi iau cu mine si robotul si fierbatorul, sau poate gasesc o plita din aia electrica si m-oi descurca eu. Voi ce ziceti ? Mergeti cu minunile la mare ? Sisi -ai fost tare cu faza cu extraterestrul!! Am uitat sa te mai intreb ,la brinzica ce fel de lapte pui si mai adaugi calciu lactic?, ca eu i-am facut dupa o reteta din "mama si copilul", da` nu i-a placut, cred ca a iesit pre grunjoasa. Cristinamh - ne-ar prinde bine chestia aia cu primul ajutor. Da` in ce numar din "mami", este ca sa ma uit si eu daca o am ? Oana_noemi - se pare ca ai un iubaretz mare. Lasa ca-si gaseste el "marea pasiune " la marea intilneala , si sa vezi tu dupa aia cine trimite mai multe mesaje pe net, tu sau el. Hai, va pup !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aseara am fost in Mall. Nu am putut decat sa imi fac super-nervi pentru ca am probat pantaloni care stateau pe mine ca pe gard. AM luat magazin cu magazin la rand si nu am reusit sa gasesc nimic care sa stea pe mine cat de cat bine. Concluzia: trebuie sa dau burta jos (e ceva oribil.......[bang][bang][bang][bang]). Cum nu am timp sa ma duc la sala o sa intru la cura de slabire [:D] si o sa incerc sa fac acasa ceva abdomene. Vai fetelor, cand ma uitam in oglinda imi venea sa o iau la fuga [q][q][q]. Pana la uram mi-am luat un tricou.......ceva simplu. Nu sunt prea incantata, dar am zis sa nu plec cu mana goala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...