Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mezeluri??


Recommended Posts

Am si eu o problema... am colegi care au vizitat fabrici de mezeluri si au venit oripilati de felul in care se fabrica mezelurile la noi (in special parizerul, crenwurstii ). Ati vizitat vreo fabrica de genul asta? Eu am scris la Cristim si am cerut sa ma primeasca in vizita (fetitei mele ii plac crenwurstii FORZOSO) . o fi posibil aceste produse pt copii sa se fabrice in conditii mizerabile????? ag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu n-am vizitat o fabrica de mezeluri, dar am avut odata o experienta care mi-a taiat pofta... Am gasit la o mezelarie "carnaciori proaspeti", asa scria pe eticheta, pretul era conform (adica mare) si zau ca aratau ca cei facuti in casa... si miroseau frumooooos!!!! Deci am cumparat, i-am pus la prajit, iar cand am inceput sa mananc am descoperit inauntru o bucata de folie de plastic verde-verde, destul de mare ca sa vad ca pe ea era scris "cabanos". Ceea ce mi-a confirmat (uitasem, biata de mine ...) ca "nimic nu se pierde, totul se refoloseste"! In concluzie, evit sa mananc mezeluri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai, cele care stiti, macar povestiti-ne si noua ce v-a speriat? Cum se fac mezelurile si de ce sa nu le mai mancam? Eu am noroc ca nu imi place carnea in general, dar am mai auzit povestea asta cu mezelurile. N-am reusit insa sa aflu ce este atat de ingrozitor in procesul de fabricatie. In Romania am mai vazut pe la televizor si diverse chestii (soareci, cuie, sfoara) gasite in paine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mezelurile expirate, mucezite erau refolosite. adica se amestecau din nou si se puneau pe piata. ca sa nu mai vorbesc de conditiile se igiena.. ce pot spune mai multe.. nu stiu exact despre ce firma era vorba dar pt mine nici nu conteaza. in ro parintii mei faceau mezeluri ei : carnati, salam.. ce se putea. evitau pe cat posibil sa cumpere ceva.. ca sa nu mai spun ce carnea ce se foloseste la prepararea hamburgarilor si a crochetelor de pui de la un fast food f renumit in toata lumea (al carui nume nu-l pot preciza). asadar crechetele nu erau facute din carne propriu zisa de pui ci din pielizele de pe catul gainilor si grasime de pe fund.. si asta stiu de la cineva care stie ce vorbeste...intelegeti voi.. mai vreti..[:D] ma opresc.. hai ca ma opresc..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca varul meu bun care are carmangerie unde face si tot felul de preparate ne-a zis "Nu mincati porcariile astea!!, eu le fac ca se cumpara dar nu maninc asa ceva acasa" Si nu neaparat ca era mizerie, eu cind mergeam pe acolo mi se parea ok, dar procesul fabricatiei, ce se pune in compozitie, toate adaosurile pt culoare si miros sunt chimice. De ex el ne-a recomandat ca daca vrem altceva decit carne sa cumparam muschi afumat sau salamuri traditionale pe care scrie ca sunt numai uscate si afumate si care au in general cit mai putine adaosuri in compozitie. Si mai ne spunea ca inginera care supraveghea totul mai punea substantele alea pt culoare, miros si alte alea uneori si peste limita normala (cind se zice ca nu sunt daunatoare) dar de multe ori de dragul productiei se pune si mai mult. Sunt pe fuga ca sa povestesc mai mult dar in orice caz ca si concluzie eu nu as da asa ceva copilului meu! Pupici:) Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cam acum jumatate de an a fost un reportaj la TV unde o firma producatoare de mezeluri a fost prinsa pe nepregatite!!! In curtea fabricii spalau pe jos carnea(salamuri si costite)expirata si mucegaita cu furtunul.NU era un loc amenajat pentru spalare ci pur si simplu pe jos langa duba care urma s-o transporte la magazinele de desfacere,respectiva carne urmand sa fie pusa in vanzare si implicit la noi in farfurie,cei care o cumparam. Patronul fiind prins asupra faptului a raspuns ca respectiva carne nu va fii vanduta la populatie,ci data la caini!!!da de ce atata osteneala ca s-o mai spele????De cand patronii platesc apa pentru caini????? Mai de curand,cam acum o luna un alt canal de stiri a aratat cum in compozitia unui cremwusti s-au gasit ghiarele unei pisici,DAR eu am aflat adevarul,NU ERAU DE PISICA ci de SOBOLAN!!!!! Eu de mult nu mai consum produse gata preparate din magazine,mai cu seama cele cu tocaturi,unde baga de toate,asa ca mare grija si, POFTA BUNA!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am o vecina care lucreaza la OPC ... si inaite a lucrat intr-un post de conducere la o fabrica de mezeluri. alte vecine de ale noastre o rugau sa le aduca "produse bune ... direct de la sursa" si ea saracuta se tot eschiva ... pana intr-o zi cand ne-a spus ca la ea in casa nu se consuma nici un fel de mezel gata preparat ... ca ea isi da demisia ... ca daca mai sta acolo face hepatita ... si multe altele. toata lumea credea ca e putin exagerata ... pana cand chiar a facut hepatita ... ar trebui sa tin cont de sfaturile ei ... dar recunosc ... inca mai cumpar mezeluri ... eu nu ma omor dupa ele ... dar prietenul meu daca nu are cremwursti se cheama ca n-a mancat. si am si o nepotica ... este inebunita dupa salamul sasesc si forzoso ... ce putem face?? majoritatea este covarsitoare .... ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...