Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mezeluri??


Recommended Posts

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns
asa e.....de cand am vazult la tv carnciorii cu labute, nici nu ma mai uit la ei....Cumpar carne, carne(vita si porc), intestine subtiri de oaie si pregatesc singura carnaciorii....Totul e ok.FARA MEZELURI, FARA CONSERVE DE CARNE, FARA PATEURI!!!!!!!!!!!! pui, peste, carne macra si faci tot ce vrei, daca chear deoresti preparate din carne pe masa.Incercati sa le evitati! va pup carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele si eu am auzit de la cunostinte care lucreaza la fabrici de mezeluri ca pateurile sunt extrem de grase si contin chestii la care mai bine nu ne-am mai gandi. In schimb putem manca salamuri uscate si afumate, doar sa fim atente la E-uri. Despre pastrama si muschiul file...am vazut si eu bucati "albite" in vitrine care erau dupa aceea spalate si repuse in vanzare...Pe mine cand m-au apucat niste pofte grozave (dupa ce mi-au trecut greturile) nu m-am mai putut abtine de la salamul de Sibiu si de la cel Sasesc de la Cris Tim [bang] Pupici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cate dintre voi ati auzit de Valeriu Popa .A fost un inginer care a reusit sa trateze cancerul si multe alte boli folosind tratamentele naturiste. Nici nu voia sa auda de carne si zahar. El a spus ca este o crima sa dam carne copiilor pana la varsta de 7 ani. Deci era vorba de carne...ce sa mai vorbim de mezeluri. Eu prepar in casa pate din ficat de pasare ( cu ou si unt) si mai iau uneori sunca de pasare dar cu mari retineri. Cu drag, Aprilutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu mancam mezeluri pana am vazut la televizor cum sunt facuti crenvustii.Au toate resturile de la carne;pielite,mate,grasime si peste toate acestea se mai pun o gramada de coloranti ca sa arate bine,asa roz cum sunt ei sa arate a carne;si de ce sa nu recunoastem ca ne prostesc pe toti;bine ar fi sa ne abtinem de la asa ceva!Brr![xx(]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D] [:D] [:D]Ati vazut ce culoare rozalie, placuta au majoritatea mezelurilor????? Se datoreaza AZOTATILOR care se adauga in procesul de fabricatie. Mai multe despre efectul acestor compusi chimici puteti citi la subiectul "CALITATEA APEI DE BAUT" de la aceasta rubrica. Danny mama & Vladutz fiul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aalexia, m-ai facut sa-mi ploua in gura...ficatul facut in casa e delicios daca pui toate ingredientele necesare mmmmhhhh!!! In legatura cu chimicalele care se pun in mezeluri, in afara de azotati se mai pun si nitriti..aia dau culoarea rosie si pastraza mai mult timp impresia de prospetime. Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azotiti(NO2)se mai numesc si nitriti Azotati(NO3) se mai numesc si nitrati NO2 prin oxidare se transforma in No3; NO3 prin reducere se transforma in NO2; In alimente(in speta mezeluri)pot avea loc ambele fenomene, astfel incit bagi nitriti si te pomenesti ca ai nitrati, sau invers. Danny mama & Vladutz fiul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa zic, daca le-am stii "istoria" nu le-am mai manca fie ele celebrul salam sasesc sau mai stiu eu ce. Am lucrat intr-o retea de magazine alimentare,cu cele mai severe reguli de igiena. Bine, bine, curat magazinul, dar producatorii? Se mandreau cu faptul ca nu se arunca absolut nimic, nici chiar produsele expirate, se refoloseste tot. Ce zici mai poti manca? coman
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca tot mai bine e sa mancam carne de pui crescut la tara decit mezeluri......eu aici nu prea iau mezeluri decit crenvusti afumati si hot dog.....in rest nu sunt cu mezelurile.....mai bine o salata uriase cu piept de pui in ea . de cind mi-ati spus cind o sa merg in romania nici nu mai ating de mezeluri.wow.sa gasesti unghi de sobolan.........[:D]. mona78
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...