Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Rezerve de lux pentru mamici


Recommended Posts

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Gabriel,rezervele astea sunt pt.mamicile cu f.multi bani si pe langa asta banuiesc ca trebuie sa dai si cotizatia de rigoare medicului,anestezistului,etc. Sau poate in pretul asta intra tot.Nu vreau sa fiu rautacioasa,dar pur si simplu fierb de nervi cand mai aud cate ceva legat de maternitati. Lacramioara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg care este problema voastra? si eu am stat in rezerva de la polizu, pentru care am platit 60$/noapte - atat cat costa cazarea intr-o asemenea rezerva. si nu sint nevasta de parlamentar sau vedeta (cel putin deocamdata[:D]). doctoritei i-am dat la nastere cat am vrut eu, nu mi-a cerut nimic. pentru rezerva am vorbit direct la medicover, singura conditie este sa o gasesti libera! conditiile din rezerva sint super si cred ca pentru 2 nopti se merita. credeti ca o noapte de cazare la un hotel mai spalat de pe litoral sau de la munte este mai ieftina? oare nu meritam si noi sa stam confortabil dupa nastere si sa scapam de grija gandacilor si a mizeriei? si in definitiv, traim intr-o societate capitalista si mi se pare normal ca cine poate plati suplimentar sa beneficieze de conditii mai bune. ca doar nu toti mergem cu acelasi model de masina, nu ne imbracam la fel ... mada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by madadum
nu inteleg care este problema voastra? si eu am stat in rezerva de la polizu, pentru care am platit 60$/noapte - atat cat costa cazarea intr-o asemenea rezerva. si nu sint nevasta de parlamentar sau vedeta (cel putin deocamdata[:D]). doctoritei i-am dat la nastere cat am vrut eu, nu mi-a cerut nimic. pentru rezerva am vorbit direct la medicover, singura conditie este sa o gasesti libera! conditiile din rezerva sint super si cred ca pentru 2 nopti se merita. credeti ca o noapte de cazare la un hotel mai spalat de pe litoral sau de la munte este mai ieftina? oare nu meritam si noi sa stam confortabil dupa nastere si sa scapam de grija gandacilor si a mizeriei? si in definitiv, traim intr-o societate capitalista si mi se pare normal ca cine poate plati suplimentar sa beneficieze de conditii mai bune. ca doar nu toti mergem cu acelasi model de masina, nu ne imbracam la fel ... mada
acelasi rationament l-am facut si eu. Chiar am pus bani deoparte pentru rezerva. Chiar nu aveam nevoie de mizerie in acele momente! http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=bubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mada, nu cred ca problema sunt rezervele in sine. Problema este, cred e, situatia de care se bucura in general cei care platesc asigurari. Pentru ca si ei platesc. Si banii lor se duc pe nimic. Cum ajungi la doctor/spital in .ro e ca si cum ai fi neasigurat. Iar spitalele normale in loc sa creeze conditii decente pentru toti, fac rezerve de lux. In tarile civilizate luxul exista dupa cum e si normal, dar e rezervat clinicilor/spitalelor care functioneaza in regim de COMPANIE cu scopuri financiare clare, platesc taxe pe profit... s.a.m.d. Poti obtine cu bani multe. Si nimeni nu contesta una ca asta. Dar institutiile de lux nu se ascund sub acoperirea binelui public si tot asiguratul are dreptul ceva decent. Chiar si ne-asiguratele au dreptul la nastere si doua zile dupa la un tratament uman. In State (unde am nascut la un spital universitar si nu privat) aveai camera de nastere singura, camera post-partum singura, eventual cu baie impartita de doua persoane. Si imediat ce aveai probleme: camera post-partum sterila cu baie singura. Si evident aer conditionat, masa adusa la pat, paturi comandate electronic si buton la care infirmierele veneau zi si noapte. Imediat sau te amanau doar cateva minute in caz de urgente. Dar de exemplu daca voiai tv, telefon plateai o suma modica. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rezervele acestea sint private din cite am inteles...la Polizu spune Mada ca sint ale Medicover, la Municipal este a Biomedica (daca imi amintesc bine!!). De aceea nu intra in asigurarile publice. Probabil ca si functionarea lor e reglementata cumva din moment ce asemenea rezerve private exista in mai multe spitale (si in Urgenta Floreasca de ex), or plati si ei taxe...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca-s realmente private, atunci ce cauta intr-o cladire publica? Nu pricep. Nu va suparati! Personalul lor nu e cel al spitalului? In caz de urgenta instrumentarul, aparatele de la neonatologie nu-s ale spitalului? Daca gresesc atunci inseamna ca acele asociatii au facut mai mult decat sa redecoreze si curete o zona si sa puna taxa pe ea, mentinand tot ce se putea extrage din sistemul public. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AC, nu stiu cum e reglementata functionarea acestor rezerve intr-o institutie publica, stiu si eu ceea ce am aflat stind in spital. Probabil doar serviciul de cazare costa cei 60$, presupun ca daca s-ar plati tot asa cum spui tu (instrumentar, medici etc ) s-ar ajunge la sume mult mai mari...parca demult citisem tot pe forum un subiect despre cit costa o nastere in materninate privata si era vorba de vreo 2000 euro!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca exista aceasta posibilitate, mi se pare normal sa fie folosita. mi-ar placea, insa, ca toate femeile sa fie tratate uman, in spitale. mai ales cind nasc. asta nu inseamna ca le hulesc pe acelea care pot sa ocupe o rezerva. stim cu totii vorba "daca ai fi in locul ei, si tu ai face la fel". asa ca nu vreau sa ma transform in ipocrita si, da, recunosc ca si eu as prefera o asemenea rezerva, decit un pat banal si amarit de spital.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...