Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Rezerve de lux pentru mamici


Recommended Posts

Draga Madadum, problema este ca oricine munceste si plateste asigurari de sanatate ar trebui sa fie tratata civilizat fara sa plateasca SUPLIMENTAR ca sa nu aiba gindaci in camera. Daca vrei sa te duci pe litoral este problema ta dar cine plateste automat asigurari de sanatate ar trebui sa aiba conditii salubre, ca sa nu spunem mai mult.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hai sa fim seriosi ca 60 de euros s-au de dolari pentru rezerva la nastere este mult ,si cind spun ca este mult compar cu pretul unei rezerve de aici la o clinica particulara unde am nascut eu de exemplu ,deci clinica particulara cu echipament si material de inalta performanta ,costa aici 32 de euro pe noapte ,eu am solicitat una dar n-am avut sansa sa fie disponibila ,asa ca am stat "la comun" adica trei in camera insa in afara de faptul ca bebelusii erau cu noi si cind adormea unul incepea altul sa plinga ,nu am avut ce sa reprosez,mobilier si decoratiuni de interior calde si confortabile ca la hotel ,meniul la pat si la alegere dintr-un meniu tip restaurant la fiecare masa ,lenjeria patului impecabila si schimbata in fiecare dimineata ,tele si cablu in camera si fiecare linie personala de telefon cu numar personal,asistente si infiermiere care vorbesc super dragut fara sa le dai o centima scutece gratis pentru bebelus ,fiecare bebelus avea pachetul lui de scutece imens pe care ni le dadeau acasa la plecare (restul)apoi absorbante de calitate pentru noi la discretie si produse de toaleta speciale pentru situatia in care eram,e drept ca toata lumea "viza " rezerva ca sa doarma linistita dar si aici am fi putut sa dormim linistite daca fiecare mamica ar fi consimtit sa lase bebelusul la camera de bebelusi intre cele doua mese......veneau si ne rugau sa lasam bebelusii cu asistentele ca sa putem sa ne odihnim eu din nefericire am avut o pustoaica de 20 de ani in camera care n-a vrut pentru nimic in lume sa-l lase la asistente nici macar o noapte!!!!!!!In fine sa revenim ,eu cred ca este totusi prea scump in ro o astfel de rezerva !!!!!apropo aici o nastere la particulara costa 5000 de euro numai ca daca ai o asigurare buna nu platesti absolut nimic,doar nota de telefon!!!!telefoanele date nu sint gratuite si e normal asa! Aura&Luca,2 ani! http://yamafoto.com/?ref=6538
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Petra sincera sa fiu nu stiu exact caci platim pe an nu pe luna si platim cu asigurarea la masina si la casa impreuna caci sintem la aceiasi casa de asigurari dar in orce caz fiindca nu se rambulseaza 100% ne-am mai facut inca o asigurare numita complementara care rambulseaza de obicei diferenta ,in cazul nasterilor insa am inteles ca indiferent daca ai s-au nu o asigurare de sanatate ele sint prinse in sarcina statului ,deci se intocmesc niste hirtii se trimit la administratie si regleaza statul costul nasterii,persoana i-si,plateste atunci numa sederea in spital,asta face parte din politica demografica a tarii caci incearca sa incurajeje nasterile fiindca au calculat ei ca peste 10 ani daca nu creste natalitatea nu va avea cine munci ca sa plateasca pensiile celor care muncesc astazi!intelegi cum vine treaba?Ca sa revin ,da este scumpa asigurarea de sanatate ,foarte scumpa ne duce la 10.000 euro pe an pentru trei persoane in situatia in care munceste doar unul e mult noi avem noroc ca asigurarea o plateste firma unde lucreaza sotul meu! Aura&Luca,2 ani! http://yamafoto.com/?ref=6538
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Petra, Ma uit pe buletinul meu de salar: platesc 0.75% din salar, pe luna, asigurare medicala "la stat", din care statul francez imi ramburseaza 65% din tratamente si medicamente, in mod normal, si 100% in caz de graviditate sau maladii cronice. Restul de 35% poate fi preluat de asa-numitele "mutuelle", la care cotizezi tu daca vrei. Ideea e ca nu cred ca eu cotizez pe luna mai mult decit cei care lucreaza in Ro,si cred ca si ei ar cotiza la o "mutuelle" daca lucrurile ar merge ca aici, astfel incit atunci cind merg in spital, sa nu trebuiasca sa plateasca nimic altceva decit TV si telefon! In plus, cind nu lucram, eram rambursata pe simplul fapt ca eram nevasta sotului (platea un plus pentru mine la mutuelle) Sper ca nu te-ai suparat, nu am nimic cu tine, in schimb am ce am cu sistemul romanesc! Cu bine, Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu una nu inteleg ce combateti aici: adica daca nu se poate la toata lumea, sa nu se poata la nimeni? daca pot sa platesc in plus pentru ca sa primesc mai mult, eu sa stau si sa astept sa-mi dea asigurarile sociale conditii decente? Eu zic ca important este ca totusi avem de unde alege! Sanatate! http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=bubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca acele saloane ar fi intr-o clinica particulara (si nu ma refer la saloane inchiriate intr-un spital de stat), toata treaba ar fi extraordinar de civilizata si n-ar fi nimic de reprosat. Dar asa cum functioneaza sistemul, nu mi se pare cinstit. Asta nu inseamna, Doamne-fereste, ca am ceva cu mamicile care, pe buna-dreptate, au vrut sa aiba conditii civilizate si au facut efortul financiar sa stea acolo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rezervele sint intr-adevar particulare. medicover sau biomedica sau oricine altcineva a inchiriat spatiu in spital pentru care plateste. in costul rezervei intra doar cazarea. serviciile medicale sint asigurate tot de personalul spitalului, si desi am fost foarte multumita de doctorita, asistentele mi s-au parut infecte, spagare si total dezinteresate. eu personal mi-am dorit sa stau singura in rezerva, sa ma uit la tv si sa dau aerul conditionat la max si sa stea sotul meu cu mine in permanenta sa ne bucuram de bb. am vrut confort suplimentar si am fost de acord sa platesc un pret. bineinteles ca ar fi foarte frumos sa fie TOATE saloanele la fel, asa cum de ex este la municipal, insa din pacate nu toate spitalele reusesc sa se administreze la fel. pentru spitale, inchirierea acestor spatii reprezinta surse de venit suplimentare. decat sa aiba inca un salon murdar in plus mai bine unul de lux. si poate ca in acest fel se va crea un standard si in spitalele noastre. nu cred ca in spitalele din strainatate nu sint si rezerve de lux! fara suparare si cat mai putine zile in spital mada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, veea ce se discuta aici iese din limitele firescului! Voi vorbiti de plata a 60$ pentru o camera de spital care in alte tari civilizate este gratuita! Ei bine eu am refuzat sa platesc cei 60$ la Polizu, si de fapt am refuzat sa nasc la Polizu unde mi s-a parut ca se face comert cu suferinta umana! (de ex. daca vrei epidurala, nu ti-o faca spitalu' ca nu poate, da' vine o firma privata si platesti 100 Eur!!!!!!!) Asa ca, dragele mele, poate ca nu o sa va vina sa credeti dar eu am ales sa nasc la Medgidia, unde am platit intr-adevar, pentru o camera de superlux... 5Eur/noapte si nu preturi de hotel de 3*. Daca nu va vine sa credeti in ce conditii de lux am stat (televizor, frigider, telefon, baie personala cu dus, parchet laminat, bb in camera si tot tacamul) va trimit poze! Ca sa nu mai vorbim de serviciile medicale!!! Jos palaria! Dana si bb Matei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu cred ca este bine ca avem de unde alege.te costa mai mult dar ai conditii bune.asta este situatia in romania.daca vrei sa stai in fata platesti asta daca te tine buzunarul.daca nu te tine asta este.[bang][bang][bang][bang]si apoi [q][q][q][q][q][q].ce poti face altceva?eu m-as imprumuta daca nu as avea decat sa suport magariile tuturor proastelor ...etc[ups]. gabriela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...