Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Rezerve de lux pentru mamici


Recommended Posts

danateo ne vorbeste despre alegerea pe care a facut-o intre bucuresti si spitalul medgidia unde ne spune ca a avut conditii nemaipomenite.as avea niste intrebari pentru ea : ce ai face daca ai fi nevoita sa nasti la spitalul cu cele mai multe decese la nastere atat la mama cat si la copil? ce ai face daca intr-adevar ai avea curaj sa te duci acolo gandindu-te ca nimic nu ti se poate intampla si cand incep contractiile esti lasata in asla de nastere fara nimeni acolo si din cand in cand cineva te-ar verifica daca ai nascut (exact ca un animal)? ce au face daca atunci cand ar baga capul pe usa ti-ar mai si striga:"taci dracului din gura ca vin si ti-o rup?ce vrei sa-ti fac eu , ca de futut ti-a placut!sufera acum!" si asta dupa ce ai dat 150 euro la medic si cu sutele de mii la moase si asistente? eu cred ca ai fugi cat mai repede si ai spune cum spun eu : NU CONTEAZA CAT COSTA ATATA TIMP CAT EU SI COPILUL MEU SUNTEM IN SIGURANTA!si ce ti-am povestit se intampla intr-un spital de oras si un spital chiar mare. ai mai vrea sa mergi la acest spital sa nasti unde doua-2 din prietenele tale au murit pentru ca au fost prea incapatanate sa mearga in alta parte ? NU CRED cred ca fiecare stie ce este mai bine pentru propria persoana iar situatiile de care vorbim sunt particulare asa ca sa lasam persoanele in cauza sa hotarasca! sa auzim de bine si multa bafta![cheers] gabriela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nici eu nu inteleg ce atata tura-vura pe seama rezervelor! Sunt cu plata deci cine isi permite le poate folosi,cine nu,nu. Asta e piata,asta e capitalismul. Doar noi am vrut sa scapam de comunism.Eeeeeiii dragele mele, asta inseamna sa nu mai fii in comunism.Ai bani stai in fata. Voi nu ati vrut asta in Dec. 89? Si eu daca as fi acolo as incerca sa strang banii astia sa pot avea 2 nopti linistite cu puiul meu. Si cele care se plang ca in Occident e asa si pe dincolea iar in Ro e nasol in spitale ,etc: Oamenii din Occident au muncit ani buni ca sa ajunga aici, nu le-a dat nimeni de-a gata, nu se poate avea pretentia de la ROmania sa fie la acelasi nivel cu Germania care are cativa zeci de ani in fata. ROmania e abia la inceput de drum, cine face comparatii e rupt de realitate total... Eu o sa am conditii la nastere, e adevarat, dar nu e meritul meu, e meritul germanilor care au muncit cativa zeci de ani ca sa ajung eu sa nasc civilizat. Deci, foarte bine ca exista rezerve pt. cine isi permite!!! Laura si papusica din burtik (31+ saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, uitasem, noi platim pe luna cca. 500€ asigurari de sanatate. Doua persoane adulte. Pentru bebe cand va veni vom mai plati inca 280 € . Asta doar ca o completare.... Laura si papusica din burtik (31+ saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Problema nu e ca sant rezerve de lux pentru mamici in Romania, problema e ca nu peste tot sant conditii decente, umane. Si cred ca Romania de azi nu e ceea ce am vrut multi dintre noi in '89. "Un om nehotarat ajunge la fiecare pas pe pragul unei alternative, adica in situatia de a vedea ca este intr-adevar o fiinta libera. Un om hotarat este lipsit de acest neajuns." Lucian Blaga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adela99 Si cred ca Romania de azi nu e ceea ce am vrut multi dintre noi in '89.
Asta e sigur, ar fi fost imposibil sa avem tot ce ne dorim (as fi avut de mult un Ferrari in garaj). ROmania este asa cum o facem noi ca doar nu o sa vina altii sa munceasca si sa puna treburile la punct,nu? Dar natiunea doarmeeeee, doarmeee ... M-am tot gandit la subiectul asta in ultima juma de ora. AM vazut ca multe se plang de infirmiere si asistente (ca-s rele,ca-s uracioase,etc). Aici deja e vorba de oameni ( de romani) . De ce sunt cainoase asistentele? Ca au salarii mici? Si asta le indeamna sa fie fara omenie? De cand omenia si bunatatea se platesc? Adica eu sunt amabila cu vecinii, oamenii de pe strada si de aiurea doar daca ma platesc? Nu. Aici e vorba de caracterul si educatia fiecaruia. Am fost in tari sarace, mai sarace decat Romania unde omul simplu de pe strada stie sa cante si sa zambeasca,desi are pantalonii rupti in cur si 5 copii ii atarna de maini... In fine ,nu asta e subiectul, am deviat, ideea e ca trebuie sa schimbam intai la noi cate ceva si apoi sa asteptam de la altii... Laura si papusica din burtik (31+ saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am stat in rezerva de la municipal . Am rezervat-o cu 6 luni inainte , pt data de 7-10 august . Pe 8 dimineata , mi s-a spus ca nu pot intra pt ca fata unui prefect care statea acolo nu vroia sa plece acasa !!!![bang] Asa ca am asteptat pana a binevoit dansa sa iasa . Noroc ca eram programata la cezariana si am putut amana , ca altfel..... Am stat 3 zile acolo , timp in care s-a maturat 1 data , in prima zi !!!! "Hartie igienica si sapun va aduceti de acasa" !!! Acuma sa ma scuzati dar in 62 euro / noapte macar o hartie igienica sa fie inclusa . Erau 2 asistente , una la mine si una la bb , se schimbau la 6 ore , niciodata nu au fost aceleasi !!! La fiecare am dat suta , ca doar stateam la rezerva si se presupunea ca am de unde da ! .... anyway , am mers pe principiul : dau un ban da' face ! Yeah right ! Am contactat bacil bioceanic , o chestie super-grava ! Presupun ca a fost inclusa in pret ! Cadou din partea casei . Singurul avantaj a fost ca l-am avut pe [bibe] cu mine si vizitatorii au putut sta cu mine acolo . Am zis ca pt urmatorul bb prefer sa strang bani si sa nasc intr-o clinica privata . Apropos, la noi exista asa ceva ? roxanica-mamica www.babiesonline.com/babies/b/bichelu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gabriela_tutuianu
danateo ne vorbeste despre alegerea pe care a facut-o intre bucuresti si spitalul medgidia unde ne spune ca a avut conditii nemaipomenite.as avea niste intrebari pentru ea : ce ai face daca ai fi nevoita sa nasti la spitalul cu cele mai multe decese la nastere atat la mama cat si la copil? ce ai face daca intr-adevar ai avea curaj sa te duci acolo gandindu-te ca nimic nu ti se poate intampla si cand incep contractiile esti lasata in asla de nastere fara nimeni acolo si din cand in cand cineva te-ar verifica daca ai nascut (exact ca un animal)? ce au face daca atunci cand ar baga capul pe usa ti-ar mai si striga:"taci dracului din gura ca vin si ti-o rup?ce vrei sa-ti fac eu , ca de futut ti-a placut!sufera acum!" si asta dupa ce ai dat 150 euro la medic si cu sutele de mii la moase si asistente? eu cred ca ai fugi cat mai repede si ai spune cum spun eu : NU CONTEAZA CAT COSTA ATATA TIMP CAT EU SI COPILUL MEU SUNTEM IN SIGURANTA!si ce ti-am povestit se intampla intr-un spital de oras si un spital chiar mare. ai mai vrea sa mergi la acest spital sa nasti unde doua-2 din prietenele tale au murit pentru ca au fost prea incapatanate sa mearga in alta parte ? NU CRED cred ca fiecare stie ce este mai bine pentru propria persoana iar situatiile de care vorbim sunt particulare asa ca sa lasam persoanele in cauza sa hotarasca! sa auzim de bine si multa bafta![cheers] gabriela
Zau ca nu inteleg ce vrei de la mine! Eu am spus ce am ales eu, pentru cine vrea sa asculte! Daca cineva are curaj sa faca ce am facut eu, sa faca daca nu, nu! Oricum, nu cred ca toate grozaviile despre care imi vorbesti s-au intamplat la Medgidia... A! Si inca o chestie: nici "tonul" cu care mi-ai raspuns la mesaj nu pot sa-ti spun ca mi-a placut nemaipomenit de tare. Nu inteleg cu ce "ti-am gresit" ca sa ma iei asa. Intentia mea a fost sa arat ca se poate in conditii foarte bune, cu bani putini (care nu merg la institutii particulare care inchiriaza saloane de la stat si iti percep tie bani pe ele ca la hotel) si cam atat!!! Chear astept cu interes o explicatie: ce ai vrut sa spui!? Dana si bb Matei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, stati asa si nu va infierbantati.... Sa va spun cum e in Toronto: pe asigurarea de stat, penru care se platesc taxe, se sta la spital in saloane de 4 paturi. Daca vrei semi privat (2 paturi), platesti 180 CAD pe noapte. Daca vrei privat (singur in salon), platesti 250 pe noapte. Aer conditionat este prin tot spitalul. Vrei telefon, platesti 4 CAD pe zi, vei cablu, platesti 8 CAD pe zi. Este adevarat ca restul serviciilor este sustinut de asigurarea de sanatate de stat (asistente dragute si indatoritoare, care vin din ora in ora si oricand le chemi - cu butonasul, salon de nasteri unde esti singura, nu cu altele la gramada....). Infectii se mai intampla si aici sa iei din spital (au fost niste scandaluri acum vreo luna la vreo 4 spitaluri din Toronto pentru infectii luate din spital sau pentru teste invazive facute cu instrumente insuficient sterilizat. Asa ca... judecati si voi. Pe mine personal mentalitatea pseudo-comunista ma calva pe nervi. Cand eram in Ro, aveam un salariu mare pentru acea data. Si se vehicula ideea ca cei care au un venit peste un anumit nivel sa fie taxati pentru servicii spitalicesti. Dupa ce ca mi se oprea din salariu 5-6 mil lunar pentru CAS(la nivel de anul 1998-1999) mai trebuia sa si platesc daca trebuia sa ma internez? Sanatate, ca-i mai buna decat toate....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lauraa
Nici eu nu inteleg ce atata tura-vura pe seama rezervelor! Sunt cu plata deci cine isi permite le poate folosi,cine nu,nu. Asta e piata,asta e capitalismul. Doar noi am vrut sa scapam de comunism.Eeeeeiii dragele mele, asta inseamna sa nu mai fii in comunism.Ai bani stai in fata. Voi nu ati vrut asta in Dec. 89? Si eu daca as fi acolo as incerca sa strang banii astia sa pot avea 2 nopti linistite cu puiul meu. Si cele care se plang ca in Occident e asa si pe dincolea iar in Ro e nasol in spitale ,etc: Oamenii din Occident au muncit ani buni ca sa ajunga aici, nu le-a dat nimeni de-a gata, nu se poate avea pretentia de la ROmania sa fie la acelasi nivel cu Germania care are cativa zeci de ani in fata. ROmania e abia la inceput de drum, cine face comparatii e rupt de realitate total... Eu o sa am conditii la nastere, e adevarat, dar nu e meritul meu, e meritul germanilor care au muncit cativa zeci de ani ca sa ajung eu sa nasc civilizat. Deci, foarte bine ca exista rezerve pt. cine isi permite!!! Laura si papusica din burtik (31+ saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
quote:

Asa este , sunt de acord cu tine, si cu faptul ca asigurarile de sanatate din occident sunt cu mult mai mari in raport cu venutirle, fata de cele din Romania. Cat despre amabilitatea medicilor si a asistentelor tine de factura umana , de educatie si bun simt. Aici in state , o aistenta face 4 ani de colegiu(facultatea din Ro.) unde invata nu numai cum se pune perfuzia, si ci comportamentul in diferite ocazii pe care t-i le ofera meseria si in functie de pshihicul fiecarui pacient. Si inca ceva daca nu se comporta cum trebuie, maine nu o mai vezi pe acolo daca te plangi de rea purtare din partea ei! pe cand in Romania, nu vezi nici o asistenta inncarita data afara pentru ca a vorbit urat cu o pacienta. Deci conditiile nu tin doar ce dotare, ci tin si de oamenii peste care dai. Este o vorba :"omul sfinteste locul!" si asa este! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit mesaje de toate soiurile la acest subiect.....cand poate Gabriel vroia DOAR sa informeze urbea de aceste rezerve....intradevar s-au spus multe, majoritatea sare pe rana, dar intr-un final cred ca in situatia in care inca traiesti in mizeria asta de tara, UNDE MAI BINE TE ASTEPTI LA CEVA RAU DACAT LA CEVA BUN, iar cand vine vorba de gravidutze si personal medical educat, manierat si macar cu o juma' de bun simt si vreo 6-7 ani de acasa, atunci mai bine emigrezi sau amani conceperea bb-ilor......singura solutie cat de cat viabila e sa scoti bani de unde poti si sa nasti undeva unde macar dai banul si iti da chitanta, si nu dai spaga si tot se comporta cu tine de parca ea ti-ar fi cotizat...... IN ALTA ORDINE DE IDEI, BB-LUL MEU SE VA NASTE IN VARA, EU SUNT DIN CLUJ, SI IN AFARA DE UNA BUCATA CLINICA PARTICULARA NU AI ALTE SANSE DECAT SPITALUL MUNICIPAL, CU TOT CEEA CE IMPLICA EL..... SI DESPRE ASTA SAU SPUS MULTE, SI SE VOR MAI SPUNE...UNII SUNT PRO(MAI ALES DACA AU AVUT NOROCUL SA NASCA IN CONDITII UMANE, CAZ IN CARE SANTIFICA SPITALUL SI PERSONALUL) IAR ALTII CONTRA(SI PE BUNA DREPTATE, LA CATE SE INTAMPLA).... dar revenind la acest spital particular, eu una ma asteptam la mai mult....dar personalul fiind super am zis ca merg pe varianta asta...... Ca incheiere( ca vad ca am cam deviat de la curs si subiect....o fi si di cauza orei) as vrea totusi sa simpatizez si eu cu cateva din mesaje( o salut pe Laura din Germania, care a cam pus punctul pe i....) dar si cu ideea ca eu personal as cam da oricat, daca as avea garantia ca nasc in conditiile pe care ar trebui sa le impuna suma respectiva...SI DACA IN ASEMENEA REZERVE, PE LANGA FAPTUL CA STA BEBE SI SOTUL, AR MAI FI SI CIVILIZATIA PERSONALULUI MEDICAL...60 EURO sa fie....ca eu i-as da ....TOATA LUMEA A CALCULAT PE 2-3 ZILE...EU MA INTREB, DACA APAR COMPLICATII SI TRE' SA STAI 7-10 ZILE??? ASTA CHIAR AR FI O PROBLEMA..... SANATATE TUTUROR MAMICILOR SI GRAVIDUTZELOR NASTERE USOARA ORIUNDE AR FI EA... FLORINA SI BURTICA EI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...