Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

tzepe luate...prin strainatate!


Recommended Posts

Dragii mei, sunt venita in Germania de trei ani, si as vrea tare mult sa povestesc una dintre intamplarile petrecute pe aici, la putin timp de la venire, asa, ca poate altii sa invete ceva... cam la o luna de Geremania, am primit "termin" la stomatolog. Bine, eu nu prea stiam sa vorbesc, sotul n-a avut timp sa vina cu mine, asa ca m-am gindit ca n-o fi foc daca m-oi duce singura! Mi s-a facut un detartraj super si o curatare profesionala a dintilor, cu poze cum aratau dintii mei inainte si cum dupa, ce mai, tot tacimul, iar la sfirsit, mi s-a pus un pix in mina si o hirtie in fata, si am fost rugata sa semnez! Ei bine, toti fiind asa de amabili, am luat pixul si m-am semnat mai frumos ca niciodata!! Am plecat spre casa cu hirtia si cind i-am aratat sotului era sa iasa scandal![mariaj] Ce facusem? Semnasem ca le dau porcilor 180 de marci pe ceea ce mi-au lucrat atit de frumos in gura! [bang], ei primind oricum bani si de la asigurarea mea. Dar au vrut sa cistige in plus!! Sotul meu si-a recunoscut vina, ca nu mi-a spus de la bun inceput ca in tara asta, ca peste tot de altfel, tre sa ai grija ce semnezi! Ei, de atunci incolo, invatatura de minte, ca in lumea civilizata nu trebiue niciodata sa te grabesti sa semnezi ceva si nici sa te grabesti sa dai nr. de cont! Asa e intotdeauna, unii invata din experienta altora, iar altii din cea proprie! Va invit la o birfa pe tema asta, sa scrieti experientele voastre mai putin placute, ca poate unii pot sa invete din ele ! Pina la urma e o birfa virtuala, in care protagonistii nu se cunosc intre ei, asa ca ...poftiti!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns
hehehe..ceva similar am facut si eu,in primul an de Suedia,cind nu intelegeam limba si eram innebunita dupa zimbetele lor,credeam ca am aterizat direct in paradis.Mi-au trebuit niste ani,limba suedeza,ca sa citesc in spatele zimbetelor(cineva imi reprosa ca asta e "un argument lesinat"..ca nu are de fapt importanta.Persoana respectiva nu vorbeste limba tarii in care traieste,evident) In fine..eram acasa la o prietena,singura..si suna cineva la usa.Erau de la radio-tv.Prietena mea era proaspat mutata si ca majoritatea tinerilor aici,dorea sa mai astept un pic cu plata facturii de tv.Am fost intrebata,cu un zimbet cuceritor,daca exista tv in casa."Vaaaaaai..dar cum sa nuuuuuuu"..raspund eu,si mirata si ofensata,un pic..Am semnat tot ce m-au pus sa semnez(eram convinsa ca ii fac un serviciu prietenei mele..chiar asa..ce noroc ca am fost eu acolo[alcool]!!!).Am pus-o cu alte cuvinte la plata,pe citeva luni bune.Si ce mindra am fost de engleza mea...ce m-am descurcat eu,mai-mai[:D][:D].Prostie cu carul![bang]. Rayuela [gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Halloooo Rayuela, vezi ca partea cu persoana respectiva care a zis in alt subiect ca ai folosit "un argument lesinat" si nu stie limba tarii respective sunt eu...si ca sa lamurim o data si pentru totdeauna, cine ti-a zis tie ca eu nu stiu olandeza? Imi pare rau sa vad ca pe tine chiar te framanta mult si bine cand cineva nu-ti raspunde cum vrei. Eu deja am trecut de primul nivel la olandeza si stiu destul de bine, inca ma mai duc la scoala, si sincera sa fiu n-am dat cu bata in balta niciodata de cand am venit aici...[:D][:D]si e doar un an si cateva luni de atunci!! Iti doresc numai bine si fara ranchiuna draga mea,[flo][flo] asta de la cine care s-a integrat minunat aici printre straini!! "Olandeza" prin adoptie Lena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uai de mine, fetele din(spre) nord, va rog io sa nu va mai certati [flo] eu am luat o tzeapa aici in america, cu verighetele, cind am comandat de pe site-ul de la zales.com, acelasi model pe care il vazusem in magazinul Zales, cind faceam research dupa verighete. am primit o verigheta de calitate mult mai proasta, dar noroc ca aici poti schimba marfa, daca nu esti multumit. asa ca am mers frumos la magazinul zales, am returnat verigheta mea, si am luat, pe loc, o alta identica (dar de calitate, fara defecte) din magazin. pina la urma, daca e sa socotesc bine, eu le-am dat lor tzeapa, pt ca pe pagina de internet aveau preturi mai mici decit in magazin, or eu, la final, m-am ales cu o verigheta fara defect, luata la pretul cerut pe site pt o verigheta cu defect [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Rayuela
aida si louisea,eu nu ma cert,dragele mele,nici macar nu am mentionat vreun nume...Era un exemplu care m-a amuzat,atunci cind s-a intimplat,atit.Nu stiu de ce se oparesc atit de repede unii oameni..Heheheh..este deja COMIC!!!![alcool][alcool]
"Exemplul" s-a recunoscut in postarea ta si l-au recunoscut si ceilalti participanti la discutie! 03. Retineti esenta dialogului Nu uitati ca scopul participarii in cadrul discutiilor, nu trebuie sa fie convingerea celorlalti participanti ca punctul de vedere propriu este cel corect. Retineti ca nu este obligatoriu ca discutia sa se termine cu un acord. Nimeni nu are dreptul sa se supere daca ceilalti participanti nu ii impartasesc opiniile. Aceasta este esenta dialogului. 04. Incercati sa combateti idei, nu persoane Incercati sa combateti idei, nu persoane. In momentul in care un mesaj degaja un atac la persoana - mesajul va fi sters de catre moderatori iar, in fuctie de gravitatea atacului, utilizatorul va fi sanctionat. 05. Nu sunt admise jignirile, insultele, mesajele rasiste sau xenofobe Nu sunt admise jignirile, insultele, mesajele rasiste sau xenofobe. Adresati-va celorlalti membri cu respect si incercati sa ii ajutati. Lipsa de respect duce la 'exmatricularea' de pe forum si la blocarea vizionarii sale. Desprecopii.com isi rezerva dreptul de a sterge fara explicatie mesajele care nu se incadreaza in zona sa de interes sau care creeza tensiune si dezaprobare in randul comunitatii. 07. Nu deviati de la subiectul discutiei Prin raspunderea la un anumit topic, membrii comunitatii sunt rugati sa nu devieze de la subiectul discutiei. De asemeni, nu sunt acceptate mesajele 'la misto', care in marea majoritate au ca rezultat devierea de la subiect. Aveti-va ca fratii![berica] "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru papadie: as fi recunoascatoare daca ai putea sa-mi explici,nu neaparat aici,pe un mesaj privat e ok,unde am incalcat regulile acestui forum. 1.retineti esenta dialogului Eu am dat un exemplu de .."tzeapa".Am facut o introducere succinta inainte.Nu e voie? 2.incercati sa combateti idei,nu persoane Eu nu am mentionat nici un nume,nu am atacat pe nimeni,personal. 3.nu sint admise jignirile,insultele As dori un exemplu clar de jignire sau insulta in mesajul meu. 4.nu deviati de la subiectul discutiei Subiectul este:"Tzepe luate..prin strainatate" Eu am postat un exemplu pe aceasta tema. Am incredere in faptul ca un moderator isi poate asuma rolul de a fi echidistant si mai ales,nepartinitor.Multumesc anticipat Rayuela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rayuela, tu nu ai luat nic o teapa mey! Tu ai ajutat pe altii sa descopere o teapa. Oamenii aia isi faceau numai treaba... In schimb eu am luat teapa aici in Germania. La coafor. M-am dus sa ma tund si m-a pus sa stau in picioare in timpul tunsului,cica asa lucra ea mai bine. Stateam acolo ca un cavaler cu capa aia trasa pe cap,vreo juma de ora. SI a costat 40€ ... Nu a primit ciubuc [^] Laura si papusica din burtik ( 29+ saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...