Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

tzepe luate...prin strainatate!


Recommended Posts

Buna fetelor, Sa va povestesc si eu o teapa luata prin ,,danemarca. Sint stabilita aici de 4 ani,si urma sa imi fac actele de stabilire permanenta.Bun,am fost la politia pentru straini , am luat formularele ,am facut poze ,apoi acasa cu sotul ,pune-te scrie iar ce am facut in ultimii 5 ani....adica trei ,daca am fost la scoala de limba ,daca am servici ,toate informatiile ,am semnat si eu si sotul (sotul meu e danez) ca stam impreuna ,tot ce trebuie .Asta fiind la inceputul lui decembrie.Inainte de craciun am primit un plic mare de la o organizatie locala de aici in care scria ca au trimis informatii despre mine la directia pentru straini.Bun ,citind ce informatii au trimis ,am simtit ca mi se ridica parul din cap [il],printre altele scria ,ca nu sint casatorita,ca nu am treminat scoala de limba(pe care am treminat-o intr-un an) ca nu am servici,ca nu am continuat cu studiile dupa scoala de limba .Va rog sa ma credeti ca am simtit ca intru in soc,stiind foarte bine ce am scris in formularele de la politie.(mai lipsea sa primesc srisoare ca sint criminala ,si alte chestii pe care cei de la directia ptr straini verifica. Dupa anul nou am fost cu soacra mea la organizatia respectiva si pot sa va spun ca mi s-a spus ca nu ma cunosc ,ca eu nu am fost niciodata pe acolo si ca daca primeam ajutor de la primarie ma cunosteau.Chiar daca se spune soacra soacra poama acra ,a facut soacra mea un scandal de nu se poate,bineinteles ca fiind greseala lor nici macar nu si-au cerut scuze....Saptamina asta am primit cardul de sedere permanenta... citeva din prietenele mele au asteptat cel putin 6 luni .e bine citeodata sa iei soacra cu tine... Va doresc numai bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns
imi amintesc acum vreo doi ani cand am venit aici am luat o tzeapa de vreo 200 euro. Eram insarcinata si aveam dreptul la 100% rambursare la securitatea sociala. Dar din cauza ca habar nu aveam cum se completeaza formularul l-am completat cu numele sotului care avea rambursare de vreo 60%, parca. Si cand am mers la asigurari sa le cer socoteala au zis ca e vina mea ca am completat prost si ca oricum nu se mai poate face nimic.Asa ca acum stiu sa completez formularele. Iar zilele trecute am mai descoperit o tzeapa de vreo 200 euro.N-am primit nici un fel de rambursare de la mutuala pentru copil si abia acum sap sa vad de ce.[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va povestesc si eu ce "tzeapa" am luat in Canada. In 2001 am ajuns acolo si am inceput sa-mi caut de lucru: trimis CV-uri la greu, ma rog, tot felul de surse apelate, pana la urma primesc un raspuns sa ma prezint la un interviu. Era vorba de un post de telemarketing. Firma, nou-infiintata, cu dotare acceptabila ! Eu, super incantata ca voi incepe lucrul ! Munca, la greu ! S-a stabilit ca vom primi cate un cec dupa 2 saptamani, dar, fiindca eram la inceput, ne-au spus ca ne vor da primul cec abia dupa 3 saptamani, ca sa vada si ei cum merge treaba. Buuuuun ! Munca, in continuare ! Dupa 3 saptamani, primim cecurile ! Uraaaaa ! Merg la banca (era vineri seara) si sunt neoita sa introduc cecul in bancomat, fiindca banca era inchisa. Asadar, cecul urma sa fie gasit abia luni dimineata. Asta e ! Intre timp, luni eu sunt la job ! Aflu ca, din cauza ca si eu sunt nou venita in Canada si firma la care eram angajata este noua, procesarea cecului va dura 7 zile. Asta inseamna ca inca 7 zile eu sunt, constiincioasa, la serviciu ! Dupa 7 zile, ce credeti ? Primesc din partea bancii instiintare ca firma respectiva nu este solvabila si ca banca ma "amendeaza" pe mine cu 25 CAD fiindca am introdus in banca un cec fara acoperire, iar ei au trebuit sa-si "piarda" 7 zile ca sa verifice acest lucru! Ca urmare, dupa o luna de zile in care am lucrat din greu (program strict, munca dificila, severitate), ca sa nu mai vorbesc de cele 2 ore facute pe drum (o ora dus - o ora intors), am iesit in pierdere cu 25 dolari si cu o imagine proasta la banca. Ce ziceti ? Asta-i tzeapa ? Sau e altceva ....? Daniela si puiul Oana Maria http://community.webshots.com/user/oana_maria100 http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bang][bang]
quote:
Originally posted by Oana_B
Usurel, rileacs ce sariti asa.. Nu este nici o gluma si nici de county jail nu este nici una, sunt perfect legale dar cu lipsuri in sistem. Oana_B
Frumoase glume! Am ras de m-am prapadit! [bang] Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu dupa ce se deschise granita cu Cehia, am fost si eu putin dincolo deoarece eram in zona. Si vazind un Service auto, ma hotaresc sa fac acolo schimbul de ulei... aveam deja uleiul cumparat, filtru nu aveam, dar am zis ca pt citeva marci fac acuma schimbul sa cistige si ei ceva. Fara probleme ma urca pe rampa, imi face schimbul /(cu uleiul meu) si imi zice ca costa 50. Pai nu am coroane, doresc sa platesc in DM. Si imi explica ca nu 50 Coroane, ci 50 DM costa..... Era sa pic pe jos.... Dar masina era pe rampa, si nu aveam decit sa platesc.... De atunci nu am mai calcat in tara aia.. asa de tare m-am suparat. Cu drag Rici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

chatonel, si acolo exista o astfel de organizatie, fiindca ne-am interesat. Dar stii care a fost raspunsul ? Iata-l: Reclamatia se inregistreaza dar... - daca participi la o firma la interviu, ei iti vor verifica situatia si, daca vad ca ai depus reclamatie impotriva unei alte firme, considera ca esti o persoana dificila, refractara si nu vor vrea sa aibe de-a face cu tine - daca depui, totusi, reclamatia, si se dovedeste ca firma care te-a inselat nu are intr-adevar solvabilitate, oricum nimeni nu te va putea despagubi. Asa ca... Daniela si puiul Oana Maria http://community.webshots.com/user/oana_maria100 http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela draga, chiar imi pare rau de ce ai patit. Sunt gauri in sistem pe care nu ai cum sa le prevezi, de multe ori e chestie de ghinion pur si simplu. Oricine are dreptul aici sa declare faliment daca nu vede alta solutie de iesire din impas, ceea ce face ca toti celor carora le datoreaza bani sa ramana cu buzele umflate. Nu-i corect, dar e legal.....[bang] Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...