Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Lipoaspiratzie/ liposuctzie/lipoplastie


Recommended Posts

simona - eu m-am operat la lascar (chirurgie estetica, pentru o cicatrice urata capatata de la o operatie la umar in spitalul militar); a fost extrem de scump, rezultate foarte slabe... nu m-as mai duce a doua oara la el. eu m-am dus la el datorita reputatiei, dar pe mine renumele lui nu m-a ajutat cu nimic. marcela [gravi] si margeluta din burtica - DPN 5 septembrie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by liris
Faza cu decesul e adevarata , eu am vazut pe Dicovery cum se face, baga un tub si rascoleste cu el , extrem de agresiv , prin picior si grasimea galbena curge...
[:D][:D] Mey esti criminala cum ai descris tu faza!!!! Cica baga un tub si rasoleste cu el[:D][:D] Ce am citit eu si ce mi s-a spus despre aceasta operatzie nu prea coincide cu descrierea ta. Si pot spune ca vorbesc cat de cat de la sursa. Mai clar si pe intzelesul tuturor am gasit pe net urmatoarele
Liposuctia de obicei dureaza 1-2 ore, dar timpul poate varia de la o jumatate de ora la citeva ore depinzind de aria ce va fi aspirata. Chirurgul face o mica incizie suficient de mare pentru a permite canulei sa intre. Capatul opus al canulei este atasat la un aspirator ce creeaza o presiune negativa. Chirurgul manipuleaza canula in profunzime la nivelul stratului profund de grasime, sparging grasimea si apoi aspirind-o. Uneori sint necesare incizii suplimentare pentru a indeparta toata grasimea. Daca vi s-a facut anestezie locala veti simti o vibratie si frictiuni in impul operatiei. Puteti simti o senzatie de contractie pe masura ce se apropie de muschi canula. Veti suferi pierderi de lichide in timpul operatiei, fiind crucial sa se inlocuiasca acesta pierderi pentru a nu intra in soc. Veti primi perfuzii si daca este necesar si transfuzia de singe propriu. Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by niponel
Buna Fetelor .Sotul meu este medic chirurg si el face asemenea operatii daca doriti mai multe informatii eu il intreb astazi cind vine acasa de la munca si o sa va raspund referitor la Liposuction la ce riscuri sunt. Am vazut si eu si sotul meu ca aici in Japonia parca undeva in Yokohama la o clinica a fost un caz in care a murit pacienta stiu ca la burta era aceasta operatie. Niponel si Emmytsu
Niponel pe mine m-ar interesa niste pretzuri care se practica in Japonia. Avand in vedere ca la 1,68cm am 53 kg, prea mult nu as avea de aspirat. Un pic pe burta , un pic pe coapse si un pic pe fund. [:D] Daca poti sa afli in jur de cat ar ajunge aici operatzia asta ar fi fantastic![pup] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut o operatie de remodelare de sani, pe care o consider cea mai mare greseala din viata mea. S-a intamplat acum 5 ani. Tanara si fara minte, cu gargauni in cap, bineinteles ca am pus botul la asa ceva. Medicul era frate cu seful meu de atunci, care i-a facut o reclama de mama-mama, ziceai ca a salvat intreg universul de la moarte... Dupa cum bine zicea cineva, exista riscul de deces din cauza anesteziei generale. De aceea trebuie bine monitorizat pacientul dupa operatie. Ce sa mai spun ca acest doctor mi-a dat drumul acasa in aceeasi zi??!!...M-a operat de la ora 9 dimineata; pe la un 3 dupa-amiaza m-am trezit, iar pe la 6 dupa-amiaza am plecat acasa. Inconstienta crasa! Ulterior am inteles ca a dat chix la multe operatii. Cum prima operatie NU A REUSIT (am facut niste cicatrici cheloide groaznice); dupa 1 an am acceptat "repararea greselii". A incercat "o alta metoda". O alta mare prostie din partea mea. Am ramas dupa aceste operatii cu niste cicatrici extrem de urate, habar nu am daca o sa pot alapta, ca sa nu mai zic ca mi-a urcat sfarcurile foarte sus; deci arata ca naiba. Toata afacerea a costat 600 USD (cica era tarif promotional), pe care bineinteles ca nu am primit nici o chitanta. Sa va mai spun ca ma chema si a 3a oara sa-si repare greseala? Ca cica era stresat si suparat si de aia a dat chix... Fetelor, atat va recomand: alegeti cu grija medicul care va opereaza. Aveti grija la experienta lui. In Romania e cam greu cu experienta; parerea mea este ca singurul loc in care as mai avea incredere este la Dr Jianu. Desi acum nu-mi mai trebuie nimic decat sa stiu ca o sa pot alapta cum trebuie. Apropo, medicul care m-a operat apare cu reclama in mai toate revistele de femei, a invatat meserie de la acest dr Lascar, opereaza si la spitalul de urgenta si la clinica sa particulara care se numeste Silhouette si este pe Sos Colentina. Fugiti de el cat puteti! Despre lipoaspiratie, liris a descris pe intelesul tuturor (chiar asa se intampla!); iar ralucami a descris mai profesionist si mai putin infricosator. Dar sunt adevarate amandoua variantele, asta se intampla! Imediat dupa prima operatie, o colega de servici m-a rugat sa o trimit si pe ea acolo. Nestiind inca rezultatele operatiei, am trimis-o. Mare rau am facut. S-a programat pentru lipoaspiratie (cam ce vreti voi) si a fost si pentru ea la fel de nefericit deznodamantul ca si pentru mine. Daca ar fi s-o iau de la capat, as prefera sa-l impusc pe doctor decat sa il las sa mai puna mana. Asta e povestea mea de cobai nefericit. Aveti mare grija sa nu cadeti in aceeasi plasa, devenind cobaii unor doctori care habar nu au ce fac. Adina+BB40W
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...