Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (13)


Recommended Posts

Dana, pai daca poti sa lucrezi de acasa, atunci e ok, chiar ca impaci si capra si varza. Stai si cu piticul, o supraveghezi pe d-na si te mai si tii la curent cu treburile pe la job... Eu nu ma mai intorc la vechiul loc de munca si dupa ce m-oi plictisi de stat cu copilu' o sa incep si eu o treaba, acu' la mine depinde: ori ne deschidem noi o afacere a noastra, ori caut ceva convenabil... Vedem noi. Allya, hai sa-ti spun cum ii fau eu papa lui Luca. Are 2 mede diversificate, si anume: ora 10:00 - piure de fructe facut astfel: pasez juma de banana mare cu o furculita, apoi adaug pulpa de la un mar dat pe razatoarea de sticla, pun o lingura de branzica si sucul de la o mandarina si le bat apoi cu mixerul sau blenderul pana iese o pasta. Amestecul are cam 200 grame, daca nu chiar 230. ora 13:00 - piure de legume. Aici treaba e mai cu cantec... Momentan Luca mananca 2 feluri de piure de la borcanase. (Ala facut de mine iese din discutie ca se constipa groaznic). Piureul de la Hero il papa diluat cu lapte (adica 125 gr piure + 60 ml lapte + 30 ml apa = 200-210 ml lichid gros). I-am mai dat si piure de legume de gradina de la Nestle, dar ala e pt 6 luni si are porumb. Pediatra a zis ca e ok, dar ii dau alternativ cu ala de la Hero. Fructele ii tin de foame cam 3 ore - 3 ore jumate si legumele cam 4 ore. Daca vrei sa-i faci tu in casa puireul de legume, spor la treaba. Eu am renuntat. Ideea este ca pasezi in blender toatle legumele insirate de mine mai devreme, diluezi cu zeama de la fiert si incerci asa. Daca-i place copilului, norocul tau. Daca nu, incerci sa-i schimbi gustul, adica diluezi cu lapte, incerci sa pui 2-3 picaturi zeama e lamaie, poate ii place acru. Cam asta... Mai intreba-ma daca ai chef si te lamuresc, deja sunt experta in facut supe in casa si dat apoi la caine. [bang] By the way, nici cainele nu le mananca intotdeauna. [:D] eu tot mai sper ca o sa pape piureulrile mele cand o sa-i dau si carnita. Azi am fost la o prietena cu fetita mai mare si ea papa legumele cu carnitza. Si i-am dat si el lui Luca 2 lingurite si i-a placut. [pup] http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Willa am vazut si noi pozele la pitica ta,e f scumpica dar seamana cu a mea la cheliuta si eu care de abia astept sa i creasca parul sa i pun fundite,dar pina atunci mai avem de asteptat,poate i face Ileana lui Luca ca are de unde. Bbcloanta si Mariana sint f frumosi bebeii vostri,sa va traiasca. Fetele care mai alaptati voi ce mijloc contraceptiv folositi?Mie mi a dat dc exluton dar tot amin sa le iau ca mie frica ca trece in lapte si poate nu mai suge printesa. Alina cind o sa fie frumos afara ca am vazut la tv ca iar se strica vremea.Eu ii dau 2 picaturi de vigantol de obicei seara dupa baita. Ileana ai avut dreptate dar chiar nu mi dau seama cum sa o imbrac cind e mai cald,ca acum e perioada racelilor cu vremea asta inselatoare,eu tot asa am racit. Sympa multumesc f mult pt felicitari.Stiu ca nu o sa scap dar sper cit alaptez sa ma ocoleasca.Eu pe pitica nu o las sa stea in fundulet sg,doar o ridic eu sau o tin in scaunelul de masina,dar dupa ea ar sta toata ziua in fundulet sau in picioare. Fetelor azi i am dat la pitica sa guste putina banana si putin iaurt,ce se mai lingea pe buze,ar mai fi vrut ea dar eu doar ii dau sa guste nu sa incep diversificarea si nici sa o satur ca pe urma nu mai suge tzizti si eu am destul lapte,nu vreau sa i scot nici o masa. E asa scumpa cind ma joc cu ea si o pup peste tot,e bucuroasa si chiuie si vb pe limba ei,doar ca ma mai trage de par si ii spun ca o sa ma lase cheala pina la urma,isi infige minutele in parul meu si nu i mai da drumu pina nu ramine cu citeva fire. La multi ani pt sarbatoritii de azi. Julia23 http://community.webshots.com/user/julia062003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Julia eu folosesc "batranul" prezervativ, ca alaptez si am inteles ca unii kinderi se mai stramba din nas la laptic daca iei pastile contraceptive, dar nici daca n-as alapta, n-as lua pilule ca le uit [:D] Fetelor vad ca toata lumea mananca la greu fructe, legume, nu mai noi, desi implinim 4 luni tot nu am ajuns la faza asta...mai mult o sa incep diversificarea in jur de 6 luni caci beton armat...tocmai am fost la un doctor destept, al nostru de familie asa sa o vada pe pitica si ne-a zis ca din moment ce si eu si al meu avem un fond alergic, clar ca il are si ea [bang]...asa ca pana atunci "alimentara" sau "fast-food" scrie pe mine...noroc ca am lapte destul [q] [dual] pe toate si pitic si mamici, Lena si Freya (4 luni) P.S. fetili, a mea e nascuta pe 31 ca si Brianel a lu'Bubu asa ca saraca o sarbatoresc doar de ziua ei, na [:D]...by the way de ce se sarbatoresc astia micii asa din luna in luna ca io sunt mai tuta, nu le am cu obiceiurile...adica unde-i smecheria?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu mai alaptez de mult si foloseam pastilute. Dar am reusit o luna doar, in care mai mult le-am aiurit de tot, iar apoi, cand sa incep luna a doua, nu am mai reusit ca am uitat, cand mi-am amintit erau deja in casa noua, ce mai, pana am ajuns in posesia lor trecusera 3 zile de cand trebuia sa le incep. Asa ca luna asta pauza. Eu nu ii mai dau vitamine de mult, de cand am inceput sa ii dau lapte praf, ca mi-a zis doctora ca nu e necesar ca sunt continute de lapte, asa ca sa nu-i mai dau. Este asa de dulce Martijn al meu, de nu-mi vine sa cred. Desi sunt sigura ca si ai vostri sunt...Rade tot timpul, abia asteapta sa-i vorbeasca cineva ca sa zambeasca si el, scuipa, da din picioruse, se rusineaza si ascunde capusorul, isi mananca manutele, ma tine de degete cand ii dau sa pape, iar cand nu mai vrea trage de degetele mele pana iese biberonul din gurita, apoi zambeste smechereste, ce mai, l-as manca toata ziua. Sunt asa de fericita cu el de nu-mi vine sa cred. Singurul motiv de tristete este ca nu il pot vedea si parintii mei. Dar vad eu cum facem, poate intr-o luna pot sa ma duc eu acolo sau sa vina ei aici. Pupici tuturor. Ancuta & Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ILEANA multumesc! pai de ce nu-i place la catel?[:D] mie imi suna bune! dar si complicate of! am retinut si reteta ta de branzica de mai de mult! eu o sa incep cu legume unicat sa vad daca nu face Alex alergie ca taicas-o e mai alergic, eu nu is decat la praf dar cine stie, macar sa stiu ce poate si ce nu manca apoi o sa trec la cele complicate, dar principiul de gatit e cam acelasi...[pup] mai nu m-am abtinut si i-am dat iara 2 lingurite de suc de morcovi....[bang] SA RAPORTAM: Alex s-a intors azi f rapid de pe spate pe burta si de pe burta pe spate ca ma urmarea pe mine prin camera (era pe pat si ii era foame) ca m-am speriat! el de obicei le facea astea pe rand si mai pe indelete dar acuma chiar m-a speriat, mi-e frica de cazaturi... Si ma dispera ca isi suge degetele de la picioare, ca are picioarele mereu transpirate...dar e tare dulcic! s-a si zgariat pe fata nu am idee cu ce jucarie ca parca l-a palmat o matza, are zgarieturi te miri pe unde...[:D][copil][:D] va pupic, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, dragelor!! Ce mult arti scris de cand n-am mai intrat!!!![cool] Sa va povestesc ultimele noastre aventuri: Am fost ieri la Tg. Mures cu piticu. A fost super, am avut copil fff cuminte…Am plecat de acasa la 10, dupa ce papase la 8 si ceva. A dormit pana la Mures, unde am ajuns la 12, si apoi am mai avut de asteptat 1 ora, pana la 1, cand s-a trezit.I-am dat sa pape la prietenii nostri, dupa care am plecat la Selgros (cu el!!). Biensur ca acolo I s-a facut iar foame (dupa 1 ora!!! [:D]), asa ca a papat in Selgros, din mers……[cool] Ne-am intors la prietenii nostri, unde am stat pana la 5, interval in care el a tot dormit…….de la 5 la 7 am ajuns la Bistrita, si el tot dormea………[:D] A papat la 7, pe urma la 8, pe urma la 12:30, pe urma la 4, pe urma la 8………asta ca sa-si ia revansa saracu, ca atata a dormit ieri de a si uitat de foame……....[:D] Asa ca Markus a trecut cu brio prima proba din viata lui, deplasarea la 120 km de casa……[:D] Va pupam! Mai revenim! Venera si [copil] Markus (10 decembrie 2003) http://community.webshots.com/user/rothgross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, si la multi ani pentru Raul Gabriel si Viviana Alexandra[bis] sa va traiasca, mamici! Julia, multumim de aprecieri si de vizita! asa pare. dar nu e cheliuta deloc, decat pe fruntica putin (de fapt, are frunte inalta![:D] are chiar un parutz... eu ma tot gandesc chiar s-o tund putin la ceafa, ca tot transpira si o usuc si greu dupa baita, da' ti-ai gasit! nu ma lasa babili![:)]am glumit... au fost doar sfaturi, si, cum nici eu nu eram prea convinsa... despre metode si metode: noi folosim cu scrasnete de dinti prezervativul (cum am ajuns la asta???????)[cusca]. mai am de rezolvat niste probleme si sper insa sa pun un sterilet cat de curand! as vrea sa va intreb ceva, pe cele care ati introdus laptele praf mai tarziu: eu tot mai chinui, cu pauze si reluari,de o luna sa o invat pe pitica si cu lapte praf.nu a vrut deloc pana sapt trecuta, cand a inceput cate putin cate putin. ajunsesem chiar la 70 ml, ingrosat cu putin piure Humana pt 4 luni. aseara cred ca a exagerat sotul si i-a dat mai mult, vreo 90-100, dupa care gagica a bagat la greu si san. cert este ca am gasit-o in pat azi-noapte vomata toata, dc pot spune asa![bang] mi-a mai vomat dupa lapte praf, dar asa de rau... voi ati patit-o asa? sa fie intoleranta sau pur si simplu a fost ea mai lacxomel? sa mai incerc cu mai putin? dr. a zis s-o iau incet-incet, cu cate 10 grame mai mult/zi, dar ne-am gandit ca, ajunsa la 70... Bianca si bb Iulia Maria http://community.webshots.com/user/happysaphire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...