Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (13)


Recommended Posts

Am fost si noi la vaccin ... Matei a fost suuper cuminte, nu a plans absolut deloc, nici macar nu a marait ... l-a tinut Florin in brate, i-a facut rapid vaccinul si asta a fost tot (deocamdata). Ce o mai urma vedem mai incolo. I-am pus un supozitor cu paracetamol si o feliuta de lamaie rece (mersi Ileana) pe locul vaccinului, ca incepuse sa se inroseasca. Si din nou nu i-a facut vaccinul in picior, ci in fund ... asa s-o fi practicand in Timisoara? Banuiesc ca oricum nu are mare importanta. Tineti-ne pumnii sa nu facem febra, ca data trecuta a fost bine. A, si sa nu uit, mai, mie pediatra mi-a zis ca am voie sa ii dau deja carnita, o lingurita/zi. Si ca in fiecare saptamana de acum inainte sa ii introduc un aliment nou in ordinea urmatoare: carne, branza, ou. Deci, cum zice ea, la 6 luni ar trebui sa primeasca 3 mese diversificate si 2 de lapte. Ce sa zic, intru si eu in hora si joc cum imi canta ea. Pana acum am fost destul de multumita de ceea ce mi-a zis, asa ca ... incerc si schema cu diversificarea. Cred ca o sa fie mult mai greu decat cu laptele, da' de, acuma e baiat mare cica [:D]. Si mi-a zis ca de acuma nu o sa mai creasca in ritmul de pana acum daca nu o sa mai mance atata lapte, ca laptele umfla. Haideti ca ma duc la el ca ii cam marait. Carmen si bb Matei Gabriel http://community.webshots.com/user/carmen77102
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor, Noi suntem gripate foc...dupa-amiaza ne ducem la doctor.Mi se rupe inima cand vad cum tuseste Rose,se inroseste toata mititica.Nu stiu cum ne-am pricopsit cu gripa asta caci eu sunt foarte grijulie de fel.Joi am facut si vaccinul,al 3-lea...a facut temperatura 39.4,m-am speriat rau...Sa vedem ce zice doctorul astazi,sper sa-i dea ceva de tuse ca astia aici nu se prea trateaza de asa ceva,cica trece de la sine. Carmen,eu stiu ca in nici un caz oul nu se da mai devreme de 1 an,este foarte periculos pt bebelusi, iar carnita dupa 7-8 luni.Tu faci cum crezi dar eu nu prea am mare incredere nici in pediatrii astia...fiecare incearca altceva pe bebelusii nostrii. Multa sanatate, Fleur&Rose (4luni si 3 sapt) http://community.webshots.com/user/fleu1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s]sarbatoritilor de ieri:Vlad Stefan si Irina Ana Maria [s] Raul Gabriel ,Viviana Alexandra ! Carmen, si mie la fael mi-a spus pediatra, sa introduc carnita ,dupa o sapt brinza, iar apoi galbenusul de ou. Eu i-am bagat de 4 zile carnita(piept de pui).,si de maine o sa-i fac si brinzica. Fleur, eu stiu ca albusul de ou nu se da pina la un an. ana si bb sandra(23.10.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sandra, si eu stiam la fel, ca galbenus se poate da fiert tare, numai albus nu, ca poate cauza alergii la copii. Si eu am fost crescuta dupa o schema de diversificare asemanatoare, si iaca m-am facut mare si sanatoasa. Si chiar am fost un copil fara probleme de sanatate, nu sunt alergica la nimic ... deci ... concluzia ... plus ca am multe prietene care au urmat cam aceeasi schema de diversificare cu bb (unul are 8 luni, una 7) si bbii sunt super ok, nu grasi, nu alergici, nimic. Deocamdata Matei e doar marait, febra nu mi-a facut (sper sa nici nu faca). Dar cred ca daca avea de facut, facea pana acum, are deja 4 ore de la vaccin. A dormit un pic si acuma e cam marait, da' ii trece ...sper. Carmen si bb Matei Gabriel http://community.webshots.com/user/carmen77102
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, eu cred ca la 4 luni e devreme rau si cu carnita si cu oul. Noi am avut o saptamana de suc de pere, cu lingurita, azi incepem cu suc de mere si o tinem asa toata saptamana. Pe urma mai vedem, ca nu stiu. Fleur, daca nu-i da nimic de tuse, du-te si tu la o Drogistereij sau cum i-o zice, si ia-i ceva de acolo, daca gasesti, asta e. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CARMEN pai si eu cred ca e cam devreme cu galbenusul si cu carnita, asta in primul rand pt ca efectiv proteinele sunt mai greu de digerat (enzimele din stomac care digera proteine nu au aparut inca, apar in cantitatea necesara dupa 6 luni, crede-ma ca asta chiar ca stiu cu precizie!) si presupun si efort din partea rinichilor...nu are legatura cu alergiile si faptul ca mamele noastre isi aduc aminte de ceva vag cum ca ne-au alimentat ceva anume la o anumita varsta nu este un motiv valid sa o luam de buna! uite si maica-mea si soacra-mea zau daca isi mai aduc aminte de cum au facut ele diversifificarea, adica isi aduc aminte numai prostii si au recunoscut si ele ca au cam uitat...[bang] Uite sunt studii aicea facute pe copii de afro-americani care le introduc f devreme solide si fac diversificarea asa pe graba, adica nici nu ai inceput bine cu sucurile si hop si cu carnita...acesti copii sunt obezi din cauza asta si au facut multi dintre ei si diabet de tip 2. Copilul nu va slabi daca ii dai carnita si ou ci dimpotriva si pe deasupra nu va manca nutritional suficient (fara vitamine si minerale etc) astfel ca desi gras va fi subnutrit si anemic! mai sa incepi diversificarea e OK si la 4 luni si un pic mai devreme poate (desi e inutil), dar macar sa ii dai alimente care cat de cat le mai digera! dar carnea si oul...[bang][medic] cum poate sa zica ca laptele il umfla? pai asta e alimentul principal pana la 6 luni, chiar daca e lapte praf....si daca Matei nu a mai luat atata in greutate inseamna ca asta e ritmul lui si va lua si mai putin in greutate dupa aceea si va creste mai mult in lungime decat latime! eu sunt de parere sa-ti schimbi pediatrul! faptul ca a facut pe undeva o facultate de medicina (nu conteaza unde) nu inseamna ca si stie ceva, eu am multi prieteni medici si stiu si unii medici care au facut scoala prin tocit si gata si nu au ramas cu mare lucru si Doamne fereste sa nimeresti pe manuta lor... scuzati-ma nu vreau sa denigrez pe nimeni dar ma enereveaza prostia si lipsa de informare a unui medic cand e si vorba de un bebelus! pupici si nu te supara pe mine [flo], allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ANCUTA multumesc! eu ma bucur cand face cate o minunatie ca asta imi confirma ca e normal si nu are nici un hipertiroidism si ca fac o treaba bunicica cum il cresc...dar nu stiu cat de igienic e sa isi bage piciorutele vesnic umede in gurita, stiu ca e bebe si nu e ca si cum eu mi-as baga picioarele in gura dar e greu sa ma obisnuiesc... LA MULTI ANI! sarbatoritilor de azi![bis] sa va creasca mari, frumosi si sanatosi [bis] pupici, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, eu nu vreau sa ma contrazic cu nimeni, dar asa, ca fapt divers, Florin a cumparat din Germania pentru Matei borcanase cu mancare de la Hipp si ... ce credeti? cu toate ca pe ele scrie ca se dau de la 4 luni ... contin carne!! din germana mea slaba rindfleisch cred ca asta inseamna. Or fi si astia de la Hipp dezinformati?! Poate ... oricum, pediatra nu mi-a zis sa ii dau un gratar pe zi, ci o lingurita de carne de pui fiarta si tocata fin (deci vreo 15g). Nu stiu inca daca o sa incep acuma sau mai astept pana la 5 luni, mai vad eu. In alta ordine de idei, am scapat iar usor cu vaccinul si nu a facut nici o reactie nici de data asta. Doamne ajuta sa fie asa si la urmatoarele vaccine. Haideti ca merg sa ii fac baita. Carmen si bb Matei Gabriel http://community.webshots.com/user/carmen77102
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm, Carmen, si eu zic ca e devreme cu carnita si oul, macar pana la 5 luni asteapta... Eu am de gand dupa 6 luni sa-i dau carnitza si ou si cred ca si pediatra mea zice la fel... Ea mi-a zis sa-i bag cate un aliment pe luna. Adica la 3 luni banana, la 4 legumele, la 5 branzica si cred ca la 6 carnitza. Galbenusul de ou se da si pana intr-un an, fiert tare, dar numai galbenusul. In principiu in momentul in care se introduc si carnea si galbenusul, eu stiu ca se dau alternativ, nu amandoua intr-o zi, ca amandoua sunt proteine animale si nu e voie 2 intr-o zi. Lena, cu sarbatoreala asta luna de luna nu e un obicei... Doar ca fiecare dintre noi su bucura cand a mai trecut o luna din viata bebelului si se apropie cu pasi repezi de pragul de un an. Parerea mea. [:D] Allya, de ce naiba ti se par complicate retetele de supa? [:D] Parca-i mai greu sa coci la clatite. Legumele alea le arunci intr-o oala si fierb singure, apoi jap cu ele in blender si gata. [:D] Felicitari pentru intoarceri, a executat si Luca duminica dupa amiaza juma de ora intoarceri in patul nostru de 2m pe 2. A avut loc, nu gluma. [:D] Singur nu-l las niciodata in pat, nici pe canapea, asa ca a fost tare fericit ca am stat amandoi cu el si s-a rostogolit pe toate partile. Si Luca incearca sa ajunga cu degetele de la picioare in gura, dar cred ca e cam dolofan si i se pare mai greu. Mai are cam 2 cm pana sa ajunga in gura. Dar toata ziua e cu picioarele pe sus, adica le tine cu mainile, de rade tac-su de el si-i zice ca doare femeile sunt asa cu picioarele pe sus. [:D] Na, poftim discriminare. [box] Ven, felicitari pentru calatorie, pregatesc si eu una la Bucuresti, numa' ca stau in dubiu, ca sunt asa multe persoane care vor sa-l vada ca mi-e teama ca o sa-l oboseasca tare de tot si o sa fie extrem de agitat. Willa, cred ca a vomat pentru ca a mancat prea lacom... Odata tolerat laptele, nu cred ca avea ce sa-i faca rau. Fleur, chiar ma intrebam pe unde umblati. Imi pare rau ca sunteti gripati... Insanatosire grabnica! [?]: as vrea sa-i dau lui Luca suc de pere, dar nu se deranjeaza la stomac de la ele? Acum are un scaun normal. Eu i-am dat de 2 zile suc de kiwi, cate o lingurita si vad ca i-a placut. Ar fi vrut el mai mult, dar am zis sa vad sa nu-i faca rau, sa nu faca alergie. Dar daca ii provoca alergie cred ca in 2 zile sigur aparea vreun semn, nu? Azi am hoinarit cu fi-miu 3 ore prin oras si tare i-a placut. Si l-am pacalit sa stea in carucior, i-am ridicat f putin spatarul si a vazut si el lumea, nu doar ursii de pe acoperitoarea de la carutz. Si sunt extrem de convinsa ca noaptea se scoala de la dinti. I-am dat 2 seri nurofen la culcare si nu s-a mai trezit pana spre dimineata, cand probabil mai trecuse efectul. Eu traiesc cu senzatia ca or sa iasa curand si dintii de sus ca-i foarte umflata gingia si e tare marait de 2 zile, maraiala care inceteaza o perioada daca-i dau cu Calgel. Plus ca baleste in ultimul hal, am schimbat azi 4 randuri de haine. Ma scuzati ca m-am intins cat o zi de post, dar am vrut sa concentrez toate raspunsurile intr-unul singur. [flo][flo][flo][flo] si [pup] de la noi, mai ales de la Luca pentru toate doamnele si domnisoarele din gasca cu ocazia zilei de 1 martie! [s] pentru sarbatoritii zilei de azi! Ileana si Luca (5 luni) [pup] http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...