Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (13)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 133
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[s][s][s] pentru Raul Gabriel,Freya, Brian Akio(chiar daca nu am avut data de 31 [:D]), Viviana Alexandra. [s][s][s]pentru sarbatoritul zilei, Luca Stefan!!! Sa cresteti mari, sa fiti cuminti si sa-i fericiti pe parinti! Si de 1 Martie o [flo] pentru fiecare fetitza si mamica, de la Andrei! Fleur, multa sanatate. Si ceai cu miere si lamaie, din greu... Mai fetelor, tocmai fiindca nu mai rezist fara sa fac nimic, am fost ieri la firma si am vb. cu sefu sa lucrez de acasa din 15 martie, cu jumatate de norma. A fost de acord [:D]. Asa ca din 15 intru in campul muncii. Am fost cu Andrei la firma si evident a fost atractia zilei. Ca la expozitie, ce mai...Bietul copil, era asa de socat de cat de multa lume e in jur, incat se uita mirat la toti, un sunet nu a scos. Si mai era o fetitza de 1 an si ceva. Se uitau unul la altul. Fetitza a inceput sa-l mangaie pe mana...Asa de scumpi erau. [:)] Cat am stat acolo, nimic nu a comentat. Si mie imi era frica sa nu urle pe acolo. Nici vorba. Eu am hotarat ca pe la 3 luni si jumatate, poate un pic mai mult, sa ii dau strict doar de gust, un pic de suc de mar. Apoi, doar de la 4 luni o sa incep serios diversificarea. O sa vorbesc si cu pediatru, va mai intreb si pe voi, desi subiectul asta e dezbatut deja...Si ajung eu la o concluzie in final. Carnitza, ou, branza..dupa 6 luni. Eu stiu ca anemia se instaleaza la copii pe la 6 luni, atunci se termina rezervele. Si de aceea se incepe cu carnitza, pentru fier...Poate stiu eu rau. Cred ca tot de la 6 luni se recomanda in Romania administrare de fier la sugari. Am o vecina care cu asta se ocupa, profilaxia anemiei la sugari si femei gravide, ea mi-a dat fierul cat am fost insarcinata, imi spunea ca daca nu vreau, cu forta mi-l da...Ca anemia poate avea urmari grave atat pentru mama cat si pentru copil. Si tot ea mi-a spus de administrarea de fier la sugari incepand cu 6 luni.Eu o sa ii dau la Andrei cand va veni vremea... Astazi plec la Bistrita, la mama. O sa stau acolo pana duminica. Ven, ne intalnim sa ne cunoastem,nu? Ca acuma stau mai mult, nu ca la botez cand nu am avut timp nici sa respir [:)]. Doamne ajuta sa nu se faca foarte frig, ca astia de la wunderground nu spun ei de bine...[:(] In rest, cred ca fiu-meu incepe sa doarma tot mai mult noaptea. In ultimele 3 zile s-a trezit de dimineata cam asa:7:30, 6, 5:40. Sper sa nu i se deregleze programul la Bistrita, ca ma si impusc. Daca nu ma mai vedeti prea mult pe aici, in urmatoarele zile, e din cauza ca nu vreau sa le incarc la ai mei factura telefonica[:D] [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim de urari, fetelor! [pup] Am avut o noapte de cosmar... [:(] [bang][bang] Nici nu vad bine tastele. Oare s-o putea mai rau de atat? Cea mai lunga repriza de somn a fost de 50 de minute... celelalte de 30, uneori chiar 15 minute. A stat apoi treaz si s-a jucat de la 5 la 7 dimineata. Apoi a mai bagat 45 de minute de somn... Cred ca o iau razna. Azi ma duc la dr sa vorbesc cu ea, poate gasim o solutie, nu am apucat s-o mai sun sa vad daca mi-a gasit vreu tratament naturist. Deci, n-a plans rau, a scancit doar, a stat treaz si avea chef de joaca. I-am dat si niste Nurofen iar, dar nici o ameliorare. Deja am facut planul cu Alexandru: sta cu el juma de noapte, apoi il iau eu in primire. Sunt obosita si peste zi imi pierd rabdarea repede, ma trezesc tipand la copil asa, din senin. Si nu-mi place, ca realizez ca n-are bietul nici o vina, nu-si da seama ce face. In concluzie e cam agitat. Dana, drum bun la Bistrita si distractie placuta! Daca te vezi cu Ven sa faceti poze, sa le vedem si noi, ok? Va pup... Ileana si Luca (5 luni) [pup] http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si La multi ani, [s][bis] Luca Stefan!, sa va traiasca si sa fiti fericiti alaturi de el, Adameasca! am vazut ca v-a apucat si pe voi dorul de job, credeti-ma, o data la lucru, va trece repede. eu muream sa mai fac si altceva, si eu stau acasa de la 6 luni, ca am avut probleme cu sarcina. simteam ca mi se lichefiaza creierul... si acum m-au apucat remuscarile. daca vomita fata, e matzaita, plange un pic sau e obosita, ma invinovatesc. de ce nu sunt langa ea tot timpul. de ce trebuie sa o las cu altcineva... de ce de ce de ce... plus ca sunt obosita seara (adica noaptea pe la 12 jumate unu cand apuc si eu sa ma culc) de-mi vine sa ma intind pe jos, nici in pat nu mai am puterea sa ma sui. asa ca... enjoy, while it lasts![:D] asaaa back to bebici[copil]: voi folositi biscuiti? dc da, de care? noi nu avem probleme cu ingrasatul, e perfecta asa cum e, are gropite si colacei, dar nu are inca 6 kg. in fine, problema este ca are aciditate la stomacel, si i-as da biscuitei in sucul de fructe sau un piure lejer(doctora asa mi-a recomandat), sau un fainos numai de orez exista? mamicilor cu bebei de peste 4 luni, pe la ce varsta au inceput sa se intoarca de pe burtica? Maria da sa se intoarca, dar nu stie sa traga manutza sub ea, e asa caraghioasa si dulce... a uitat, ca la o saptamana si-a luat avant de cateva ori si s-a rasucit de pe o parte pe alta de m-a speriat! [pup] la mamici si [copil] Bianca si bb Iulia Maria http://community.webshots.com/user/happysaphire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Va citesc dar cam putin timp am de scris. Joi vine mama, o sa mergem cu totii(eu,sotz,copil catel) sa o luam din hamburg. O sa vina cu autocarul ca ii e frica de moare de avion si o sa dormim o noapte acolo. Abia astept sa ajunga, sa ne vedem si apoi repede o pun ca baby siter sa am si eu ceva timp pt mine! ar fi prima dta in 3 luni jumate cind il lasam cu altcineva si prima data cind o sa ma si eu ajutor!!! Juniorul e bine, dar tot ragusit ca un broscoi e [:D], si el se mira de ce sunte scoate! Adameasco nu l-am pus niciodata in marsupiu cu toate ca am, eu cred ca urla cind il pun in carut ca se crede baiat mare si se simte insultat sa stea el acolo culcat ca un bebelus. Am sa-i pun ceva sub el ca sa poata sta inclinat usor sa vad poate asa il pacalesc. Dar Luca cind a avut rosu in git in cit timp i-a revenit vocea? ca al meu nu are temp, e bine,maninca foarte bine dar ma cam pune pe ginduri de ce nu-i revine vocea? pupici:) Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s] [s] lui Luca Stefan!! Sa cresti mare si sanatos si mai ales cuminte. Mai vroiam sa va intreb ceva si tot uit: am vazut ca voi spuneti de bagatul picioruselor in gura ... voi ii lasati fara sosete in casa? Ca la noi sunt 26 de grade in casa si ma gandesc sa il las si eu pe Matei fara ... Carmen si bb Matei Gabriel http://community.webshots.com/user/carmen77102
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s]pt Luca si mamica eroina! ileana,te-am tot pomenit zilele astea...rose a fost (si mai este putin)maraita,nervoasa si plangareata din cauza gripei...ma gandeam cum e sa fie asa mai in fiecare zi.tine-te tare ... noi tot bolnavioare suntem,una mai rau ca alta.de 5 zile nasu-mi curge ca un robinet stricat,am facut febra,sunt obosita si ma indop cu paracetamoale,lamaie si miere ca altceva nu pot sa iau din cauza alaptatului. bianca,rose a inceput sa se intoarca pe la 4 luni si nici acum n-o face prea des.am inteles ca bb care dorm pe burta se intorc mai repede. multa sanatate, fleur&rose 4 luni si 3 sapt http://community.webshots.com/user/fleu1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani la toti bebelasii care au mai crescut o luna. Si noi avem deja 4 luni, nici nu ne vne sa credem. Am fost luni la control si avem doar 6 kg si 62 cm. M-am inervat pe doctor de numa. Mi-a spus ca e sub medie dar nu mi-a dat nici o solutie ca sa il fac mai grasut. Dar daca te uiti la el nu zici ca e sab chiar e dolofan. eu ii spun grasutul lui mamica. Bebelasii vostri care sint alaptati numai la sin cite kg au, sau@au avut la 4 luni? I-am facut primul vaccin DTP si nu a avut nici o reacitie. In minuta i-a fcut, a plins pina ce am iesit de la doctor iar pe drum spre casa a adormit in brate la taticul. Nu-i asa ca intre 2 vaccinuri trebuie sa treaca o luna? Voi ce stiti? Pe noi ne-au planificat la al doilea vaccin saptamina viitoare. Oricum eu vreau sa incep sa ii dau sucuri de fructe doar dupa 5 luni si efectiv diversificarea dupa 6 luni. Exact vom vedea atunci. Dar harnicute sinteti, scrie-ti de zor, nici nu apuc sa tin rindul cu voi. Ven, scuze ca ieri paote ca sotiorul a fost mai dur. La noi era ora 12 noaptea, bebelasii au adormit si m-am pus si eu sa dorm. Doar seara e liniste sotiorul(Marcel) poate sa stea lininstit la calculator si sa isi scrie a doua carte. Brian isi cere deja drepturile, vrea sa te joci cu el. Nu prea ii place sa stea pe burtica doar cnd il tin pe burtica mea.Se mai inoarce de pe spate pe burta. Eu de vreo 2 saptamini il duc cu caruciorul cu spateaza un pc ridicata sa nu se plictiseasca. Cam atit pentru azi Delia, Melany(02.09.0) si Brian (31.10.03)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...