Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (13)


Recommended Posts

Buna dimineata! Julia, Casa de piatra si sa fie intr-un ceas bun cu botezul, sa fiti binecuvantati si fericiti! M-am mai linistit sa vad ca nu sunt chiar singura care nu mai are timp de smotru prin casa! tot imi vine sa -mi iau campii cand vad mormanul de rufe pt calcat (ale noastre), dar iubitul meu sot nu comenteaza nimic, saracu', nici de tricourile pe care le mai ia pe dedesubt mai mult necalcate decat calcate (am ajuns la performanta de a calca un tricou intr-un minut cred [biz] nu se mai plange el nici de gatit, ca eram tare maiastra la asta, si acum l-a, pus la un regim de carne aruncata la cuptor si orez sau piure la cutie... mai fac din cand in cand cate un efort fantastic si mai trag niste cartofi natur, sau cate o orgie cu ciuperci la cuptor... hi hi hi... si suntem amandoi niste mancaciosi... chiar, voi ati inceput sa mancati mai de toate, fetelor care mai alaptati inca? eu m-am saturat de "regim", asa as manca (sa nu radeti ca va omor!) o mancare cu ceva usturoi pus in ea, sa mai aiba ceva gust... sau sa beau o cafea... ii simt gustul pe limba de nici nu va imaginati... eu nici in sarcina nu am baut, air acum nici nu ma gandesc, ca si asa e destul de "acidutza" piticutza mea... parca zici ca bea pe ascuns cofeina pura [:D] Si Iulia Maria chiuie de ne stiu toti vecinii, si rade de nu mai poate, mai ales cand vine tati acasa (asa imi povesteste tati cu mandrie, iar eu nu mai pot de necaz ca nu-i vad, el vine inaintea mea de la job, o ia pe Maria si vin imipreuna sa ma ia). si la mine se manifesta zgomotos cand ma aude (ca de cele mai multe ori doarme in masina cand vin sa ma ia): incepe sa planga de mama focului... de, eu sunt sursa de papa...[bis] voi la baie ati inceput sa va jucati cu jucarii? si Mariei ii place baitza la nebunie, si masajul de dupa, dar abia asteptam (eu si sotul mai mult decat ea, ca ea ce stie mititica!) sa-i bagam niste jucarele in cadita... Cele care aveti copii de 4 luni deja, ai vostri stau un fundulet? banuiesc ca atunci se va putea juca la baita... noi deocamdata ii punem apa in cada sa inoate fata, adica aproape pana sus, si o tine tati sa inoate [baie] eeei, cam atat deocamdata, ma duc sa-i pregatesc sucul, de ieri avem si citrice, i-am dat minola pana la urma... cred ca i-a placut, nu i l-am dat separat de cel de mar+morcov, ci impreuna. sa aveti o zi buna, sa va fi bebeii cumintei, da' jucausi, si sa mai imi povestiti cum va mai jucati! Bianca si [copil] Iulia Maria (7 nov.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Frumoase poze Allya, sa-ti traiasca crestinul. Intr-adevar, biserica pare eleganta si degaja caldura si liniste. In legatura cu tetinele, nu mai stiu cine intreba [iartama], eu ii dau lui Codrin fluxul mediu, adica pentru bb mai mari de3 luni, desi el inca nu are 3 luni, dar e asa un mincacios ca daca nu-i vine destul din biberon se enerveaza, oboseste si nu minca tot. Am biberoane de la BabyNova, scrie M pe tetine. Carmen, bine ca ai postat tu intrebarea, si eu voiam sa intreb de sterilizatul biberoanelor, pina la ce virsta ? Dar, bineinteles ca neuronul nu m-a ajutat sa nu uit... Poate ne vedem la Expotim, Adi are un stand acolo si vreau sa-l mai ajut si eu daca vine soacra-mea sa stea cu Codrin. Azi n-am chef de scris, si in Timisoara e o vreme de-ti vine sa urli de depresie [bang] Pupici [pup] Simona si bb Codrin (14.12.2003) http://community.webshots.com/user/simonarata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va spun una buna: fi-miu a mancat aseara 250 lapte + cereale si azi de dimineata la ora 8 nu a vrut sa manance deloc. Adica dupa 11 ore el nu vroia papa. Ce sa mai zic de asta? Daca o tinem tot asa o sa ajungem la 2 mese de lapte... cu chiu cu vai i-am dat pe la 8 jumate 130 ml... Si el manca 200 pe nerasuflate dimineata. Aseara a stat treaz inainte de baie 5 ore, niciodata nu a reusit performanta asa... Si de dimi s-a trezit cu vreo ora mai devreme... E un agitat copilul asta... Ce ma fac cu el? Face cineva schimb sa-mi dea si mie vreo 3 zile un copil care e linistit si doarme? [:D] Si azi noapte iar s-a trezit din 2 in 2 ore si s-a umflat cu ceai, cred ca a beut 180 ml ceai. Daca ii luam bibe de la gura se punea pe urlat... Se ofera totusi cineva la schimb? [:D][:D] Eu sterilizez biberoanele cred ca pana pe la 10 luni, un an... Asa mi-am propus. Ven, felicitari pentru performanta de a te vospi... Ileana si Luca (4 luni si 25 zile) [pup] http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor! Ma prezint si eu la raport. Am avut o noapte luuuunga si nedormita. Andrei a facut un pic de febra ca urmare a vaccinului. Cea mai mare valoare a fost 38.7, intrarectal. I-am dat Efferalgan si a mai scazut. E foarte marait, nu suporta sa-i fac nimic. Nici sa-l schimb, nici in brate nu-i bine intotdeauna. E si adormit asa ca a dormit pana pe la 11 cu ceva pauze de maraiala si papa. De mancat, sub orice critica. Dar il las in pace, daca nu vrea, nu vrea. Abia astept sa-i treaca starea asta. Cred ca o singura data a zambit, e tare posomorat... Ileana, cum ai reusit sa-i pui la Luca compresa cu lamaie? Ca io m-am chinuit de numa si in final am gasit-o pe la glezne [:D] Si pe mine ma intereseaza chestia cu sterilizatul. Nu ca mi-ar fi greu sa fac asta. Si noi avem sterilizator asa ca partea cea mai lunga nu e sterilizatul , ci spalatul. Cu peria mare, cu peria mica, bla, bla, bla...O sa ma uit si in What to expect... sa vad ei ce zic.Poate aflu si va zic si voua. Acum vad ca Andrei nu e prea hotarat, sa doarma, sa maraie..si le combina intr-un mod fericit pe amandoua [:D]Ma duc sa-l mai consolez un pic. [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ven, ai incercat L'Oreal? Eu de ani de zile nu pun altceva in par. Daca ma vopsesc cu altceva, imi usca parul de e ca matura... Ileana, cu mine nu ai face schimb acuma, crede-ma [:D] Chiar daca doarme...Cat despre mancare, poate e doar o toana de a lui. Vezi cateva zile cum e... Haideti sa va dau un link, fetelor din Romania, sa vedeti cate au de fapt cei de la Pampers. Ce ma enerveaza Romania asta!!! http://uk.pampers.com/en_GB/products.do?sectionid=6¤tid=se6 [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Simona, e adevarat...Daca iei carnetul de vaccinari al bebe-ului, o sa vezi intregul program de vaccinari pana la varsta de 9 ani. Acuma m-am uitat si eu sa vad mai exact ce am facut la 2 luni. Ca ieri eram asa de aiurita, nici nu auzeam ce-mi zice medicul de familie. [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Se pare ca storcatorul meu de fructe avea o problema cu acele mere. Caci am luat altele si acum parca sucul e suc. Are un picut de pulpita, dar nici nu se poate compara. Acum pot spune ca face suc de mere. Pentru sondaj: bebita mea s-a nascut cu 3, 800kg si 52 cm. Dragele mele, eu nu mai stiu cand ii e copilului foame. Nu mai are un orar dupa care mananca. Si sta mami cu biberonul si se roaga de ea sa manance si ea nimic. Rade de se sparge cand ma vede cum ma agit degeaba.Astfel ca m-am hotarat sa o las sa tipe cand ii e foame. Si azi asa s-a intamplat. Dar, culmea, azi a mancat la 4 ore, cum manca inainte. Deh, toane de bb. La mine treaba in casa se face in weekend cand e si tata acasa. Altfel nu se poate. Ca ci atunci cand prind elan, are si aia mica ceva de spus. Asa ca papa si curatenie: in weekend. Daca se termina papa in timpul saptamanii ( si se termina) ne descurcam noi. Cat despre sterilizat, cred ca atunci cand o sa inceapa sa bage in gura tot ce gaseste pe jos, o sa renunt. Pupici la bebici. http://community.webshots.com/user/mnicol77 Manuela si Letitia-Elena (3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu-cu fetele! Vin si eu pe la voi, eu am un bb de 8 luni jumate,am sterilizat biberoane pana la 5 luni, pana la 4 am alaptat, apoi le-am spalat bine de fiecate data, iar de sterilizat, o data pe saptamana, iar acum deloc. Esential este sa fie spalate bine sa nu ramana urme de lapte caci bacteriile se dezvolta foarte repede in lapte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...