Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (13)


Recommended Posts

SIMONAR multumesc! WILLA si eu alaptez dar beau cafea de vreo luna si nu am observat sa-l afecteze deloc, ba am inceput sa mananc si iute si gatit cu un pic de ceapa (dar numai de aroma) nu mananc ceapa! usturoi nu am incercat desi tare as baga un mujdei.... In rest mananc de toate si se pare ca ALex nu e mofturos nu-l deranjeaza deloc nu respinge laptele si papa chiar mai mult ca inainte, doarme bine noaptea si trage si niste puiuturi de somnic peste zi, e el f vioi, dar asa a fost si cand eram la regim, iau si vitamine ca nu sunt sigura ca mananc balansat ca sa-i asigur tot ce ii trebuie numai din mancare.... Acuma eu cred ca depinde de bebe. CARMEN, eu cand am folosit, am sterilizat sporadic biberoanele si sticlele, adica nu zilnic cam odata pe saptamana, in schimb le-am spalat f bine cu apa calda si sapun de vase antibacterial dupa si inainte de fiecare utilizare. De sterilizat le sterilizam cu abur in cuptorul cu microunde (am un fel de sac de plastic special pt asta de la Medela) si le mai bagam pe sanitize la masina de spalat vase, numai prima data le-am fiert inainte de folosire. Si Alex nu a fost bolnav niciodata. Jucariile care se pot, le bag in masina de spalat vase si suzetele, dar in general doar le spal cu apa si sapun. Mai sunt jucariile din material care se pot spala in masina de spalat rufe si pe astea le spal cand spal hainute. pupici, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Iata ca am revenit si noi printre voi. Promit sa intru mai des de-acum, ca vad ca am facut si eu aproape o saptamana pauza si am cam pierdut un capitol. Ne-am mutat si noi, in sfarsit, si am aranjat cate ceva, desi ne mai trebuiesc cateva chestii, dar e ok. Am facut si eu baie in cada....dupa atata timp, si bine a mai fost. Lui Martijn i-am facut tot in cada mare, si s-a balacit bucuros. Ieri am cazut pe scari, de 2 ori, cu Martijn in brate si a plans rau de tot, desi nu cred ca s-a lovit. Eu am niste vanatai de toata frumusetea. Astazi l-am lasat pe masa, in scaunelul de masina, cam la marginea mesei si m-am dus pana sus sa aduc ceva. Cum am ajuns sus, am auzit o bufnitura si bebe plangea. L-am gasit pe jos cu scaunel cu tot, cu fata-n jos, rosu la cap,....plangea rau de tot. Idioata am fost. Nu mai fac asa ceva, de acum daca il las vreun pic singurel, il las in siguranta. De cand ne-am mutat doarme in camera lui, cu usa deschisa si la el si la noi, il aud fara probleme, noaptea, iar ziua cu usa inchisa, ca tot il aud daca plange. Am inceput de 3 zile sa-i dau suc de pere, vad ca-i place. Ii mai dau maine si poimaine iar apoi trecem la mere. Martijn se joaca toata ziua, doarme bine, de vreo 3-4 ori pe zi si noaptea cam 11 ore. Sunt fericita rau de tot, sper sa ma tina starea asta. Nu am citit ce ati scris, ca-i prea mult, iertati-ma. Ancuta & Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si noi 4 luni [:D]... Azi i-am dat banana cu mar si i-a placut, dar cu pireul de legume tot nu prea am succes ... si azi i l-am combinat cu un pic de lapte, ca am zis ca poate asa merge mai cu spor ... ti-ai gasit [xx(]. Simona, in ce perioada e expozitia de la Expotim si pe ce domeniu? Poate trag o fuga ... Carmen si bb Matei Gabriel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ANCUTA draga eu m-am speriat de ce ai povestit tu! eu zic sa mergi la medic sa vezi daca e bine puiutul! poate parea ca nu are nimica si copii au "7 vieti" ca si betivii si matele si sunt ferm convinsa ca nu are nimic copilasul, dar e bine sa fii sigura, eu asa as face! ai mare mare grija de Martijn! ma bucur in schimb enorm ca esti fericita! tine-o tot asa![flo][bis][pup] pupici, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Feteleeee, de unde pana acum ma laudam ca bebe nu vrea biberonul decat rar de tot, ce credeti ca am patit azi? Nu a vrut sub nici o forma sa pape la tzitzi!!![bang][bang][bang] M-am luptat cu el toata ziua, dar tot nu i-am dat bibe. Asta ar fi vrut el, dar tzitzica mea avea laptic pentru 2 bebei. Sugea putin si dupa 5 min. urla cat il tinea gura! Acum doarme, desi a mai dormit vreo 4h dupa-amiaza. Cred ca o sa-l trezesc pentru baita... Voi v-ati confruntat cu asa ceva? Ce sa fac? Sa-i dau tzitzi si poate uita de bibe? Eu ii dau lapte praf in completare, asa ca nu vreau sa renunt la supt, mai ales ca am laptic. Si o alta intrebare: daca nu am sterilizator, cum pot steriliza foarte bine biberoanele? Pupici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri Aldito era cam ragusit si azi am fugit la prima ora la dr. Are rosu in git mititelul. Si cred ca i se trage de la faptul ca atunci cind il pun in carut incepe sa plinga ..mai exact sa urle!!!! Se potoleste doar dupa citeva min la aer cind adoarme brusc. dar alea primele momente nu-mi pot da seama ce-l deranjeaza asa de tare! Nici inainte nu-i placea cind ateriza in carut dar daca leganam usor sau daca incepeam sa merg se potolea. Acum nu si nu! Dar afara tre sa iasa asa ca ma luptam cu el pina sa-l potolesc si apoi ne faceam plimbarea. Dar uite acum ce rezultat! Insa e ok ca nu are temp mare chiar pot spune chiar deloc era 37.3°C si acum e 37.2°C. Dar e asa de scumput cind scoate niste sunete din alea ragusite de ne buseste si risu'..[:D] Si pt ca am fost singura la dr am crezut ca n-am inteles bine cind eu ingrijorata asteptam sa-mi zica ce are si ce sa-i fac, ea imi zice sa merg la plimbare pe malul marii..!! Dar pt ca am facut asa niste ochi mari ea imi raspunde rizind ca aerul sarat ii va face bine. Si pe linga asta mi-a mai dat niste picaturi sa-i pun in nasuc si o lotiune de uns pe piept in asa fel ca el sa inhaleze sau citiva stropi intr-un pahar cu apa fierbinte pus in camera. Mai fetelor voua v-au zis dr ceva de anemia ce apare la 3 luni(aprox)? Mie mi-a zis ca e ceva normal si ca data viitoare vom face si analize la singe sa vedem cum stam si in caz de ceva sa luam si un tratament. Cam atit. Pupici:) Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am pierdut inca odata mesajul ca jaful asta de computer al meu.. La multi ani Matei.....sa va bucurati de nazbatiile lui Carmen... Multumim si noi pentru felicitari...asa mai tarziu.... Azi am avut si noi o zi mai incarcata..am fost la consulatul Romaniei..sa-i facem certificatul de nastere romanesc lui Andrea,ca fara el nu poate sta mai mult de 3 luni in romania fara sa plateasca viza.Am dat de acelasi sictir intalnit la romani....cu chiu cu vai a zis ca mi-l face pe saptamana viitoare. Acum ramane de vazut daca se si tin de cuvant.Am lasat-o pe Andrea la fina noastra..are si ea un beebu de un an si 3 luni...sa vedeti ce a mai dragalit-o pe Andrea si cata grija a mai avut de ea. Willa, si eu alaptez dar..daca inainte faceam atentie la ce mancam..acum , am renuntat. Mananc de toate, si ceapa si usturoi, si fasole si varza...andrea nu reactioneaza in mod mai special.Nu mananc picant..ca nu-mi place. Ce pot spune..nu beau alcool, doar bere sau cate un pahar de vin bun. Hai ca maraie Andrea....trimit mesajul sa nu mi se inchida din nou calc. Pupici.. Andrea 25.10.2003 http://community.webshots.com/user/sympa200
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...