Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (13)


Recommended Posts

[s]Matei Gabriel!(scuze pt. intirziere) [s]Timeea Alessia ! [s] Alexander Constantine ! [s] Aris Alexander ! [s] Andrei Cezar ! Eu sterilizez o data pe saptamina biberoanele, in rest le spal bine cu detergent de vase. Allya, felicitari pt botez. Julia , felicitari pt. nunta si pt. botez. Casa de piatra! Azi ne-a vizitat asistena, si a spus ca dupa cum o vede pe Sandra, a inceput sa cresca mai bine, si ca ne asteapta la controlul de la 5 luni.Sandra a fost si azi cuminte, ca de obicei. Am mincat, am ris, i-am povestit la mami toata ziua, ne-am bucurat cind a venit tati acasa,si binenteles ca i-am povestit si lui ce am facut cit a fost el la servici. ana si bb sandra(23.10.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Va multumesc foarte mult fetelor pt felicitari. Willa sa sti ca eu maninc de toate,am mincat si usturoi(facut mujdei)ca nu mai puteam de pofta,in fiecare zi beau cite o cafeluta cu lapte si fumez si citeva tigarele si printesa mea nu are nimic.Mie dc mi a zis ca pot sa maninc cam tot ce mincam in timpul sarcinii.Am vazut ca a ta e mai mica cu o zi ca a mea,te rog sa mi spui si mie cu cite kg si citi cm sa nascut si cit are acum.A mea are acum 66 cm de la 49 si 6,300 de la 3,150(2,900 la iesirea din spital).Cite mese papa a ta pe zi? Ileana faceam nani azi cind m ai sunat,am vrut sa te sun dar de uituca ce sint am uitat sa platesc telefonul si cind am vrut sa sun nu am putut,o sa l platesc miine si te sun eu. Bbcloanta esti cumva la ciclu?Ca eu stiu ca atunci nu prea vor bebeii tzitzica,poate nu ia fost foame,daca nu poate a avut si el toane. Fetelor nu mai scap de raceala,azi e a 4 a zi si nici un semn sa dispara,ma simt f rau si nu am chef de nimic,as dormi non stop,dar ma bucur ca nu a luat si pitica,ei i am dat preventiv osciloccoccinum. Fetele care alaptati mai e vreuna dintre voi la care nu i a venit?Ca mie nici acum nu mi a venit. Vreau sa va intreb pe cele care aveti bebeii de peste 3 luni daca voi ii lasati sa mai stea si in fundulet. Eu o pun pe pitica in scaunelul de masina,o mai tin si pe o perna in fundulet si din pozitia culcat o ridic usor in fundulet si dupa accea in picioare,dar nu stiu daca este bine,ei oricum ii place f mult,chiuie de bucurie cind e in picioare. LA MULTI ANI PT Timeea Alessia,Alexander Constantine,Aris Alexander si Andrei Cezar Julia23 http://community.webshots.com/user/julia062003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BBCLOANTA si eu am patit tot asa ca a trebuit sa ii suplimenteze sotul ca eu am fost internata in spital cu febra f mare si desi am muls ceva nu i-a ajuns sa -i dea ca l-a luat pe puiut la munca pt 12 ore...[xx(] si de atuncea numai probleme am avut pt vreo luna jumate...la inceput nu a vrut biberon, apoi nu a mai vrut san si se lupta cu mine cand vroiam sa ii dau lapte din tzitzi uffff.... asa a ajuns la o masa zilnica de lapte praf pt o perioada si eu a trebuit sa ma mulg ca altfel nu aveam cum sa-i dau lapte de la mine.... Vestea buna este ca se poate remedia situatia, vestea proasta (sper sa nu fie asa pt tine [flo]) e ca dureaza si iti trebuie nervi de otel si rabdare....dar cand va realiza care e sanul si care e biberonul si va simti gusturile diferite va aprecia sanul mai mult biberonului insa la foame nu va respinge nici biberonul, deci va ajunge la normal adica sa-i poti da de amandoua fara probleme.... cat e de mare bebe? nu mai ai lapte destul? de ce ii dai praf? in mod normal nu ar trebui sa-i faci suplimentare daca ia in greutate (nu conteaza cat), are scaune normal de multe si face pisu des, cata vreme nu slabeste si nu plange de foame nu are nevoie de suplimentare! rau nu-i face suplimentarea daca nu iti incurca alaptatul sa nu ajungi sa-i dai numai praf. pupici, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

JULIA, SANDRA multumesc![flo] LORELAI imi cer scuze ca acuma te-am vazut pe listuta, ca am lipsit o vreme de pe forum si uite ca inca nu sunt la curent cu nouatatile![:D] ca la alt subiect te invitam pe topicul nostru...[:D][alcool] SYMPA dupa ce te sfatuisem cu salvatul la postat am patit-o si eu..[:D][:D][:D] BBCLOANTA poate refuza sanul si din alte motive (nu pt ca a primit biberon) adica debit prea puternic, debit prea mic, gustul ciudat al laptelui etc. eu iti tin pumnii sa fie bine![:D][pup] pupici, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

VIKINGA si mie mi-a zis de anemia (lipsa de fier) de la in jur de 4 luni cand li se termina depozitele de fier ce le aveau cand s-au nascut, dar daca e alaptat bebe anemia asta apare un pic mai tarziu ca fierul din laptele de mami e mai asimilabil desi e mai putin ca cel din formula, si trebuie sa ia vitamine care contin fier si vit C care ajuta la fixarea fierului. pupici, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BBCLOANTA daca poti renunta la laptele praf ar fi super bine! asta e parerea mea. De streilizat se pot steriliza prin fierbere 5 bminute prima data si apoi numai 1-2 minute si sa verifici biberoanele sa nu se rupa intotdeauna. pupici, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s] pentru Matei, scuze de intarziere! [s] pentru cei de azi: Timeea Alessia, Alexander Constantine, Aris Alexander si Andrei Cezar! Asa... Neatza' mai intai! Nu e chiar buna la noi, dar am inceput sa ma invat cu programul nou de somn si parca nu-mi mai e asa somn... [:D] E drept, azi noapte nu s-a trezit decat de vreo 4 ori. [:D] Julia, mi-am dat eu seama ca dormi. De aia nu am mai insistat cu telefonul. Eu de-abia atunci vazusem mesajul de la tine, am avut tele inchis 2 zile ca-mi era lene sa-l pun la incarcat. [:D] Ancuta, m-am ingrozit cu cazaturile voatre. Si eu am problema asta: de cate ori ies cu Luca in marsupiu si cobor pe scari mi-e teama sa nu cad. Pana acum m-am impiedicat doar o data, din cauza cainelui. [:D]Felicitari pentru mutatul in casa noua, sa va bucurati de spatiu si de intimitatea din dormitorul vostru. Carmen, e nasoala treaba cu piureul de legume, crede-ma. Eu i l-am dat un timp din bibe diluat cu lapte. Ieri am cumparatul unul de la Nestle pt 6 luni (nu va temeti, am intrebat doctorita daca am voie), care e cu porumb, morcov si nu mai stiu ce si a fost primul piure de legume pe care l-a mancat cu pofta. E drept, ca era bun rau. [:D] Asa ca luam din ala o perioada. BBcloanta, sa stii ca si eu am patit la fel cu alaptatul cand papa de la tzitzi Luca. dupa ce i-am dat si bine, nu a mai vrut san... Biberoanele le sterilizez prin fierbere. Vikinga, cumva uneori va plimbati si cu marsupiul? Ca la noi asa face Luca, adica plange in carut, evident face rosu'-n gat... Eu sunt patita. Asa ca il mai car in marsupiu pana se face mai cald afara si apoi la carutz, poate sa urle pan' la adanci batranetzi. [:D] Ieri am fost intr-o vizita cu Luca si s-a comportat exemplar. A ras la toata lumea, a facut frumos, n-a plans, ce mai, bombon de baiat are mama. Si tot ieri i-am pus si prima poveste s-o asculte si a belit niste ochi si asculta cuminte, totul a durat vreo 5 min, ca apoi s-a plictisit. [:D] Ileana si Luca (4 luni si 27 zile) [pup] http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Julia: Iulia Maria s-a nascut cu 3050 si 47 cm. am iesit din spital cu 2700 in acte si 2500 in realitate, a avut un icter prelungit de o luna. avea 5200 acum doua saptamani, deci acum, asa cum o stiu, are vreo 5600. inaltime avea 58, dar cred ca nu a masurat-o bine asistenta (s-a intamplat acasa ultima masuratoare), ca noi o vedem pe slateluta de schimbat cat acrescut, ca nu mmai incape ;-) am scapat de isteria cu luatul in greutate dupa primele saptamani, cand a luat fata putin, si din cauza icterului, si di cauza sfaturilor idioate ale doctorilor (avea colici f rau), ca sa-i dau sa manance la 3 ore, si sa nu o tin la san mai mult de o jumatate de ora. m-am enervat eu la un moment dat si am facut cum spun americanii, i-am dat la cerere si am tinut-o cat a vrut ea, si a inceput iubita sa creasca superb si s-au atenuat si colicii. acum, in afara de san, papa un biberon cu lpate de la mine ingrosat cu o masura de piure Humana de 4 luni (asta cand sunt eu la serviciu), papa 60 ml suc de mere+morcov+citric ceva, si mai papa seara, inainte de san, un biberonas de 70 ml cu lapte de-al meu ingrosat cu piure, dupa care suge dupa pohta inimioarei ei.[bibe] tu ce ii dai? mese, stai sa numar[:D] 5 sau 6, depinde cum se trezeste sau nu nopatea. de ex, azi-nopate am fost campioane: dupa baia facuta incredibil de devreme (ca de obieci mai devreme de 10, 10 jumate nu servea), la 9, a dormit de la 10 seara pana la 7 azi-dimineata! stiu si eu chestia cu mancatul a ce am mancat in timpul sarcinii.. si tocmai asta este, ca eu nici in sarcina nu am mancat usturoi, ca muream numai ce-l vedeam... iar de celelalte... nu stiu, parca mi-e teama, ca Iulia mai are din cand in cand colici, nu a scapat definitiv; voi mai aveti? Julia, sa stii ca se pare ca pana la urma nici mie nu mi-a venit, a fost o alarma falsa acum vreo saptamana... Vikinga, Iulia Maria incepea sa urle in carucior afara, si mai incepe uneori si acum, cand mai are crampe. esti sigura ca nu e asta? dc asta este, stai linistita, si cu rosul in gat, si cu plimbatul. si noi faceam rosu in gat si eram ragusiti mereu, dar fara febra (pai, 37,3 NU ESTE FEBRA LA BEBE, intrarectal, of course), asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji. plimba-l sau ia-l putin in brate pana ii trec crizele... sau, dc e f frig, intoarce-te si amana plimbarea...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ancuta, bine ai revenit, ma bucur ca esti fericita, dar te rog fii mai atenta cu Martijn, ca m-am speriat si eu de cite cazaturi a tras in numai 2 zile.Poate n-ar fi rau sa-i faci o ecografie transfontaneliera si o radiografie la capusor. Eventual verifica-i reflexele, privirea, auzul. Carmen, LA MULTI ANI pentru Matei [flo] Expozitia e la Casa Tineretului pina vineri 6 martie, zilnic de la 10 la 19 si are ca tema Bijuterii si Cosmetice, dar gasesti si ciorapi, si camasi, si parfumuri, si blanuri, si obiecte decorative, si confectii. Adi are stand chiar sub scara centrala. Adriana (BBcloanta), daca ai lapte cum zici tu pt.2 bb, de ce sa-i mai dai completare lapte praf ? Sa nu uit, in legatura cu temperatura luata intrarectal, mi-a zis dr. ca trebuie scazute 4 gradatii ca sa ajungi la temperatura reala, fiindca cea intrarectala e intotdeauna un pic mai mare. LA MULTI ANI Timeea Alessia Alexander Constantine, Aris Alexander, Andrei Cezar, sa cresteti mari, sanatosi si frumosi. Codrin doarme de aseara de la 9, s-a trezit la 6 fara ceva sa pape, si a adormit iar. Inca mai doarme. Ce-o fi cu el ? Adevarul e ca ieri dupa 12 l-am lasat cu soacra-mea si am venit acas de la expozitie abia la 19.30, i-am dat sa pape la 20, a inghitit rapid 100 ml dupa care s-a pus nene pe un plins de n-am stiut ce are si bineinteles ca s-a inecat cu lapte. Si da-i si plinge, si facea asa urit de la inecatura, parca se sufoca din cind in cind, ca am sunat-o pe dr. si am dat fuga la ea ca sta la trei blocuri mai incolo de noi. Dar pina sa iesim din casa s-a calmat puisorul. Dar de aia tot am fost la dr., l-a ascultat cu stetoscopul si a zis ca are murmur vezicular normal si nu pare sa fi aspirat lapte pe caile respiratorii. Daca ni se pare ca nu respira azi ca lumea sa mai mergem la ea. Dar totul pare OK, respira puiul normal si m-am linistit. In schimb am jurat ca nu-l mai las singur (ma rog, cu soacra-mea) atita vreme, ca totdeauna cind ma intorc dupa atitea ore imi face o criza inexplicabila de plins, de ma simt asa vinovata, ca nu mai pot. Hai ca se trezeste... Pupici [pup] Simona si bb Codrin (14.12.2003) http://community.webshots.com/user/simonarata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pentru urari, fetelor[flo] Eu am zis ca pe copilul asta cand n-o sa-l mai doara burta eu ma fac prastie, adica ma imbat de bucurie. Azi dimineata s-a sculat la 5 jumate sa miaune si sa traga parturi, i-am dat un pic de ceai si s-a culcat la loc pana la 9, da' mie mi-o sarit tot somnul [bang]... pe mine daca ma scoala careva greu tare mai adorm la loc. Acuma ma simt ca batuta. Asta e ... sper sa nu se mai repete. Ileana, acuma inteleg mai bine starea ta de spirit [:D]... eu sincer nu as fi facut fata la chestia asta repetata. Daca se mai scoala si la noapte, ii face ceai taica-su [:D]. In rest, acuma chiuie cu spor la el in scaunel. E vesel nevoie mare. Mai, al meu e singurul care inca nu face rostogoliri?! Poate si din cauza ca sta mult in scaunelul lui si acolo nu prea poate sa faca treaba asta, ca are marginile un pic ridicate. Ma rog, n-o fi foc. Carmen si bb Matei Gabriel http://community.webshots.com/user/carmen77102
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...