Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (13)


Recommended Posts

BUna dragelor :) Multumim pentru urari, intr-adevar Irina Ana Maria astazi a implinit 3 luni :) Eu am terminat cu sesiunea, am scapat acuma pana in Iunie. Noroc ca sunt ultimul an si scap de tot :) Ce sa va mai zic... week-endul trecut am fost in Italia de am cununat pe prietena mea cea mai buna cu care am copilarit si crescut... si care si-a gasit jumatatea prin Internet :) Chiar daca am fost plecati, copii au fost tare cuminti... au ramas cu mamaicile :) Irina Ana-Maria papa tot 6 mese :((( Nu si-a scos inca masa de la 3-4 noaptea... dar speram ca se va rezolva curand. Cu diversificarea mai asteptam putin... am de gand sa o bag de suculete si alte cele pe la 3 1/2 luni, la fel cum am procedat si cu fratiorul ei. Cam atat acum, ma duc la ALex ca ma striga de zor, sa vad ce nazdravenie a mai facut :) Fetelor... nu fiti suparate ca eu nu semnez "condica" des pe aici, dar sa stiti ca va citesc mereu :) Daca vreti sa mai vedeti cum imi arata bebelusii, o puteti face (la galeria foto sunt poze recente) www.babiesonline.com/babies/a/alexandruCam atat, pupici si sanatate multa! Mariana, Alexandru (2 ani si 5 luni) si Irina Ana-Maria (3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ileana, intr-adevar am puiutz cuminte. Noaptea. Bine, nici ziua nu e rau, dar se plicitseste foarte repede si incepe sa miriie. Asa ca trebuie tot timpul sa ma joc cu el ceva nou, sa fiu inventiva, si nu intotdeauna am chef sa gindesc... Azi n-am chef de scris... Va pup pe toate si pe bebei Pupici [pup] Simona si bb Codrin (14.12.2003) http://community.webshots.com/user/simonarata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, fetelor, m-am prostit de tot, de ce nu-mi ziceti si mie ca altii-s aniversatii de azi?????????????? Uite ca urez si eu pe cei de azi, nu pe Alexandru Andrei, las' ca pe tine te uram cand ti-o veni randul. [:D] Si mai ziceam ca m-am odihnit azi noapte... Carmen, sa-i fie de bine lui Matei cu masa de fructe. cat i-a tinut de foame? Nu te supara ca-ti zic, dar poate nu-i chiar grozav sa-i dai si cereale, daca tot e dolofan asa... Zic si io, nu dau cu parul. [:D] Si la Buzau a fost furtuna aseara, de aia de vara, cu tunete si fulgere. Am mai prins una in martie, dar chiar in februarie e prima data cand vad asa ceva... [pup] http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai ii dau cereale atata: 2 lingurite pe zi in masa de fructe ... nu cred ca il umfla prea tare chestia asta ... nu-i mai dau in biberon cereale. Oricum, maine mergem la vaccin si o sa o intreb pe pediatra ... si nu dau cu parul, nu agreez sportul asta [:D]. De foame i-a tinut ca o masa de lapte, adica 3 ore jumate. Si casca pliscul de m-am distrat de fata lui. Si azi a fost la fel, deci combinatia asta e un succes. Ma gandesc sa-i mai bag si ceva para in amestec. Sa-i pun mai putina banana si sa-i inlocuiesc cu para. Dar nu stiu ce o sa fac totusi cu legumele, ca nu le vrea si pace. Mai o dat beleaua si peste mine, m-or calcat rusii azi pentru prima data [bang]... si eu credeam ca mai scap o perioada ... n-a fost sa fie, cum am terminat cu alaptatul hop si ei ... dar macar nu ma doare deloc burta si nici nu e cantitativ mult ...pot spune ca e mai bine ca inainte de a ramane gravida ... asta daca o sa ramana tot asa ... Doamne ajuta. Haideti ca ma duc si eu sa belesc ochii la Tv, ca Matei e la plimbare cu matusa-mea si profit [:D]. Carmen si bb Matei Gabriel http://community.webshots.com/user/carmen77102
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, cu fructele am inteles eu cum facem dar cu legumele? Cum incep cu ele si cu ce? Plzzz raspundeti-mi, ca vreau sa le alternez, ca sa nu accepte numai fructele dup-aia. Noi suntem bine, eu azi-noapte nu am reusit sa adorm pana la 4 jumate, ca am dormit cu Martijn 3 ore seara. Dar el de dimineata, la 6 a vrut papa, iar la 8 a fost tare vioi, avea chef de joaca. Acum vad ca de vreo 4 zile se trezeste exact la 6 dimineata sa pape, iar apoi la 8 e treaz iar. Dar nici macar un minut mai tarziu Ancuta & Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ANCUTA se recomanda ca sa incepi cu piure de legume cate o lingurita (de exemplu dintr-o leguma galbena sau verde) cresti treptat numarul de lingurite si chiar supica de legume, inainte de piureurile de fructe, ca sa nu le respinga din motive de gust. Cred ca fierte pe abur sau fierte usor si facute pasta (le diluezi cu sucul propiu) intr-un blender e cel mai bine nu pui zahar, sare in ele chiar daca par fade, dar alte retete de preparare nu stiu asa ca abia astept de la fetele cu experienta sa vedem ce zic.[:D] Ca aicea se dau borcanele si eu as prefera sa-i dau ceva preparat de mine mai bine. CARMEN si eu sunt de aceeasi parere ca si ILEANA in legatura cu cerealele, daca-i dai vitamine cu fier, nu trebuie sa-i dai neaparat sa-i cereale care cam ingrasa, asta daca crezi ce bebe e prea mare.[pup] Am gasit ulei de almond (adica de sambure de pruna) pur fara nici un adaos, doar cu vitamina E, la Bath & Body Works si e f bun pt pielea lui Alex ii pun un pic si in baita. Am mai vazut acolo ulei de jojoba cu ulei de avocado, ma bate gandul sa incerc si din asta...[:D] Noi inca nu am inceput diversificarea (adica a papat cateva lingurite de suc facut de mine, dar nu i-am dat piureuri si cereale si supica, mai asteptam un pic pana pe la 4 luni jumate 5 luni cand o sa-i dau de gust si apoi dupa 6 luni o sa facem diversificarea cu mese samd). unde o fi MOKA? ca ea chiar nu a mai scris de multisor.... pupici, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor! [s][s][s] pentru Alexander Constantine,Aris Alexander,Andrei Cezar,Vlad Stefan si Irina Ana Maria.Sa cresteti mari si sanatosi, sa-i faceti pe parinti mandri de voi! Nici eu nu prea mai am chef de scris...Desi aici ar trebui, ca e cel mai pasnic forum posibil.[:D] M-am aberat un pic pe alte forumuri unde discutiile sunt un pic mai acide.[:)] Azi noapte am patit o chestie, culmea culmilor. Copilul doarme de numa si eu nu pot sa dorm. Si cu cat trecea timpul, cu atat mai nervoasa eram ca nu pot dormi. Aseara am vrut sa pun in practica un sfat dat de indivizii care au scris What to expect...Aia spuneau ca ininte de a te baga in pat, sa-i mai dai la bebe sa pape o data. Io ma gandesc ca sa faci asta daca sunt mai mult de 2 ore de la ultima masa. Zis si facut, ca erau chiar 3 ore...O papat el cat i-o trebuit si azi dimineata la 5 si ceva eu eram treaza asteptand ca Andrei sa dea semnalul de papa. Si nimic. Desi tati e responsabil cu biberonul de dimineata, de plictiseala ma duc eu sa-l fac, sa fie pregatit. Si nimic...Andrei a binevoit sa se trezeasca abia la 7:30!!!! E o chestie unica pana acum.Doar ca eu nu am reusit sa dorm in intervalul asta [bang][bang][bang] Ce inseamna puterea obisnuintei!!! In restul zilei am avut portia zilnica de maraiala, de zambete si joaca. Ieri a primit de la niste prietene de-ale mele niste jucarii si unele dintre ele fac zgomot cand le strangi. Stiti voi de care...Mama ce incantare pe el...De papat inca nu ne-am revenit dupa vaccin [:(]Cred ca ieri abia de a papat vreo 550 ml. Dar sper ca isi revine in cateva zile. S-ar putea sa mergem cateva zile la Bistrita, la mama mea, pentru o saptamana. Asa ca nu o sa mai pot intra atata pe Internet. [:(] Ven, sper din tot sufletul sa tina vremea cu noi, sa ne intalnim pentru o plimbarica. Ce zici? Inca nu-i sigur ca merg, s-ar putea... cel mai devreme luni dupa-masa plecam. Trebuie sa vorbesc luni cu seful despre revenirea mea la servici, cu jumatate de norma... M-am uitat si eu la poze..Mai, mai ce de copii frumosi s-au nascut in lunile oct, nov si dec..[:D] [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, incearca piureul de legume (borcanel sau facut de tine) diluat cu lapte, in biberon. Luca papa bine asa, doar ala din borcanel. Ancuta, mie pediatra nu mi-a zis sa incep doar cu un fel de leguma, cu o lingurita. Eu am pus de la inceput la fiert: morcov, telina, pastarnac, ceapa, cartof, facultativ si patrunjel, le-am fiert si le-am pasat. Dar lui Luca nu i-a placut... Apoi am incercat tot felul de combinatii: fara telina, sau fara pastarnac, sau fara morcov, am mai variat cantitatile. I-a placut cu cartof, dar s-a constipat groaznic. Asa ca am ajuns iar la borcanele. Dana, ce cauti mama asa repede la servici? Chiar, voi cand aveti de gand sa va intoarceti? Eu mi-am propus sa stau 2 ani acasa, sa vad daca rezist... [pup] http://community.webshots.com/user/adamestii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ileana, m-am suparat tare pe statul roman si nu vreau sa intru in CIC. Dar ma intorc in primul rand pentru ca am cam inceput sa uit. M-am trezit cu cateva zile in urma ca vorbesc prostii legate de niste instructiuni Java. Eu sunt programator in Java si firma face ceva sisteme bancare destul de specifice. Daca uiti, te duci pe copca... Dar chestia cu revenitul e relativa, ca o sa lucrez de acasa. [:D] Tanti care ma ajuta acuma, o sa stea cu copilul de pe la 12 la 4-5 dupa-masa timp in care eu voi lucra. Asa ca impac si capra si varza. Ca parca nu l-as lasa singur asa de mic... [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ILEANA tu diluezi cu lapte praf piureurile de legume? nu are nimica? zi-ne mai detaliat retetele de preparare si si la supica si cum anume le pasirezi, ca uite io mi-s mai saraca cu duhul la treburile astea de bucatarie...[:D] multumesc anbticipat![pup] LA MULTI ANI! tuturor sarbatoritilor de azi! sa va traiasca sa creasca mari si frumosi! pupici, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...