Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sfaturi pentru nasterea naturala


Recommended Posts

Sunt o viitoare mamica, hotarata sa nasca natural, dar care n-a urmat nici un fel de cursuri speciale pentru gravide legate de nastere. Asa ca am nevoie de sfaturile voastre. Ma intereseaza tot ce-mi puteti spune despre respiratia din timpul travaliului, dar nu numai. De fapt nici nu stiu ce as putea sa va intreb, mai bine imi povestiti voi tot ce credeti ca imi poate fi de folos in acele momente. Stiu ca e posibil ca in momentul contractiilor sa nu ma mai intereseze nici cum se respira, nici cum trebuie sa imping, dar macar teoretic as vrea sa stiu ce ar trebui sa fac. Si nu in ultimul rand, tinand cont ca o sa nasc la Municipal, daca aveti si alte sfaturi legate de nasterea acolo, v-as ramane recunoscatoare! Mickyyy [gravi] 36 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna Mickyyy, eu am nascut la Municipal, vezi povestea mea la http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=12172 Cred ca poti culege ceva informatii de acolo. Eu am avut o carte cu exercitii de respiratie, insa nu am mai apucat sa ma uit pe ele, ca intre timp am nascut. Insa mi-a aratat moasa la momentul travaliului. Parca era ceva de genul ca in timpul contractiei respiram scurt si des si intre contractii respiram adanc si mai rar. Dar nu mai sunt sigura, am sa caut carticica pe acasa, sa vad daca o mai gasesc. Oricum la cursurile care le-am facut la Municipal, 4 sedinte, am invatat foarte multe lucruri folositoare, inclusiv despre respiratie. Acolo ne dadeau si cate un pliant dupa fiecare sedinta cu lucrurile esentiale. E bine ca vei naste la Municipal, au acolo o minge pe care am tot topait, nu e usor, e chair foarte dureros, insa asa m-am dilatat foarte repede, intr-o ora, de la 5 la 10. Desi ai dureri foarte mari, sa stii ca vei tine minte regulile de respiratie, mai ales ca te vor ajuta foarte mult. La mine asa a fost Mie mi s-a oferit epidurala, dar am refuzat-o. L-am avut pe sotul meu alaturi, si m-a ajutat extraordinar. Si tu poti cere asta, sa fii cu sotul alaturi. De impins nici eu nu stiam, mi-a aratat tot moasa. Un alt sfat, vorbeste cu doctorul, ca dupa ce nasti sa te "cazeze", in aripa aceea cu desene, conditiile sunt super acolo. Nastere usoara si bebe sanatos! [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 5 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Micky, eu am nascut natural in ianuarie, fara sa urmez vreun curs sau ceva. M-am descurcat la fata locului, depinde f. mult de medicul care te asista si moasa, sa te ajute si sa iti spuna cum sa faci. Langa mine au stat tot timpul medicul si moasa si asistenta, chiar si infirmiera, si imi spuneau cum sa fac,nu as putea sa iti explic cum se respira exact,trebuie sa inspiri mult si cat mai lung,si sa impingi la fel.Eu am nascut usor, in doua ore de cand au inceput contractiile, ce-i drept ajutata de ocitocice, ca sa nu ma chinui o noapte intreaga. Cum ti-am spus depinde mult si de medic, sa fie langa tine si sa nu te lase o zi si-o noapte pana iti dai sufletul.Acum exista metode mai moderne ! Iti doresc nastere usoara si mult curaj! anda si bb Albert http://community.webshots.com/user/monica1816 anda
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adameasca are dreptate:cel mai bine e sa fii calma si sa ai incredere in moasa si in doctor. Si mai ales in Dumnezeu. In timpul travaliului eu mi-am gasit o preocupare: cronometram durata contractiilor si asteptam sa devina ca la carte pt expulzie. Iar cand nu cronometram, ma rugam, fie Tatal Nostru, fie alte rugaciuni care-mi veneau in cap. Si Dumnezeu te intareste sa poti rezista durerilor. Stiu ca in timpul contractiilor nu trebuie sa te incordezi si sa continui sa respiri. Nastere usoara si sanatate tie si lui bebe!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea si eu am nascut la MUNICIPAL la urgente ,adica cu primul medic ce mi-a iesit in cale.Mie nu mi-au dat vreo mingie ,de fapt erau toti extaziati de cat de repede se desfasoara contractiile,cand am ajuns la spital aveam dilatatie 3 si era ora 4iar pana la 6jumate bebita venise pe lume.Cel mai mult a durat expulzia circa 2 ore.Cele mai dureroase au fost contractiile din ultima ora si jumatate .Am fost cu sotul meu si nici o clipa macar nu am fost speriata.Conteaza sa ai incredere in tine ca te vei descurca.ERAM la prima sarcina si nu am fost la vreuncurs in schimb m-am informat cat am putut din reviste si de pe internet.CRED ca e f importanta si conditia ta fizica la nastere .EU am fost f activa pana in final,chiar daca am avut o sarcina toxica si cu unele surprize neplacute.Moralul e de baza.SArcina usoara si nastere rapida !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, multa incredere in tine si in corpul tau. Gandeste-te ca trebuie sa il ajuti pe bebe sa iasa de acolo! Eu am nascut natural de 2 ori, fara cursuri si alte pregatiri. Sunt convinsa ca sunt foarte folositoare dar efectiv nu am avut timp si chemare sa ma duc. M-am descurcat de minune dar nu am plecat sa nasc cu teama, ci din contra, eram tare bucuroasa, stiam ca ma duc la marea intalnire! Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.webshots.com/user/craluca100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut natural (acum aproape 6 ani). Nu am facut nici un curs. Totul s-a desfasurat normal si mi-am ascultat instinctele. Problema cu respiratul se invata f. repede. Datorita durerilor aproape ca nu-ti mai vine sa respiri (cand te lovesti mai tare nu zici: AUU!! si parca iti tii respiratia? ) Acelasi lucru se intampla si cand ai contractii. Mie mi-a spus moasa sa respir chiar daca nu prea imi vine! Nu mi s-a parut deloc mare filozofie! Eu am nascut usor si am avut contractii de pe la ora 12 pana la 15,45 cand am nascut. Am avut dilatatie maxima rapid. E adevarat ca asta depinde si de organism dar si de medic. Curaj maxim si [pup] Aurora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci tuturor pentru raspunsuri. ruxi, am citit povestea ta, superba, chiar daca te plangi ca nu ai talent de orator! Sa-tzi traiasca pisicutza [:)]. Din cate vad eu, nu prea a facut nimeni cursuri, asa ca va trebui sa ma descurc la "fata locului". Sa speram ca o sa dau peste o moasa rabdatoare, si ca n-o sa ma apuce nasterea excat cand doctorul meu va fi plecat din localitate. Mickyyy [gravi] 36 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Micky cred ca cel mai important lucru este sa nu-ti fie frica si sa nu te pierzi cu firea. Sa stii ca panica accentueaza durerea. E f bine ca nasti la Municipal pt ca este ok ca medici si ca spital. Daca vrei sa mai citesti o poveste de la Municipal poti incerca povestea noastra pe care o gasesti la http://www.mami.ro/forum/topic.asp?TOPIC_ID=20893 Despre respiratie: pana ajungi la dilatatie maxima nu trebuie sa impingi si in timpul contractiei trebuie sa respiri scurt si sa sufli aerul pe gura ca un caine (repede si cate putin). Intre contractii trebuie sa respiri normal. Aminteste-ti cand vei fi aproape de panica ca un uter bine oxigenat doare mai putin si respira! In timpul expulziei trebuie ca atunci cand simti ca incepe contractia sa inspiri adanc, sa iti tii respiratia si sa impingi. La Municipal au cursuri pentru viitoare mamici si sunt f utile. Eu nu am putut sa merg pentru ca din luna a 6-a am stat in pat. Daca ai timp, dute. Partea teoretica e cea mai usoara. Nu-ti fie teama, ti se va explica la momentul respectiv ce trebuie sa faci. Nu uita ca de mare ajutor iti va fi sa il ai pe sotul tau aproape in timpul nasterii(al meu nu a rezistat si la expulzie), asa ca pregateste din timp terenul. Pana atunci, iti spunem nastere usoara si bb sanatos! PS: cand ar trebui sa se intample fericitul eveniment si la ce doctor mergi? Pupici, Andreea & [copil] Octaveatza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...