Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sfaturi pentru nasterea naturala


Recommended Posts

Felicitari Andreutza si sa-tzi traisca Octaveatza [flo]! Am citit povestea ta, si cred ca si alte zeci de povesti de pe forum, abia astept momentul in care sa ma pot lauda si eu cu fetitza mea! Pana la fericitul eveniment mai sunt cateva saptamani (daca ar fi sa ma iau dupa calendar), am depsit cu putin 36 de saptamani. Desi teoretic se poate intampla oricand de acum incolo! Cat despre doctor, merg la Radoi, despre care am citit si bune si rele pe forum, dar de care sunt multumita, cel putin decoamdata. Chiar voiam sa va intreb, am uterul foarte foarte contractat de vreo 2 zile, e normal asa ceva?! Il simt ore intregi gata sa "explodeze", dupa care am cateva minute de relaxare, si apoi o iau de la capat. Sa fie un semn de travaliu, mai ales ca e insotit si de dureri ca la ciclu si dureri de spate (dar durerile nu's foarte intense, si nici contractii nu am)? Sau e ceva normal in perioada asta? Mickyyy [gravi] 36 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mickyyy, durerile de care pomenesti sunt absolut normale pentru ultima luna de sarcina. Cand simti ca uterul este contractat, prea contractat, poti lua No-Spa...In ultima luna apar asa-zisele "contractii false", dar asta nu inseamna ca travaliul cel adevarat este aproape...Trebuie sa iei ceva mio-relaxante...No-Spa, Scopantil... Numai atunci cand ai contractii regulate, dupa ceas, inseamna ca a inceput travaliul. Eu nu am nascut natural, insa am avut o gramada de contractii false in ultima luna de sarcina...Eram pusa in garda de dr. sa nu ma panichez decat atunci cand devin regulate...Atunci se apropie nasterea. [pis]_Ella & [copil]Emma http://www.emmaandreea.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci de raspuns, pisi_ella, deja am inceput sa iau zilnic no-spa si scobutil, dar nu prea au efect [:(]. Hai ca mai am o intrebare....peste tot gasesc ce trebuie sa contina bagajul pentru spital, toata lumea povesteste cat au durat "formalitatile" de internare, dar aproape nimeni nu spune nimic despre actele de care ai nevoie atunci. Am inteles ca ar trebui o adeverinta de la serviciu ca platesti asigurarile sociale, dar oare e suficienta? Mickyyy [gravi] 36 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru internare ai nevoie de: 1.Carte de identitate (sau buletin) 2.Bilet de trimitere de la medicul de familie. 3.Dovada calitatii de asigurat(adeverinta de la servici ca s-a retinut si virat CASS). 4.Ceva maruntis pentru imprimate, vreo 10-20.000 lei (in functie de spital).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Mamico, Eu am nascut la Municipal acum 3 ani cu Dr. Badiu. Nu el m-a ajutat cel mai mult ci asistenta cu care am nascut: o tipa tanara, parca Mihaela o chema, super de treaba si foarte calma. Crede-ma ca nu mai stiam in acele momente nimic din ceea ce citisem (si te asigur ca citisem o gramada) din cauza durerilor si a emotiei. Eu imi cumparasem deja trusa de epidurala, dar tinand cont de faptul ca intr-o jum de ora de cand s-a rupt apa, dilatatia era de 10 cm, nu am mai facut nici o epidurala !!! Cel mai important este sa te concentrezi la ce-ti spune asistenta: cand zicea ea sa imping impingeam, cand spunea sa ma opresc asta faceam, fara sa cracnesc. Cred ca de aceea a mers totul repede. Deci, incearca sa te calmezi si mai ales sa nu intri in panica, vei reusi sigur sa nasti fara mari probleme. Erau acolo si mamici care se chinuisera ore intregi sa nasca (ma refer la faza de expulzie) si nu reuseau pentru ca in loc sa stea linistite si sa faca exact ce li se spunea, erau speriate si pierdusera controlul. Oricat de dureros va fi, sa te gandesti la bb ca, cu cat nasterea dureaza mai mult, cu atat se chinuie si el mai tare. Cu drag, Jeff NASTERE USOARA !!! melania
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...