Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

VA ROG MULT SFATURI !!!


Jeff

Recommended Posts

Buna fetelor, Sunt deprimata ca am ramas insarcinata si nu mai vreau un bb.Incurajati-ma voi ca eu nu mai am curaj deloc. Cred ca ma voi duce la Dr. Ples pt. chiuretaj prin aspirare. Ati auzit de Dr. Ples ? Sa am incredere? La voi cum a fost episodul asta cumplit? Daca nu-mi raspundeti voi cred ca ma ingrop mai tare...!!![q] Jeff disperata!!! melania
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Oh, Jeff! Intotdeauna mi-am spus ca decizia de a avea un copil este o problema intima a fiecarei femei, dar, pentru ca ai cerut un sfat, incerc si eu sa-ti dau unul, si asta doar pentru ca e vorba de viata unui copil. Sunt milioane de femei care se lupta din rasputeri sa conceapa un copil. Sunt altele, si mai curajoase, care se lupta si pentru un al doilea. Nu-ti poti inchipui ce inseamna aceasta lupta, ce implicatii are pe toate planurile si cat de greu este fiecare esec in parte. Eu am 36 de ani si am asteptat 9 ani sa am un copil. Dumnezeu mi-a ajutat si sunt insarcinata apeland la fertilizare in vitro. Si cu toate greutatile pe care le implica asta, cu toata varsta mea inaintata, sunt decisa sa mai incerc si pentru al doilea copil, nu vreau ca fetita mea sa nu aiba frati. Cred ca acum ar trebui sa te gandesti la copilul din tine la fel ca si la fetita pe care o ai si sa iei decizia care crezi tu ca e cea mai corecta si fireasca. Gandeste-te daca fiecare motiv in parte pentru care ai recurge la acest gest este mai puternic decat a refuza dreptul la viata al copilului tau... Iarta-ma daca te-am suparat! Dumnezeu sa te lumineze si sa-ti dea gandul bun! Anemona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jeff, si eu iti spun la fel, mai gandeste-te! Eu am deja o fetita si-mi mai doresc cel putin inca un bebe. Aminteste-ti cat e de minunat sa simti cum creste bebe in burtica ta, apoi cand sunt mici, mici cat sunt de dragalasi si inocenti. Ce placut este sa-i lipesti de tine si sa-i vezi cum iti zambesc. Sa vezi ce bine ii va fi fetitei cu un fratior sau o surioara. Hai, eu cred ca vei gasi puterea sa cresti doua sufletele! Stii doar ca e minunat, trebuie doar sa-ti imaginezi, ce minunatie ar fi sa ai doi copilasi! Dumnezeu sa-ti calauzeasca pasii! [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 5 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna acum in mod sigur esti confuza si bulversata. ia o foaie si-un pix, trage o linie si scrie intr-o parte motive ca sa-l lasi si in cealalta motive ca sa faci chiuretaj. Chiar, de ce nu-l vrei? Si eu cind am ramas insarcinata anul trecut primul gind asta a fost - ma duc sa scap de el. Sotul meu a fost cel care mi-a zis ca nu si acum am un BB de 4 luni - frumusel si super zimbaret. Asteptam raspuns dupa ce faci lista. Simona & BB Eugen http://community.webshots.com/user/simonabb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jeff, mai gindeste-te - nu respunde primului impuls. De ce sa nu-l vrei? Si eu am hotarit foarte recent ca vreau al doilea bb pentru ca nu stii pe unde ii arunca viata si cred ca e foarte bine sa fie macar doi frati. Si totusi pina eram nehotarita, daca se intimpla sa ramin gravida ma hotaram brusc sa-i fac un fratior lui Oti. Asculta ce spun fetele - MAI GINDESTE-TE! DORIS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jeff,draga,ceea ce simti tu e cam nedrept fata de sufletelul din burtica ta.Nu stiu ce virsta ai si daca mai ai copii iar cit despre partea financiara cred eu ca nu ar fi probleme,deci cam care ar fi motivele pt. care nu-ti doresti copilul?Cariera,banii,oboseala,kg in plus,etc.,ca nu-mi mai vine nici un motiv;sotul tau ce zice(vorba aia sunt soti care nici nu concep ideea de chiuretaj). Cum zice si Anemona,sunt atit de multe femei care isi doresc un copilas sau se chinuie enorm pina il au incit noi,cele fericite,ar trebui sa-i multumim Domnului insutit. Sa ma dau si pe mine ca un exemplu:anul asta implinesc 22 de ani,sunt casatorita de 2,am o fetita de 1 an si 3 luni si...sunt graviduta in 16 sapt.Am un sot iubaret care munceste pt.toata familia,o fetita fara de care nu as putea concepe viata mai departe si sufletul din burtica cu,care vorbim in fiecare zi.Iar cit despre partea financiara e ceva mai greu,dar ce nu faci pt.un copil. P.S.am postat la Zona artelor un subiect Jurnalulu unui copil nenascut,daca te ajuta,da o cautare si citeste. Sa te ajute Dumneyeu sa iei decizia corecta! [mamica]Teodorei[gravi]in 16 sapt. ana maria,DPN 15 august,dr.Mihaela Grigore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar de ce vrei sa faci asta? Oricat de greu ti-ar fii nu poti si nu au dreptul sa omori un suflet mic nevinovat! Iarta-ma poate par rautacioasa , dar puterea ta de decizie trebuia sa actioneze inainte de a creea o noua viata! Ca o paranteza, stateam odata la rand la un cabinet ginecologic, lao doctorita foarte renumita prin purtarea ei blajina cu femeile. In fata mea era la rand o tanara frumoasa, cu un aspect fizic deosebit, si parea stapana pe situatie.Eu atunci mergeam la controale repetate pentru tratament de a ramane insarcinata. A intrat tipa respectiva, si din pacate s-a auzit discutia dintre ea si medic.Vroia cu orice pret sa faca un avort , prin aspiratie. Doctora a intrebat-o de vreo 3 ori , de ce vrei sa faci asta? si esti sigura?Raspunsul venea inevitalul :Da vreau! Si s-a trecut la acea actiune criminala. A durat putin, si a iesit tanara dupa 20 de min. transfigurata ajutata de asistenta sa stea intinsa pe un pat, pana isi revine. Arata jalnic! Din acea frumusete nu ramasese pe chipul ei decat tristetea si crisparea. Stand acolo pe pat, se tot vaita: Ce am facut?De ce? Si poate in sinea ei se intreaba si acum! Am plecat de acolo golita sufleteste, dincolo de faptul ca eu imi doream mult un copil, si o alta femeie in fata mea,l-a cedat asa de usor, dar totodata inversunata ca nu voi face asta niciodata in viata mea. Poate m-am lungit prea tare, scuze pentru asta! Jeff, iti doresc sa iei o decizie cat mai buna! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna si bine ai venit. Din pacate nu te pot ajuta, in sensul ca nu am auzit de dr. Ples. Eu consider ca este strict decizia ta (a voastra, impreuna cu sotul). Eu nu am mai ramas gravida dupa ce am nascut, dar daca as ramane as face chiuretaj fara discutie (sotul meu e de aceeasi parere). Pentru noi un singur bb e suficient. Totusi gandeste-te bine, ar fi pacat sa ai remuscari sau probleme de constiinta atunci cand va fi prea tarziu. Eu am facut doua avorturi demult (ultimul acum 9 ani cred) si nu am nici un fel de remuscari. Atunci eram studenta, locuiam cu parintii, si nu as fi avut cum sa cresc un copil. Cred ca am facut bine, in sensul ca as fi chinuit un copil, nu as fi avut cum sa ii ofer o viata "normala". Mai ales acum, avand un copil si realizand clar ce presupune (afectiv si material) inteleg ca am facut bine atunci, nu as fi fost capabila atunci sa cresc un copil. Scuze ca m-am intins atata. Bafta in orice ai decide sa faci. Monica si Sorana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jeff, sa-ti spun de mine cand am ramas insarcinata am fost la fel de suparata, nu imi doream deloc un copil acum, insa nici prin cap nu mi-a trecut sa apelez la chiuretaj, cum sa omori un sufletel nevinovat?!? Asa ca am trecut peste supararea mea si am mers mai departe,am nascut un baietel frumos si scump pe care il iubesc la nebunie si as face orice pentru el, am uitat de tot si sunt fericita ca il am. Nici nu stii cat te schimba un bb mic si scump.Nici eu nu eram pregatita cu totul, insa niciodata nu cred ca o sa avem chiar tot ce ne trebuie , insa se mai fac si pe parcurs. Eu zic sa-l pastrezi, insa decizia iti apartine! Eu nu as face asta niciodata oricati copii as avea! Te pup si sa faci ceeace este bine pentru tine si bebe! http://community.webshots.com/user/monica1816 anda
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...