Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce inseamna, de fapt, religia mormona?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
fetelor, dragele mele, sincer.. poate ca povestirile in cauza sunt socante, dar, asa cum a spus si Lai, nu este o regula ca ele sa fie aplicabile tuturor familiilor de mormoni, indiferent unde sunt stabiliti… Nu ma tem, de ce sa nu recunosc? Vorbesc cu un barbat extrem de normal si de citit si in tot acest timp nu mi s-a intamplat vreodata sa-mi caut subiectele in comunicarea cu el, fiindca ele au venit intotdeauna singure.. Cu mult timp in urma am facut greseala sa-i pun o intrebare legata de asta, doar din ce auzisem referitor la poligamie si nu am fost tocmai inspirata, fiindca pe vremea aceea tot asa, vorbram din zvonuri si din ce mai prindeam pe ici pe colo.....el chiar a crezut ca glumesc, mi-a spus ca sunt o tipa desteapta, educata, chiar cred ca in familia lui s-ar practica asa ceva? Hmm…la vremea respectiva, fara sa stiu nimic, ascultam cam totul si cerneam mai putin.…am avut o perioada in care mi-a fost teama ca amandoi vom renunta, cum sa lamuresti simplu o problema ce pare complicata si care trebuie intoarsa pe toate partile, de la zeci de mii de km distanta, cum suntem noi? :)In fine, apele s-au linistit. Nu era cazul sa fac din tantar armasar.… Are, intr-adevar o familie foarte unita si se ajuta unii pe altii, este adevarat ca petrec toate sarbatorile impreuna si ca sunt foarte apropiati, insa sunt departe de multe din cele pe care le citesc eu aici. El nu este un tip foarte religios, nicidecum habotnic, nicidecum cu tendinte de a deveni mare preot sau mai stiu eu ce anume, legat strict de religie..el are credinta, asa cum avem toti si din fericire pentru mine, discutia noastra de demult, in care eu puneam intrebari aiurea fara sa ma fi documentat prea mult (ei, pe vremea aceea nu stiam ca exista o minune de astfel de site, in care sa pot veni si sa va cunosc si pe voi si sa va bat la cap:)), el a spus ca este dispus sa treaca la religia mea, daca asta m-ar linisti pe mine. N-am sa spun ca nu m-am simtit bine dar nu am insistat, am pus totul de-o parte pentru timpul potrivit. In fine, discutia nu am mai reluat-o, nu i-am gasit inca timpul, rostul il are, asa ca de data asta am sa stiu mai multe, ceea ce va reamintesc este ca parintii lui au fost anglicani si ca nu au fost nascuti in religia mormona.. si nici copiii. Trecerea lor la mormonism a aparut odata cu venirea in Australia, acum ..stati sa-mi amintesc, acum 15 ani...el venise deja, cu cinci ani mai devreme.. ca au intalnit pe drum pe cineva care sa-i fi convins, asta e alta problema deja, zic eu.. ……… well… In primul rand, ei sunt maori si sunt mandri de asta, tin mult la asta si respecta traditia si le place sa gateasca, printre altele, mancaruri tipice pt maori, dar traiesc foarte normal. Chiar si eu am invatat cateva cuvinte si expresii maori:) Si intr-adevar, se inteleg extraordinar, dar asta ma face sa spun: jos palaria! avand in vedere ca aici inca isi dau in cap parinti si copii, cel putin cand vine vorba de pamant, bani, case, etc, ceea ce este inadmisibil in anii in care traim. …… Cat despre Craciun, cred ca dupa cele ce am citit aici, ei isi sarbatoresc Craciunul dupa credinta maori, fiindca stiu sigur ca au sarbatorit totul cu doua saptamani inainte de Craciunul nostru. Asta trebuie sa aflu, ce si cum..:) si va spun si voua. Pana una alta, nu tot ce citesc suna rau, insa unele chestii stiu sigur ca eu nu le-as accepta, asa ca nu-mi fac probleme, mi-e draga religia mea si nu ma ingradeste in nici un fel, nu-mi impune absolut nimic astfel incat sa vreau sa schimb ceva.. Poate ca exprimarea mea nu este cea mai buna fiindca inca trebuie sa ma documentez si recunosc ca nu am avut timp sa intru sa ma plimb pe toate site-urile pe care voi mi le-ati indicat, dar am sa incerc sa citesc tot, cu siguranta, cu cat mai mult, cu atat mai bine, fara ca asta sa afecteze in vreun fel sau altul legatura mea cu el. Inca o data, multumiri tuturor! Mai vorbim, dragele mele. Imi trebuie putin timp sa citesc cat mai multe si dupa aceea iarasi intreb, ok?:) Cat despre noutatile pe care am sa le aflu, la randu-mi, indiferent cat si cand, va tin la curent:) Promit! Carmen H
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok, ma bucur ca ai gasit-o utila. Poate ca ei sint oameni draguti, educati, fara intentii rele, nimeni nu contesta acest lucru. E insa bine sa vezi si cealaltt fata a monedei, ca sa spun asa, si sa analizezi in functie de valorile la care tu tii, daca asa simti. Din ce am citit eu religia mormona are si anumite excese si aberatii, pe linga faptul ca cel care a infiintat-o mie mi se pare un mare sarlatan. Poate ca el iti respecta credinta si traditiile tale la inceput, dar intre doi oameni cu conceptii religioase diferite e imposibil sa nu apara probleme. Iar daca nu faci o astfel de alegere din convingere, din toata inima, nu are cum sa-ti fie bine. Iar daca esti crestin, cu atit mai mult nu imi pot imagina cum ai putea schimba asta cu ceva care pare ca e adevarat dar nu este. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, insa eu cred de fapt aici e adevarata problema. Iti doresc numai bine si sa faci alegeri intelepte! Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, Ma intreb daca tu ai citit raspunsurile mele.. Am sa spicuiesc numai putin, foarte putin, atat cat sa raspund intrebarilor pe care tu nu le-ai pus. 1.El nu este mormon convins.In primul rand, ca maori, respecta traditiile maori. 2. Eu ma interesez pentru ca trebuie sa stiu si pentru ca vreau sa fiu bine pregatita pentru o comunicare argumentata.. 3. Eu nu am sa renunt niciodata la religia mea iar el este dispus sa devina ortodox..dar asta vom discuta la momentul potrivit. 4. De acord cu tine:si mie tipul mi se pare un mare sarlatan.Insa este problema lui, probabil ca oamenii slabi cad repede in plasa... 5. nu te mai bat la cap, fiindca sunt pe fuga, dar mai trec pe aici.inca o data, multumiri pt promptitudinea informatiei. Carmen H
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, am citit ce ai scris tu. Raspunsul meu nu se adresa neaparat pentru cazul lui, era mai general adica vreau sa spun ca intre credinta si religie e o mare diferenta, daca intelegi ce vreau sa spun. Formele sint puse de oameni, esenta trebuie sa fie cea corecta si adevarata. Majoritatea oamenilor isi mostenesc religia, ca sa spun asa, si nu isi mai pun alte intrebari pe parcursul vietii, daca e buna sau nu, daca este adevarata sau nu, nu mai ceceteaza sa afle mai mult, sa gaseasca de fapt credinta in singurul Dumnezeu adevarat. Sint si mormoni care sint mormoni doar cu numele, deci nu inseamna ca neparat sint si practicanti, desi termenul practicant mie nu-mi place, ori esti credincios ori nu. Stiu ca cei care traiesc in statul Utah sint mai conservatori, cum a explicat si lai. Anul trecut era pe forum o fata din America maritata cu un mormon, si care spunea ca nu era mormon convins, dar frecventa cercurile lor. Asta nu inseamna ca multi dintre ei nu sint oameni draguti si placuti. Cred ca ai inteles de fapt ce am vrut sa spun. Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult, Ioana, si da, am inteles exact ceea ce tu ai vrut sa spui. Stiu ca multi dintre noi mergem inainte si nu ne analizam prea mult si mai stiu ca intr-adevar, credinta o simti in tine, o ai sau nu, indiferent de religia in care ai fost nascut, crescut sau adoptat la. Iti doresc un weekend placut si toate cele bune. Carmen H
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
quote:
Originally posted by Andrada34
Cred ca este timpul sa declaram subiectul inchis..Lamuririle au venit. Macar acum, datorita tuturor celor care au trecut pe aici si mi-au dat o mana de ajutor, stiu despre ce este vorba.Multumiri. Andrada34
OK.subiect inchis.[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...