Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de noiembrie-decembrie 2004


Recommended Posts

fetele felicitari!! [flo][flo][flo][flo] ma bucur asa mult sa citesc ca-mi aduc si eu aminte cum ma simteam inainte de a merge la dok si a-mi confirma mult asteptata sarcina. daca-mi permiteti, am sa va vizitez din cand in cand si mi-ar placea sa va ajut cu sfaturi. Try, mamico, fii optimista, ce-i asta cu sarcina oprita din evolutie?? daca nu ai simptome, asta nu inseamna ca trebuie sa gandesti asa. eu zic ca e timpul sa te bucuri, si daca mergi la control regulat...sa n-ai temeri, ok? si inca ceva: eu nu am avut greturi deloc. nici dureri, nimic, nimic! nici un simptom de sarcina (doar rusii care tot amanau sa vina)!! BB creste, mai greu (ca e prima sarcina) dar m-a asigurat dok ca e in limite normale. ce va sfatuiesc pe toate: mergeti la dok sa va dea intaritoare.Eu am primit acid folic din prima luna si vitamina E, iar de 2 sapt iau si magneb6. poate ca unora va va prescrie medicul prenatale...nu va ingrijorati:)) fiecare organism reactioneaza altfel. mai trageti cu ochiul la colegele mai mari!! [pup] pe toate Maria [gravi] DPN 1 septembrie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 122
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna! Felicitari celor care sunt [gravi]! Sper sa fiu si eu mamica in noiembrie. U.M. a fost pe 28 ian. Avand in vedere antecedentele (2 sarcini oprite in evolutie) am fost de saptamana trecuta la medic dar sarcina este inca cu semnul intrebarii. La ecograf nu s-a vazut mai nimic iar testul de sarcina pe care l-am facut la spital era slab pozitiv. Nici nu mai stiu cate teste am facut saptamana trecuta care au iesit pozitive (este adevarat ca a doua linie nu avea aceeasi intensitate ca prima). Medicul mi-a zis ca testele pe care le-am facut nu sunt concludente. Saptamana aceasta am mai facut unul si a iesit clar pozitiv. Eu de saptamana trecuta de cand am fost la medic iau utrogestan 4/zi si acid folic. Maine merg iar la ecograf sa-mi confirme sarcina. Va pup pe toate si va doresc sarcini usoare. Gioni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa auzim de cat mai multe burtici !!! Pe mine ma cam doare capushorul de 3 zile, asta e....Beau multe ceaiuri, mananc cam 5 portocale pe zi...pe langa mancare.Cam atat. Try: cum sa scriu la semnatura? saptamana 6 ( de sarcina) sau saptamana 4 ( de bebe? ) ( hai ca mai am putin si trec in saptamana 5) Da-i Doamne sa fie bebe sanatos la toate gravidutzele! Carmen http://community.webshots.com/user/camys_2000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari mamici cu burtici! Draga Try multumesc pt admiratie, dar uneori am senzatia ca este numai de fatada. Uneori imi este f greu, alteori parca nici nu a fost decat un vis. Sper sa fie bine cat mai repede. Din pacate Neda este la al doilea esec. Poate din cauza asta este asa de pesimista. Sper sa mai creasca nr. viitoarelor mamici de pe forumul vostru, caci intradevar sunteti cam putine! Sper sa fiti sanatoase si voinice si cat mai mult voioase! Bafta fetelor si va mai vizitez cat mai curand! Betina Betilina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, azi am fost la ginecolog, dar mare lucru nu s-a intamplat. Mi-a dat sa iau progesteron (81 mg/zi) supozitor cate unul pe zi in fiecare seara si mi-a mai dat sa iau si aspirina, dar nu de-aia clasica cu care suntem noi obisnuiti, e “Coated daily low dose Aspirin”, am inteles ca se mai numeste si baby aspirin. O sa fac niste sapaturi pe internet sa vad “cu ce se mananca” baby aspirina asta. Nu prea as inclina s-o iau, nu prea vad ce bine ar putea sa-mi faca. Nu cred ca poate face vreo diferenta in sarcina mea sau in sanatatea bebelusului. Mi-au luat si 3 “sticle” de sange. Or sa-mi iasa o parte din rezultate peste 2-3 zile si restul peste 3 sapt. De eco nu putea fi vorba, cum mi-am imaginat, pentru ca la “varsta” asta, bebe se poate sa nu aiba nici macar inimioara formata (am inteles ca se formeaza in a 25-a zi de la conceptie, eu sunt in a 23-a). Ramane pe data viitoare. Mi-a mai facut programare peste 3 sapt., o sa avem 8 sapt atunci. De-abia astept sa-l vedem pe bebe la eco, sa vad eu cum bate inimioara aia mica si scumpa. Vitamine Materna iau din a 3-a zi dupa ovulatie cand mi-am dat seama ca sunt sanse mari sa fie bebe. Ele au in compozitie si acid folic. Nu uitati, vitaminele astea le puteti lua si singure, nu trebuie neaparat sa vi le recomande medicul, oricum nu va face nimeni teste speciale ca sa vada de ce cantitati de vitamine are nevoie corpul fiecarei in parte. Sunt probabil cateva contraindicatii, dar alea le puteti citi si singurele pe prospect. E adevarat ca si medicii sunt impartiti in 2 tabere, unii care le recomanda si altii care nu si pana la urma e pura intamplare la ce categorie de medic nimeriti din cele 2. Pana la urma ramane la latitudinea voastra, daca credeti ca e necesar sa le luati, daca nu, nu. Camys si restul fetelor, eu zic ca e mai bine sa puneti varsta sarcinii nu a bebeului, oricum pe asta o iau in considerare si medicii si in functie de asta se stabileste si data probabila a nasterii. Durerile de cap pot avea ca si cauza oscilatia tensiunii. Maria, nu-s pesimista, am doar o teama ca povestea de anul trecut sa nu se repete si intr-un fel vreau sa fiu pregatita emotional sa fac fata, nu vreau usa ma ia ca din oala cum s-a intamplat anul trecut. Pana nu voi trece de 14 sapt., voi ramane cu aceasta teama, dupa parerea mea absolute normala. Am sentimental ca totul o sa fie ok de data asta, dar… undeva e o retinere ce nu ma lasa sa ma bucur pe deplin. Vreau sa ma vad trecuta parleazul… Gioni, felicitari, esti sigur insarcinata. Medicii sunt precauti, de-aia nu dau verdicte 100% pana nu folosesc metode 100%. Nu da bine sa te anunte un medic ca esti insarcinata si in final sa se dovedeasca ca nu e asa. Mai bine isi pastreaza o rezerva, e normal sa reactioneze asa. Mersi frumos, ochinegri, te asteptam la botez. Betilina, stii de ce sunt atat de putine mamici pana acum? Ca februarie prin definitie e cea mai putin productiva luna a anului, economia inregistreaza cel mai mic nivel in feb, vanzarile cele mai mici sunt in ian-feb dupa ce trece febra sarbatorilor. Si de-aia cred ca si aspirantele noastre sunt mai lenese si taticii mai obositi, de-aia nu-s multe fete inca la subiectul nostru. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 5 sapt. si 2 zile DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by try
Fetelor, azi am fost la ginecolog, dar mare lucru nu s-a intamplat. Mi-a dat sa iau progesteron (81 mg/zi) supozitor cate unul pe zi in fiecare seara si mi-a mai dat sa iau si aspirina, dar nu de-aia clasica cu care suntem noi obisnuiti, e “Coated daily low dose Aspirin”, am inteles ca se mai numeste si baby aspirin.
Try, felicitari de sarcina. Eu sunt la mamici de octombrie 2004, dar imi mai arunc cate un ochi si pe aici. Vroiam sa te intreb unde vei naste in Toronto? Eu l-am nascut pe Alex in Scarborough, la Centennary Hospital. Si eu am luat progesteron supozitoare de cate 2 ori pe zi in primele 3 luni. La 8 saptamani am vazut inimioara lui Alex ce batea vioaie tare. Sa stii ca ecografii in timpul sarcinii nu se fac ca in Ro, imi amintesc ca nu am facut decat 3, pe toata durta sarcinii. Ultima am facut-o in ziua in care am nascut, ca eram depasita de 40 de saptamani. Cred ca voi naste tot in Toronto si pe al 2lea. Ramane de vazut daca acelasi doctor o sa ma primeasca ca pacient, daca voi fii prea inaintata in sarcina. Numai bine si sa avem bebei sanatosi. Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Garofitza, propabil c-o sa nasc la Toronto East York Hospital sau Coxwell Hospital cum ii mai zice. E la 2 statii de metrou de mine. Am cautat ceva aproape, in rest cred ca nu mai conteaza asa mult. Oricum conditiile sunt mult diferite de Ro, deci dupa parerea mea e OK sa nasti oriunde. Am auzit ca cei de la Mount Sinai Hospital, in downtown sunt foate buni profesionisti. Acol ose fac de fapt si foarte multe cercetari in domeniul prenatal si natal. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 5 sapt. si 5 zile DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Bafta multa celor care asteapta rezultate si sarcini usoare si copii sanatosi celor care stiu deja rezultatele. Eu sunt inca in asteptari, dar nu stiu cat mai am rabdare, cred ca o sa imi fac un test. UM a fost pe 11 feb dar eu am simtome aproape zilnic si de cateva ori pe zi, greturi. Mai am si niste dureri prin burta, uneori ca la "rusi" alteori necunoscute inca de mine. Mai am o sapt pana trebuie sa vina (da Doamne sa nu vina) rusii. Dar am vazut aici pe dc ca unele au aflat inainte de 4 sapt. Cred ca o sa incerc si eu mai devreme. Nu mai suport asteptarea asta. Sotul meu zice ca sigur e cu "ochi" [bibe]. Adevarul este ca si data trecuta a fost din prima incercare, numai ca nu a fost sa fie cu noroc, a fost oprita in evolutie. Ca si tie Try, imi este teama. Incerc insa sa stau linistita, nervii si emotiile nu ne fac bine, iar data trecuta am avut o perioada stresanta chiar inainte sa aflu ca sunt insarcinata, dar eu eram.[bang] Cateodata ma invinuiesc, caci poate eu sunt de vina, dar alta data ma gandesc ca poate asa a fost sa fie, ca poate nu era normal daca nu a reusit sa treaca de perioada critica. Cel mai bine este sa gandim pozitiv. Acum nu vom avea probleme. Am citit pe aici ca daca ai greturi multe inseamna ca ai fetita. Eu nu ma gandesc decat sa fie sanatos, fie fetita fie baiat. Doar ca daca la fetite ai greturi mai multe poate asa se explica greturile mele inaintate la o asa varsta mica a sarcinii. Fetelor care sunteti la a doua sarcina, puteti sa ma sfatuiti? Va multumesc anticipat. Stiu ca simtomele nu sunt identice la fiecare femeie, dar la cateva pot coincide. Maine o sa ma duc sa cumpar un test. Ma "omoara" asteptarea asta. Acid folic si fier mie mi-a dat sa iau 1 luna inainte timp de 1 luna, urmeaza sa mai imi dea dupa cateva saptamani. De asemenea alt dr mi-a zis sa iau Utrogestan, dar dr mea mi-a zis sa nu iau, sa raman si apoi vedem ce facem. Va las acum, caci am umplut prea mult spatiu. Bafta inca o data si felicitari fericitelor viitoare mamici. Sper sa ma alatur si eu titulaturii voastre si sa ne strangem mai multe. Cred ca nu suntem prea multe si pentru ca varsta este prea micuta. Tina cea plina de speranta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...