Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de noiembrie-decembrie 2004


Recommended Posts

Buna Printess si bine ai venit printre noi. Ma bucur ca se ingroasha randurile la mamici de noiembrie decembrie!!! Bebelusha mea [:D] a implinit ieri 4 saptamani! Eu sunt racita de 3 zile si e greu, pentru ca nu pot lua nici o pastila, decat ceaiuri, lapte... Apropo, voi ce leacuri babesti mai stiti pentru raceli?? Va pup! Carmen http://community.webshots.com/user/camys_2000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 122
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor. Felicitari nou-venitelor.[8D]In sfirsit am fost la medic si de data asta n-a mai avut nici un dubiu.Ghemotocul din burtica are 2,5 cm - 7 saptamini de la UM.[cool] Trebuie sa merg sa fac analize la medicul de familie. Voua v-a prescris ginecologul vitamine sau altceva?Mie nu mi-a zis nimic si am si uitat sa-l intreb,din pacate. Pentru mine a inceput perioada greturilor(de citeva zile)[q];nu prea mai am pofta de nimic.Greturile de dimineata tin de fapt toata ziua.Sper ca n-o sa ma tina asa toata sarcina. Voi ce mai faceti?Cum va simtiti? Ela2001 - 7 saptamini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tina, draga mea, esti sigur insarcinata. Ia-ti un test si-ai sa vezi ca iese pozitiv, chiar daca o sa fie a doua liniuta foarte pala. Dupa du-te si ia-ti acid folic si continua sa-l iei pana la 3 luni. Nu trebuie sa-ti spuna neaparat el sa iei. Daca vrei, poti incepe sa iei vitamine prenatale, ele au in compozitie automat si acid folic, in cantitatea care trebuie. In felul asta impaci si capra si varza. Orice farmacista ar trebui sa fie in stare sa-ti indice ce sa iei. Cu progesteronul e bine sa astepti pana te vede medicul tau, dar vitaminele poti sa incepi sa le iei si singura. Sunt special create pentru femei insarcinate. Printess2, felicitati, esti tare buimacita. Dezmeticeste-te bine si hai cu noi in hora. Camys, ceai cu lamaie si cu miere. Daca poti amesteca o jumatate de borcan de miere cu 2-3 lamai taiate bucatele (curatate de coaja ca si portocalele). Ia de 2-3 ori pe zi cate o lingurita din chestia asta si nu manca macar o jumatate de ora dupa ca sa isi fac efectul si pe gat. Poti sa iei dupa masa ca sa-ti fie mai usor. Ai grija, nu bai fierbinti. Eventual poti sa-ti faci baie fierbinte numai la picioare si pune si 1-2 pumni de sare. Laptele eu stiam ca nu-i bum la raceala, mai ales daca te doare si-n gat. Poti inlocui necesaru lde calciu mancand branza si cascaval in loc sa bei lapte. Lichide cat mai multe, supa calda din belsug. Altceva nu mai stiu... De ce nu ti-ai pus inca nr. de sapt. la semnatura?!?!? Ela si pe mine m-au apucat greturile. N-am crezut c-o sa ajung sa le simt. Aveam senzatia ca e usunt tipul de graviduta fara astfel de simptome. De vreo 5 zile tot am, iar de vreo 3 e mai nasol. Nu sunt foarte puternice, dar atat cat sa-mi taie pofta de mancare (chiar daca am senzatie de foame in stomac) si se amplifica mai degraba seara. Cat timp manac nu o mai simt, dar apoi apare iar. Si mirosul de prajit a inceput sa ma deranjeze. Azi dimineata am si vomat, dar n-am avut ce ca inca nu mancasem nimic, nu-mi luasesem nici macar prenatalele. E posibil ca greata sa fie provocata sau amplificata de progesteron? Ieri am facut 6 sapt. de al UM, suntem tare mandrii.... Azi e prima zi din sapt. a saptea. Am ajuns sa tai zilele din calendar ca parnaiasii din inchisoare...[:D] "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 6 sapt. DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fericitelor. Testul de duminica a iesit negativ [bang]. Nu stiu ce sa cred, chiar sa nu poata citi testul inainte de ziua in care trebuie sa vina rusii. Totusi am niste stari de voma, inca nu am [vom], dar ma simt destul de rau in anumite momente, si nu dimineata doar in mijlocul zilei si seara. Astazi, m-a durut burtica de parca mancasem prea mult, dar nu balonare, pur si simplu stomac plin si parca nu ma lasa sa respir. Dar de mancat decat iaurt dimineata si apoi o prajitura. Deh, doar a fost ziua noastra. Sa dea Dumnezeu sa ai gura, pardon mana "aurita" Try, caci tare as vrea sa fiu insarcinata, mi-am pus atatea sperante. Am urmarit in seara asta un serial pe Discovery despre corpul omenesc, privind nasterea, nu l-am vazut chiar pe tot, l-am prins cam la sfarsit, dar a fost interesant. Cum se naste minunea, cum sunt toate create si aranjate pe masura. M-a impresionat mult. Asa cum am scris intr-un alt topic, vreau si eu o minune din asta. Observ ca au mai venit viitoare mamici, bine ati venit. Voi cum va simtiti? Eu data trecuta nu am avut simtome decat in saptamana dinainte de data cand trebuia sa imi vina rusii. Acum e cu totul diferit, parca prea repede au navalit simtomele. A, inca ceva, si voi aveti stari de nervozitate. Ma chinuiesc sa fiu calma si abia daca reusesc, orice ma enerveaza. Stiu ca aceste simtome sunt si inainte de rusi, dar mie imi apareau foarte rar, de ce tocmai acum? Poate si asteptarea asta? Si durerile de cap ma cam supara, dar astea cred ca nu sunt bune. Oricum nu am luat nici un fel de pastila. Daca totul este asa cum imi doresc sunt asteptata de dr pe 22, sa imi faca eco, atunci cred ca imi va prescrie in continuare acid folic sau altceva, dar deocamdata astept. Oricum sambata ar trebui sa imi vina, atunci voi afla sigur raspunsul. Va pup si va urez sarcini usoare si bebei sanatosi. Tineti-mi pumnii. Tina cea plina de speranta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Primiti intariri la mamici de noiembrie? In cazul meu este al doilea bebe, mai avem o fetita de 2 ani si 4 luni si am zis ca acum e momentul sa-i "producem" un fratior (sau o surioara ?).Spre deosebire de prima data cand am reusit sa raman insarcinata abia dupa 9 luni de incercari, acum dupa 3 luni am reusit, chiar nu ne asteptam sa izbandim asa de repede. Data nasterii va fi probabil in jur de 7-8 nov, adica inca un scorpion in familie (fetita mea e nascuta pe 17 nov!).Oricum am sentimente destul de amestecate, realizez ca va fi destul de greu cu 2 copii, dar speram ca ne vom descurca, sanatosi sa fim. La prima sarcina, desi a fost fetita , nu am avut greturi deloc,si nici alte probleme, doar spaime cat cuprinde (deh, ipohondria!) .Sa vedem cum va fi acum. Va doresc tuturor o sarcina usoara, si ne mai auzim pe aici. Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toata lumea. Eu sunt 7 zile in medical, ptr raceala asta care ma enerveaza...tusesc pana mi se intoarce stomacul pe dos, de aceea azi m-a incercat prima voma[:D] Asa: am facut o injectie cu Gravibinon, iau acid folic, vit E si Alilestrenol. Dureri nu am delok nici acum...decat de sani. Voi cum mai sunteti?? Carmen http://community.webshots.com/user/camys_2000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoleo, Printes, te rog mult de tot nu mai lua paracetamol !!!!! E interzis, nici aspirina...doar algocalmin poti lua unul pe zi! Io am intrebat farmacista si mi-a dat niste medicamente 100 % naturale facute de laboratoarele BOIRON din Paris: sirop de tuse Stodal , ceva de supt numit Coryzalia, vitamina C ( Ascovit) si frectie cu carmol. Sper sa nu fi luat mult paracetamol. ca si eu am luat o juma de pastila cand nu stiam ca nu am voie! Te pup ! Carmen http://community.webshots.com/user/camys_2000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tina, sa inteleg ca daca trebuie sa-ti vina sambata, iar tu ai facut testul duminica, adica aproape o sapt. mai devreme. Adica ai facut testul cam la 8-9 zile de la ov. E cam devreme. Testele astea au si ele limitele lor. Am crezut ca esti mai aproape de "momentul adevarului". Asteapta pana sambata, nu stiu daca are sens sa mai dai banii pe un nou test. Daca insa nerabdarea te roade, mai fa unul cam pe joi-vineri, dar nu e obligatoriu sa iasa pozitiv. Faptul ca testul a iesit negativ duminica, nu face altceva decat sa-ti mai dea sperante ca poate bebe e totusi acolo. Stiu cum e si cu sperantele astea naruite de venirea ciclului, dar speram sa nu fie cazul tau. Te-ai infipt prea tare la categoria noastra ca sa ne parasesti asa usor. Noi iti tinem pumnii. pe mine au inceput sa ma viziteze cam des starile astea de greata. Ieri am fost asa toata ziua. Nu mai suport mancarea gatita si nu am nici o pofta de mancare. Mananc ca stiu ca trebuie. Fructe, legume proaspete si biscuiti sunt singurele pe care le mananc fara probleme. Dar am o problema cu gingiile de vreo 3-4 zile, la maselele de minte din partea de jos mi s-au umflat gingiile si sunt foarte sensibile. Mi-a crescut gingia pana a acoperit un colt din masea. Ma deranjeaza cumplit cand mananc, iar de aseara am vazut ca s-a extins si la amigdale. Pe dreapta e mai rau ca pe stanga. Si la gingie si la amigdala. Cand apas pe amigdale ma dor si ele. Nu stiu ce sa fac. Sa-mi fac probleme sau nu? "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 6 sapt. DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...