Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de noiembrie-decembrie 2004


Recommended Posts

  • Răspunsuri 122
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Iertati-ma fetele dragutele ca ma bag si eu ca musca-n lapte dar mai citesc ce scrieti si voi si am intrat doar s-o linistesc pe Printess:pana acum am reusit sa racesc de 2 ori,o data in luna a 2a de sarcina si inca o data zilele trecute,si singurul medicament care mi-a fost recomandat de catre 2 medici a fost PARACETAMOLUL simplu,sau Panadol.Alte variante;efferalgan dar in nici un caz aspirina(doar din aceea pt copii si in doza ffff mica),si nici algocalminul.Deci daca nu iei mai mult de 3/zi si nu abuzezi sa stii ca e ok,doar n-o sa stai sa faci febra ca atunci e mai rau!Incearca cu multe ceaiuri caldute nu fierbinti,cu suculete naturale din portocale,gref,lamai si pt gat gargara cu sare. Si nu te speria ca e ok!!O sa fiti amandoi bine,si tu si puiul tau. Iar pt restul fetelor [gravi] sarcini usoare fara greturi si probleme. Adina cu [baietel] Alexandru 21 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Si eu stiam ca Paracetamolul in cantitati limitate nu prezinta nici un risc, asa ca , draga Printess, nu cred ca e cazul sa-ti faci probleme. In legatura cu varsta sarcinii: in cazul tau, 3 saptamani reprezinta varsta fatului , iar varsta sarcinii este de 5 saptamani (calculate de la data UM); Camys, cum mai stai cu raceala? sper ca esti mai bine; si fetita mea a fost un pic racita, dar eu vad ca am scapat pana acum. La mine UM a fost pe 14 ianuarie, dar ovulatia a fost abia pe 17 februarie (mie mi se mai intampla o data la cateva luni sa am oarece dereglari de ciclu), asa ca bebe are 3 saptamani, iar sarcina, calculata dupa metodele clasice ar avea 5 saptamani.Deocamdata iau numai acid folic, iar la medic cred ca voi ajunge in vreo 2 saptamani, ca sa se vada ceva si la eco. Numai bine Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ti-a iesit 3 sapt. pentru ca iti calculeaza varsta fatului, nu cea a sarcinii (5 sapt. la tine). Varsta sarcinii e perioada de timp scursa din prima zi a ultimei menstruatii si pana in prezent. Varsta fatului este din momentul conceptiei pana in prezent. Cand nu stii cand a fost ovualtia, atunci se considera generic ca fatul are varsta sarcinii minus 2 sapt. nu inteleg de ce nu va calcualti singure varsta sarcinii. Luati un pic calendaru' pe picioare si calculati cate zile au trecut de la ultima mentruatie (prima zi a acesteia), asa vedeti cate sapt. aveti. La prima zi a UM dac aadaugati 240 de zile o sa va aflati si data probabila a nasterii (DNP-ul). Credeti ca calculatoarele alea sunt soficticate? Nu e doar o simpla formula matematica bazata pe adunari si scaderi. De regula cand te intreaba cineva cat ai nu spui varsta fatului, ci varsta sarcinii. Asta e si primul lucru pe care te inrteaba un medic cand ii spui ca tu crezi ca esti insarcinata "Cand a fost ultima menstruatie?". Aseara n-am mai avut asa greturi mari si nici azi dimineata parca n-a mai fost asa rau. Profit de ocazie si mananc un pic de felul doi facut de sotiorul meu drept cadou de 8 Martie. Si mi-a trecut si durerea de gingie pe partea stanga. Pe dreapta inca ma mai doare, dar... o sa treaca ea. Da' vad ca sunteti tare puturoase, a ajuns subiectul nostru pe pagina a treia... "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 6 sapt. DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari,viitoare mamici si bine v-am gasit! Sint aspiranta la titlul de mamica de sase ani si... , se pare ca minunea este pe cale sa se confirme zilele acestea. Mi-as fi dorit sa va pot spune cu siguranta ca ma voi alatura voua, dar nu disper si va rog, tineti-mi un loc cald langa voi. Pe scurt : am ovare micropolichistice si cicluri anovulatorii, am facut stimulari, monitorizari si inseminari ( cea din luna februarie a opta la numar). A doua inseminare (acum doi ani) a reusit, dar, din nefericire, sarcina s-a oprit in evolutie la noua saptamani. Si de atunci tot sper si sper... UM a fost pe 6 Feb si IA pe 24 Feb. Am facut pana acum sase teste de sarcina; pe toate apare si a doua liniuta, pe unele teste mai palida, pe altele mai intensa, dar pe nici unul cea de-a doua linie nu este la fel de colorata ca prima. Pana nu aud confirmarea unui medic si ca totul este OK, nu ma pot bucura. Tineti-mi pumnii!!! Va pup si ma bucur sa sunteti aici! Hena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hena, pe testele de sarcina scrie ca a doua liniuta nu e musai sa fie la fel de intensa ca prima. La 6 teste pozitive chiar poti sa fii sigura ca esti graviduta. Felicitari si sarcina usoara! Cu drag, Irina, burtica cu baietel 26+ saptamani (DPN 9 iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]Buna mamicilor de ce e asa liniste aici cred ca sunteti obosite, eu una inca nu sunt obosita inca am multa energie, doar ca sunt sensibila la mirosuri[:)]. Voi cum o mai duceti? Ce e nou? Dormiti mult? oooooo sa nu uit ma dor sanii normal asta cred ca a fost din prima zi[;)]cam asta am eu la ora actuala. Ok va pupik pt acum si hai sa conversam mai mult[:D] Princess[gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor ! Hena, cu sigurantza te asteptam langa noi! Sunt invidioasa ca tu ai facut 6 teste...eu am facut doar 5 [:D]. Eu saptamana asta sunt slab activa, pentru ca stau acasa si nu prea am chef sa ies de sub paturica...of oofff ! Va pup ! Carmen http://community.webshots.com/user/camys_2000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...