Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de noiembrie-decembrie 2004


Recommended Posts

Buna fetelor! Felicitari viitoarelor mamici! Si eu am ramas insarcinata, am avut UM pe 22 ianuarie 2004 si dupa calcule o sa nasc la inceputul lui noiembrie. In legatura cu simtomele: ma dor sanii, au mai crescu ceva, mi-e grata toata ziua (dar numai greata, pot sa mananc aproape orice fara probleme) si cam atat. Iar despre testul de sarcina abia la doilea a iesit pozitiv, dupa aproximativ doua saptamani dupa ce mi-a intarziat ciclul. Stiam ca sunt insarcinata ca imi era greata, sanii ma dureau, nu imi venise ciclul si cu toate astea testul a iesit destul de tarziu pozitiv. Pana acum nu am fost decat la medicul de familie, iar maine ma voi duce si la medicul ginecolog. Sa vedem ce parare are si ce analize mai imi spune ca trebuie sa fac. Abia astept sa fac ecografia! Urmeaza sa-mi fac analizele la sange si urina joi de dimineata... [?] Am o intrebare pentru voi, apropos de medicul ginecolog, a auzit cineva ceva despre doctorita Dima Cornelia (cred ca asta este prenumele ei) de la Polizu? Maine ma voi duce la ea si voiam sa aflu o parere despre ea si despre spitalul Polizu (ca poate stiti vreuna din voi mai multe decat mine). [gravi] Aveti grija de voi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 122
  • Creat
  • Ultimul răspuns
`neata!!! Azi am facut si un al doilea tet si a iesit la fel de pozitiv ca primul !!![cheers][gravi]
Pt. Hannen: Eu nu stiu in cate sapt. sunt (ultima mens. a fost pe 17 feb. ) deci,cand ar trebui sa ma duc la doctor?[medic] Eu as vrea cam pe la inceputul sapt. viitoare...dupa spusele tale este cam devreme ,tu,ce zici????[hopsieu] Si inca ceva(scuze ,pt. atatea intrebari[flo]) ,ce sa fac...sa iau si eu acid folic??? Cum se numeste in japoneza si cum sa-l iau???? Te rog ,raspunde-mi si mie ca nu stiu nimic si nici n-am pe cine intreba[dual]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madachan, nu e o urgentza acum sa iei acid folic, poti astepta pana saptamana viitoare cand mergi la medic, nu va fi tarziu atunci. ca o masura de sigurantza poti manca multe portocale, care se spune ca, contzin acid folic. Carmen [gravi] DNP 31 octombrie http://community.webshots.com/user/camys_2000
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Carmen cauzele care pot provoca oprirea in evolutie a sarcinii sunt multe. Eu la primele doua sarcini am avut alt medic (de la Maternitatea Bucur). La prima sarcina mi s-a spus ca se intampla destul de des si nu mi-a dat sa fac nici o investigatie iar la a doua cand am intrebat de ce s-a intamplat nu mi s-a dat nici un raspuns: m-au trimis sa fac analize genetice. La a doua sarcina la ecografie mi-au descoperit ca nu era embrion, ecografie facuta dupa a doua vizita la doctor. Asa ca am decis sa schimb medicul. In urma chiuretajului de la a doua sarcina am avut o rana pe col (nu mi-a spus nimic despre asta, cu toaate ca am mai fost la 2 controale si i-am tot spus ca este ceva acolo ce ma deranjeaza. Asa ca am mers la alt medic, la primul control mi-a descoperit rana, care se si infestase; dupa o luna de tratament am facut cauterizare, si in doua luni era OK. Am facut si o serie de analize la Cantacuzino si la Parhon analizele genetice (de fapt se face cariotipul) si toate au iesit OK! Medicul mi-a spus ca este posibil sa fie o insuficienta de corp galben in primele luni si asta determina embrionul sa se opreasca in evolutie. Asa ca imediat cum am banuit ca sunt insarcinata m-am dus si mi-a dat tratament utrogestan in prima faza 4/zi iar peste 2 saptamani, cand la ecograf am vazut ca avea si ritm cardiac, mi-a marit doza la 6/zi. Cam asta este, sper ca nu v-am plictisit!!! Sfatul meu este sa va alegeti cu grija medicul. Eu, dupa cele intamplate am preferat sa merg la cineva cu experientaa, chiar daca este foarte solicitat. Eu am greturi destul de des, mai ales dimineata (dar nu ma plang , asta inseamna ca "micutul" este acolo si este OK) si as dormi toata ziua. O cesca de cafea cu greu reusesc sa o beau dimineata. Sarcini usoare! Cu bine, Gioni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, in ceea ce priveste o sarcina oprita in evolutie ca prim semn ar fi incetarea durerii de sani ( cel putin asa mi-a spus doctorul meu cand s-a oprit in evolutie prima sarcina), alt semn ar mai fi disparitia greturilor, urmeaza imediat, daca intrerupi tratamentul de sustinere, eliminarea embrionului. Cel putin astea au fost simptomele mele. Dar, te rog, alunga gandurile astea [poc][duel]!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit noilor viitoare mamici, elyanne si madachan. Referitor la sarcina oprita in evolutie: simptomele, singurele de altfel care pot sa-ti dea o idee despre ce se intampla este incetarea relativ brusca a simptomelor de sarcina. Cu cat aveai mai multe simptome, cu atat e mai usor sa-ti dai seama ca e o problema atunci cand ele inceteaza. Dar daca nu ai prea multe simptome si eventual doar te dor sanii, incetarea durerilor de sani poate sa nu trezeasca atatea semne de intrebare. Motivele? Enshpe mii. Oprire in evolutie inseamna ca era ceva in neregula cu bebeul si el nu s-a putut dezvolta, de multe ori face parte din datoria naturii sa stopeze dezvoltarea unor fetusi neviabili. E ceea ce auzim cel mai des "defect cromozomial", in fond sunt multe motive care pot stopa din evolutie un embrion. Cand embrionul nu evolueaza cun trebuie din cauza unor anomalii genetice, nu poti face nimic. De fapt toate avorturile spontane cred ca sunt precedate de oprire in evolutie. Dar de exemplu atunci cand ne trezim direct ca am pierdut sarcina nu a fost cineva inainte care sa constate ca anterior declansarii avortului sarcina de fapt se oprise in evolutie. Unul din cazurile in care se poate face ceva este atunci cand corpul galben nu produce suficient progesteron, hormon care sa ordinele de dezvoltare ale embrionului. Un nivel insuficient de progesteron nu ma ideclanseaza procesele necesare dezvoltarii embrionului si acest ca urmare moare. Spun ca se poate face ceva in sensul prevenirii, asta e si motivul pentru care majoritatea medicilor prescriu progesteron (utrogestanul, tot o forma de progesteron este) pentru a suplini productia de progesteron pe care o face corpul galben in eventualitatea ca el nu reuseste sa produca destul. Daca cumva prin progesteronul pe are-l administram noi arficial depasim necesarul, nu-i problema caci surplusul se elimina prin urina (teoria nu-i valabila atunci cand aducem in organism o cant prea mare de vit. A, asta e motivul pentru care nu este indicat sa consumam prea multa vit. A care poate dauna embrionului peste un anumit nivel, ea nemaieliminanadu-se prin urina). De regula progesteronul se administreaza pana la 3 luni, pentru ca incepand cu 3 luni se formeaza placenta si ea prea rolul de fabricuta de progesteron. Corpul galben da de multe ori semne ca e mai lenes, pe cand placenta nu prea da rateuri, de-aia se considera ca dupa ce placenta preia aceasta functie dispare riscul de nivel scazut de progesteron. La mine continua greturile, dar azi m-am trezit cu o picatura maro pe la pranz. Sper sa nu fie o problema. Daca se repeta ma duc urgent peste medici sa-mi faca ecografie. Si eu sunt speriata de acelasi lucru, ca ar putea sa se opreasca din evolutie. macar la eco vezi ca-i bate inimioara ceea ce-i semn ca traieste. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 7 sapt. si 3 zi DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,fetele[bum]! Merge cam incet ,aici,la mamici de nov.-dec.[cor]
Eu am dureti de spate ca si cum mi-ar venii nepoftii[bang](maine ar trebui sa-mi vina) ce credeti,am tras eu concluzii pripite? Mentionez,ca celor 2 teste pe care le-am facut li se vad liniile si ,,din avion,, [avion]!E normal sa te doara ca si cum ar venii ciclul? In afara de asta mai am slabe dureri de sani si burtica[?]
Eu pana acum beam multa cafea [cafea],stiu ca nu-i recomandata,dar o cescuta mica pe zi e bine?[cafea]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De acord sa facem o lista. Intr-adevar,merge cam greu cu scrisul.Cred ca fetele sint obosite.Eu una as dormi nonstop.De-abia ma mai tin pe picioare de oboseala.La servici numai eu stiu cum rezist(nu mai beau nici cafea,decit rareori o cafeluta mica fara cofeina). Si voi sinteti la fel de obosite? Noaptea nu dorm prea bine(ca ma dor sinii,ma duc la baie cel putin o data).Ma bucur totusi ca greturile nu mai sint chiar asa de puternice(desi sint prezente aproape toata ziua). Mai nou ma ia cite un val de caldura si ameteala de nu mai stiu ce e cu mine. Ela2001 [gravi]- 8 saptamini de la UM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...