Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de noiembrie-decembrie 2004


Recommended Posts

  • Răspunsuri 122
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu la inceput eram mai activa si mai in verva, de cand au inceput greturile am lasat-o mai moale. De luni vomit in fiecare zi. Dar azi vad ca totul e mai domol: nici greata asa de mare, parca si sanii ma dor mai putin. Mada, evita cafeaua sau fa-ti de-aia decofeinizata. Gasesti sigur in magazine si am inteles ca are acelasi gust. Evita si cola ca nu-i mare diferenta, oricum coca cola din Ro are o cant mai mare de cofeina decat in alte tari (au studiat baietii problema si au vazut ca romanu' duce mai multa cofeina si cum cafeina provoaca si ea un pic de dependenta... nu-s prosti baietii). Eu marti ma duc la control din nou, nu mai am rabdare, vreau sa-l vad pe bebe la eco sa ma asigur ca totul e bine.Pana atunci nu prea am liniste. In rest, pot sa spun ca am pierdut un kg in ultimele 2 sapt, iar burtica inca nu se cunoaste. Cand reusesc sa mananc bine mi se umfla burdihanu' si mai pot intra la banuieli, altfel... La voi se cunoaste burtica? Cine face lista? Eu am UM 26 ian. - sarcina de 7 sapt. si 4 zile "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 7 sapt. si 4 zile DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna gasca! Am avut si eu Um pe 24 Ianuarie si dea Domnul toate sa fie OK. Am ceva pete decateva zile, in rest nimic. Am vazut bebicul la ecograf ieri, maine merg din nou. Ce sa-i faci paranoia[bang]. Suntem stresati de pete, barbatu-meu a sunat la urgenta si a capatat direct trimitere la ecograf. Se vede ceva acolo, lunguiet, dar intre timp celalat doctor ma trimite si el maine. AM cam facut tot soiul de exercitii de cand am facut testul ca sa ma intaresc. Sper sa nu fi facut vreo tampenie ca de obicei. AM facut abdomene la greu, forfecari extensii la banca tot tacamul. In rest mai mananc si nu prea, cand cum, am noroc de bucatar bun. Daca stie cineva de scurgeri, va rog reply. Doamne ajuta la toate si la aia mici cu noi cu tot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai incerc odata sa trimit mesajul. Cred ca sunt si eu pe noiembrie, avnd ultimul ciclu inceput pe 24Ianuarie...Ziua Unirii. Ce sa zic sa vad daca merge mesajul...Am ceva scurgeri maronii[bang], ca niste pete, nu tot timpul, am sunat la doctor, m-a trimis la ecograf, am vazut ca Bebicule e la locul lui, cam atat. Ce sa zic, mai merg si mane... Doamne ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bune fetelor Desi intentionam sa mai astept,ieri am mers si eu rapid la doctor, pentru ca de vreo 3 zile am ceva secretii maronii, reduse cantitativ e drept , care m-au cam ingrijorat . La eco s-a vazut ceva activitate cardiaca (e inca mic bb - sarcina e de 6 saptamani, asa ca nu se vede mare lucru)si nimic legat de o eventuala sangerare. Asa ca , in consecinta , mi-a prescris Duphaston 2/zi si mai merg peste 2 saptamaini. In rest, si eu am dureri de spate si burtica ,mai ales ca o mai ridic si pe fiica-mea din cand in cand si nu are "decat" 15 kg. Eh , asta este , sa speram ca va fi bine pana la urma, trebuie sa ne pastram optimismul. V-am pupat Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iata si lista provizorie, astept date pentru completare: 1. Elyanne ....UM 22 ian....DPN 2. IrinaA ....UM 24 ian....DPN 3. Camys2000 ....UM 25 ian....DPN 31 octombrie 4. Ela2001 ....UM 25 ian....DPN 5. Try ....UM 26 ian....DPN 6. Gioni ....UM 28 ian....DPN 7. Roserb ....UM 14 ian....DPN 8 nov 8. Hena ....UM 6 feb....DPN 16 nov 9. Madachan ....UM 17 feb....DPN 10.Printess2 ....UM ....DPN 11.Hannen ....UM ....DPN Hannen si Printess, dati-mi va rog si datele voastre ca sa le trec in listuta . Sper ca nu am uitat pe nimeni, in caz contrar astept reclamatii! Oricum , mai trebuie aranjata , a fost facuta in viteza! Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bonjurica mamici, [hopsieu] proaspat venita de la dr, UM 16 februarie...si inca nu-mi venea sa cred. Dar ieri mi-a confirmat si dr, am facut in afara testelor de urina si 2 teste de sange la interval de 48 ore sa se vada exact cum creste hormonelul beta si a crescut de la 244 la 301. deci, iata-ma [colegi] ieri mi-a dat si am facut o injectie Gravibinon si mai fac una la o saptamana, utrogestan ovule 2/zi si prenatale. In rest nimic. greturi nu am, decat ca dimineata nu mai pot manca, dar pe la 11-12 mi se face foame, ma dor sanii, si fff putin burtica jos, din cand in cand, parca sa-mi aminteasca sa merg incet, sa fiu atenta...si nici pofte deocamdata...insa dr mi-a spus ca sunt fel si fel de sarcini...nu e obligatoriu (si ea are un bb mic de 5 luni). Va pupicesc [pup] aime [gravi] 4 sapt si 4 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit AIME , felicitari si sarcina usoara!Te-am pus si in listuta : 1. Elyanne ....UM 22 ian....DPN 2. IrinaA ....UM 24 ian....DPN 3. Camys2000 ....UM 25 ian....DPN 31 octombrie 4. Ela2001 ....UM 25 ian....DPN 5. Try ....UM 26 ian....DPN 6. Gioni ....UM 28 ian....DPN 7. Roserb ....UM 14 ian....DPN 8 nov 8. Hena ....UM 6 feb....DPN 16 nov 9. Aime....UM 16 feb....DPN 10. Madachan ....UM 17 feb....DPN 11.Printess2 ....UM ....DPN 12.Hannen ....UM ....DPN Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine-ai venit aime, mai asteptam pe cineva, dar trebuie sa-si faca putin curaj s-apara. Legat de sangerari, unele sunt normale (adica nu au cauze ce pun in pericol sarcina), altele apar ele pentru ca exista probleme cu sarcina, altele le provocam noi, neintentionat. Din ultima categorie cred ca fac parte si sangerarile tale. Las-o mai moale cu exercitiile, mai ales abdomenele. Orice contractii in zona abdominala pot duce la contractii ale uterului etc. Este indicat sa se faca usoare exercitii pentru a pregati corpul pentru o sarcina, dar nu abdomene, flotari si alte d-astea. Si in primul rand nu faceti mai mult decat simtiti nevoia, adica nu mergeti dincolo de cat poate organismul, facet imiscarile usor, lent, nu zbuciumat ca la un antrenament de sala. Eu spre ex. sapt asta m-am [consti] intr-o dimineata si m-am cam fortat. La pranz m-am trezit cu o picatura maronie, dar asta a fost tot in final, nu s-a repetat. Am si eu usoare dureri de burtica (ceea ce ma cam nelinisteste), iar greturile s-au diminuat simtitor, oricum sunt mai mult episodice, nu ma mai tin toata ziua si parca si pot sa mananc mai bine. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 7 sapt. si 5 zile DNP 1 nov.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...