Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Print si cersetor


Admin

Recommended Posts

Un subiect care te "atinge"in cele mai adinci unghere ale sufletului. Imi place enorm sa ajut.Ma "visez" mereu bogata ,si toti banii ii dau in stinga si in dreapta ,la cei nevoiasi.Mereu ma gindesc cum as putea sa fac o fapta buna,sa ajut pe cineva,sa aduc zimbetul cuiva. Mama mea obisnuieste asa.De fiecare data cind vede copii cersetori in fata alimentarii ,la paine("dati-mi si mie tanti un ban sa-mi iau o paine").Mama pusa in tema ,pe unii ii trimit parintii sa cerseasca pt bautura,altii cumpara tigari,asa ca ,ii cheama cu ea in alimentara si ii pune sa aleaga ce vor ei,iar ea plateste.O paine,un covrig,o eugenia ,un colacel...etc. Odata in fata farmaciei o batrina plingea ca i-a venit nepotul acasa cu febra(de la scoala)si cerea bani de aspirine.A luat-o ,a intrat cu ea in farmacie si i-a cumparat ce a recomandat farmacista pt .simptomele bolii. In fiecare simbata o trimite pe sora mea la piata,sunt hale mari ,unde "poposesc" batrini nevoiasi ,altii de la tara ,vind o legatura de patrunjel ,altii flori,altii mileuri ,caciulite ,botosei.Misiunea sora-mii este sa le duca mancare.O farfurie cu sarmale ,un borcan cu ciorbita,painica ,peste prajit,orice se gaseste la masa pt familia mea in ziua respectiva. Sunt batrini si sunt neajutorati ,infometati si infrigurati .De cite ori o vad pe mama "saru`mana doamna".Mama le zice ,"eu sunt ca copilul dvs,de ce-mi zici saru`mana,eu trebuie sa va zic dvs.saru`mana". Pe cind mergeam cu catelul meu la dresaj,intr-un parc ,am vazut acolo doua corturi in care locuiau doua familii.Aveau si copii nou nascuti.Era toamna tirzie ,se apropia frigul ,iar ei stateau in corturi.Dupa ce i-am vazut am ramas cu gindul la ei.Urmatoarea data cind m-am dus,am luat portofelul(ca mergeam cu masina si deseori nu-l luam)am lasat catelul la tata si am plecat la chioscurile din apropiere.Am luat tot ce am crezut ca au nevoie si dulciuri pt copii.Ma gindeam,oare de cind nu au vazut saracii o bomboana[:(] Imi amintesc ca prima familie ,la vederea sacoselor au inceput sa-mi zica ca cei de alaturi sunt rai,ca se imbata ,ca se cearta.Vroiau sa le dau lor tot,dar promisiunea facuta era promisiune(desi facuta numai mie)am dat fiecarei familii ceea ce cumparasem. Mama cind a auzit,"asta pomana?trebuie neparat sa fac o oala de sarmale si ciorba sa le duc in week-end"Tatal meu le are cu azilurile de batrani,nu cred ca a avut vreodata curajul sa se duca sa intrebe daca le este permis sa duca ceva batrinilor,dar stiu ca mereu o batea pe mama la cap sa "inspecteze"terenul. Imaginile celor sarmani ,in special batrinii ,ma darama.Nici nu imi gasesc somnul citeodata .Si ma gindesc ca sunt atitia bogati,care nu stiu ce sa mai faca cu banii[V]dar care nu ar da un sfantz sarmanilor[V][V]Altii se distreaza aruncindu-i in foc[bang][bang] Atit ca m-am indispus enorm. http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
probabil ca o sa am capul plin de cucuie in curand, dar eu cred ca acest mesaj nu astepta neaparat raspunsuri (scrise) si "povesti" personale asemanatoare... ma simt [:I] ca n-am facut-o pana acum, dar PROMIT ca maine (28 februarie) voi fi si eu "egoista"! [flo] http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca ai dreptate iubi ,cine stie.Eu doar am scris asa ,ce am simtit eu si poate si celelalte fete la fel.Pt.mine este intr-adevar un subiect care ma macina mult. Asa cum am zis,mi-ar placea enorm sa ajut fara limite pe toata lumea nevoiasa. Daca am gresit postind sentimentele si povestile personale nu ne ramane decit sa ne cerem scuze,insa simt ca toate fetele au facut-o pt ca si-au amintit cite ceva mai "vechi",o experienta trista cu un batrin sau un copil. http://community.webshots.com/user/nicoleamira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by hannen
Daca am gresit postind sentimentele si povestile personale nu ne ramane decit sa ne cerem scuze,insa simt ca toate fetele au facut-o pt ca si-au amintit cite ceva mai "vechi",o experienta trista cu un batrin sau un copil.
Nicole, Doamne fereste sa cred ca s-a gresit raspunzand subiectului, departe de mine asa ceva. vroiam sa spun doar ca am sentimentul ca acest mesaj are "bataie" mai lunga. dar, poate eu sunt aceea care gresesc... [pup] tie si frumoasei tale carliontate! http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu de povestit. Si pe mine ma impresioneaza batranii cersetori, si imi pare atat de rau ca au ajuns in situatia asta. Intr-o iarna, ieseam din metrou de la Universitate....si ce am vazut in ziua aia m-a facut sa plang: era o batrana, asezata pe scari, cu un palton ceva care era desfacut, picioarele goale, ea era aproape intinsa, tremura, nu zicea nimic, era aproape inconstienta. Mii de oameni au trecut, s-au uitat, si au mers mai departe. Asa am facut si eu, am mers mai departe, uitandu-ma la ea si plangand. Sa-i dau bani...nu avea rost, nici nu vedea. Am inceput sa plang gandindu-ma cum o pot ajuta, si stiind ca nu am cum. Nu stiam unde sa sun, ce sa zic, ce sa fac. Si am plans in continuare, fara sa ma pot opri, stiind ca am trecut pe langa ea si nu am facut nimic sa o ajut. Stiu ca sunt multi in situatia aia... Un alt caz care m-a impresionat, a fost o batranica de peste 70 ani, de undeva dintr-un mic orasel de provincie, venita in Bucuresti la cersit. Ea cersea pentru nepoata ei si sotul acesteia, care aveau un copil. Nici unul dintre ei nu lucra, iar ea se ducea la cersit ca sa-i ajute. Si ma gandesc, ce fel de oameni sunt nepoata ei si sotul acesteia...si cum puteau sta linistiti stiind ca acea batrana indura frigul, mai mult dezbracata, ca sa aiba ei ce manca si sa stea degeaba. Ancuta & Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

este realitatea in care traim... eu stiu de la bunica mea o vorba: "banu-i ochiul dracului". si mai stiu ca mai bine le dau haine, mancare orice dar nu bani. Am citit in mesajul tau Florin ca o babutza te atentiona "nu le da maica bani ca-i dau pe bautura". mare dreptate are. si vine firasca constatare: "bine, bine, eu le dau bani, am sufletul impacat ca am incercat si eu sa-i ajut cu putin, cat am putut in momentul respectiv". e foarte adevarat ce am scris mai sus dar ceea ce e tragic este ca dupa ce cumpara bautura tot pe tine te injura suflet bun...de ce le-ai dat??? Concluzie...inapoi la vorba bunicii: da-le orice, din suflet dar NU bani. sa speram in timpuri mai bune, maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...