Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ce parere aveti despre sterilizare?


Recommended Posts

? (ma intereseaza sterilizarea la femei) ce riscuri sunt? ce se intampla pe termen lung? mai vine ciclul? in ce masura se strica echilibrul hormonal? ce se intampla la menopauza? dar d.p.d.v. moral? si crestin? dar psihicul femeii cum e afectat? te mai poti simti femeie dupa o astfel de operatie? cat costa si cat costa o eventuala operatie care sa o anuleze? A. Adriana + Adriana jr (2 ani si 4 luni) + Andrei (1 luna) + Dragos taticutzul http://photos.yahoo.com/apaler
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Adriana, Vad ca deja ai doi copii si ca iti sunt deajuns. Si eu, cu ajutorul lui Dumnezeu, o sa am in vara doi bebei. Tudor are acum 7 luni si jumatate iar bebe no.2 trei luni de sarcina. Si eu mi-am pus intrebarea asta insa pentru mine totul a fost limpede foarte repede. Nu as avea curajul sa fac ceva ireversibil. Daca mai tarziu din cine stie ce considerente mai vreau sa fac un copil si nu o sa mai am cum??? Parerea mea ca nu se stie nicioadat ce iti ofera viata si nu strica sa iti mai oferi totusi o sansa. Nu stiu daca te ajuta cu ceva raspunsul meu. Pupa Crisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Klavier, esti inca foarte tanara ca sa te gandsti la sterilizare. Sunt convinsa ca psihic nu e placut sa stii ca nu mai poti face copii niciodata. Daca aveai 4 copii mai intelegeam dar asa nu. Te rog sa nu iei asa o hotarare, exista destule metode contraceptive! Laura si papusica din burtik ( 29+ saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu sant foarte informata in privinta sterilizarii, dar la anticonceptionale te-ai gandit? Sau poate nu le suporti. Daca vreodata m-ar bate gandul, i-as propune partenerului sa se sterilizeze, nu stiu de ce cred ca e mai putin riscabil si i-mi "place" sa cred ca barbatii nu ar fi atat de afectati psihic. Probabil ca gresesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Klavier,prietena mea a facut o asemenea operatie.Locuieste in Germania,a fost internata dimineata si operatia a fost facuta laparoscopic.In aceeasi zi a parasit spitalul,si nu a avut probleme de nici un fel. Prietena mea are un singur copil,l-a avut la 18 ani,iar operatia a facut-o la 33 de ani. Stiu ca se simte bine,si cred ca asigurarile medicale au platit totusi o parte din operatie sau toata,nu stiu sigur. Din pacate nu stiu mai multe amanunte. Pupici Corina si Anna nazdravana!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O...Doamne! De ce masuri atat de drastice? cand mi-a zis medicul ginecolog, in timpul sarcinii, ca as putea ajunge la histerectomie, am simtit ca pica cerul pe mine. insemna sa pierd orice sansa de a mai face vreodata vre-un copil. Si daca as avea 10 tot nu mi-as lega trompele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am nascut fetita prin cezariana,iar la urmatorul tot cezariana presupun(nu ma risc la nastere naturala dupa cezariana in orasul in care locuiesc eu) si cum o a treia sarcina ar fi cu risc chiar doctorita care mi-a facut cezariana mi-a sugerat ca la a2a operatie sa-mi leg si trompele.deocamdata nu am luat nici o decizie,dar mi se pare destul de radicala metoda aceasta.mi se pare mai buna ideea cu vasectomia sotului.[:D].nu te pripi pt.ca apoi sa regreti!multa sanatate! virginia si ioana alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut la televizor o tanti care facuse 5 cezariene si era ok. Nu era romanca dar cred ca se poate si la noi. La noi e la moda sa ti se propuna ca la a doua cezariana sa-ti lege trompele. Eu cred ca e mult prea drastic si cred ca este si traumatizant. Eu una nu as face asa o operatie. Am un copil si imi doresc mai multi desi sunt ingradita financiar. Ne descurcam greu si cu un copil dar tot caut solutii sa mai strecuram un bb in viata noastra. Cred ca m-ar urmari gandul toata viata. Exista multe alte solutii care nu sunt drastice si pe care le poti incerca. Parerea mea e ca ar trebui sa n-o faci. Cel mai rau in viata este sa regreti. Pupici, Andreea & [copil] Octaveatza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...