Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Superstitii si remedii impotriva superstitiilor


Recommended Posts

Am avut la servici in Ro. o colega care era de belea cu superstitiile ei.Pazea borcanelul cu sara sa fie inchis sa nu se rastoarne, nu bea cafea din cani ciobite, nu se intorcea din drum pentru nimic in lume, nu mai zic ca daca uita ceva, asa se ducea!, o pisica neagra era un cosmar pentru ea, iar daca t-i se rupea tivul la o fusta accidental nu mai stiu ce insemna.![bang] Astea sunt cateva cate imi aduc aminte , dar la orice era un pic mai pe dos decat normalul gasea o superstitie, si credea atat de tare in ele, incat noi incepuseram sa facem glume pe seama ei. Intr-un an de 1 martie a primit un martisor in forma de pisica neagra!! A inceput a plange si mai ca nu a vorbit cu nimeni toata ziua. Aia fiinta superstitioasa, nu gluma! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Asa... Bine ca v-am gasit! De 3 zile incheiate mi se zbate ochiul drept. Adica ma rog nu chiar ochiul, ci putin sub (acolo unde se fac cearcanele...[alcool] nu stiu sa explic mai bine de-atat). Stie cineva ce inseamna? Daca mai continua mult cred ca inseamna sa ma duc la un medic sa vad ce am[:D]! Chestie care intotdeauna ma afecteaza: cand ma mananca nasul, neaparat ma va manca si ciuda sau un necaz. Daca il visez pe tata, e de rau... "Cauta la cine te pretuieste, cat de curata e inima, nu cat de inalt e gandul."(N.Iorga)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] bucluc, cand se zbate ochiul nu trebuie sa spui. Ramane ptr tine, il inchini si gata! Dar daca e dreptul cica e de bine. http://www.acvaria.com/superstitii.htm mai cititi aici cateva! Madi, mami de: Antonia**06.01.2001 Lukas****14.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

- nu ma spal lunea pe cap(nu ma intrebati ce inseamna, pentru ca nu stiu); - nu dau cutitul, foarfeca, inele din mana; - nu primesc galeti goale in casa... - am grija sa nu sparg oglinzi, sa vars sarea: Aia cu pisica neagra nu mai tine, pentru ca de jumatate de an am un motan negru care sta pe presul din fata usii. Ba, mai mult, a prins si un soricel(noi stam la casa). Angi si gemenii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamneee , cate superstitii !!! Dar fetelor, ar fi interesant sa si traduceti, sa ne spuneti si noua ce inseamna, de exemplu aia cu galeata goala, sau de ce nu trebuie sa dai cutitul din mana? Eu am o singura superstitie, dar sunt fanatica rau cand vine vorba de ea : sa nu vars sarea![:D] Chestia este ca de fiecare data au iesit scantei cand s-a intamplat [box]... si cred ca din cauza asta cred cu atata patima...[:D] va pupic Chiar, stie cineva vreo superstitie cu referire la pupat?? Eu oricum va pupic do your best and be the best!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu,de fel, nu sunt superstitioasa,dar am auzit si eu ciyeva: -cica martea sa nu te speli pe cap ca e rau de boala -iar despre sare eu stiam ca e bine sa mai dai cu sare pe jos ca,cica ii dai in cap raului -despre piper-sa nu dai jos ca e rost de cearta Cam atit! ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor[hia] Sa va zic si eu cateva ....nu ca mi-ar pasa neaparat de ele dar cand am perioade mai proaste nu stiu cum se face ca brusc imi amintesc de ele[bang]: -nu se pune geanta pe jos - face a saracie -nu se spala martea pe cap-???? -femeile insarcinate sa nu fure nimic in perioada sarcinii caci bb va avea semne pe corp -nu dati nimanui apa de baut inaite de a pleca din casa voastra caci va ia sporul casei -cand plecati la drum daca va intalniti cu cineva cu galeti goale va merge rau ; daca sunt pline cu apa va merge bine;( ( asta am verificat-o) Ca remedii....rugaciuni (Tatal nostru), stropit cu agheazma, purtat busuioc , tamaie; aprilutza[hia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Numarul 13 imi poarte noroc si nu glumesc cind spun ca nu exista act pe care sa nu am numarul 13 cel putin o data si stau la nr.13, mi-am cunoscut sotul ca imi ziceam 13 pe chat si el are aceaiasi chestie cu 13 [:D] si unde mai pui ca 13 iese cel mai des la loto (asa zic statisticile nu eu). Si va mai spun ca am si un motan negru destept foc si lucios, la tara ce e drept, dar l-a facu mitza mea [:D] Parerea mea e ca nu te poate afecta o superstitie daca nu crezi in ea. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai nu ma pot abtine de a va spune o intamplare hazoasa pentru mine! NU sunt o superstitioasa, dar imi place de multe ori sa tin hangul acestor persoane. Eram studenta si mergeam cu trenul spre Iasi,si in tren m-am intalnit cu un coleg de grupa. Ne-am gasit locuri la geam si ne uitam pe geam si cum trenul oprea un fiecare statie pentru orice baba sau mos, dintr-o data sare colegul asta al meu cat colo( un lungan in toata firea) ca a vazut pe cineva cu doua galeti goale!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dar belea mare pe capul lui, cu galetile alea goale! Si incepe vaicareala: nu am luat examenul! il am pe toamna!( noi urma sa avem niste rezultate la un examen cand ne intorceam la Iasi!) ca abia l-am linistit , spunandu-i ca mie imi aduc noroc galetile goale! S-o fii gandit ca poate si lui!? La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...