Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cerclaj si nastere naturala


Recommended Posts

Am si eu,mai bine zis,Alina,buna mea prietena si nasica lui Alexandros,o intrebare si unde alerg? La voi,mamici,care le stiti pe toate! Eu am facut cerclaj,dar am nascut prin cezariana si nu am raspuns la intrebarea: Daca cineva are cerclaj si naste natural,cind se scot firele,inainte de nastere sau in timpul nasterii (putin probabil...)! Si daca inainte,are loc anestezie? Si bebe ce face,pateste ceva de la anestezie??? Alina e gravida in 6 saptamini si datorita sarcinii pierdute la 5 luni jumate acum 1 an jumate din cauza ca nu a facut cerclaj,va face de data asta,deja dr i-a spus ca are nevoie. Si mi-a pus aceasta intrebare,cum nu am avut raspunsul m-am gindit la voi. Multumesc mult in numele Alinei! Theodora,[copil] Alexandros,[copil] Yannis 2 ani pe 03.Aprilie.2004. [loveyou] http://community.webshots.com/user/theodorapap Si aici mica mea familie:http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Theodora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Theodora, cerclajul se scoate in sapt 37 de sarcina, asta daca bebe nu vrea sa iasa mai devreme. Se scoate foarte usor, fara anestezie. Daca bebe vrea afara inainte de sapt 37, firele se scot cind se rupe apa sau incep contractiile. Si eu am patit la fel ca Alina. O sarcina pierduta la 4 luni jumatate acum 2 ani si acum ma paste cerclajul. Mai precis exact peste o saptamina cind voi fi in sapt 13 de sarcina. Bafta multa Alinei, Lorelai DPN Sept 13
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Si eu am avut cerclaj si am nascut prin cezariana (de, membrane rupte, dureri mari dilatatie deloc) La creclaj am facut anestezie generala - doctorita a zis ca mai slaba ca dadeam din picioare cand "lucra" ea dar eu nu am simtit nimic - dar f. scurta. Cand mi-a scos firele - la inceputul lunii a 9-a - nu mi-a facut nici o anestezie. Problema la mine a fost ca am vaginul lung si stramt si a trebuit sa foloseasca 3 valve "masura" mare ca sa poata ajunge la col, si toata povestea asta a durut, scoaterea fireului nici nu am simtit-o (in mod normal totul decurge ca la un control cu valve). Bebe nu pateste nimic de la anestezie mai ales ca e f. scurta, dupa cum ti-am mai zis. Ii tin pumnii Alinei si spune-i sa nu isi faca griji ca o sa nasca un bb frumos si voinic. Didica didi@
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Am avut cerclaj si totul a decurs cum a spus Lorelai. Mi-au fost scoase firele in saptamina 38 ( in 37 se scot normal dar medicul meu urma sa lipseasca citeva zile din Bucuresti si i-a fost teama sa nu ma apuce nascutul chiar atunci) apoi bebe a stat cuminte pina s-au im0plinit fix 40 de saptamini cind s-a hotarit sa iasa.Nu se face anestezie cind se scot firele. Am facut cezariana dar a fost hotarinta in ultimul moment travaliul incepuse oricum.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu! Si eu am avut cerclaj inca din saptamana a 16-a. In saptamana 39 de sarcina am pierdut din dopul gelatinos.Mi s-a scos cerclajul, manevra total nedureroasa si foarte rapida si apoi am avut liber la plimbari. In 24 de ore s-a declansat nasterea asa ca am nascut natural foarte usor, din 2 sfortari, a iesit galusca! O sarcina usoara si fara probleme! Copii sanatosi si parinti voiosi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut cerclaj si am nascut natural. Cerclaj facut cu anestezie generala, asa se face, nu-i nici o problema pentru bebe. Firul mi l-a scos in saptamana 36 la sfarsit (nu simti nici o durere si totul dureaza cateva secunde) si dupa 10 zile am nascut. Doamne ajuta!! Crisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

me too... pus cerclaj la 14 saptamani (cu anestezie generala, ca am fost fricoasa...). La 36 saptamani si 4 zile mi-a cazut dopul, au inceput contractiile. M-am dus la spital, mi-au pus epidurala (ca asa am vrut eu....hihihi) au scos cerclajul si totul a decurs apoi ca la oricare alta nastere naturala. Acum depinde ce fel de cerclaj ii pune. Sunt mai multe tipuri de creclaj: cele care se monteaza "exterior" (prin vagin) si cele care se monteaza interior (este o mica operatie, se face incizie si se leaga colul imediat sub uter). La acesta din urma, intru-cat ramane acolo, se naste prin cezariana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fata frumoasa, pe forum sunt destul de multe fete care au avut nevoie de cerclaj pentru a aduce pe lume comorile lor. Mie mi s-a pus cerclajul in saptamana 15 cu anestezie generala. Nu am simtit atunci nimic, poate doar un usor disconfort la inceput, in primele zile. Doar apoi a fost ceva mai greu cu repausul (cam 6 luni) desi sotiorul si soacra m-au menajat cat au putut. Desi am auzit destul de multe pareri ca ar trebui scos cerclajul in saptamana 37, mie mi s-a recomandat sa-l tin cat mai mult, evident cu indicatia de a fugi la spital daca incep contractiile (atunci este pericol de amputare de col si trebuie scos imediat !!!). Eu am fost programata sa scap de fir in saptamana 39, dar cu cateva zile inainte de data fixata domnul dop a fugit pe undeva (am dat si anunt ca ofer gasitorului recompensa [:D] !!!) si apoi au inceput contractiile iar eu m-am prezentat la spital dimineata, am scapat de cerclaj pe la 10 iar seara la 22.40 a venit sa-mi zambeasca Maria-Daria. [bis] Cerclajul a fost scos tot fara anestezie – m-a durut un pic pentru ca era deja in tensiune datorita contractiilor, dar asta a fost. In schimb, am nascut normal, fara anestezie si totul a fost foarte rapid… avantajul incontinentei cervicale care duce la dilatatie rapida si nasteri relativ usoare. [cool] Sper ca am scris tot ce te interesa. In rest, dupa cum vezi si din raspunsurile date de alte fete, fiecare caz este unic, cu particularitatile sale. Si noi am fost toate emotionate si cu putina frica (poate uneori mai multa, dar cine recunoaste asta [^] ?), dar oricum, totul se uita dupa ce vezi comoara in brate si-ti dai seama ca esti martor la cea mai mare minune a lumii: nasterea unui copil. DARAEL & Maria-Daria (2 saptamani) [flo] “A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...