Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MEDICATIA IN TIMPUL ALAPTARII


Recommended Posts

SUNT O MAMICA (CARE ALAPTAZA )DISPERATA DEOARECE M-AM CAPTUSIT CU O RACEALA ZDRAVANA SI NU STIU CE MEDICAMENTE MI-AR FI RECOMANDATE.AM FOST LA MEDICUL DE FAMILIE SI MI-A SPUS SA IAU PARACETAMOL SI AMPICILINA,INSA LE-AM CITIT PROSPECTUL SI ESTE CONTRAINDICAT MAMELOR CARE ALAPTEAZA SI FEMEILOR INSARCINATE.ASTEPT SFATUL VOSTRU URGENT. VA MULTUMESC! madalina chiriac
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Parea mea este sa nu iei medicamentele. Mai bine fa o baie fierbite (complet sau numai la picioare-cu sare mare), fa o frectie cu spirt sau solutie mentolata, inhalatie cu musetel si infofolita bine baga-te in pat. Daca ai febra incearca cu felii de cartofi inmuiate in spirt pe frunte si pe talpi peste care incalti doua perechi groase de sosete. Eu cand am purio in gat fac gargara din ora in ora cu: intr-o juamtate de can ade ceai, pui cateva linguri de otet de mere, doua linguri de miere si daca ai cateva picaturi de propolis de albine. Eu cand sunt racita cam asa ma tratez pentru ca medicamente nu iau din cauza stomacului (bata-l vina). Insanatosire grabnica Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca paracetamol merge! E bine sa faci cum a zis Roxana, daca poti. Eu cand i-am alaptat pe pustii mei( pe Andrei pana la 1 an si pe Victor pana la 8 luni!) nu aveam niciodata timp sa bolesc, sa stau in pat, bai fierbinti, chestii dintr-astea minunate. Doar visam la ele... Eu cred ca nu trebuie sa te stresezi asa tare, medicamentele trec in lapte intr-o mica masura. Iar daca copilul e bolnav, nu-i dai si lui paracetamol sua chiar antibiotic daca e mai grav? Si atunci? Sanatate multa si-ti urez sa te pui repede pe picioare. Nora, mamica lui Andrei si a lui Victor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost racita cobza prin decembrie si am luat la indicatia dr. paracetamol si oscilococcinum care este homeopat...si ceaiuri la greu.. Mie mi-a trecut repede ..eu zic sa iei medicamentele astea ..important ptr.bb este sa fii tu sanatoasa cat mai repede decat sa iti prelungesti starea de boala. Carmen si bb Maya Alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu ingrozitor de racita si am luat 2 pastile de paracetamol sinus(una pe seara, deci numai in 2 zile cand am fost mai rau) si m-a ajutat mult. Eram si eu ingrijorata pt.ca in prospect scrie ca nu e indicat in alaptare dar chiar nu mai puteam. Totusi, in perioada aceea fetita parca nu papa normal de la san, o tinea tot in maraieli iar cand am intrebat farmacista in ce sens afecteaza parac.alaptatul mi-a spus ca modifica putin gustul laptelui(se pare ca chiar asa a fost si fetita a simtit) Parerea mea e ca parac.poti sa iei dar ampicilinei chiar nu-i vad rostul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madalina, dar ce fel de raceala ai? Ca daca ai febra sau dureri de cap e mai grav... Daca ai doar o simpla raceala (eu tocmai am incheiat cu una) mie mi-a recomandat dr asa: dureri de gat: proposept (e doar propolis) si Halls negru (da, e tare mentolat!); daca curge nasul: Olynth de copii; daca tusesti: sirop de muguri de pin (sau alt sirop natural). M-a tinut ceva mai mult raceala asta (vreo 10 zile); dar am scapat de ea fara nici un antibiotic si fara paracetamol... Insa daca vezi ca nu-ti trece (sau macar sa vezi ca se amelioreaza cat de cat) cu "babisme" din astea, ia-o mai in serios. Adina+BB39W
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca poti sa iei si paracetamol si ampicilina,daca medicul ti-a prescris cred ca stie el.Totusi ca sa fii tu linistita nu lua ampicilina,dar paracetamolul nu dauneaza cu nimic copilului,se ia si in sarcina fara nici o problema.Bea mult ceai cu miere de albine si multa lamaie in ceai. Multa sanatate! alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Paracetamol poti lua linistita! Eu am luat si Fervex cand am fost racita ( un pliculet, dar mi-a luat raceala cu mana)...Bine, Emma mea e mare...are 9 luni jumate, conteaza si asta...Eu zic sa ai incredere in dr., stie ce zice, nu esti prima mamica careia ii da tratamentul asta... [pis]_Ella & [copil]Emma http://www.emmaandreea.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...