Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dati-ne 1-10 motive sa ramanem in Romania!


Recommended Posts

Buna, tuturor, Sunt mai noua aici dar am o multime de ziceri pe limba desi acces limitat la Internet.Prietenul meu si cu mine ne gandim serios s-o stergem. Stiti voi motive sa nu? Ne-am saturat de fetele vulpite de politicieni si milionari de carton itite pe la TV, de hotii care ne buzunaresc prin tramvaie(macar daca n-ar fi si plini de jeg), de infatuarea "patronilor"de mucava, de stresul salariilor bagatelice si a preturilor uriase, de noi insine injugati la toate acestea. Ne e dor insa deja de parintii nostri si mila de oamenii decenti si simpli si fara sperante ... Asteptam replici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 128
  • Creat
  • Ultimul răspuns
1.Familia 2.Prietenii 3.Lipsa poluarii 4.Lipsa traumelor psihice din primii ani departe de tara 5.Continuitatea neintrerupta in cariera 6.Pastrarea limbii si identitatii nationale 7.Mirosul de "romanesc" 8.Pauzele lungi si dese de la serviciu 9.Invatamantul ieftin(deja nu mai e gratuit) 10.Timpul liber in cantitate mai mare cu drag, Irina ps. Te rog sa nu ma pui sa enumar si motivele in sens invers[:D]!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca repet si cate ceva din ceea ce a spus Ira. 1. Familia, fara de care te simti singur 2. Prietenii cu care sa tea ajuti, care te inteleg cand ti-e greu, cu care ai parte de zile frumoase si vesele 3.Mancarea, in special carnea, fructele si legumele care nu sun umflate cu tot felul de hormoni, si care au gust 4.Sarbatorile incarcate de bucurie,veselie, mancare multa, diferita si cu gust,alaturi de familie si prieteni 5.Spiritul latin si calduros 6.Vecinii cu care vorbesti, mai stai la o cafea si te intelegi bine 7.Posibilitatea de a vorbi in limba romana, care este atat de melodioasa si frumoasa 8.Oameni care gandesc la mai mult decat doar sa munceasca, sa manance si sa doarma - doar o viata avem 9.Copilaria frumoasa pe care o au copiii, avand posibilitatea sa-si faca multi prieteni de joaca 10. Frumusetea naturii Romaniei, pe care nu am vazut-o in alta parte 11.Femei si fete frumoase si aranjate, barbati ingrijiti (nu toti, dar in general) 12. Posibilitatea de a fi fericit chiar si cu putin 13.Oamenii calzi si sociabili (in marea majoritate) 14.Timp liber mai mult si posibilitatea de a te distra intr-adevar 15.Programele de la televizor in limba romana 16. Medicamentele 100 % naturale si nu exagerat de scumpe si posibilitatea de a merge la doctor privat (pentru a nu astepta atatea ore la stat), asta bineinteles daca ai bani dar nu exagerat de multi 17. Posibilitatea de a circula cu taxi care nu e foarte scump 18.Lipsa monotoniei si a starilor de depresie datorate acesteia Ar fi mai multe, dar nu-mi aduc acum aminte chiar tot.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa ramai sau sa pleci e o optiune absolut personala. Fiecare o face din motive proprii doar lui, chiar daca, ca intr-un joc de domino, o parte din ele se supraun cu ale altora. Si daca ramai si daca pleci ai ceva de pierdut si ceva de castigat. Cum ar putea cineva sa iti dea motivele lui :)) Cel mult sa ti le spuna. [flo] D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La motivele de mai sus, s-ar putea adauga 2 motive: 1) Nu vei gasi nicaieri o biserica unde sa ai acelasi sentiment ca esti ascultat si unde sa iti gasesti linistea sufleteasca(daca obisnuiesti sa te duci in biserica) 2) Nu vei avea aceeasi oferta de carti de literatura sau ce obisnuiesti sa citesti, in romana! Poate aceste motive par stupide, dar eu, desi nu sunt fff religioasa, simt nevoia din cand in cand sa ma duc intr-o biserica, sa ma recreez. Si ma multumesc cu ce gasesc, desi as fi preferat o biserica de acasa Iar motivul cu cartile se trage din ceea ce mi-ar placea sa fac acum: sa cumpar toate cartile de Coelho, aparute, dar in lb romana, nu in alta limba. Si nu am de unde sa le cumpar, decat din Ro. Deci mai tb sa astept pana ma duc in Ro sau sa vb cu cineva sa mi le cumpere si sa mi le trimita.. Cam incomod, nu?? Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim, parerea voastra conteaza! Vindem tot ce-avem-mai putin pisica- si privam tara de 2 tinere talente absolvente de 2 facultati ciudatele deocamdata in tara asta:psiho si asistenta sociala.We'll be back as Investitori Sau cel putin asa crede Dl.Geoana. Punem in balanta motivele voastre, vedem care-s comune cu ale noastre , deliberam cu pisica tustrei(apropo, ce gust or fi avand soarecii "afara") si mai vorbim
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...