Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dati-ne 1-10 motive sa ramanem in Romania!


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Guestus
Poate Idora repeta lista si trece articolul...in Ro nu s-ar intimpla asa ceva...este din ziarul ZIUA Un fermier canadian este acuzat de uciderea a cel putin 22 de femei cu care si-a hranit porcii * Carnea animalelor a fost vanduta apoi vecinilor Un canadian arestat sub acuzatia de a fi criminal in serie si-a hranit porcii cu femeile pe care le-a ucis, dupa care a taiat animalele si a impartit carnea localnicilor, transmite Herald Sun online, citand surse din politie. Fermierul William Pickton (54 de ani), suspectat de uciderea a cel putin 22 de femei, si-ar fi aruncat victimele la porci. Multe dintre victimele lui Pickton erau prostituate. Animalele au fost taiate la ferma lui Pickton, situata la 30 km est de Vancouver, iar carnea a fost impartita unor localnici. Pickton obisnuia sa taie porci si sa imparta carnea la asociati si prieteni. Politia a confirmat, saptamana aceasta, ca probele de carne contin ADN uman, avansand ipoteza ca vecinii criminalului Robert William Pickton le-au "mancat", indirect, pe victimele criminalului.
Sincer, nu pot sa-mi dau seama daca vorbesti serios sau esti ironic. Poate ma lamuresti. Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 128
  • Creat
  • Ultimul răspuns
"s-a dovedit ca glontele a trecut prin parbrizul unei masini (la cîteva ,, case '' departare ) apoi a trecut prin ,, zidul '' ,, casei '' victimei apoi prin o boxa de combina ( speaker ) apoi în pieptul victimei . Cei care vor sa confrunte articolul în original le recomand site-ul ziarului TORONTO SUN (editia din 03 noiembrie 2003 )" conform articolului de mai sus dupa lista Idorei imi permit sa-l adaug si pe cel din ZIUA. Este de azi...fresh. Unii poate il considera.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ce, Catalina si altii??? Daca vreti sa intelegeti ceva din ceea ce am scris bine daca nu iarasi bine.Mie mi-e indiferent, de ce sa-mi mai bat capul??Eu am incercat sa va avertizez dar voi cred ca vreti sa auziti doar povesti cu cat de bine e "afara"!!Nu o sa va mai bat la cap cu nici o vaicarela de-a mea, o sa trageti concluzia si singuri.De altfel, nu toti oamenii suntem la fel si simtim la fel!!Am incheiat cu capitolul emigrare,cred ca am zis prea multe si am incalcat cenzura!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ca si in Romania si prin strainataturi ca sa iti insusesti o alta limba si sa gusti din alta cultura costa bani iar noi sintem asa dornici sa ii privam pe ai nostrii copii de ceva mai mult de cit stie orice nativ. De ce? Habar nu am . Pe la noi in familie cind eram in tara era o vorba ca macar tiganeste si tot e bine sa stii. Am intilnit in Toronto o tataroaica veninita de vreo 10 ani care are o fetita de vreo 14-15 ani. Ea a zis ca pustoaica stie engleza, tataraste si romaneste si ca ea nu concepe ca fetita sa nu stie romaneste. De ce invatam noi pe vremea comunistilor limbi straine ca nu se intrezarea vreo folosinta? A , nu eram liberi. Cred ca ne-au prins bine chiar putinul care l-am invatat. Chestia cu copii piriciosi e f adevarata, chiar daca nu e cu intentie. Copii sint copii iar cei care ii asculta pot interpreta in fel si chip. Eu lucram dupamasa si sotul era la scoala dimineata. Intr-o zii cineva l-a intrebat pe unul din copii, fiind la joaca pe afara, unde e mama? iar el a spus adevarul "la servici". Persoana respectiva nu s-a mai gindit ca s-ar putea sa mai fie si un tata prin casa si a si tras concluzia ca nu e nimeni pe acasa iar el e de capul lui. In citeva zile a si venit serviciul social sa ne ia la intrebari. Nu stiu da ai auzit dar pe aici chiar s-a intimplat sa vina politia la usa pt ca cineva a dat la developat un film foto de la mare in care apareau copii mititei in pielea goala(de cum se poarta pe la noi la mare). Si stai si explica in alta limba ca de fapt tu nu esti pervers dar asa se poarta pt ca sint mici, si tremura ca nu stii chiar cum stau legile etc. Rectific: Orice AS FACE nu e ca acasa.(pt mine ca sa nu mai supar pe nimeni). AP
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gorjan Chestia cu copii piriciosi e f adevarata, chiar daca nu e cu intentie. Copii sint copii iar cei care ii asculta pot interpreta in fel si chip.
copii spun tot ce le trece prin minte chiar daca este sa nu adevarat, imi aduc aminte ca eram la o prietena si tocmai venise copilul de la joaca, si era zgiriat pe fata. L-a intrebat ce a patit la fata, si ghiciti ce a raspuns la mama lui?! .. m-ai zgiriat tu...cine stie ce se intimpla daca erau si ceva straini de fata.
quote:
Si stai si explica in alta limba ca de fapt tu nu esti pervers dar asa se poarta pt ca sint mici, si tremura ca nu stii chiar cum stau legile etc. Rectific: Orice AS FACE nu e ca acasa.(pt mine ca sa nu mai supar pe nimeni).
povestioara aceasta imi aminteste de alta petrecuta cam in aceasi perioada ca si acum, mai exact inaintea pastilor. Unul dintre romani veniti aici si-a cumparat miel viu de paste, si la tinut prin gradina asa cum se tine in Ro, toti copii vecinilor se jucase cu el si le placea...ei, a venit si ziua cea mare. A luat omul cutitul a omorit mielul, la agatat de copac si a inceput sa dea blana jos. Toti vecini se uita terifiati la co-nationalul nostru crezind ca este vorba de ceva ritual, iar politia a venit foarte urgent si au scos pistoalele la omul nostru, somaindul sa arunce cutitul din mina. Bineinteles ca omul a trebuit sa dea o explicatie laborioasa la politie, normal ca el nu stia ca nu se pot taia animale in propria curte. Toate masurile acestea paranoice, cu copii lasati singuri acasa, copii dezbracati etc, sunt luate tocmai pentru a ii proteja. Sunt prea multi ticniti in lumea asta. V-ar convei ca traind in Romania sa apara unul din acesta si sa va ia copilul pentru ca acolo nu exista legi care sa oblige parinti sa aibe mai mult control asupra copilului?! Si sa nu imi spuneti ca nu sunt cazuri..ca ma si duc pe site-ul de ziare si va copiezi x articole despre asta.. mn
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nenorociri se intimpla si in Romania nu numai in strainatate. TOt din ziarul Ziua, fresh de azi: [url]http://www.ziua.net/display.php?id=8058&data=2004-03-24[/url] [url]http://www.ziua.net/display.php?id=8061&data=2004-03-24[/url] Parerea mea de emigrant: Pentru a nu flutura in vint ca o planta trebuie sa ai radacini sufletesti puternice. Sint doua feluri de oameni care nu reusesc in strainatate: 1. Cei care nu au facut nimic nici in Romania decit au stat la cafele, beri si pauze de tigara. Deci nu au realizat nimic, au venit prin alte tari si acelsi lucru s-a intimplat. 2. Cei cu o cariera in Romania care au venit si s-au izbit de greutati neprevazute. Este adevarat ca nu neaparat gasesti de lucru in domeniul tau. Dar de ce trebuie sa disperi? Flexibilitatea si usurinta de a te adapta arata cit de destept (s-a atins mult puctul asta in discutii) si de luminat esti. Situatia cu emigrarea depinde numai de astepatarile fiecaruia. Daca astepti un job pe tava, un Merecedes in driveway la vila ta atunci emigrarea nu este pentru tine. Vei fii amarnic dezamagit. Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi Oameni, Idora,Gorjan, va admir curajul pe care il aveti sa spuneti, totusi, ce este dureros in a emigra. Draga mea Ocebine, Am vazut ca este destul de usor sa categorizam oamenii, in cele 2 fraze descrise de tine. Eu nu ma numar si nu ma regasesc in niciuna din categorii, desi nu ma simt realizata aici. In Romania, am muncit, am invatat, asa incit la 21 de ani aveam masina mea cumparata de mine, intretinuta de mine, benzina cumparata de mine...si voi, romanii, de acasa stiti ce inseamna asta..plus aveam grija de sora mea mai mica care era inca in liceu si mama care era somera.Deci de muncit, am muncit.. A doua categorie, nu m-am asteptat niciodata la Mercedes. Dar cind vin in tara asta si cu 7 ani de pregatire pentru a deveni profesor si mi se ofera acelasi salariu ca in Romania( pentru cine nu stie, pentru profesorat iti trebuie un certificat de profesare plus inca vreo 2-3 ani echivalare)..trebuie sa spun ca nu mi se potriveste. M-am angajat din prima luna ca teacher assistant unde primeam frumoasa suma de 4 dolari 75 pe ora...si acasa ca profesoara tot atit aveam, la o scoala particulara, plus ca dadeam lectii de engleza la 2-3 gradinite unde plata era de 50 de dolari pe luna, 2 ore pe saptamina la fiecare gradinita (aveam 2-3). Numai ca eu in Romania ma puteam intretine si eu si am mei din banutii astia, in America ,ba. A mai durat 3-4 ani terminarea studiilor si echivalarile, ca sa am 15 dolari pe ora... Plus, banii nu sunt atit de frumosi incit sa inghit totusi incultura de rigoare...la asta ma gindesc, am ceva bani, acolo, ca sa fiu considerata un om mediu(la fel eram si in Romania), in schimb nu am nici un fel de stimulare intelectuala, inafara faptului ca citesc o carte, merg la o biblioteca, etc. De calatorit calatorim anual si eu si sotul meu, dar suntem limitati de concediul sotului de 2 saptamini. Ce poti face in 2 saptamini, mai nimica...asta stim cu totii astia din Vest.. La teatru, la opera am fost nu ma derajneaza ca platesc 25-30 de dolari biletul ,dar mergem singuri, si nu mi se pare atit de mult fun...americanii de teapa noastra, adica medie, prefera McDonalds, mall-urile, cinema-urile. Am mai spus-o si repet, cine poate sa stea in baia asta de incultura...nu ma refer la orase culte (marile metropole, New York, Chicago, San Francisco, unde intr-adevar ai ce face), ci ma refer la situatia mea individuala, adica 10 mile nord de Dallas, sa fie sanatos, cine nu sa faca ce fac eu...profit de Occident pentru a imi stringe bani si a o tuli cit mai repede unde imi place, adica New York, Germania, Romania, etc.Orase in care mi se pare mie ca as fi hranita, nu numai material, ci si intelectual si sentmental. Pe noi ne-au intrebat politistii de ce stiu copiii mei cuvintul "vagina". Le-am raspuns :" pentru ca le-am explicat pe unde si cum s-au nascut!". Ai mei baieti, spre deosebire de multi copii de 6-7-8 ani, stiu ca locul acela intim pe unde iese bebelusul are si un nume...mai si stiu ce intra acolo ca sa produca un bebelus...adica Daddy's penis."Foarte simplu", le-am spus "nu vreau sa afle adevarul pe terenul de joaca"... Fara conectii nici aici nu gasesti un job care sa ti se para nemaipomenit...ca simplu cetatean de pe strada te platesc ceea ce cred ei de cuvinta nu neaparat ceea ce meriti...si cind afli ca cel ce lucreaza cu tine are cu 10 ani mai putina experienta, dar cu 10 mii de dolari in plus..te simti oarecum inselat...asa ca magarii se fac si aici si in Romania, romanii insa nu fac un secret din asta.Tot ce este murdar este expus.. Sa ne fie bine la toti oriunde am fi oana olson
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, mi se pare intr-adevar situatia ta speciala dar destinul este in miinile tale. Nu esti obligata sa stai acolo. Punindu-ma in locul tau as innebunii fara cultura. Locuiesc la New York tocmai pentru acest motiv. Opera, teatru, muzeuri, expozitiile sint toate usor accesibile. Cu pregatirea ta sint absolut convinsa ca iti poti gasii servici aici in special ca acum se cauta oameni pregatiti pentru invatamint. Profesorii au vacantele de vara lejere (poti opta pentru summer school daca esti interesata de bani mai multi) plus o gramada de zile libere. Nu-ti irosii viitorul intr-un orasel prafuit. Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...