Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dati-ne 1-10 motive sa ramanem in Romania!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 128
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Ira 3.Lipsa poluarii cu drag, Irina
ha???? Romania e pe primele locuri la poluare, nu numai a aerului, ci si a apei, pamantului. sa iti aduc aminte dezastrele de pe Somes care ne-au bagat si in scandaluri cu Ungaria? dar despre Marea Neagra? [xx(] stii ceva despre normele respectate de gigantii industriali din tarile dezvoltate privind poluarea? in USA de pilda, numai poluarea urbana e o problema (NY si California pe primele locuri), in rest, din combinate vezi iesind aburi pe furnale, nu fum.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ira, I beg to differ, in privinta timpului liber. In Romania ai mai putin concediu si nu ai posibilitatea de a-ti scurta timpul de lucru (cel putin eu nu o aveam, unde lucram). Aici ai prin lege dreptul de a munci mai putin dupa ce ai muncit cel putin un an la o firma, daca firma nu poate dovedi ca daunele suportate de scurtarea timpului tau de lucru sunt considerabile. (si inca nu am auzit ca cineva sa fie refuzat cind a dorit sa lucreze mai putin) Sigur ca eu compar cu Olanda, am inteles ca in alte tari e mai putin concediu, insa aici e tara ideala, daca ai vrei timp liber sa calatoresti, sau sa muncesti parttime... N.B. 2 ani concediu de maternitate nu intra in timpul liber, nu-i asa?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irina, ramane sa ma mai documentez, ce stiam eu era despre poluarea urbana a USA. oricum, remarca mea a fost la adresa RO, care cica ar fi nepoluata...acum imi dau seama de tonul mesajului, poate parea dur, din pacate asa se intampla in scris, dar tonul mental nu a fost dur, jur :) prima imagine pe care am avut-o in minte a fost cea a pestilor morti in Somes si a oamenilor care ii adunau, totusi, sa ii manance...nimic personal, tu imi esti o persoana draga, stiu ca nu ti-am spus-o niciodata, dar imi plac mult mesajele tale [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am citeva amendamente la cele scrise de ira si idora, legate de (le amestec un pic, nu respect ordinea): 1.lipsa poluarii - mai aproape de realitate ar fi sa vorbim despre lipsa informatiilor oficiale despre situatia poluarii in romania... 2.hrana sanatoasa - asemanator cu 1. in romania sistemul de control al alimentatiei e inca departe de a furniza servicii oneste consumatorilor. cred ca putem spune ca, in lipsa informatiilor clare/complete despre alimentatia noastra, ne place sa credem ca mincam sanatos (sau mai sanatos ca in alte parti). e poate util sa spunem si ca 'in alte parti' informatiile afisate pe ambalajul produselor nu lasa loc la interpretari ori dubii si ca - cel mai important - exista o mare posibilitate de alegere pt. produse bio/organice de a caror provenienta si calitate nu se indoieste nimeni. e drept, pretul nu-i acelasi, dar in fond e vorba de sanatatea ta si-n plus stii cu certitudine ca 'dai un ban, da' face'. 3.femei si fete frumoase, barbati ingrijiti - aici nu pot decit sa adaug un oups! si sa va mai spun, totusi, ca a)prin toate tarile prin care-am fost, am vazut femei si fete frumoase (cel putin la fel de frumoase daca nu si mai si ca-n romania, da'-i kestie de gust personal aici, desigur) si ca b)nicaieri n-am intilnit atita prost gust in vestimentatie expus cu mindrie si cu pretentii de eleganta (tot ca-n ro). despre barbati... ma abtin. 4.posibilitatea de a merge la doctor privat - prespunind ca tii neaparat, ori ca n-ai incotro, aceasta posibilitate exista si in alte tari, fara nici cea mai mica complicatie - nici macar financiara... ca sa nu mai spun ca potrivit sistemului de asigurari care fct. in majoritatea tarilor vest-europene, ti se mai si ramburseaza o mare parte din costurile medicale ( a propos de nasteri, in belgia, din factura totala de 2.000 de euro de la maternitate, mi-a revenit de plata suma de 100 de euro) 5.programele in limba romana la tv - asta daca simti ca pentru tine conteza mai mult limba in care-s facute decit calitatea lor. si, adaug, cu o antena parabolica, 'problema' s-a rezolvat. 6.oameni care gandesc la mai mult decat doar sa munceasca, sa manance si sa doarma - se gasesc si in alte parti, ba kiar nici nu trebuie sa-i cauti mult. majoritatea celor care muncesc (ca la mincat si dormit toata lumea se gindeste, de vreme ce toata lumea o face) se gindesc la si kiar fac o multime de alte kestii faine in timpul liber (kestii la care romanii, din motive financiare, pot doar sa viseze...). in ultimii ani in care am mers in tara am avut strania senzatie ca toata lumea gindeste si vorbeste numai in termeni financiari si estimari de posibilitati care tind spre nenumarate renuntari. nu mi se pare o alternativa mai palpitanta... ar mai fi, dar ma opresc. deocamdata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. motivele enumerate pana acum, mie mi se par subiective si relative, adica poluare e si la Zlatna si la Copsa mica si in Detroit de exemplu (cine a fost pe acolo stie ce zic....) si orasul unde locuiesc eu Cleveland are o industrie metalurgica si de chimie organica f bine dezvoltata si vreau sa zic ca furnalele alea numai abur nu scot, e un fum inecacios si urat mirositor...iar Copsa mica e reprezentativa pt poluarea cu negru de fum care e peste tot si mai ales in plamanii oamenilor, poluarea de la masini este mai mare in Romania pt ca nu exista filtrele si standardele la benzina ca in US... 2. prieteni si vecini cu care sa stai la cafele eu am aicea si nu am avut in Romania... 3. familia..., da e intradevar un motiv serios si poate unicul..., insa sa nu uitam ca nu toti avem familii unite si dragastoase, eu am fugit chiar din cauza familiei... si asa de la distanta avem cele mai bune relatii acum... 4. cariera? ce cariera in Romania? adica probabil ca sunt si oameni multumiti de asta, dar eu de exemplu nu am putut face nimic din ceea ce stiam, aveam pregatire sau mi-ar fi placut sa fac... si am avut probleme in a gasi un simplu job in domeniul meu din lipsa de pile...si sistemul te omoara.... 5. peisajele, da asta e intradevar adevarat ca sunt unice, dar poti gasi locuri frumoase oriunde in lume... 6. invatamantul gratuit sau aproape e ceva, insa si in strainatate poti avea burse si deasemenea poti face imprumuturi f suportabile pt ca sa faci scoala...calitatea invatamantului intradevar pana la liceu in Romania e crescuta fata de alte tari (sau asa era cel putin cand am facut eu, nu sunt la curent cu noutatile...) 7. biserici ortodoxe gasesti si in strainatate, dar cred ca depinde si de tara in care te duci... 8. eu vorbesc mai mult in romana, ca am aicea multi prieteni romani, chestia este ca daca mergi intr-o tara unde gasesti si o comunitate romaneasca, ai si vecini si prieteni romani daca chiar tii neaparat, sunt exact ca in tara ca si fel de a fi, insa iti sar in ajutor si sunt mai apropiati de tine decat daca ai fi in Romania... hopa ca eu am facut din motivele de a ramane motive de plecare..[flo] motive pro Romania: 1.concediul de o luna si pauzele lungi si dese asta daca ai noroc de un servici de felul asta...[:D] 2.concediul de maternitate de 2 ani si platit (chiar daca prost), in SUA daca lucrezi e de max 3 luni... [xx(] si poate fi neplatit sau f prost platit... si mai este in Romania si concediul pre-natal! 3.sistemele de asigurari medicale din sua iti poate crea situatii nasoale financiar daca nu ai o asigurare buna[xx(] si te imbolnavesti sau ai o carie... sfat daca pleci din Romanai fa-ti in Romania toti dintii...[:D] 4.esti totusi un om care se adapteaza unei tari-societati straine --> tu trebuie sa faci asta nu ei... 5. mie de exemplu imi lipsesc discotecile din Romania, dar poate ca si faptul ca am imbatranit si ca sunt intr-un oras mai putin orientat catre distractii (nu e Las Vegas...[:D]) ma face sa simt asta.... 6. daca ai un bebelus si nu ai parintii langa tine sau socrii atunci trebuie sa-l dai la daycare si sa pui un bebe de 3-6 luni la cresa mi se pare mult mai nepotrivit decat sa stea cu bunicii lui...[copil] pupici si succes! allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...