Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dati-ne 1-10 motive sa ramanem in Romania!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 128
  • Creat
  • Ultimul răspuns
p.s. toate ca toate, dar nu va luati de LIMBA ROMANA, va rog eu frumos. cu si in limba romana se ispasesc toate pacatele natiei noastre. daca o sa mai atin calea forumurilor pe net si cand oi fi cu un picior in groapa, atunci asta va fi motivul si ultimul meu dor, nu pot emigra din limba romana cu nici un chip.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Cleomax
conchita, de alea ortodoxe ziceam, de fiecare data cand merg in tara sunt atenta si intru in toate pe langa care trec [asta in centrul bucurestiului],ca sa-mi fac "plinul". zau, sa-mi saie ochii daca te mintz! [popa]
slava domnului, atunci! asta stiu ca era marea mea napasta acasa, mama a murit la ora cinci dupa amiaza si de fiecare data cand voiam sa ii aprind o lumanare la ora aia, toate usile erau incuiate. la Casin de exemplu, ca sa iti dau si nume pe lista neagra :) acum imi amintesc ca se mai deschisese cea de pe Dorobanti, daca o stii, imediat dupa libraria (care s-a desfiintat)de langa Piata si Posta. am vazut-o din 282...uite ca am gasit un nou motiv: 1. oamenii care se inchina cand trec pe langa o biserica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mey, cu limba asta romana, draga de ea.. tocmai m-am intors de la o "seara de poezie". oamenii de la mine din camin sunt tare activi si organizeaza fel si fel de chestii, si vine acum vreo doua ore vecinul meu de palier (american), imi pune in brate un volum de Arghezi pe care il pescuise de la biblioteca, in romana cu traducerea in engleza langa fiecare poezie, si ma-ntreaba daca nu vreau sa vin sa citesc o poezea. am ramas masca si m-am dus, bineinteles. le-am citit poezeaua in romana ("Vraciul", daca va suna cunoscuta), le-am citit-o si in engleza, le-a placut, mi-a placut si mie, si m-am surprins pe mine insami cat de 'mult mai mult' a insemnat pentru mine in romana decat in engleza.. acu' io nu ca ma laud da' vorbesc engleza bine, de cele mai multe ori americanii nici nu-si dau seama ca nu-s de-a lor dupa cum vorbesc, iar in domeniul meu multe concepte imi sunt mai familiare si citesc articole de specialitate cu mai multa usurinta in engleza decat in romana, ca de, aici m-am lovit de ele pentru prima data. da' uite ca m-au lovit sub centura cu partea poetica [:D] acu' e normal ca ce ii scris in original in romana sa fie mai fain in romana si ce ii scris in original in engleza sa fie mai fain in engleza si asa mai departe, ca multe se pierd in traducere (lost in translation [;)]) si nu inseamna ca poezelele noastre sunt mai faine decat ale lor, da' ceea ce voiam sa spun e ca mi s-a demonstrat ca pentru mine cele de suflet tot in romana le diger mai pe-ndelete. asta-i, sa ne traiasca [flo] si, desi deviez de la subiect, hai sa va redau si poezeaua cu pricina: Am un bazar de zari si firmamente De cioburi noi de luna si planeti. Astri defuncti atarna de pareti, Imparecheati cu zeci de instrumente, Tablouri fara data, carti, portrete, Pendule-n care cucul s-a oprit, Spade cu varful ars si ruginit, Icoane, pajuri, chivote, stilete... Am chei pe toate usile-ncuiate, Cantare, cumpeni si masuri De pretuit cenusile necercetate Din sufletul imponderabilei naturi. Am site fine de cernut polenul Imprastiat cu-albinele pe bolti. Unelte, cu-ascutisuri si cu colti Pentru gasit volumul, numarul si genul. Corabii ancorate-n cate-o mare, Orase gramadite-n crepuscul, Campii inchise si pamant destul, Subt clopotele catorva pahare, Hlamide albe, mitre si coroane... Pot unge papi, uzurpatori si regi. Neamuri pierdute si vecii intregi Stau condensate-n randuri de flacoane. Un semn, si tampla cerului, se-apleaca. Un semn, si uraganul s-a trezit. Un semn, sineamuri noi s-au zamislit! Dar semnul mana mea nu vrea sa-l faca! In farmacia mea atotlecuitoare Aleanuri am la chinurile-abia simtite, Misterioase si nemaitamaduite, Pe cand prin jur se naste lumea subreda si moare. Pe sesul negru cu lumini de ceara Pot framanta din tina si scuipat Un nou Adam, gigantic si nerazbunat. Astept, ingenunchiat, plebea sa mi-l ceara. Eu ma falesc ca nu vand ca atatia Tezaurele mele. Nici nu stiu Daca pe piata Dumnezeu cel viu S-a ieftinit mai mult decat taratea. Mormant inchis la zgomotul de-afara, Contemplu-a cartitilor bucurie Lingandu-si puii cu idolatrie, Balosi, subt steaua mea polara. Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Idora..combate aici Iarasi gresesti.Mai intreaba si tu lumea care traieste in vest, mai citeste si tu pe forum ca o sa gasesti subiecte in care se vorbeste despre asa ceva.Sa stii ceva:scoala in vest e sub orice CRITICA.Copiii romani sunt cu mult peste nivelul copiilor din vest.Nu degeaba au castigat atatea Olimpiade in toata lumea.Diplomele nu stiu de ce nu sunt recunoscute oriunde in vest dar fii serios ca nu pe motiv ca am fii niste inculti. Scoala din romania se reflecta perfect in economie. Poti sa cistigi toate olimpiadele + 1....pe cine incalzeste asta? Suedezii fac Volvo iar noi Oltcit. Aici iti spun sigur ca gresesti.Nu am auzit pe nimeni inca sa spuna ca mai ales fructele si legumele nu au gust in Romania.Tu nu stii ce vorbesti.Se vede ca nu ai locuit in alta tara si ca ai fost doar in vacanta si atunci incantat de mirajul occidentului totul ti se parea exceptional.Traieste zi de zi intr-o tara din vest si dupa aceea mai vorbim.Eu in primele 6 luni cand am venit aici nu am putut sa mananc aproape nimic.Cand am plecat acasa aratam ca o umbra, mi-a fost rusine de oamenii care ma cunosc acolo.Toate au un gust fad, painea e dulce sau n-are gust, legumele sunt lipsite de orice gust, pline de apa (vorbesc de rosii),fructele hai ca mai merg cateva dintre ele iar carnea la fel e de nici o culoare.Bucataria suedeza pentru mine nu exista, nu am vazut pe cineva aici care sa gateasca decat din plic, semipreparate sau eventual sa manance de la fast-food, Mac Donalds sau sa-si faca cate un sandvis la ora pranzului.Afla ca mancarea asta e plina de hormoni care sunt daunatori organismului si din cauza asta te ingrasi fara sa mananci mult.Eu evit pe cat pot sa mananc in stilul asta asa ca fac mancare ROMANEASCA care e foarte apreciata de suedezi. Ce viata duci si cum maninci se reflecta f bine in media de virsta. Sint statistici bine facute.... Ro este undeva departe de Suedia. Ca sa nu mai vorbim de citi obezi sint in Suedia in comparatie cu Ro. Sau de statistica la boli cardiovasculare. Iarasi nu stii ce vorbesti.Nu vorbesc de alte tari, ca nu stiu, dar ce-ar fi sa vii in Suedia sa petreci Craciunul si Revelionul?? Stii cum se petrece Revelionul aici?? (vorbesc de cazul meu dar e un caz destul de general)Stai la masa, povestesti, nu muzica, nu televizor, la ora 24:00 cateva artificii razlete, nu voie buna, nu bucurie ca ai trecut in noul an.La ora 24:00 au desfacut sampania, au pus la fiecare in pahar, nu imbratisari sau pupaturi sau entuziasm.A fost groaznic si de atunci am jurat ca nu o sa mai stau in Suedia de Craciun si Revelion.De Pasti inca nu stiu dar presupun ca tot asa e.Ei spun ca ce-s alea sarbatori, pentru ei sunt zile normale.Stiu oameni care au dormit inainte de ora 24:00.Ce e aia Craciun sau Revelion??Stii care e mancarea traditionala de Craciun??O bucata mare de carne care trebuie fiarta inainte ca daca nu se sfarama toata, bagata in cuptor si dupa aceea taiata si pusa pe cate o felie de paine cu mustar.Nu-ti fac pofta?? Craciunul se sarbatoreste civilizat numai in familie. Te cred ca nu-l intelegi intrucit nu faci parte din tribul lor. Oricum nu auzi ca s-au impuscat sau taiat cu cutitul intre ei de craciun. Ei beau si se bat cu alte ocazii. Ai dreptate ca nu vezi manele sau ABBA pina la 5 dimineata de Anul Nou. Sa se zguduie peretii la casa. Care este sensul pupaturilor fara rost intre invitati. BTW ai fost vreodata la un restaurant unde serveste mincare traditionala de Craciun? Mergi next time si apoi vorbesti. Ca in casa X sau Y se maninca numai bucata mare de carne ( este la cuptor este si nu fiarta) este altceva. Si in fond au fost un popor sarac si au in singe sa nu faca risipa aiurea. Isi pastreaza traditiile tocmai prin faptul ca maninca simplu. Nu au bani de caviar sau fazan? Ca o concluzie tu nu ai nici un drept sa judeci traditiile unui popor. Banuiesc ca si ei se prapadesc de ris cind vad cum umbla caruta prin sat cu zestrea miresei. In privinta vinului iarasi te contrazic. In magazinele lor speciale pentru bauturi( ca nu se gaseste bautura in magazine normale) exista vinuri romanesti care nu sunt deloc mai ieftine decat cele din Italia, Franta etc. si sunt de calitate. Nu am fost crescuti intr-un mod nationalist sau poate ca da, dar romanul stie sa aprecieze mancarea si bautura buna. Vrei o lista cu vinuri de la magazin? Murfatlar se opreste la pretul de max 60-80 SKR iar pt cele frantuzesti cerul este limita. Romanii nu primesc ajutoare sociale ca cei din occident, ei trebuie sa munceasca ca sa supravietuiasca. Ajutoarele sociale care le primesc reprezinta munca lor de atitia ani.....ele nu vin din luna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Idora, Aproape ca te inteleg. Esti plecata de acasa nu de f mult (daca gresesc - scuze!) si vezi doar lucruri care ti-au ramas in amintire ca lucruri dragute. Mai vedem peste cativa ani cand o sa-i intelegi pe suedezi si o sa te consideri unul de-al lor. Acum tu ii judeci doar. Daca nu ajugi sa te consideri asa peste cativa ani, mai bine te gandesti cum sa te intorci, ca vei fi mereu o neadaptata acolo care va plange dupa "frumoasa" Romania. Asta e parerea mea, acum nu da cu pietre :))) Voi comenta doar aspectele legate de scoala si vinuri. Ref la invatamant: 1)Intr-adevar, noi facem oltcit, dacia iar alti bmw, nokia etc doar datorita incompetentei profesionale. Ar mai fi si altele, dar asta e principalul. 2)Un inginer roman, nici nu se poate compara la unul din west. Eu am terminat Informatica Economica. 90% din ce stiu, am lucrat, lucrez si voi lucra nu se datoreaza scolii. Acolo nu am invatat nimic. La cursuri veneau niste profesori trecuti care nici nu mai stiau pe ce lume sunt. Tot ce am invatat am invatat eu singur din carti scrise de americani. Este valabil pt toti colegii mei. Am prieteni care termina sau au terminat politehnica. In afara de automanica situatia e neagra. Niste nulitati profesionale !!! La fel economistii ( cu exceptia contabilitatii unde unvata ceva practic) Scoala a fost mereu slaba in Romania. Sau cel putin mai slaba ca in west. Unchimiu a terminat TCM (Politehnica) in '80 al doilea pe facultate. A lucrat 10 ani la IOR, inginer sef. Cand a "fugit" in Germania (de ce? alta discutie despre lipsa moralitatii si spiritul de 2 lei al romanilor care-si vindeau fratele, vecinul etc Partidului pentru te miri ce) si a fost angajat de o firma de profil ca inginer, nici macar nu avea ce discuta cu un inginer neamt. Era mult sub nivelul de acolo! 3) Am fost coleg de clasa in liceu ( Mihai Viteazul - Buc ) cu 2 olimpici la matematica. Nu erau olimpici oarecare ci erau nr 1 si nr 2 mondial. Au plecat imediat la Priston in USA dupa liceu. Ce vreau sa spun este ca nu aveau nici o legatura cu scola. Veneau doar de 2 ori pe semestru, luau 10 la toate materiile - fara sa fie ascultati macar - asta era directiva de la director, minister, profu' de mate etc, si isi vedeau de treaba lor, la ei acasa, cu matematica lor. Deci olimpicii romani - care sunt ce-i drept - nu sunt rezultatul sistemului de invatamant din Romania. Sunt convins ca cei 2 colegi nu mai erau nr 1 daca ar fi venit la scoala ca noi toti. Si acum referitor la vinuri: vinurile romanesti chiar sunt fff slabe. Nu le bea si nu le cumpara nimeni in afara. Calitatea lor este de 2 lei. Nici macar nu se compara cu vinurile din Franta, Italia chiar si Chile. Nici cu cele bulgaresti nu se mai compara in ultima vreme. Incearca 2 teste ca sa te convingi: 1) du-te la restaurant acolo la tine in Suedia si cere un vin romanesc. Cand or sa spuna ca nu au, intreaba-i daca au avut vreodata sau daca au auzit de asa ceva. In cazul 1% ca au, vezi cat costa... 2) vorbeste cu cineva care se ocupa si se pricepe la vinuri sau intra pe internet pe site-uri ale organizatiilor de profil. Si ai sa vezi... ------------------------- In privinta vinului iarasi te contrazic. In magazinele lor speciale pentru bauturi( ca nu se gaseste bautura in magazine normale) exista vinuri romanesti care nu sunt deloc mai ieftine decat cele din Italia, Franta etc. si sunt de calitate. Nu am fost crescuti intr-un mod nationalist sau poate ca da, dar romanul stie sa aprecieze mancarea si bautura buna. Vrei o lista cu vinuri de la magazin? Murfatlar se opreste la pretul de max 60-80 SKR iar pt cele frantuzesti cerul este limita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Guestus
Idora..combate aici Iarasi gresesti.Mai intreaba si tu lumea care traieste in vest, mai citeste si tu pe forum ca o sa gasesti subiecte in care se vorbeste despre asa ceva.Sa stii ceva:scoala in vest e sub orice CRITICA.Copiii romani sunt cu mult peste nivelul copiilor din vest.Nu degeaba au castigat atatea Olimpiade in toata lumea.Diplomele nu stiu de ce nu sunt recunoscute oriunde in vest dar fii serios ca nu pe motiv ca am fii niste inculti. Scoala din romania se reflecta perfect in economie. Poti sa cistigi toate olimpiadele + 1....pe cine incalzeste asta? Suedezii fac Volvo iar noi Oltcit. Guestus noi nu facem Oltcit, noi facem Dacia si Aro.Oltcitul este de provenienta franceza.Economia romaneasca nu are nici o legatura cu faptul ca scoala din Romania, cum zici tu, e mai proasta decat cea din vest.Eu in continuare sunt convinsa ca in Romania se face mult mai multa scoala decat in vest Aici iti spun sigur ca gresesti.Nu am auzit pe nimeni inca sa spuna ca mai ales fructele si legumele nu au gust in Romania.Tu nu stii ce vorbesti.Se vede ca nu ai locuit in alta tara si ca ai fost doar in vacanta si atunci incantat de mirajul occidentului totul ti se parea exceptional.Traieste zi de zi intr-o tara din vest si dupa aceea mai vorbim.Eu in primele 6 luni cand am venit aici nu am putut sa mananc aproape nimic.Cand am plecat acasa aratam ca o umbra, mi-a fost rusine de oamenii care ma cunosc acolo.Toate au un gust fad, painea e dulce sau n-are gust, legumele sunt lipsite de orice gust, pline de apa (vorbesc de rosii),fructele hai ca mai merg cateva dintre ele iar carnea la fel e de nici o culoare.Bucataria suedeza pentru mine nu exista, nu am vazut pe cineva aici care sa gateasca decat din plic, semipreparate sau eventual sa manance de la fast-food, Mac Donalds sau sa-si faca cate un sandvis la ora pranzului.Afla ca mancarea asta e plina de hormoni care sunt daunatori organismului si din cauza asta te ingrasi fara sa mananci mult.Eu evit pe cat pot sa mananc in stilul asta asa ca fac mancare ROMANEASCA care e foarte apreciata de suedezi. Ce viata duci si cum maninci se reflecta f bine in media de virsta. Sint statistici bine facute.... Ro este undeva departe de Suedia. Ca sa nu mai vorbim de citi obezi sint in Suedia in comparatie cu Ro. Sau de statistica la boli cardiovasculare. Suedezii sunt obezi din cauza hormonilor si chimicalelor din mancare.Nu pot sa spun ca romanii mananca cel mai sanatos dar oricum mai sanatos decat suedezii si chiar nu mi se par mai sanatosi decat romanii, ba chiar dimpotriva Iarasi nu stii ce vorbesti.Nu vorbesc de alte tari, ca nu stiu, dar ce-ar fi sa vii in Suedia sa petreci Craciunul si Revelionul?? Stii cum se petrece Revelionul aici?? (vorbesc de cazul meu dar e un caz destul de general)Stai la masa, povestesti, nu muzica, nu televizor, la ora 24:00 cateva artificii razlete, nu voie buna, nu bucurie ca ai trecut in noul an.La ora 24:00 au desfacut sampania, au pus la fiecare in pahar, nu imbratisari sau pupaturi sau entuziasm.A fost groaznic si de atunci am jurat ca nu o sa mai stau in Suedia de Craciun si Revelion.De Pasti inca nu stiu dar presupun ca tot asa e.Ei spun ca ce-s alea sarbatori, pentru ei sunt zile normale.Stiu oameni care au dormit inainte de ora 24:00.Ce e aia Craciun sau Revelion??Stii care e mancarea traditionala de Craciun??O bucata mare de carne care trebuie fiarta inainte ca daca nu se sfarama toata, bagata in cuptor si dupa aceea taiata si pusa pe cate o felie de paine cu mustar.Nu-ti fac pofta?? Craciunul se sarbatoreste civilizat numai in familie. Te cred ca nu-l intelegi intrucit nu faci parte din tribul lor. Oricum nu auzi ca s-au impuscat sau taiat cu cutitul intre ei de craciun. Ei beau si se bat cu alte ocazii. Ai dreptate ca nu vezi manele sau ABBA pina la 5 dimineata de Anul Nou. Sa se zguduie peretii la casa. Care este sensul pupaturilor fara rost intre invitati. BTW ai fost vreodata la un restaurant unde serveste mincare traditionala de Craciun? Mergi next time si apoi vorbesti. Ca in casa X sau Y se maninca numai bucata mare de carne ( este la cuptor este si nu fiarta) este altceva. Si in fond au fost un popor sarac si au in singe sa nu faca risipa aiurea. Isi pastreaza traditiile tocmai prin faptul ca maninca simplu. Nu au bani de caviar sau fazan? Ca o concluzie tu nu ai nici un drept sa judeci traditiile unui popor. Banuiesc ca si ei se prapadesc de ris cind vad cum umbla caruta prin sat cu zestrea miresei. Drept sa spun, in toti anii in care am sarbatorit Craciunul in Romania (cu exceptia anului in care am sarbatorit in Suedia), nu mi s-a intamplat macar o data sa vad batai de Revelion sau de Craciun.Chiar anul trecut am fost acasa in Romania si la ora 24:00 am fost in centru.Cred ca au fost cateva mii de persoane acolo,au destupat sampaniile si s-au bucurat, au fost sute de artificii, a fost o atmosfera de vis.Si din atatea mii de oameni nu am vazut nici macar unul care sa se bata sau sa se injunghie.Pe langa prietenul meu suedez, a mai fost inca un suedez si scotian care au petrecut Revelionul in Romania pentru prima oara si au fost foarte incantati.Se pare ca strainii care vin in Romania sunt mai incantati de tara decat romanii, din pacate. Tu ai locuit cumva in Suedia de esti atat de atotstiutor??Dar nu numai atotstiutor in cazul Suediei, ci si in cazul mai multor tari!! Carnea trebuie fiarta, eu traiesc doar printe suedezi.De Craciun n-am stiut ca trebuie fiarta si s-a sfaramat toata.De Revelion am fiert-o, deoarece mama lui (suedeza)mi-a spus ca asa trebuie facuta ca sa nu se sfarame.Au bani si de caviar si fazan, nu-ti fa griji dar eu vorbeam despre care e traditia, in cazul de fata. Nu am de gand sa merg sa sarbatoresc in nici un restaurant suedez de Craciun.Am fost si in restaurantele suedeze sa mananc dar nu ma incanta mancarea facuta acolo, asa ca de ce sa merg??Recunosc ca fructele de mare ca:homarii, racii si crevetii imi plac dar nu i-am mancat in alt fel decat fierti, nu stiu de la cine sa aflu vreo reteta ca sa-i fac in alt mod.A, da, am mancat in restaurantul thailandez raci pane care au fost foarte buni In privinta vinului iarasi te contrazic. In magazinele lor speciale pentru bauturi( ca nu se gaseste bautura in magazine normale) exista vinuri romanesti care nu sunt deloc mai ieftine decat cele din Italia, Franta etc. si sunt de calitate. Nu am fost crescuti intr-un mod nationalist sau poate ca da, dar romanul stie sa aprecieze mancarea si bautura buna. Vrei o lista cu vinuri de la magazin? Murfatlar se opreste la pretul de max 60-80 SKR iar pt cele frantuzesti cerul este limita. Iti dau eu o lista cu pretul vinurilor romanesti si cu cele frantuzesti, direct de la "sursa" E adevarat ca sunt mai multe sortimente de vinuri frantuzesti si de aceea sunt la unele si preturile mai mari dar nu inseamna ca vinul romanesc e de proasta calitate, ca altfel nu l-ar exporta.Adevarul e ca Suedia nu are prea multe conexiuni cu Romania, asa cum e cazul Romaniei cu Germania, Italia, Franta etc Uita-te aici: Vin rosu romanesc http://www.systembolaget.se/pris/owa/sokpipe.sokpara?p_wwwgrp=R%D6DA+VINER&p_namn=&p_varutyp=&p_ursprung=Rum%E4nien&p_prismin=0&p_prismax=70&p_type=0&p_innehall=0&p_druva=0&p_kl_1_1=0&p_kl_1_2=0&p_kl_2_1=0&p_kl_2_2=0&p_kl_3_1=0&p_kl_3_2=0&p_kl_fat=0&p_butnr=0 Vin rosu frantuzesc: http://www.systembolaget.se/pris/owa/sokpipe.sokpara?p_wwwgrp=R%D6DA+VINER&p_namn=&p_varutyp=&p_ursprung=Frankrike&p_prismin=0&p_prismax=70&p_type=0&p_innehall=0&p_druva=0&p_kl_1_1=0&p_kl_1_2=0&p_kl_2_1=0&p_kl_2_2=0&p_kl_3_1=0&p_kl_3_2=0&p_kl_fat=0&p_butnr=0&p_ordinarie=1&p_back=plGrupp.visa%3Fp_grupp%3D1%26p_ordinarie%3D1 Vin alb roamnesc http://www.systembolaget.se/pris/owa/sokpipe.sokpara?p_wwwgrp=VITA+VINER&p_namn=&p_varutyp=&p_ursprung=Rum%E4nien&p_prismin=0&p_prismax=70&p_type=0&p_innehall=0&p_druva=0&p_kl_1_1=0&p_kl_1_2=0&p_kl_2_1=0&p_kl_2_2=0&p_kl_3_1=0&p_kl_3_2=0&p_kl_fat=0&p_butnr=0&p_ordinarie=1&p_back=plGrupp.visa%3Fp_grupp%3D2%26p_ordinarie%3D1 Vin alb frantuzesc http://www.systembolaget.se/pris/owa/sokpipe.sokpara?p_wwwgrp=VITA+VINER&p_namn=&p_varutyp=&p_ursprung=Frankrike&p_prismin=0&p_prismax=70&p_type=0&p_innehall=0&p_druva=0&p_kl_1_1=0&p_kl_1_2=0&p_kl_2_1=0&p_kl_2_2=0&p_kl_3_1=0&p_kl_3_2=0&p_kl_fat=0&p_butnr=0&p_ordinarie=1&p_back=plGrupp.visa%3Fp_grupp%3D2%26p_ordinarie%3D1 Romanii nu primesc ajutoare sociale ca cei din occident, ei trebuie sa munceasca ca sa supravietuiasca. Ajutoarele sociale care le primesc reprezinta munca lor de atitia ani.....ele nu vin din luna. Habar n-ai:)Ajutor social in cazul Suediei primesc si cei care nu au lucrat niciodata in viata lor.Statul are grija de oameni aici.De aceea sunt furiosi suedezii, mai ales pe arabi, care primesc de toate-locuinta, chiar si mobila, plus ajutor pentru chirie si ajutor social inca de cand aterizeaza in tara lor. Stiu suedezi care muncesc 3 luni pe an si apoi intra in concediu medical timp de 1 an, ca sa fie platiti cu salariu de 100%, apoi iar lucreaza 3 luni, si tot asa...Sunt crescuti in puf, cum s-ar zice. Doar cei care au firma nu primesc ajutor social (doar pentru chirie), e cazul logodnicului meu si nici eu nu primesc, deoarece el are firma
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dda eu nu am nimic cu tine si nici cu Guestus[flo], doar mi-am spus parerea si mi-o sustin.Stiu foarte bine cum e in Romania si stiu si cum e in Suedia.Poate ca ai dreptate, vad mai mult lucrurile pozitive din Romania, dar poate de vina e si faptul ca nu imi gasesc locul aici si nici nu am vrut niciodata sa emigrez.Nu vad mare diferenta intre cele 2 tari decat ca Suedia are ceva plusuri in privinta sistemului social foarte bine pus la punct, drumurile bune, curatenia pe strazi, faptului ca nu exista cersetori.(ar fii si culmea la cat ajutor primesc de la stat:)) si poate inca cateva altele pe care nu mi le amintesc acum. In rest, dau mai multe puncte albe Romaniei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AHHHHHHHH..ce-mi place peretele asta[bang][bang].O merit cu prisosinta,pentru ca mi-am promis sa nu ma mai bag in discutii pe tema asta..dar nu ma pot abtine!!!Idora,rezisti eroic!!![flo].Mai fratilor,eu mi-s de aproape 10 ani in tara asta de care vorbeste Idora...si credeti-ma,imaginea pe care v-a prezentat-o este inca una..dulce,fata de crudul adevar[mariaj]!!In fine,nu vreau sa ma amestec in conflicte,pentru ca nu duc la nimic bun,insa un lucru as vrea sa subliniez:imaginea rozalie a unei Suedii unde Volvo aluneca lin pe sunet de Abba..este departe de realitate!![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...