Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dati-ne 1-10 motive sa ramanem in Romania!


Recommended Posts

Maaaaaaaaaaaare ti-e gradina ta, Doamne! Pai daca suedezii dau ajutoare sociale cetatenilor, asta nu e bine? Si in Romania s-ar putea da, daca politicienii nostri s-ar ocupa de sist. social in loc sa se ocupe de ei insisi si nu si-ar vota salarii lipsite de orice bun simt si pensii de 1000 USD, ca sa nu mai vorbim de masinile lor, casele lor, etc pe care si le construiesc din banii nostri. In weekend-ul trecut a venit Bombonel la Buzau si infractorii de la primaria BZ au asfaltat tot orasul pe ploaie din banii nostri (ca sa nu mai vorbim de faptul ca e interzis prin lege sa asfaltezi pe ploaie) de parca ar fi venit Ceausescu in vizita[bang]! Acest asfalt va dura fix 3 luni pentru ca a fost aplicat in conditii improprii si a costat miliarde, ce s-ar fi intamplat daca primarul i-ar fi indreptat catre homeless-ii din Buzau? Faptul ca statul suedez isi protejeaza cetatenii nu poate fi decat de admirat, si nu ma mira ca sunt rasisti cu persoane care profita de tara lor, se duc acolo doar sa carcoteasca si sa le ia banii. Daca ar veni un musafir la mine in casa si s-ar comporta neadecvat eu l-as da frumusel pe usa afara! Daca suedezii sunt ipocriti(cum ati afirmat de multe ori) voi oare va manifestati ostilitatea fata de ei fatis? Nu cred, ca nu ati prinde multe radacini pe acolo. De altfel se si vede dupa toate afirmatiile de pe forum lipsa de ipocrizie[:D], oare cand ati devenit cetateni suedezi de ce nu le-ati exprimat in fata ce credeati despre ei si veniti si turmati baliverne pe forum?[:D]. Conceptul de emigrare trebuie privit ca un contract, daca nu stii sa-i citesti si sa-i intelegi bine clauzele, dar il semnezi, asta e problema ta. In principiu tu cand pleci in tara de emigrare esti perfect de acord cu toate clauzele contractului, nu? Efectiv cred ca nu isi au rostul toate vaicarerile astea despre emigrare, cui nu-i convine, Romania este tot aici, cu bune si rele, nici aici, in Ro, nu e dracul chiar asa de negru cum se speculeaza!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 128
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si afirmatia cum ca occidentali sunt naivi, au scoala proasta, mancare proasta, si ca romanii sunt cei care ii scot, eventual din kko este deja penibila... La fel ca cea cu faptul ca voi munciti pentru banii pe care vi-i dau ei, si ei profita de pe urma voastra... Asa este, munciti, dar de ce nu munciti in Romania, daca sunteti asa de patrioti? Veniti aici la salarii de 200 dolari sa mancati mancare cu gust!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marea drama este ca din romania s-a furat in ultimii 14 ani si tot ce s-a furat a plecat AFARA. a fost o politica intreaga de falimentare a romaniei. buba nu era asa mare daca ce se fura sau o mare parte macar ramanea aici si la urma urmei tot la reconstructia romaniei contribuia. de ce au venit romanii in dacia? SA FURE. e adevarat ca romania e la pamant si politicienii romani sunt hoti dar poporul roman NU E POPOR DE HOTI , INCULTI si CERSETORI. pleaca unul, pleaca 10, pleaca 1000000 de tineri capabili, tot mai raman 20 si ceva de milioane care sa aiba pana la urma grija de tzara noastra saraca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ira
Maaaaaaaaaaaare ti-e gradina ta, Doamne! Pai daca suedezii dau ajutoare sociale cetatenilor, asta nu e bine? Si in Romania s-ar putea da, daca politicienii nostri s-ar ocupa de sist. social in loc sa se ocupe de ei insisi si nu si-ar vota salarii lipsite de orice bun simt si pensii de 1000 USD, ca sa nu mai vorbim de masinile lor, casele lor, etc pe care si le construiesc din banii nostri. In weekend-ul trecut a venit Bombonel la Buzau si infractorii de la primaria BZ au asfaltat tot orasul pe ploaie din banii nostri (ca sa nu mai vorbim de faptul ca e interzis prin lege sa asfaltezi pe ploaie) de parca ar fi venit Ceausescu in vizita[bang]! Acest asfalt va dura fix 3 luni pentru ca a fost aplicat in conditii improprii si a costat miliarde, ce s-ar fi intamplat daca primarul i-ar fi indreptat catre homeless-ii din Buzau? Faptul ca statul suedez isi protejeaza cetatenii nu poate fi decat de admirat, si nu ma mira ca sunt rasisti cu persoane care profita de tara lor, se duc acolo doar sa carcoteasca si sa le ia banii. Daca ar veni un musafir la mine in casa si s-ar comporta neadecvat eu l-as da frumusel pe usa afara! Daca suedezii sunt ipocriti(cum ati afirmat de multe ori) voi oare va manifestati ostilitatea fata de ei fatis? Nu cred, ca nu ati prinde multe radacini pe acolo. De altfel se si vede dupa toate afirmatiile de pe forum lipsa de ipocrizie[:D], oare cand ati devenit cetateni suedezi de ce nu le-ati exprimat in fata ce credeati despre ei si veniti si turmati baliverne pe forum?[:D]. Conceptul de emigrare trebuie privit ca un contract, daca nu stii sa-i citesti si sa-i intelegi bine clauzele, dar il semnezi, asta e problema ta. In principiu tu cand pleci in tara de emigrare esti perfect de acord cu toate clauzele contractului, nu? Efectiv cred ca nu isi au rostul toate vaicarerile astea despre emigrare, cui nu-i convine, Romania este tot aici, cu bune si rele, nici aici, in Ro, nu e dracul chiar asa de negru cum se speculeaza!
Chiar ca ai dreptate..mare ti-e gradina,Doamne! Cit despre vaicareala...nu am citit in regulamentul de pe forum ca ar fi interzis!!In schimb,stiu ca nu prea este permis sa jignesti,chiar si numai sub forma unui "apropo" inofensiv:"De altfel se si vede dupa toate afirmatiile de pe forum lipsa de ipocrizie[:D], oare cand ati devenit cetateni suedezi de ce nu le-ati exprimat in fata ce credeati despre ei si veniti si turmati baliverne pe forum?[:D]."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ira, tie iti cam lipseste diplomatia.De ce nu emigrezi daca esti atat de suparata pe viata din Romania??Si ca sa-ti cam tai din entuziasmul in privinta Suediei,adevarul e ca doar refugiatii politici primesc ajutor social, asta am aflat-o acum de la prietenul meu. Ceilalti (ca de exemplu romanii)se pot stabili aici doar prin casatorie sau sambo (concubinaj)si primesc bani doar daca partenerul are salariu mic sau nu lucreaza! Mie statul suedez nu-mi da absolut nimic (motivele le-am spus mai inainte)si chiar daca mi-ar fi dat ceva nu mi-as fi schimbat parerea.Asta-i doar problema mea. Te plangi ca poporul suedez este jignit?? Dar cand Romania este jignita de catre romani nu mai plangi?? Eu cred ca ar fi mai bine sa gandesti inainte sa scrii.Sau muta-te in Suedia daca ti se pare atat de extraordinar de acolo de la distanta de 4000 km.Oricine poate sa bata din gura cand nu e in cauza.Emigreaza si apoi vorbeste.De vorbe goale si presupuneri sunt satula.Fii in situatie si apoi vorbeste.Tu poti vorbi de Romania ca acolo te afli dar nu te baga in ceea ce nu cunosti.Tot asa pot si eu sa vorbesc de exemplu de Canada si sa n-am habar de nimic, ceea ce eu nu fac deoarece nu locuiesc acolo.Nu te poti pune in pielea nimanui in cazul de fata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu eu sunt cea careia ii lipseste diplomatia.... Reciteste-ti postarile si mai vorbim! Romanii au, dupa parerea mea, dreptul de a critica Romania, si atata tot, una este sa critici un caz doua, o situatie, doua, intr-o tara straina, si alta e sa faci afirmatii generalizante despre un intreg popor. Eu nu ma dau cu parerea despre Suedia nici nu imi pasa ce este in Suedia atata timp cat esti cetatean diferit si te duci de bunavoie (sa nu-mi spui ca te tin cu forta) mi se pare lipsit de caracter sa stai sa critici tot ce exista acolo. Pentru unii nu exista tara pe lumea asta care sa-i multumeasca!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Idora "Dda eu nu am nimic cu tine si nici cu Guestus, doar mi-am spus parerea si mi-o sustin.Stiu foarte bine cum e in Romania si stiu si cum e in Suedia.Poate ca ai dreptate, vad mai mult lucrurile pozitive din Romania, dar poate de vina e si faptul ca nu imi gasesc locul aici si nici nu am vrut niciodata sa emigrez...." Nici eu nu am nimic cu tine...dar dupa ce te-ai caciulit pe la ambasada si asteptat luni in sir ....blabla...deci nu este corect sa zici ca nu ai vrut sa emigrezi in conditiile in care cu mina ai semnat si cerut drept de sedere permanent pt suedia. Ai fost si la interviu...in caz ca ai uitat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...